کیف پول رمز ارز و کیف پول ارز دیجیتال چیست؟ مقایسه انواع کیف پول ها

پیش از پرداختن به انواع کیف پول در ابتدا باید بدانیم که به دنبال ذخیره ارز دیجیتال هستیم یا رمز ارز ، پس ابتدا با تعریف این دو و تفاوتهایشان آشنا می‌شویم. در ادامه به معرفی انواع کیف پول ها برای ذخیره بیت کوین و دیگر رمز ارزها می‌پردازیم. همچنین ویژگی های مختلف این کیف پول ها مانند امنیت، کاربری، سهولت دسترسی و غیره را مورد بررسی قرار داده و بهترین برندهای موجود در هر بخش را معرفی و مقایسه خواهیم کرد.

0 11,278

به نحوه ذخیره‌‌سازی وجه نقد خود در دنیای واقعی فکر کنید. شما آن را در دستان خود و در حین قدم‌‌ زدن در محل‌‌های عمومی حمل نمی‌‌کنید، درست است؟ در عوض، به احتمال زیاد آن را در یک کیف پول چرمی یا کیف‌‌دستی یا شاید حتی در یک قلک ذخیره‌‌ می‌‌کنید! در هریک از این دو شیوه، عاقلانه است که ارز خود را در مکانی امن سپرده‌‌گذاری نمایید. یک کیف پول دیجیتال ، از همان اصول اساسی پیروی می‌‌کند. اما بین کیف پول رمز ارز و کیف پول ارز دیجیتال چه تفاوتی وجود دارد؟ پیش از پرداختن به انواع کیف پول در ابتدا باید بدانیم که به دنبال ذخیره ارز دیجیتال هستیم یا رمز ارز ، پس ابتدا باید با تعریف این دو و تفاوت‌هایشان آشنا شویم.به تمام دارایی‌های مجازی که قابلیت خرج شدن در فضای مجازی را دارند، ارز دیجیتال گفته می‌شود. رمز ارز نیز یکی از انواع ارز دیجیتال است اما با ارز های دیجیتالی معمول، تفاوت های اساسی دارد که از جمله این تفاوت‌ها می‌توان به ساختار غیرمتمرکز، ناشناس بودن، شفافیت، عدم امکان دستکاری معاملات و نداشتن محدودیت‌های قانونی اشاره کرد. منظور از رمز ارز، ارزهای غیرمتمرکز و رمزنگاری شده مانند بیت کوین، اتریوم و غیره هستند.

کیف پول رمز ارز و کیف پول ارز دیجیتال : مقایسه انواع کیف پول ها
کیف پول رمز ارز و کیف پول ارز دیجیتال : مقایسه انواع کیف پول ها

 

فهرست مطالب

۱-منظور از کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

۲-منظور از کیف پول رمز ارز چیست؟

۳-کیف پول رمز ارز چگونه کار می‌‌کند؟

۴-ارتباط کلیدهای عمومی و خصوصی با آدرس کیف پول رمز ارز

۵-آیا می‌توان تمام رمز ارزها را در یک کیف پول نگهداری کرد؟

۶-آیا کیف پول های رمز ارز کاملاً ناشناس هستند؟

۷-انواع کیف پول های رمز ارز : گرم و سرد

………….  ۱-۷-کیف پول گرم

………………. ….-نرم افزاری

…………………..-تحت وب

…………..۲-۷-کیف پول سرد

………………… -سخت افزاری

………………….-کاغذی

۸-انتخاب بهترین کیف پول رمز ارز

۹-سرویس دهی به کاربران ایرانی

منظور از کیف پول ارز دیجیتال چیست؟

حال که با تفاوت ارز دیجیتال و رمز ارز آشنا شدیم، متوجه شدیم که کیف پول ارز دیجیتال هم با کیف پول رمز ارز متفاوت است. بنابراین اگر به دنبال استفاده از کیف پول و پلتفرم های ارز دیجیتال هستیم، می‌توانیم به سراغ پلتفرم های متمرکزی مانند وب مانی، پی پال و کیف پول ارز دیجیتال فیسبوک به نام کالیبرا (که البته هنوز راه اندازی نشده است) برویم.

منظور از کیف پول رمز ارز چیست؟

اگر به دنبال استفاده از کیف پول رمز ارز هستیم، می‌توانیم به سراغ کیف پول هایی مانند اگزودوس ، کوینومی ، بلاک چین ولت و غیره برویم .ما در این مطلب قصد داریم به بررسی و معرفی انواع کیف پول های رمز ارز بپردازیم.

کیف پول رمز ارز چگونه کار میکند؟

در قسمت فوق، مثالی از یک کیف پول چرمی در دنیای واقعی را مورد استفاده قراردادیم، زیرا کیف پول، وجه نقد شما را به صورت فیزیکی ذخیره‌‌سازی می‌‌نماید. با این حال، شرایط دنیای دیجیتالی رمز‌ ارز ها که از فناوری بلاک چین بهره می‌برند، کمی متفاوت است.

همان‌‌طور‌‌که رمز ارز ها به شکل فیزیکی وجود ندارند، کوین‌‌ها هم واقعا در یک کیف پول فیزیکی ذخیره‌‌سازی نمی‌‌شوند. در عوض، بلاک چین شامل دسته‌ای از سوابق معاملاتی‌‌ است که نشان می‌‌دهند کدام کلید خصوصی و عمومی، کنترل وجوه را در دست دارد. برای درک بهتر این موضوع، به‌‌ شرح کاربرد آدرس کیف پول و همچنین یک کلید خصوصی و عمومی خواهیم پرداخت.

آدرس کیف پول، مانند شماره حساب بانکی است. ارائه شماره حساب بانکی شما به شخصی دیگر هیچ ضرری ندارد، زیرا افراد برای انتقال وجوه به حساب شما، به آن نیاز خواهند داشت. برای مثال با داشتن آن، کارفرمای شما قادر به پرداخت حقوقتان است، مشتری می‌‌تواند صورت‌‌حساب شما را پرداخت نماید یا دوستان و خانواده‌‌ی شما قادرند کمی پول بابت تولدتان برای شما ارسال کنند!

اگر کسی در دنیای ارز رمزنگاری ‌‌شده، مایل به انتقال کوین‌‌ها به شما باشد، می‌‌توانید به‌‌سادگی آدرس کیف پول رمز ارز خود را به آن‌ها ارائه دهید. دقیقا مانند دنیای واقعی، هیچ دو آدرس کیف پولی یکسان نیستند، یعنی امکان ندارد فردی دیگر قادر به دریافت وجوه شما باشد. همچنین، هیچ محدودیتی برای تعداد آدرس‌‌های کیف پولی که می‌‌توانید ایجاد کنید وجود ندارد.

به عنوان یک نمونه از یک آدرس بیت کوین، نوشته زیر، آدرس کیف پولی است که عموما عقیده دارند به خالق بیت کوین، یعنی ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) تعلق دارد!

۱A۱zP۱eP۵QGefi۲DMPTfTL۵SLmv۷DivfNa

همانطور که مشاهده می‌‌کنید، آدرس کیف پول رمز ارز، ترکیبی از اعداد و حروف بزرگ و کوچک را به کار می‌‌برد. از آنجایی که اکثر بلاک چین‌‌ها شفاف هستند، پی‌‌بردن به میزان پول موجود در یک کیف پول رمز ارز و تراکنش‌های انجام شده توسط مالک، ساده است.

با این حال، آدرس کیف پول رمز ارز، هویت واقعی مالک خود را آشکار نمی‌‌سازد، به همین دلیل، بلاک چین را “شبه‌‌ناشناس” می‌‌نامند.

ارتباط کلیدهای عمومی و خصوصی با آدرس کیف پول رمز ارز

اکنون که می‌‌دانید آدرس کیف پول رمز ارز ، بسیار شبیه به شماره حساب بانکی است، چگونگی کنترل وجوه را به شما توضیح خواهیم داد. اغلب، افراد فکر می‌‌کنند که کلید شخصی، همان آدرس کیف پول عمومی است، با این حال، این تصور صحیح نیست.

اساسا هر آدرس کیف پول رمز ارز (به یاد داشته‌‌ باشید که هیچ دو آدرسی نمی‌‌توانند یکسان باشند)، دارای یک کلید خصوصی و عمومی منحصر به فرد است. کلید خصوصی، امکان دسترسی به وجوه مربوط به آدرس کیف پول ناشناس را برای شما فراهم می‌‌کند.

به عنوان مثالی از جهان واقعی، در نظر بگیرید که می‌‌خواهید از حساب بانکی خود به حساب بانکی شخص دیگری پول انتقال دهید. در این صورت، لازم است که رمز عبور خصوصی خود را وارد نمایید. هیچ فرد دیگری، حتی بانک، به این رمز عبور دسترسی ندارد. از جهت دیگر، اگر کسی آن را بداند، این شخص قادر است از حساب بانکی شما پول ارسال کند!

یک کلید خصوصی، دقیقا همین کار را انجام می‌‌دهد و به صورت ویژه‌‌ای به آدرس کیف پول ناشناس مذکور مرتبط است. یک کلید عمومی، یک ” نسخه هش‌‌شده ” است که در ادامه در مورد آن توضیح داده می‌شود.

تابع هش، این امکان را فراهم می‌‌کند که دنباله‌‌ای از حروف و یا اعداد (که “ورودی” نامیده می‌‌شوند) به صورت مجموعه‌‌ای جدید از حروف و یا اعداد (که “خروجی”نامیده می‌‌شوند) رمزگذاری شوند. این کار، یک لایه امنیتی دیگر اضافه می‌‌کند و هک نشدن کیف پول شما را تضمین می‌‌نماید. کلیدهای زیر، مثال‌‌های سریعی برای ساده‌‌سازی موضوع هستند.

کلید خصوصی:

۰۳bf۳۵۰d۲۸۲۱۳۷۵۱۵۸a۶۰۸b۵۱e۳e۸۹۸e۵۰۷fe۴۷f۲d۲e۸c۷۷۴de۴a۹a۷edecf۷۴eda

کلید عمومی: ۹۹b1ebcfc11a13df5161aba8160460fe1601d541

نرم‌‌افزار درون کیف پول ارز رمزنگاری‌‌ شده، مستقیما به بلاک چین متصل است. در نتیجه، این نرم‌‌افزار، این امکان را برای شما فراهم می‌‌کند که تراکنش‌ها را در دفترکل ثبت نمایید. با این وجود، کیف پول پروتکلی است که کلیدهای عمومی و خصوصی شما را ایجاد می‌‌کند. بدون این پروتکل، نمی‌‌توانید در دنیای واقعی، به وجوه خود دسترسی داشته باشید.

برای فهم بهتر این رابطه، تصور کنید که به یک فروشگاه وارد می‌‌شوید و با استفاده از یک کارت بدهی یا کارت اعتباری، هزینه کالاها را پرداخت می‌‌کنید. هیچ مبادله پولی فیزیکی‌‌، بین شما و فروشگاه اتفاق نمی‌‌افتد. با این وجود، با وارد کردن شماره‌‌ی شناسایی فردی (pin number) خصوصی خود، اثبات می‌‌کنید که مالک وجوه هستید و آن‌ها قادرند وجوه را از حساب شما به حساب فروشگاه انتقال دهند.

این فرآیند، کاملا شبیه به فرآیند کار یک کیف پول ارز رمزنگاری‌‌ شده است. شما با وارد کردن کلید خصوصی خود، ثابت می‌‌کنید که مالک کوین‌‌ها هستید و سپس قادرید آن‌ها را به شخص دیگری انتقال دهید. این روش، تنها روشی است که با آن می‌‌توانیم کوین‌‌ها را از شخص آ به شخص ب انتقال دهیم.

آیا می‌توان تمام رمز ارزها را در یک کیف پول نگهداری کرد؟

این سؤال، یک سؤال کلیدی است که پاسخ آن به نوع کوین‌‌هایی بستگی دارد که نگهداری می‌‌کنید! برای مثال، اگر فقط بیت کوین نگهداری می‌‌کنید، تنها لازم است کیف پولی را بیابید که سازگار با بیت کوین باشد. با این وجود، اگر بیت کوین و لایت کوین نگهداری می‌کنید چه باید کرد؟

اگرچه هرکدام از آن‌ها، بلاک چین‌‌های خاص خود را دارند، اما همچنان امکان استفاده از کیف پول چندمنظوره (multi-currency wallet) وجود دارد. این کیف پول‌‌های ناشناس، امکان سپرده‌‌گذاری رمز ارزهای مختلف در یک کیف پول را فراهم می‌‌نمایند. این کار، بسیار ساده‌‌تر از آن است که مجبور باشید برای هر کوین، از کیف پول متفاوتی استفاده کنید.

با این وجود، تمام این‌‌ها بستگی به ارزهایی دارد که کیف پول از آن‌ها پشتیبانی می‌‌کند. به طور قابل توجهی، اکثر توکن‌‌های (tokens) موجود، بر روی بلاک چین اتریوم ساخته ‌‌شده‌‌اند. به این معنی که آن‌ها با “ERC-20” سازگار هستند. بنابراین، اگر توکن‌‌های ERC-20 فراوانی داشته باشید، آنگاه بعضی اوقات قادرید تمام آن‌ها را در یک کیف پول چندمنظوره سپرده‌‌گذاری نمایید!

به هر حال، سایر کوین‌‌ها تا این حد انعطاف‌‌پذیر نیستند. بنابراین، همواره پیش از شروع انتقال وجوه از محلی به محل دیگر، از سازگار بودن کوین‌‌ها با ارائه‌‌دهنده‌‌ی کیف پول اطمینان حاصل نمایید، زیرا اگر کوین‌‌ها با ارائه‌‌دهنده‌‌ سازگار نباشند، آن‌ها را برای همیشه از دست خواهید داد!

آیا کیف پول های رمز ارز کاملاً ناشناس هستند؟

اگر این راهنما را تا این جا خوانده باشید، به خاطر دارید که پروتکل بلاک چین شبه‌‌ناشناس است. به این معنی که اگرچه آدرس کیف پول شما شامل نام و هویت شما نیست، اما افراد، همچنان به اطلاعات بسیار دیگری دسترسی دارند.

این اطلاعات، شامل تمام تراکنش‌های پیشین (ارسال و دریافت‌‌شده)، از جمله حجم معامله و سایر آدرس‌‌های به کار گرفته‌‌شده در معامله است که آدرس آن کیف پول خاص ایجاد نموده‌‌است.

در حقیقت، این موضوع، مشکل‌ساز نخواهد بود. زیرا پی بردن به هویت مالک آدرس، بسیار دشوار است، مگر اینکه شما به کسی هویت واقعی خود را ارائه کنید.

تنها به یاد داشته باشید که بسیاری از صرافی‌‌های رمز ارز را نهادهای متمرکز اداره می‌‌نمایند. به این معنی که اگر مایل به خرید کوین‌‌ها با استفاده از پول جهان واقعی باشید، آنگاه لازم است هویت خود را به وسیله ثبت اسناد آشکار نمایید. به عبارت دیگر، حتی اگر فقط یک بار، وجوه خود را به کیف پولتان انتقال داده باشید، صرافی می‌‌داند که هویت شما به کیف پولی که وجوه خود را به آن ارسال نموده‌‌اید، ضمیمه شده‌‌است.

در ادامه این مقاله به معرفی محبوبترین کیف پول های رمز ارز پرداخته و تعداد کوین های قابل پشتیبانی هر یک را ذکر خواهیم کرد.

انواع کیف پول های رمز ارز : گرم و سرد

کیف پول های رمز ارز را می‌توان به دو دسته گرم (Hot Wallets) و سرد (Cold Wallets) تقسیم کرد. منظور از کیف پول های گرم کیف هایی است که به اینترنت متصل می‌شوند. این کیف پول ها از نظر راه اندازی و دسترسی به سپرده، کاربریِ آسان و راحتی دارند و برای کاربران و تریدرهایی که معاملات روزانه و کوتاه مدت دارند بسیار مناسب هستند.

اما کیف پول سرد، به کیف پول هایی اشاره دارد که آفلاین هستند و از یک مدیوم فیزیکی برای ذخیره رمز ارزها استفاده می‌کنند. از این نظر، این نوع کیف پول از امنیت بالاتری نسبت به کیف پول سرد برخوردار است چراکه از دسترس هکرهای سایبری دور می‌ماند. کیف پول های سرد برای سرمایه گذاری بلند مدت گزینه بسیار مناسبی خواهد بود.

کیف پول رمز ارز و کیف پول ارز دیجیتال : مقایسه انواع کیف پول ها
کیف پول رمز ارز و کیف پول ارز دیجیتال : مقایسه انواع کیف پول ها

کیف پول های گرم

نرم افزاری

 • موبایل 

کیف پول های موبایل بسیار شبیه به کیف پول های دسکتاپ هستند با این تفاوت که برای گوشی های هوشمند طراحی شده‌اند. با استفاده از این نوع کیف پول می‌توانید با کمک کدهای QR ، رمز ارزها را ارسال و دریافت کنید. کیف پول موبایل گزینه بسیار مناسبی برای تراکنش و پرداخت های روزانه است، اما در برابر ویروس‌ها، هکرها و بدافزارها بسیار آسیب پذیر است. بنابراین بهتر است کیف پول موبایلی تان را با استفاده از پسوورد و تایید هویت چند مرحله ای ایمن کنید و همیشه از کلیدهای خصوصی (یا عبارت Seed) خود بک آپ بگیرید تادر صورت گم شدن یا خراب شدن گوشیتان سرمایه خود را از دست ندهید.

چند نمونه از کیف پول های موبایل:

کیف پول رمز ارز و کیف پول ارز دیجیتال : مقایسه انواع کیف پول ها
کیف پول رمز ارز و کیف پول ارز دیجیتال : مقایسه انواع کیف پول ها

“ارزیابی متمرکز” به معنای آن است که یک سازمان متمرکز تمامی تراکنش های صحیح منتشر شده در شبکه را نظارت و بررسی می کند 

 • دسکتاپ (PC)

همانطور که از اسمش پیداست، کیف پول دسکتاپ یک نرم افزار است که روی سیستم خود نصب می‌کنید. برخلاف برخی از کیف پول های تحت وب، در این نوع کیف پول اختیار کامل کلیدها و سپرده خود را در اختیار دارید. زمانیکه نرم افزار یک کیف پول را روی سیستم خود نصب می‌کنید، فایلی به نام “wallet.dat” روی سیستمتان ذخیره می‌شود که حاوی اطلاعات مربوط به کلید خصوصی شما است. بنابراین باید این فایل را رمزگذاری کرده، از آن بک آپ بگیرید و این فایل را در جایی امن و مطمئن ذخیره کنید. در این صورت میتوانید در صورت خراب شدن سیستم، با کمک کلید خصوصی خود، از طریق دستگاه های دیگر نیز به کیف پولتان دسترسی داشته باشید.

کیف پول های دسکتاپ در مجموع نسبت به دیگر کیف پول های آنلاین، امنیت بیشتری دارند. اما پیش از نصب هرگونه کیف پول رمز ارز، مطمئن شوید که سیستم شما به هیچگونه ویروس یا بدافزاری آلوده نیست.

چمد نمونه از کیف پول های دسکتاپ:

 • اگزودوس
 • کوینمی
 • الکترام (Electrum)
 • اتمیک والت
 • واسابی (Wasabi)
 • آرموری (Armory)
 • جکس
کیف پول رمز ارز و کیف پول ارز دیجیتال : مقایسه انواع کیف پول ها
کیف پول رمز ارز و کیف پول ارز دیجیتال : مقایسه انواع کیف پول ها

تحت وب

با استفاده از کیف پول های تحت وب می‌توانید بدون دانلود و نصب نرم افزار، از طریق رابط کاربری یک مرورگر به بلاک چین رمز ارزها دسترسی داشته باشید. این نوع کیف پول شامل کیف پول صرافی ها (مانند بایننس) و کیف پول وب سایت های سرویس دهنده (مانند مای اتر ولت) می‌شود. برخی از این کیف پول ها، سپرده و کلیدهای شما را برایتان نگهداری و مدیریت می‌کنند. اما این کار ریسک بسیار بالایی دارد چون شما باید به یک واسطه برای حفظ سرمایه خود اعتماد کنید. در همین راستا برخی از کیف پول های تحت وب به شما این اجازه را می‌دهند که کلیدها را به طور کامل یا از طریق مدیریت مشترک (حساب چند امضایی)، کنترل کنید. بنابراین پیش از اینکه کیف پول مناسب خود را انتخاب کنید، حتما درمورد ویژگی های مدیریتی و امنیتی کیف پول ها تحقیق کنید.

کیف پول صرافی ها

وب سایت های سرویس دهنده

 • مای اتر ولت
 • بلاکچین دات کام
 • کوین پیمنت
کیف پول رمز ارز و کیف پول ارز دیجیتال : مقایسه انواع کیف پول ها
کیف پول رمز ارز و کیف پول ارز دیجیتال : مقایسه انواع کیف پول ها

کیف پول های سرد

سخت افزاری

کیف پول های سخت افزاری، کیف پول های الکترونیکی و فیزیکی هستند که کلیدهای خصوصی و عمومی شما را در خود ذخیره می‌کنند. شما برای استفاده از این کیف پول ها نیازی به اتصال به اینترنت ندارید، مگر اینکه بخواهید وجوه خود را منتقل کنید. از این نظر کیف پول های سخت افزاری بهترین گزینه از لحاظ امنیت هستند، اما از نظر دسترسی آسان و کاربرپسند بودن به خوبی کیف پول های گرم نیستند.

اگر سرمایه زیادی دارید و می‌خواهید به مدت طولانی آنها را ذخیره کنید، کیف پول های سخت افزاری مناسب ترین گزینه برای شما محسوب می‌شوند.

چند نمونه از کیف پول های سخت افزاری:

کیف پول رمز ارز و کیف پول ارز دیجیتال : مقایسه انواع کیف پول ها
کیف پول رمز ارز و کیف پول ارز دیجیتال : مقایسه انواع کیف پول ها

کاغذی

کیف پول‌‌های کاغذی، یکی از ساده ترین کیف پول‌‌های موجود در دنیای رمز ارزها هستند. تنها کافی است کلیدهای خصوصی و عمومی خود را در یک تکه کاغذ چاپ کنید و از آنجایی که کلیدها به هیچ سروری متصل نیستند، کوین‌های شما از حملات سایبری و هکرها در امان خواهند بود. به این معنی که تنها راه دسترسی یک شخص به این کلیدها، داشتن آن کاغذ فیزیکی است! هنگامی که لازم است وجوه را انتقال دهید، می‌‌توانید به سادگی کلیدها را در یک کیف پول اینترنتی یا نرم‌‌افزاری وارد ‌‌کنید یا حتی به صورت ساده‌‌تر، تنها کد QR چاپ شده را اسکن کنید. برای این کار شما می‌توانید از ژنراتورهای کیف پول اپن سورس مانند BitAddress.org ، BitCoinpaperwallet.com و walletGenerator.net استفاده کنید. همانطور که گفته شد تنها کافی است یک آدرس ایجاد کرده و با اسکن و چاپ کد QR مربوط به کلید عمومی (Public Key) و خصوصی (Private Key)، یک کیف پول کاغذی برای رمز ارزهای خود ایجاد کنید.

کیف پول کاغذی برای کسانی که قصد دارند بیت کوین و رمز ارزهای خود را برای مدت طولانی ذخیره کنند و به دنبال ترید کردن نیستند، گزینه بسیار مناسبی خواهد بود. اما فراموش نکنید که احتمال گم شدن، به سرقت رفتن، خراب شدن و از بین رفتن کیف پول های کاغذی نیز وجود دارد پس باید مراقب باشید و سعی کنید کیف پول خود را در جای بسیار امن و مطمئن نگهداری کنید.

انتخاب بهترین کیف پول رمز ارز

کیف پول رمز ارز و کیف پول ارز دیجیتال : مقایسه انواع کیف پول ها
کیف پول رمز ارز و کیف پول ارز دیجیتال : مقایسه انواع کیف پول ها

با توجه به شیوه سپرده گذاری شما (بلند مدت یا کوتاه مدت) و اولویت هایتان (امنیت، رابط کاربری، دسترسی راحت و غیره) گزینه های مختلفی در بین کیف پول های رمز ارز به شما توصیه می‌شود. بنابراین پیش از انتخاب کیف پول خود ابتدا اولویت هایتان را مشخص کنید و به خوبی درمورد گزینه های مد نظرتان تحقیق کنید.

در ادامه با توجه به هر کدام از این فاکتورها بهترین گزینه های موجود را به شما معرفی خواهیم کرد.

امنیت : همانطور که پیشتر هم گفته شد، اگر به دنبال سپرده گذاری بلند مدت هستید و امنیت مهم ترین فاکتور مورد توجه شماست، کیف پول های سخت افزاری می‌تواند بهترین گزینه باشد. در میان بهترین کیف پول های سخت افزاری موجود در بازار می‌توان به کول والت (CoolWallet) و لجر نانو اس (Ledger Nano S) اشاره کرد.

در دسترس بودن : اگر به طور مداوم در حال انجام معامله و تراکنش در بازار رمز ارزها هستید و راحتی کاربری و دسترسی برایتان اولویت است، کیف پول های نرم افزاری که از نسخه های موبایلی و ویندوز پشتیبانی می‌کنند، بهترین گزینه برای شما خواهد بود. در این دسته از کیف پول ها، می‌توان از جکس (Jaxx) و اگزودوس (Exodus) به عنوان دو کیف پول شناخته شده و محبوب نام برد.

رابط کاربری: برخی کیف پول‌ها با ارائه یک رابط کاربری ساده و کاربرپسند، کار انجام تراکنش ها و ارسال و دریافت رمز ارزها را آسان کرده و شما را با فیچرها و قابلیت های اضافی و پیچیده سردرگم نمی‌کنند. اگزودوس (Exodus) با رابط کاربری فوق العاده و استفاده آسان، از محبوبیت زیادی بین کاربران برخوردار است.

ناشناس بودن: برخی از کیف پول های رمز ارز از مکانیزم ها و قابلیت های خاصی برای ناشناس ماندن تراکنش ها استفاده می‌کنند (مانند روش پرداخت مخفی و ترکیبی CoinJoin  در دارک والت و کیف پول سامورایی). اگر ناشناس ماندن در فضای مجازی و حریم خصوصی از اولویت های شما نیست و تفاوتی در فعالیت های شما در بازار رمز ارزها ایجاد نمی‌کند، پس بهتر است فکرتان را درگیر این نوع کیف پول ها نکنید. اما به کسانی که به دنبال مخفی کردن هویت خود یا تراکنش های رمز ارز خود از چشم عموم هستند (حالا به هر دلیلی!) ما کیف پول سامورایی (Samourai Wallet) را پیشنهاد می‌کنیم.

امکانات بیشتر: برخی از کیف پول ها گزینه ها و قابلیت های دیگری نیز مانند مبادلات اتمی یا اتمیک سواپ (Atomic Swap)، تراکنش های بین زنجیره ای و قابلیت تعیین کردن مستقیم کارمزد توسط خود کاربر ارائه می‌کنند. برای مثال، اتمیک والت (Atomic Wallet) قابلیت انجام مبادلات اتمی بین زنجیره ای را برای کاربران خود فراهم می‌کند.

نحوه مدیریت حساب: به یاد داشته باشید که مهمترین عامل برای حفظ و نگهداری دارایی‌های رمز ارز ، در اختیار داشتن کلیدهای خصوصی است. همانطور که در جداول مقایسه ای مشاهده می‌کنید، بعضی از سرویس دهندگان (مانند اگزودوس)، کلیدهای خصوصی کیف پول را به کاربران واگذار کرده و خود هیچ گونه کنترلی بر دارایی‌ها ندارند. اما برخی از کیف پول ها (اغلب کیف پول های صرافی)، کلیدهای خصوصی کاربران را نزد خود نگهداری می‌کنند که این به معنای کنترل و نظارت بر دارایی های شماست. بنابراین در انتخاب کیف پول رمز ارز حتماً به این نکته توجه داشته باشید که اگر کلیدهای خصوصی خود را در اختیار ندارید، همیشه با خطر مسدود شدن حساب کاربری یا فریز شدن دارایی هایتان مواجه هستید.

سرویس دهی به کاربران ایرانی

یکی دیگر از نکات مهم در استفاده از کیف پول ها (به ویژه کیف پول های گرم)، سرویس دهی به کاربران ایرانی است. متاسفانه به دلیل مسائل مربوط به تحریم ها، بسیاری از کیف پول های موجود، از سرویس دهی به IP های ایرانی امتناع کرده و چنانچه از VPNها استفاده کنید، در صورت طی مراحل احراز هویت و شناسایی هویت ایرانی شما، از ارائه سرویس به شما خودداری می‎کنند. گاهی برعکس این موضوع اتفاق می‌افتد؛ مثلاً ممکن است نودهای سرویس دهنده یک کیف پول (برای یک کوین خاص) توسط فیلترینگ ایران از دسترس خارج شده باشد. بنابراین برای استفاده ایمن از کیف پول های رمز ارز، لازم است همیشه از VPN مورد اعتماد استفاده کنیم. اما برای حصول اطمینان از مسدود نشدن دارایی هایتان، کافیست دقت داشته باشید که کیف پول مورد نظر، اختیار کلیدهای خصوصی را به خودتان واگذار کند. در این حالت دیگر هیچ کنترلی از سوی سرویس دهنده، بر روی دارایی های شما وجود نخواهد داشت.

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.