کوین بیس در پی حمله ۵۱ درصدی، اتریوم کلاسیک را تعلیق می‌‌کند

صرافی‌‌ رمز ارز کوین بیس به دلیل یک سری از سازمان دهی‌‌های مجدد‌‌ تاریخچه بلاکچین در شبکه، تمام تراکنش‌‌ها، برداشت‌‌ها و سپرده گذاری‌‌های اتریوم کلاسیک متوقف کرده است

0 81

طبق گزارش حداقل دو جستجوگر مختلف بلاک – بیت‌‌فلای (Bitfly) (اترچین، EtherChain) و بلاک اسکات (Blockscout)- بیش از ۱۰۰ بلاک در شبکه اتریوم کلاسیک در طی یک حمله ۵۱ درصدی احتمالی در اواخر روز یکشنبه “مجددا سازمان‌‌دهی شدند.” کوین بیس در پست وبلاگ خود گفت متوجه شده است که ETC 88،۵۰۰ دوبار خرج شده‌‌اند (مجموعا ۴۶۰،۰۰۰ دلار).

نشریه رسانه‌‌ای کوین‌‌نس (Coinness) روز دوشنبه گزارش داد که یک تحلیلگر داخلی یک نرخ هش (یا انرژی محاسبات) غیرمعمول را شناسایی کرده که به یک استخر استخراج اختصاص داشته و به طور بالقوه باعث سازمان دهی مجدد (reorgs) جمعی بلاک‌‌های استخراج شده، شده است. اگر چه این ادعا در ابتدا توسط طرفداران اصلی اتریوم کلاسیک در توییتر رد شد، اما حساب رسمی کوین بیس در مورد این موضوع اظهار نگرانی کرده و در توئیتر نوشته است که:

ما در حال حاضر با Slow Mist و بسیاری از شرکت‌‌های دیگری که عضو جامعه کریپتو هستند، کار می‌‌کنیم. به صرافی‌‌‌‌ها و استخرها توصیه می‌‌کنیم که زمان زمان تایید را به صورت قابل توجهی افزایش دهند

اسلو میست، که یک شرکت امنیتی مستقرر در چین است برای اولین بار در روز دوشنبه در مورد فعالیت عجیب و غریبی که در شبکه صورت می‌‌گیرد هشدار داد و اعلام کرد که تیم این شرکت سعی در ردیابی علت این حمله دارد. Slow Mist بلافاصله به درخواست اظهار نظر پاسخ نداد.

گزارش‌‌های اخیر کوین‌‌نس حاکی از این است که “اختلالات خاصی” در نرخ هش استخراج یک استخر استخراج خصوصی اتریوم کلاسیک شناسایی شده است.

حساب‌‌های مورد بحث

به نظر می‌‌رسد که راجع به مدت زمان حمله اختلاف نظر وجود دارد. بلاک اسکات گزارش داد که سازماندهی مجدد بلاک در ساعات ۰۲:۰۰ UTC و ۰۵:۰۰ UTC روز دوشنبه رخ داده است، در حالی که بیت فلای در در ساعت ۱۷:۰۰ UTC در توئیتر نوش که این حمله به طور بالقوه “همچنان ادامه دارد.” کوین بیس در متن خود نوشت که “حملات همچنان ادامه دارد. ”

اندرو کراونهو (Andrew Cravenho)، مدیر پروژه بلاک اسکات به کوین دسک گفت که اگرچه آخرین حمله سازمان دهی مجددی که ثبت شده مربوط به ۱۴ ساعت پیش است، شبکه دائما “در حال نوسان است و مردم مدام توان هش خود را عوض می‌‌کنند”؛ وی در ادامه عنوان کرد که احتمال ادامه اختلال تحت “شرایط مناسب” وجود دارد.

او به این نکته نیز اشاره کرد که ممکن است این سازمان دهی مجدد قبل از اینکه در بلاک اسکات اعلام شود شروع شده باشد. کوین بیس در یک پست وبلاگ اعلام کرد که اولین بار در روز ۵ ژانویه، دو روز پیش از شروع انتشار گزارش‌‌های دیگر، متوجه سازمان دهی مجدد شده است.

و هر چند مکررا به کوین دسک گفته می‌‌شود که در واقع “یک سازمان دهی مجدد عظیم در بلاکچین اتریوم کلاسیک صورت گرفته است،” اما توضیحات کراونهو در مورد حمله ۵۱ درصدی به صورت گسترده مورد توافق نیست.

مشاور توسعه اتریوم کلاسیک، کودی برنز (Cody Burns) در یک ایمیل ارسالی به کوین دسک گفت نمی‌‌توان این حادثه را یک حمله ۵۱ دردصدی خواند، بلکه این حادثه بیشتر یک “حمله استخراج خودخواهانه” است که ناشی از پدیده مشتری-محلی رخ داده است.

او در یک پست در توییتر افزود که “… کل شبکه اتریوم به طور همزمان تحت سازماندهی مجدد قرار نمی‌‌گیرد. بیشتر احتمال دارد که کسی تمام گره‌‌های کوین بیس ETC را کشف کرده و آن‌ها را احاطه کرده باشد.

با این حال، برنز در ایمیلی که به کوین دسک فرستاده بود اذعان داشت که صرفنظر از اینکه این وضعیت از کجا نشات می‌‌گیرد، شرکت‌‌هایی که برای اتریوم کلاسیک خدمات ارائه می‌‌کنند باید برای حفاظت از کاربران خود یک سری اقدامات انجام دهند.

او گفت:

بهترین اقدام برای کسب و کارها و صرافی‌‌‌‌هایی که از هر کدام از زنجیره‌‌های مبتنی بر اتریوم استفاده می‌‌کنند، افزایش تعداد بلاک تایید به بیش از ۴۰۰ بلاک است

کراکن (Kraken) در واکنش به این سازمان دهی مجدد عظیم در یگ گزارش فوری اعلام کرد که تعداد تأییدیه‌‌های لازم برای ایجاد سپرده اتریوم کلاسیک را افزایش می‌‌دهد. بیت‌‌ فلای به کوین دسک گفت که این اقدام نیز صورت گرفته است.

پولونیکس (Poloniex) اعلام کرد که کیف پول‌‌های ETC را غیرفعال کرده و در حال حاضر معلوم نیست که چه زمانی این کیف پول‌‌ها را مجددا فعال کند.

مسئولیت

حساب کاربری توییتر اتریوم ادعا کرد که ممکن است این نرخ هش بیش از اندازه به لینژی (Linzhi)، تولید کننده تجهیزات استخراج کریپتو که طبق گزارشات صورت گرفته تایید کرد که ماشین جدید خود با نرخ هش Mh/s 1400 را تست می‌‌کرده، باشد.

هرچند لینژی شنژن (Linzhi Shenzhen)، مدیر عملیات ولفگنگ اسپارول (Wolfgang Sparoul) در ایمیلی به کوین دسک گفت: “ما این ادعاها را به صورت قطعی انکار می کنیم، آن‌ها کاملا بی پایه هستند و ممکن است بخشی از خود حمله باشند.”

او گفت، این شرکت هنوز اولین محصول خود را عرضه نکرده است و افزود:

اگر ما قصد آزمایش ASIC خود را داشته باشیم، هرگز این کار را در هیچ کدام از شبکه‌‌های اصلی انجام نخواهیم داد، بلکه این کار را در آزمایشگاه یا شبکه خصوصی انجام می‌‌دهیم. به احتمال زیاد ما چهره‌‌های مستقل صنعت مانند دیوید وریک (David Vorick) یا آنتونی لوساردی (Anthony Lusardi) را دعوت می‌‌کنیم تا کاری که انجام می‌‌دهیم را مشاهده کنند

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.