کم ارزش گذاری شده (Undervalued) چیست؟

کم ارزش گذاری شده (Undervalued) یک واژه‌‌ی مالی است که به اوراق قرضه یا دیگر انواع سرمایه گذاری‌‌‌‌هایی اطلاق می‌‌شود که کمتر از ارزش ذاتی آن سرمایه گذاری‌‌ هستند. با مشاهده‌‌ی وضعیت مالی شرکت زیربنایی یک سهام و تحلیل‌‌های پایه‌‌ای مانند گردش مالی، درآمد دارایی، تولید سود و مدیریت سرمایه‌‌ی آن، ارزش ذاتی سهام ارزیابی می‌‌شود. اگر این پارامترها راضی‌‌کننده نباشند، آن سهام ‘کم‌‌ارزش گذاری‌‌شده’ می‌‌شود. خرید این نوع سهام‌‌ها یک استراتژی معروف در بازار بورس است که سرمایه‌‌دار بزرگ وارن بافت (Warren Buffett) آن را معرفی کرد.

0 247

سرمایه گذاری‌‌ ارزش نیست. تضمینی نیست که آن سهام بهبود یابد. حتی راه دقیقی برای اندازه‌‌گیری ارزش ذاتی سهام وجود ندارد و تنها با یک بازی حدس و گمان می‌‌توان به آن پی برد.

یک سهام کم ‌‌ارزش گذاری شده بر اساس نشان‌‌گرهای فعلی، قیمت کمی دارد. اگر سهام یک شرکت کمتر از میانگین صنعتی خود ارزش گذاری شود، کم‌‌ارزش گذاری‌‌شده نامیده می‌‌شود. در این شرایط سرمایه‌‌گذاران ارزش می‌‌خواهند با قیمت کم‌‌تر، درآمد قابل توجهی از این سهام‌‌ها به دست آورند.

سهام‌‌های کم ارزش گذاری شده برای تفسیر در اختیار همه هستند. در مقابل اگر یک سهام زیاد ارزش گذاری‌‌شده باشد، یعنی بیش از ارزش واقعی آن قیمت دارد. اگر یک مدل ارزش‌‌دهی اشتباه باشد یا به طریق اشتباهی اجرا شود، می‌‌تواند به این معنی باشد که قیمت آن درست است.

سرمایه گذاری‌‌ ارزش و دارایی‌‌های کم ‌‌ارزش گذاری شده

سرمایه گذاری‌‌ ارزش یک استراتژی سرمایه گذاری‌‌ است که با سهام‌‌های کم‌‌ارزش گذاری‌‌شده یا اوراق قرضه‌‌ای که با هدف خرید یا سرمایه گذاری‌‌ در آن‌‌ها در بازار موجودند، سروکار دارد. از آنجایی که دارایی با قیمت نسبتا کم خریده می‌‌شود، سرمایه‌‌گذاران به درآمد محتمل آن امید دارند. به علاوه، روش‌‌های سرمایه گذاری‌‌ خرید کالا یا سهام‌‌های زیادارزش گذاری‌‌شده را نهی می‌‌کند، زیرا از حصول درآمد مطلوب از آن‌‌ها مطمئن نیستیم.

تعاریف دیگر

سرمایه گذاری‌‌ ارزش را می‌‌توان به شکل سرمایه گذاری‌‌ در شرکت‌‌هایی که مبتنی بر ارزش‌‌های شخصِ سرمایه‌‌گذار هستند توصیف کرد. این استراتژی همچنین به سرمایه گذاری‌‌ مبتنی بر ارزش نیز معروف است. در این استراتژی سرمایه‌‌گذار بسته به باورهای شخصی خود تصمیم می‌‌گیرد و به نشان‌‌گرهای بورس کاری ندارد. به عنوان مثال، او در شرکت‌‌هایی که از کالاهای آن‌‌ها حمایت نمی‌‌کند، سرمایه گذاری‌‌ نخواهد کرد. برای مثال یک سرمایه‌‌گذار از سیگار کشیدن متنفر است ولی از منابع سوخت جایگزین حمایت کند. به هر حال اوست که تصمیم می‌‌گیرد پول خود را کجا خرج کند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.