کیف پول رمز ارز و انواع آن چیست و چگونه عمل می‌‌کند؟

این مقاله به معرفی کیف پول رمز ارز ها و انواع آن (دسکتاپ،موبایلی، آنلاین و غیره) می‌پردازد و نحوه کار با آن‌ها را آموزش می‌دهد. در این مطلب شما با کلیدهای خصوصی و عمومی و آدرس کیف پول رمز ارز و کارکرد آن‌ها آشنا خواهید شد. همچنین امنیت این کیف پول‌ها مورد بررسی قرار گرفته و بهترین برندهای موجود در این عرصه (لجر، جکس و غیره) به شما معرفی و مقایسه خواهند شد.

0 3,393

آیا به یادگیری اصول اولیه‌‌ی ارز رمزها و فناوری بلاکچین می‌‌اندیشید؟ اگر ‌‌چنین است، یکی از اولین موضوعاتی که باید با آن آشنا شوید، نقش کیف پول رمز ارز (Cryptocurrency wallet) است.

این راهنما با استفاده از مثال‌‌های بسیارساده‌‌ در جهان واقعی، تمام چیزهایی را که باید بدانید برای شما توضیح می‌‌دهد. پس از مطالعه این متن از ابتدا تا انتها، تمام اطلاعات موردنیاز خود را به دست خواهید آورد.

این مقاله، شامل چگونگی کارکرد یک کیف پول رمز ارز، انواع مختلف آن و مروری بر 4 عدد از محبوب‌‌ترین کیف پول‌‌های موجود می‌‌باشد!

بیایید با مرور اولیه بر کارکردهای کیف پول رمز ارز کار خود را شروع کنیم!

فهرست مندرجات

 • کیف پول رمز ارز چیست؟
 • کیف پول رمز ارز چگونه کار می‌‌کند؟
 • چگونه کلیدهای خصوصی و عمومی به یک آدرس کیف پول رمز ارز مرتبط می‌‌شوند؟
  •  آیا مقصود شما این است که کوین‌‌ها واقعا در کیف پول‌‌های رمزنگاری ‌شده سپرده‌‌گذاری نمی‌‌شوند؟
 • انواع مختلف کیف پول‌‌های ارز رمزنگاری‌‌ شده کدامند؟
  • کیف پول دسکتاپ (Desktop Wallet)
  • کیف پول موبایلی (Mobile Wallet)
  • کیف پول اینترنتی یا آنلاین (Web or Online Wallet)
  • کیف پول کاغذی (Paper Wallet)
  • کیف پول سخت‌‌افزاری (Hardware Wallet)
 • آیا کیف پول‌‌های ارز رمزنگاری‌‌ شده، امن هستند؟
 • آیا می‌‌توانم تمام ارزهای رمزنگاری ‌‌شده‌‌ی خود را در یک کیف پول رمز ارز سپرده‌‌گذاری کنم؟
 • آیا حقیقت دارد که کیف پول‌‌های ارز رمزنگاری ‌‌شده ناشناس هستند؟
 • کدام کیف پول ارز رمزنگاری ‌‌شده بهترین است؟
  • کیف پول Exodus
  • کیف پول برد (Bread Wallet)
  • کیف پول لجر نانو اس (Ledger Nano S)
  • کیف پول Jaxx
 • جمع‌‌بندی

کیف پول ارز رمزنگاری‌‌ شده چیست؟

پیش از شروع بحث، مایلم که به نحوه‌‌ی ذخیره‌‌سازی وجه نقد خود در دنیای واقعی فکر کنید. شما آن را در دستان خود و در حین قدم‌‌ زدن در محل‌‌های عمومی حمل نمی‌‌کنید، درست است؟ در عوض، به احتمال زیاد آن را در یک کیف پول چرمی یا کیف‌‌دستی یا شاید حتی در یک قلک ذخیره‌‌ می‌‌کنید!

در هریک از این دو شیوه، عاقلانه است که پول خود را در مکانی امن سپرده‌‌گذاری نمایید. یک کیف پول رمز ارز، از همان اصول اساسی پیروی می‌‌کند.

ضمنا با وجود یک کیف پول رمزنگاری‌شده، قادر به ارسال و دریافت بیت‌‌کوین و سایر ارز رمزها خواهید بود (در حال حاضر، بیش از 1500 ارز رمز وجود دارد!).

بنابراین، اکنون که درک اولیه‌‌ای از کاربرد یک کیف پول رمز ارز دارید، در ادامه به چگونگی کارکرد آن به صورت دقیق‌‌تر و کامل‌‌تر پرداخته خواهد شد.

کیف پول رمز ارز چگونه کار می‌‌کند؟

در قسمت فوق، مثالی از یک کیف پول چرمی در دنیای واقعی را مورداستفاده قراردادیم، زیرا کیف پول، وجه نقد شما را به صورت فیزیکی ذخیره‌‌سازی می‌‌نماید. با این حال، شرایط دنیای دیجیتال رمز‌ارزها که از فناوری بلاکچین بهره می‌برند، کمی متفاوت است.

همان‌‌طور‌‌که ارز رمزها به شکل فیزیکی وجود ندارند، کوین‌‌ها هم واقعا در یک کیف پول فیزیکی ذخیره‌‌سازی نمی‌‌شوند. در عوض، بلاکچین شامل دسته‌ای از سوابق معاملاتی‌‌ است که نشان می‌‌دهند کدام کلید خصوصی و عمومی، کنترل وجوه را در دست دارد. برای اطمینان از ادراک کامل این موضوع توسط شما، به‌‌سرعت کاربرد آدرس کیف پول و همچنین یک کلید خصوصی و عمومی برای شما شرح داده می‌شود، زیرا آن‌ها تماما با هم مرتبط هستند.

آدرس کیف پول، مانند شماره حساب بانکی است. ارائه‌‌ی شماره حساب بانکی شما به شخصی دیگر هیچ ضرری ندارد، زیرا افراد برای انتقال وجوه به حساب شما، به آن نیاز خواهندداشت. برای مثال با داشتن آن، کارفرمای شما قادر به پرداخت حقوقتان است، مشتری می‌‌تواند صورت‌‌حساب شما را پرداخت نماید یا دوستان و خانواده‌‌ی شما قادرند کمی پول بابت تولدتان برای شما ارسال کنند!

اگر کسی در دنیای ارز رمزنگاری ‌‌شده، مایل به انتقال کوین‌‌ها به شما باشد، می‌‌توانید به‌‌سادگی آدرس کیف پول رمز ارز خود را به آن‌ها ارائه دهید. دقیقا مانند دنیای واقعی، هیچ دو آدرس کیف پولی یکسان نیستند، یعنی امکان ندارد فردی دیگر قادر به دریافت وجوه شما باشد. همچنین، هیچ محدودیتی برای تعداد آدرس‌‌های کیف پولی که می‌‌توانید ایجاد کنید وجود ندارد.

به عنوان مثالی از چگونگی آدرس بیت‌‌کوین، نوشته زیر، آدرس کیف پولی است که عموما عقیده دارند به خالق بیت‌‌کوین، یعنی ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto)، تعلق دارد!

1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa

همانطور که مشاهده می‌‌کنید، آدرس کیف پول رمز ارز، ترکیبی از اعداد و حروف بزرگ و کوچک را به کار می‌‌برد. از آنجایی که اکثر بلاکچین‌‌ها شفاف هستند، پی‌‌بردن به میزان پول موجود در یک کیف پول ارز رمزنگاری ‌‌شده‌‌ و تراکنش‌های انجام شده توسط مالک، ساده است.

با این حال، آدرس کیف پول رمز ارز، هویت واقعی مالک خود را آشکار نمی‌‌سازد، به همین دلیل، بلاکچین را “شبه‌‌ناشناس” می‌‌نامند.

چگونه کلیدهای خصوصی و عمومی به یک آدرس کیف پول رمز ارز مرتبط می‌‌شوند؟

اکنون که می‌‌دانید آدرس کیف پول رمز ارز، بسیار شبیه به شماره حساب بانکی است، چگونگی کنترل وجوه را به شما توضیح خواهیم داد. اغلب، افراد فکر می‌‌کنند که کلید شخصی، همان آدرس کیف پول عمومی است، با این حال، این تصور صحیح نیست.

اساسا هر آدرس کیف پول رمز ارز خاص (به یاد داشته‌‌ باشید که هیچ دو آدرسی نمی‌‌توانند یکسان باشند)، دارای یک کلید خصوصی و عمومی منحصر به فرد است. کلید خصوصی، امکان دسترسی به وجوه مربوط به آدرس کیف پول ناشناس را برای شما فراهم می‌‌کند.

به عنوان مثالی از جهان واقعی، در نظر بگیرید که می‌‌خواهید از حساب بانکی خود به حساب بانکی شخص دیگری پول انتقال دهید. در این صورت، لازم است که رمز عبور خصوصی خود را وارد نمایید. هیچ فرد دیگری، حتی بانک، به این رمز عبور دسترسی ندارد. از جهت دیگر، اگر کسی آن را بداند، این شخص قادر است از حساب بانکی شما پول ارسال نماید!

یک کلید شخصی، دقیقا همین کار را انجام می‌‌دهد و به صورت ویژه‌‌ای به آدرس کیف پول ناشناس مذکور مرتبط است. یک کلید عمومی چگونه است؟ یک کلید عمومی، از طریق ریاضی با آدرس کیف پول شما مرتبط است! با این وجود، کلید عمومی، یک ” نسخه‌‌ی هش‌‌شده ” می باشد که در ادامه در مورد آن توضیح داده می‌شود.

تابع هش، این امکان را فراهم می‌‌کند که دنباله‌‌ای از حروف و یا اعداد (که “ورودی” نامیده می‌‌شوند) به صورت مجموعه‌‌ای جدید از حروف و یا اعداد (که “خروجی”نامیده می‌‌شوند) رمزگذاری شوند. این کار، یک لایه‌‌ی امنیتی دیگر اضافه می‌‌کند و هک نشدن کیف پول شما را تضمین می‌‌نماید. کلیدهای زیر، مثال‌‌های سریعی برای ساده‌‌سازی موضوع هستند.

کلید خصوصی:

03bf350d2821375158a608b51e3e898e507fe47f2d2e8c774de4a9a7edecf74eda

کلید عمومی: 99b1ebcfc11a13df5161aba8160460fe1601d541

اکنون در حال فکر کردن به این سؤال هستید که آیا این دو مجموعه از کلیدها، کاملا متفاوت هستند؟ بله، این دو در چشم انسان کاملا متفاوت هستند. با این وجود، فناوری نرم‌‌افزاری تشخیص می‌‌دهد که این دو کلید، به صورت ویژه‌‌ای به یکدیگر مرتبط هستند! فناوری نرم‌‌افزاری نشان می‌‌دهد که شما مالک کوین‌‌ها هستید و به شما اجازه می‌‌دهد که وجوه را هروقت که مایل باشید انتقال دهید!

نکته‌‌ی مهمی که باید به خاطر بسپارید این است که هر موضوعی که در اینجا شرح داده‌‌ شده، بسیار تخصصی هستند. با این وجود، هنگامی که از یک کیف پول رمز ارز استفاده می‌‌کنید، نرم‌‌افزار، تمام امور را برای شما انجام می‌‌دهد. این موضوع، مانند استفاده از اینترنت برای ارسال یک ایمیل است.

در واقع، نیازی نیست فناوری‌‌ که در پس‌‌زمینه جریان دارد را درک کنید. به عنوان مثال، جی‌میل (Gmail) و هات‌‌میل (Hotmail)، دقیقا مانند یک کیف پول رمز ارز که تمام امور مربوط به معاملات ناشناس را انجام می‌‌دهد، تمام امور مربوط به ایمیل‌‌ها را برای شما انجام می‌‌دهند.

آیا مقصود شما این است که کوین‌‌ها واقعا در کیف پول‌‌های ناشناس سپرده‌‌گذاری نمی‌‌شوند؟

اگر این راهنما را تا این قسمت خوانده باشید، اکنون باید درک خوبی از یک کیف پول ارز رمزنگاری ‌‌شده و چگونگی مرتبط بودن کلیدهای عمومی و خصوصی با یک آدرس کیف پول عمومی داشته باشید. با این وجود، ممکن است به این نکته که پیشتر به آن اشاره شد فکر کنید، آیا کوین‌‌ها واقعا به صورت فیزیکی در کیف پول سپرده‌‌گذاری نمی‌‌شوند؟ درست است!

از آنجایی که بیت‌‌کوین و سایر ارز رمزها، پول فیزیکی نیستند، به صورت دیجیتالی در بلاکچین سپرده‌‌گذاری می‌‌شوند. بلاکچین، مانند یک دفترکل عظیم حسابداری است که هر معامله‌‌ی مجزایی را که تاکنون در سیستم اتفاق افتاده ‌‌است و همچنین کل مانده‌‌حساب‌‌های هر آدرس عمومی را ذخیره می‌‌نماید.

نرم‌‌افزار درون کیف پول ارز رمزنگاری‌‌ شده، مستقیما به بلاکچین متصل است. در نتیجه، این نرم‌‌افزار، این امکان را برای شما فراهم می‌‌کند که تراکنش‌ها را در دفترکل ثبت نمایید. با این وجود، کیف پول پروتکلی است که کلیدهای عمومی و خصوصی شما را ایجاد می‌‌کند. بدون این پروتکل، نمی‌‌توانید در دنیای واقعی، به وجوه خود دسترسی داشته باشید.

برای فهم بهتر این رابطه، تصور کنید که به یک فروشگاه وارد می‌‌شوید و با استفاده از یک کارت بدهی یا کارت اعتباری، هزینه‌‌ی کالاها را پرداخت می‌‌کنید. هیچ مبادله‌‌ی پولی فیزیکی‌‌، بین شما و فروشگاه اتفاق نمی‌‌افتد. با این وجود، با وارد کردن شماره‌‌ی شناسایی فردی (pin number) خصوصی خود، اثبات می‌‌کنید که مالک وجوه هستید و آن‌ها قادرند وجوه را از حساب شما به حساب فروشگاه انتقال دهند.

این فرآیند، کاملا شبیه به فرآیند کار یک کیف پول ارز رمزنگاری‌‌ شده است. شما با وارد کردن کلید خصوصی خود، ثابت می‌‌کنید که مالک کوین‌‌ها هستید و سپس قادرید آن‌ها را به شخص دیگری انتقال دهید. این روش، تنها روشی است که با آن می‌‌توانیم کوین‌‌ها را از شخص آ به شخص ب انتقال دهیم.

حال که با کارکرد یک کیف پول‌‌ ارز رمزنگاری ‌‌شده آشنا شدید، نگاهی به انواع مختلف آن خواهیم داشت!

انواع مختلف کیف پول‌‌های ارز رمزنگاری ‌‌شده کدامند؟

انواع فراوانی از کیف پول‌ها وجود دارند و نوع انتخابی شما، بستگی به نیازهای شخصی شما خواهد داشت. اساسا، کیف پول‌‌های مختلف، خدمات متفاوتی از قبیل امنیت بیشتر، کاربرپسند بودن یا سهولت را ارائه می‌‌دهند. در ادامه، محبوب‌‌ترین انواع کیف پول‌‌های ارز رمزنگاری‌ شده به شما معرفی خواهد شد.

کیف پول دسکتاپ

کیف پول‌‌های دسکتاپ، باید در یک لپ‌‌تاپ یا کامپیوتر مشخص دانلود شوند و تنها از طریق آن دستگاه خاص، قابل دسترسی هستند. به طور کلی، این کیف پول‌‌ها، ترکیب خوبی از امنیت و سهولت را ارائه می‌‌دهند. با این وجود، به خاطر داشته باشید که اگر یک هکر بتواند از راه دور، کنترل دستگاه شما را به دست آورد، قادر است به کیف پول شما دسترسی پیدا کند.

کیف پول موبایلی

یک کیف پول موبایلی، بسیار شبیه به کیف پول دسکتاپ است، زیرا این کیف پول، مستقیما در دستگاه شما دانلود می‌‌شود. در حالت عادی، شما به وسیله‌‌ی دانلود یک برنامه‌‌ی موبایل، به کیف پول ارز رمزنگاری ‌‌شده‌‌ی خود دسترسی می‌‌یابید. همچنین، این برنامه‌‌ی موبایل به وسیله‌‌ی اسکن کردن یک QR code، امکان خرج کردن کوین‌‌های شما در یک فروشگاه فیزیکی را فراهم می‌‌کند.

کیف پول اینترنتی یا آنلاین

یک کیف پول اینترنتی، بیشترین میزان سهولت در ارسال کوین‌‌ها به شخصی دیگر را ارائه می‌‌کند. با این وجود، این کیف پول‌‌ها، کم امنیت‌‌ترین نوع کیف پول نیز هستند، زیرا ارائه‌دهنده‌‌ی کیف پول، معمولا کنترل کاملی بر آن دارد.

سپرده‌‌گذاری کوین‌‌ها در یک صرافی ارز رمز، نمونه‌‌ای از این مسئله است. صرافی، کوین‌‌های شما را در سرور مرکزی خود ذخیره‌‌سازی می‌‌نماید. به این معنی که اگر این سرور هک گردد، مجرم می‌‌تواند به تمام وجوه شما دسترسی یابد. بهتر است که تنها میزان اندکی از کوین‌‌ها را در یک کیف پول‌‌ اینترنتی ناشناس نگهداری کنید.

کیف پول کاغذی

کیف پول‌‌های کاغذی، یکی از کم‌‌اهمیت‌‌ترین کیف پول‌‌های موجود در عرصه ارز رمزها هستند. تنها کافی است کلیدهای خصوصی و عمومی خود را در یک تکه کاغذ چاپ کنید و از آنجایی که کلیدها به هیچ سروری متصل نیستند، کوین‌های شما امن خواهند بود. به این معنی که تنها راه دسترسی یک شخص به این کلیدها، داشتن آن کاغذ فیزیکی است! هنگامی که لازم است وجوه را انتقال دهید، می‌‌توانید به سادگی کلیدها را در یک کیف پول اینترنتی یا نرم‌‌افزاری وارد ‌‌کنید یا حتی به صورت ساده‌‌تر، تنها کد  QRچاپ شده را اسکن نمایید!

کیف پول سخت‌‌افزاری

از نظر امنیت، هیچ کیف پولی بهتر از کیف پول سخت‌‌افزاری نیست. این کیف پول، یک دستگاه فیزیکی است که تنها هدف آن، دخیره‌‌سازی کلیدهای ناشناس خصوصی وعمومی شما در سخت‌‌افزار است.

این دستگاه، هرگز به اینترنت متصل نمی‌‌گردد، مگر اینکه نیاز به انتقال وجوه داشته باشید. با این وجود، شما شماره‌‌ی شناسایی فردی خصوصی خود را مستقیما در دستگاه وارد می‌‌کنید که این کار، دسترسی هکر به کلیدهای شما را عملا غیرممکن می‌‌نماید.

آیا کیف پول‌‌های ارز رمزنگاری‌‌شده، امن هستند؟

اکنون که با انواع مختلف کیف پول‌‌ها به علاوه‌‌ی میزان سادگی آن‌ها آشنا هستید، میزان امنیت این کیف پول‌‌ها را بررسی خواهیم کرد. به طور کلی، فارغ از نوع کیف پول ‌‌مورداستفاده‌‌ی شما، اگر کسی به کلید خصوصی شما دسترسی داشته باشد، آنگاه به وجوه شما دسترسی دارد. با این وجود، سوال کلیدی این است که چه تضمینی برای جلوگیری از این اتفاق وجود دارند؟

هر کیف پول ارز رمزنگاری‌‌شده‌‌‌‌ای که با اینترنت در ارتباط است (مانند کیف پول دسکتاپ، موبایلی یا اینترنتی)، همواره آسیب‌‌پذیر خواهند بود. اگرچه هکرها، انسان‌‌های بی‌‌اخلاقی هستند، اما ممکن است بسیار باهوش باشند. آن‌‌ها همواره در حال ایجاد شیوه‌‌هایی جدید برای دسترسی به داده‌‌های سایر افراد هستند. به همین دلیل، حصول اطمینان از اینکه تمام تلاش خود را برای محافظت از کلید خصوصیتان به کار می‌‌برید، امری ضروری است.

موارد زیر، نمونه‌‌هایی از چگونگی دسترسی یک هکر به وجوه سپرده‌‌گذاری‌‌شده‌‌ی شما، در هنگام مجاورت با یک ارتباط اینترنتی هستند.

 • بدافزار
 • ویروس
 • کی‌‌‌‌لاگر (Key logger)
 • دسترسی از راه دور به دستگاه شما
 • فیشینگ (Phishing)

برای محافظت از شما در برابر تهدیدهای فوق، چند راه‌‌حل وجود دارد. اولا همواره باید اطمینان حاصل نمایید که دستگاه شما در حال استفاده از آخرین نسخه‌‌ی نرم‌‌افزار است. هنگامیکه هکرها روش‌‌های جدیدی می‌‌یابند، قادر به باطل نمودن کنترل‌‌های امنیتی داخلی هستند. بنابراین با به‌‌روزرسانی نرم‌‌افزار خود، همواره بالاترین میزان امنیت را خواهید داشت.

همچنین، در نظر گرفتن یک کیف پول دارای قابلیت چندامضایی (multi-signatures)، ایده خوبی خواهد بود. اساسا یک کیف پول چندامضایی، کیف پولی است که در آن، کاربر باید برای ارسال وجوه، معامله را با استفاده از دو دستگاه جداگانه یا بیشتر به ثبت برساند. در این صورت، اگر یکی از دستگاه‌‌های شما گم، دزدیده یا هک شود، مجرم نمی‌‌تواند به ارز رمز شما دسترسی یابد، زیرا به دستگاه (های) دیگر نیز نیاز خواهد داشت!

در آخر، توصیه می‌شود که به طور منظم از کیف پول خود بک‌آپ بگیرید. این کار، امکان یادداشت‌‌برداری از عبارت رمزعبور پشتیبان را برای شما فراهم می‌‌نماید. بنابراین، اگر اتفاقی برای کیف پول شما رخ دهد، همچنان می‌‌توانید دسترسی خود را بازپس گیرید.

با انجام تمام اقدامات امنیتی فوق، امنیت کیف پول ارز رمزنگاری ‌‌شده‌‌ی خود را در برابر هکرها تضمین خواهید کرد!

آیا می‌‌توانم تمام ارز رمزهای خود را در یک کیف پول سپرده‌‌گذاری کنم؟

این سؤال، یک سؤال کلیدی است که پاسخ آن، گاهی اوقات می‌‌باشد، زیرا به نوع کوین‌‌هایی بستگی دارد که نگهداری می‌‌کنید! برای مثال، اگر فقط بیت‌‌کوین نگهداری می‌‌کنید، تنها لازم است کیف پولی را بیابید که سازگار با بیت‌‌کوین باشد. با این وجود، اگر بیت‌‌کوین و لایت‌‌کوین نگهداری می‌کنید چه باید کرد؟

اگرچه هرکدام از آن‌ها، بلاکچین‌‌های خاص خود را دارند، اما همچنان امکان استفاده از کیف پول چندمنظوره (multi-currency wallet) وجود دارد. این کیف پول‌‌های ناشناس، امکان سپرده‌‌گذاری ارز رمزهای مختلف در یک کیف پول را فراهم می‌‌نمایند. این کار، بسیار ساده‌‌تر از آن است که مجبور باشید برای هر کوین، از کیف پول متفاوتی استفاده کنید.

با این وجود، تمام این‌‌ها بستگی به ارزهایی دارد که کیف پول از آن‌ها پشتیبانی می‌‌کند. به طور قابل توجهی، اکثر توکن‌‌های (tokens) موجود، بر روی بلاکچین اتریوم ساخته ‌‌شده‌‌اند. به این معنی که آن‌ها با “ERC-20” سازگار هستند. بنابراین، اگر توکن‌‌های ERC-20 فراوانی داشته باشید، آنگاه بعضی اوقات قادرید تمام آن‌ها را در یک کیف پول چندمنظوره سپرده‌‌گذاری نمایید!

به هر حال، سایر کوین‌‌ها تا این حد انعطاف‌‌پذیر نیستند. بنابراین، همواره پیش از شروع انتقال وجوه از محلی به محل دیگر، از سازگار بودن کوین‌‌ها با ارائه‌‌دهنده‌‌ی کیف پول اطمینان حاصل نمایید، زیرا اگر کوین‌‌ها با ارائه‌‌دهنده‌‌ سازگار نباشند، آن‌ها را برای همیشه از دست خواهید داد!

آیا حقیقت دارد که کیف پول‌‌های ارز رمزنگاری ‌‌شده ناشناس هستند؟

اگر این راهنما را تا این نقطه خوانده باشید، به خاطر دارید که اشاره شد به اینکه پروتکل بلاکچین شبه‌‌ناشناس است. به این معنی که اگرچه آدرس کیف پول شما شامل نام شما نیست، اما افراد، همچنان به اطلاعات بسیار دیگری دسترسی دارند.

این اطلاعات، شامل تمام تراکنش‌های پیشین (ارسال و دریافت‌‌شده)، از جمله حجم معامله و سایر آدرس‌‌های به کار گرفته‌‌شده در معامله است که آدرس آن کیف پول خاص ایجاد نموده‌‌است.

در حقیقت، این موضوع، مشکل‌ساز نخواهد بود. زیرا پی بردن به هویت مالک آدرس، بسیار دشوار است، مگر اینکه شما به کسی هویت واقعی خود را ارائه کنید.

تنها به یاد داشته باشید که اکنون صرافی‌‌های ارز رمز را دولت‌‌ها اداره می‌‌نمایند. به این معنی که اگر مایل به خرید کوین‌‌ها با استفاده از پول جهان واقعی باشید، آنگاه لازم است هویت خود را به وسیله‌‌ی ثبت اسناد آشکار نمایید. به عبارت دیگر، حتی اگر فقط یک بار، وجوه خود را به کیف پولتان انتقال داده باشید، صرافی می‌‌داند که هویت شما به کیف پولی که وجوه خود را به آن ارسال نموده‌‌اید، ضمیمه شده‌‌است.

بهترین کیف پول ارز رمزنگاری‌‌ شده چیست؟

اکنون باید درک بسیار خوبی از یک کیف پول ارز رمزنگاری ‌‌شده، چگونگی کارکرد این فناوری و انواع مختلف موجود آن داشته باشید. همچنین، باید شناخت خوبی از روش‌‌های محافظت از کیف پول خود در برابر هکرها و انواع اطلاعات فاش‌‌شونده یا فاش‌‌نشونده در هنگام کار با آن داشته باشید.

آخرین بخش در این راهنما، درباره‌‌ی برخی از بهترین کیف پول‌‌های ارز رمزنگاری ‌‌شده‌‌ی موجود خواهد بود. از آن‌‌جایی‌‌که اکنون صدها ارائه‌‌دهنده‌‌ی مختلف وجود دارند، نمی‌توان تمامی آن‌ها را بررسی کرد. در عوض، در این قسمت 4 عدد از محبوب‌‌ترین کیف پول‌‌ها به شما پیشنهاد خواهد شد.

کیف ‌‌پول Exodus

Exodus، یک کیف پول دسکتاپ چندمنظوره است که امکان سپرده‌‌گذاری بسیاری از کوین‌‌های مختلف مانند بیت‌‌کوین، لایت‌‌کوین، دش (Dash) و توکن‌‌های ERC-20 گوناگون را برای شما فراهم می‌‌کند.

یکی از بهترین ویژگی‌‌های Exodus (علاوه بر رایگان بودن آن) این است که واقعا کاربرپسند می‌‌باشد. هنگامی که وارد این سیستم می‌‌شوید، کل سبد سرمایه‌‌ گذاری ارز رمز خود را در تصویری از یک نمودار دایره‌‌ای مشاهده می‌کنید. همچنین این نمودار، قیمت جاری بازار هر کوین را نشان می‌‌دهد.

کیف پول ارز رمزنگاری‌‌ شده چیست و چگونه عمل می‌‌کند؟
کیف پول ارز رمزنگاری‌‌ شده چیست و چگونه عمل می‌‌کند؟

ارائه‌‌دهنده‌‌ی کیف پول، هرگز به کلیدهای خصوصی شما دسترسی ندارد و به سرورهای Exodus نیز متصل نمی‌‌باشد. Exodus به منظور سهولت بیشتر، حتی یک رابط برنامه‌‌نویسی (API) سایت ShapeShift درون خود دارد که امکان خرید و فروش ارز رمزها را در داخل کیف پول فراهم می‌‌کند.

کیف پول Bread

اگر به سپرده‌‌گذاری بیت‌‌کوین خود در تلفن همراهتان می‌‌اندیشید، کیف پول برد (Bread)، کیف پول کاملا مناسبی برای شماست! توسعه‌‌دهندگان ادعا می‌‌کنند که با توجه به اینکه این کیف پول مستقیما به بلاکچین بیت‌کوین متصل است، “سیستم امنیتی لایه‌‌ای (Nerd-level security)” را ارائه می‌‌نماید.

رابط کاربری این کیف پول، واقعا واضح و شفاف است. به همین دلیل، این کیف پول برای افراد مبتدی عالی است. همچنین کیف پول برد، یک قابلیت بسیار خوب دارد که به شما اجازه می‌‌دهد کد  QRآدرس کیف پولی را که می‌‌خواهید وجوه را به آن ارسال کنید، اسکن نمایید. این قابلیت، امکان خرج کردن بیت‌‌کوین در یک فروشگاه واقعی را نیز برای شما فراهم می‌‌کند.

متأسفانه بیت‌‌کوین، تنها کوینی است که این کیف پول از آن پشتیبانی می‌‌کند. با این وجود، فراموش نکنید که این کیف پول کاملا رایگان است.

کیف پول لجر نانو اس

برای داشتن بالاترین سطح امنیت، هیچ کیف پولی بهتر از یک کیف پول سخت‌‌افزاری مانند لجر نانو اس (Ledger Nano S) نیست. شما یک دستگاه فیزیکی دریافت می‌‌نمایید که امکان سپرده‌‌گذاری طیفی از ارز رمزها را به صورت آفلاین فراهم می‌‌کند.

کیف پول ارز رمزنگاری‌‌ شده چیست و چگونه عمل می‌‌کند؟
کیف پول ارز رمزنگاری‌‌ شده چیست و چگونه عمل می‌‌کند؟

همواره ارزهای رمزنگاری ‌‌شده‌ی بسیاری به ارزهای مورد پشتیبانی این کیف پول اضافه شده‌اند. با این وجود، برای بررسی انواع کوین‌‌های مورد پشتیبانی آن می‌‌توانید روی این لینک کلیک نمایید.

هنگامی که می‌‌خواهید کوین‌‌ها را برای کسی ارسال کنید، تنها لازم است کیف پول را به دستگاه خود (مانند لپ‌‌تاپ) متصل نمایید و سپس، شماره‌‌ی شناسایی خصوصی خود را وارد کنید. اگر کیف پول، گم یا دزدیده شود، می‌‌توانید کوین‌‌های خود را با وارد کردن گذرواژه‌‌ی پشتیبانتان در یک دستگاه دیگر بازیابی کنید.

برای خرید لجر نانو اس باید تقریبا 90 یورو بپردازید. با این وجود، اگر مقدار زیادی کوین دارید، صرف هزینه برای این کیف پول ارزشمند کنید. این کیف پول را تنها از وب‌‌سایت رسمی لجر نانو اس خریداری نمایید.

کیف ‌‌پول Jaxx

Jaxx نیز یکی از محبوب‌‌ترین کیف پول‌‌های چندمنظوره می‌‌باشد و برای دانلود در اکثر دستگاه‌‌های دسکتاپی و موبایلی موجود است. همچنین برای سهولت بیشتر می‌‌توانید از طریق یک افزونه‌‌ی مرورگر گوگل (Google) یا فایرفاکس (Firefox) به کیف پول خود دسترسی داشته باشید. این قابلیت،کیف پول را برای ارسال سریع وجوه مناسب می‌‌نماید.

کیف پول ارز رمزنگاری‌‌ شده چیست و چگونه عمل می‌‌کند؟
کیف پول ارز رمزنگاری‌‌ شده چیست و چگونه عمل می‌‌کند؟

توسعه‌‌دهندگان Jaxx، هرگز کلیدهای خصوصی شما را نگهداری نمی‌‌کنند، زیرا این کلیدها تنها در دستگاه شما ذخیره می‌‌شوند. علاوه بر این، دقیقا مشابه Exodus، یک رابط برنامه‌‌نویسی سایت ShapeShift درون کیف وجود دارد که امکان معامله و معاوضه ساده و مستقیم کوین‌‌ها در کیف پول شما را فراهم می‌‌نماید!

جمع‌‌بندی

اگر این راهنما را از ابتدا تا انتها خوانده باشید، اکنون باید درک بسیار خوبی نسبت به یک کیف پول، روش کارکرد این فناوری و کاربردهای آن داشته باشید.

همچنین، باید شناخت خوبی از انواع مختلف کیف پول‌‌های موجود در بازار داشته باشید. همانطور که اکنون می‌‌دانید، انواع مختلف کیف پول، مناسب نیازهای متفاوتی هستند. برخی کوین‌‌های خود را در یک کیف پول سخت‌‌افزاری سپرده‌‌گذاری می‌کنند. با این وجود، مقدار کمی از وجوه را نیز در یک کیف پول موبایلی نگهداری می‌‌کنند. بنابراین، می‌‌توانند در حین مسافرت، به وجوه دسترسی داشته باشند.

شما تا به حال از کدام کیف پول‌‌ها استفاده کرده‌‌اید یا قصد دارید از کدام کیف پول‌‌ها استفاده نمایید؟ مسئله‌‌ی اصلی، امن نگه داشتن وجوه شما با انجام اقدامات امنیتی ذکرشده می‌‌باشد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.