کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، جلوی فعالیت صرافی‌های کریپتو را می‌‌گیرد

مبادلات ارز دیجیتال در آمریکا در گذشته به راحتی انجام می‌‌شد. اما با گذشت زمان، کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC)، برای اجرای این معاملات محدودیت‌‌هایی در نظر گرفته است. این معاملات باید در قالب یک ATS و ثبت توسط SEC انجام شوند. کاری که به سختی امکان‌‌پذیر است.

0 92

از قبل شواهدی مبنی بر وقوع این امر وجود داشت؛ مانند تعقیب صرافی BitFunder توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC). این کمیسیون تاکنون به وضوح اعلام کرده که تمام مبادلات کریپتو غیر قانونی هستند مگر این که توسط SEC ثبت شوند. بعدا معلوم شد 400 میلیارد دلار ارز رمزنگاری شده از تبادل آلتکوین‌‌ها یا توکن‌‌های سودمند انجام شده است.

تاریخچه‌‌ مختصر آلتکوین‌‌

با وجود بیت کوین اگر می‌‌خواهید مبادله‌‌ای انجام دهید کافی است در حالی که دوستتان را در کافی‌‌شاپ ملاقات می‌‌کنید لپتاپ خود را باز کرده و از کیف پول خود استفاده کنید. این نوع معامله راحت‌‌تر ولی طبیعتا کم‌‌سرعت‌‌تر از کارت‌‌های بانکی است. به همین دلیل موسسان آن فهمیدند باید به فکر راه حل بهتری بود.

یکی از معروف‌‌ترین فضا‌‌ها برای مبادله‌‌ بیت کوین Mt. Gox است. این نام از Magic The Gathering Online Exchange گرفته شده است و به معنی استفاده‌‌ی کمتر از کارت‌‌های بانکی است. این مبادله توسط جد مک کالب (Jed McCaleb) ساخته شد. سپس به مارک کارپلس در ژاپن فروخته و به طور انحصاری به تجارت بیت کوین تبدیل شد. در فبریه‌‌ی 2014 هک شد و 460 میلیون دلار از هزاران سرمایه گذار به سرقت رفت.

در سپتامبر 2017 ژاپن تصمیم گرفت مبادلات را قانون‌‌مند کند و 11 شرکت تبادلات کریپتو را حذف کرد. ولی چین به شکل دیگری تصمیم گرفت و تمام مبادلات داخلی را در پانزدهم همان ماه تعطیل کد.

در آمریکا Gdax که توسط Coinbase اداره می‌‌شود بزرگترین منبع مبادلات است. اخیرا کوین بیس به دلیل انتشار بیانیه‌‌ای مبنی بر اجازه‌‌ی خرید بیت کوین کش در کوین بیس به تعدادی از سرمایه‌‌گذاران توبیخ شد. Gdax با انتشار وایت پیپری که نحوه‌‌ی تبادل آلتکوین‌‌ را نشان می‌‌داد، تلاش کرد ثابت کند بیت کوین با قوانین داخلی آن‌‌ها سازگار است.

اگر چه وضع قانونی خودسرانه در این شرکت به مثابه اعتراض به سران قانون‌‌گذار بود، ولی در وحله‌‌ی اول قانون‌‌گذاران با این موضوع مخالفت نکردند. با ورود بیت‌کوین کش، دیگر قوانین داخلی شرکت پاسخگو نبود زیرا امکان جریمه کردن در دنیای واقعی وجود نداشت.

چه بر سر آن این صرافی‌ها خواهد آمد؟

طبیعتا اخطار قانون‌‌گذاران توسط بسیاری از مبادلات انجام‌‌شده در ایالات متحده و یا دیگر کشورهایی که آمریکایی‌‌ها در آن کار می‌‌کردند رد شد. بسیاری از شرکت‌‌ها بی‌‌توجه به قوانین SEC از طریق “پیشنهادات اولیه‌‌ی کوین” توکن‌‌های سودمند می‌‌فروختند و الان احتمالا از کار خود پشیمانند.

SEC موسسه‌‌ی قدرت‌‌مندی است ولی نتوانست جلوی معامله‌‌گران جهانی را که طبق بیانیه‌‌ی Gdax به فعالیت پرداخته بودند، بگیرد. اخیرا SEC برای بسیاری از شرکت‌‌های تولید‌‌کننده‌‌ی توکن‌‌های سودمند، فروشندگان آن‌‌ها و متخصصان ساخت آن‌‌ها بیش از 80 پوئن در نظر گرفت. آیا این اتفاق برای مبادلات هم می‌‌افتد؟ اگر به گذشته نگاه کنیم، پاسخ بله است.

ICO 2.0 و ATS

SEC به شرکت‌‌هایی که خواهان ارائه‌‌ی خدمات به سرمایه‌‌گذاران هستند، گفته است برای ثبت سیستم تجاریشان و یا معافیت‌‌هایی نظیر سیستم تجاری جایگزین (ATS) اقدام کنند. بسیاری از رهبران صنعتی به دفعات در این باره بحث کرده اند و حالا کنفرانس‌‌هایی مانند اجلاس بهاره‌‌ی StartEngine’s ICO 2.0 به بررسی بازارهای کریپتو از لحاظ قانونی و نقدینگی توکن‌‌های امنیتی اختصاص یافته اند. ثبت یک صرافی کریپتو ممکن است سال‌‌ها طول بکشد و در کل کشور بیست و اندی صرافی وجود دارند. در واقع اگر شرکت به عنوان یک واسطه‌‌ی معاملات ثبت شود و توسط SEC به ATS ارجاع شود، ساخت یک ATS زیاد طول نمی‌‌کشد.

آینده‌‌ تجارت همین است. یکی از مشتریان StartEngine به نام tZERO که یک ATS را راه‌‌اندازی کرده است، اعلام کرده که بیش از 100 میلیون دلار از ICO خود درآمد داشته اند. بقیه هم اذعان کرده اند که در حال ساخت یک ATS با قابلیت مبادلات ارز رمز هستند، اما هنوز این ATS ساخته نشده است. اگر SEC بیشتر مبادلات مربوط به ایالات متحده را حذف کند جایی برای مبادله‌‌ی کوین‌‌ها توسط سرمایه‌‌گذاران باقی نمی‌‌ماند. ممکن است از دید SEC بعضی از کوین‌‌ها مانند بیت کوین امنیت لازم را نداشته باشند ولی CFTC ادعای آن‌‌ها را رد کرده است. این به سرمایه‌‌گذاران اجازه می‌‌دهد به معامله‌‌ی بیت کوین ادامه دهند ولی تا قبل از ایجاد نسخه‌‌ی 2.0 بازارهای تجاری بسیاری از کوین‌‌ها این امکان را نخواهند داشت.

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.