کلید مقبولیت بیت‌‌کوین در کشورهای جهان سوم

این مطلب، در واقع خلاصه ای از سفر یک متخصص رمز ارزها به کشور افغانستان است. این شخص با بیان خلاصه ای از سفر خود به کشور افغانستان، اینگونه نتیجه ‌گیری می‌کند که کلید افزایش مقبولیت بیت کوین در کشورهای در حال توسعه، ایجاد راه ها و برنامه هایی در جهت کاربرپسند نمودن پدیده بیت کوین و ارزهای رمزنگاری شده است.

0 83

هنگامی که وارد کابل در افغانستان می‌‌شوید، بعد از اینکه گمرک را از سر گذراندید، متوجه می‌‌شوید که چمدان‌‌تان دیگر چندان سالم نیست، و ساعت‌‌ها بعد از اینکه سرانجام راه‌‌تان را از ترمینال به سوی سالن انتظار عمومی غبارالود پیدا کردید، اولین چیزی که توجه‌‌تان را جلب می‌‌کند، مردانی هستند که جلیقه جیب‌‌دار پوشیده اند و فریاد می‌‌زنند:

“دلار! یورو! پوند! افغانی! کلدار! تومان! روپیه!” و غیره و غیره.

Afghanistan

اگر ارزتان از اسکناس افغاتی بهتر باشد، این مردان با روی خوش ان را عوض می‌‌کنند.

این مبادله‌‌کنندگان پول مانند بسیاری از کشورهای توسعه نیافته دیگر که ارزهای ملی کم ارزشی دارند، نقشی مهم را ایفا می‌‌کنند. از 2001، با ورود دولت‌‌های خارجی، بازدیدکنندگان، کارگران، شرکت‌‌ها، حواله‌‌جات ارزی ، همیشه نیاز به تبدیل ارزهای متعدد ورودی به کشور، وجود داشته است.

تبدیل کنندگان ارز که در زبان محلی به آن‌ها “صرافی‌‌”، گفته می‌‌شود، گاهی نقش انتقال‌‌دهندگان وجه را برای حواله‌‌جات ارزی یا حتی تسویه حساب‌‌های شرکتی، ایفا می‌‌کنند. مفهوم این انتقالات پول “حواله‌‌” به هزاران سال قبل برمی‌‌گردد و بخاطر روش مطمئن عملکردش هنوز هم عملا مانند قبل باقی مانده است. شما با کارمزدی که معمولا 1% است می‌‌توانید برای خانواده تان پول بفرستید و حتی تحریم‌‌هایی مانند تحریم‌‌های ایران را دور بزنید. برای برخی افراد، این راه سنتی مقرون به صرفه مقاوم در برابر سانسور، تنها راه موجود برای آن‌‌هاست.

Afghanistan

بازار تبادل ارز خارجی در کابل،

بانک‌‌ها و اتحادیه غرب، قادر به رقابت با این مردان نیستند.

اگر مسافر با تجربه‌‌ای باشید، هنگامی که نزدیک صرافی های فرودگاه می‌‌شوید، می‌‌دانید که باید به آن‌‌ها توجه نکنید زیرا معمولا کارمزدهای تبادل “غیرمنصفانه” مطالبه می‌‌کنند، بنا به گفته محلی‌‌ها: اگر شما یک “خارجی” باشید، معمولا 1-2 دلار برای هر 100 دلار مبادله شده یا 2% برای هر معامله، مطالبه می‌‌کنند. این کارمزد، طبق استانداردهای داخلی، قیمت بالایی است (برای مقایسه، شما می توانید چهار سیخ کباب بره را به مبلغ 3 دلار بخرید).

اگر زرنگ باشید، می دانید که چند کیلومتر دورتر از فرودگاه، تعدادی زیادی صرافی “منصف” پیدا می کنید، این صرافی ها معمولا در هر گوشه‌‌ای هستند اما مکان همیشگی شان تقریبا نزدیک بانک هاست. به محض اینکه وارد یک صرافی شدید، اعلام می‌‌کنید که قصد دارید چه مبلغی را با چه ارزی، مبادله کنید. صراف دست در جیب جلیقه یا لباس محلی‌‌اش می‌‌کند و گوشی هوشمندش را بیرون می‌‌اورد. نرخ دقیق تبادل را در همان لحظه در اینترنت چک می‌‌کند.

(محض اطلا‌‌‌‌عتان، اگر شما مبلغی بیشتر از 10 اسکناس افغانی (0.2 دلار امریکا) برای تبادل 100 دلار بپردازید، در حقیقت شما را چاپیده‌‌اند)

افغان‌‌ها، مانند بسیاری از مردم در کشورهای توسعه نیافته دیگر، معمولا پولی که به زحمت در می‌آورند را به صورت ارز داخلی پس‌‌انداز نمی‌‌کنند. به عقیده ان‌‌ها، ارز داخلی فقط به درد خرج کردن برای امور روزانه می‌‌خورد اما در خصوص پس‌‌انداز، افغان‌‌ها تقریبا همیشه اسکناس افغانی‌‌شان را به دلار امریکا تبدیل می‌‌کنند. حتی در برخی نقاط کشور، مغازه‌‌داران داخلی، عملا از پذیرش ارز ملی اجتناب می‌‌کنند! من این مسئله را در شرق افغانستان داشتم، در انجا کلدار پاکستان ارجح بود، چرا که ارز ارزشمندتری در نظر گرفته می‌‌شد و برای تجارت و کسب و کار با پاکستان کاربرد داشت.

بعلاوه، من خانواده‌‌های زیادی را دیدم که بخش اعظم پس‌‌اندازها و وجوه‌‌شان توسط مادر خانواده مدیریت می‌‌شد، مادر نیز ترجیح می‌‌داد وجوه را تبدیل به منبع ارزش مطمئن قدیمی، یعنی طلا کند. محض اطلاعتان، آن آدم خوشبختی که می خواهد اسکناس‌‌های افغانی‌‌اش را برای خرید طلا خرج کند، اول باید آن را تبدیل به دلار کند چرا که طلافروشان دلار را ترجیح می‌‌دهند.

بنابراین، چرا با وجود این همه ارز مبادله شده در بازارِ این همه کشور توسعه نیافته، بیت کوین هنوز هم ناشناخته است؟

برای پاسخ به این سوال، اول باید کشورهای در حال توسعه ای را بررسی کنیم که در آنجا بیت‌‌کوین طرفدار پیدا کرده است. ونزوئلا، زیمباوه، و ایران، اولین کشورهایی است که به ذهن خطور می‌‌کند. مورد مشترک این کشورها چیست؟ پاسخ در یک جمله خلاصه می‌‌شود، نیاز زیاد و دسترسی اندک. در مورد ونزوئلا، دسترسی به برق ارزان قیمت سبب شده است که مردم ونزوئلا بتوانند بیت‌‌کوین را استخراج کنند و بنابراین آن را وارد بازار ارز کنند، بازاری که قبلا تقاضای زیادی برای ارزهای خارجی داشت. مردم زیمباوه، که ارز ملی شان یعنی زولار را پرریسک یافته‌‌اند، بیت‌‌کوین را، حتی با اینکه دچار نوسان قیمت است، به عنوان یک ارز نسبتا پایدار در نظر می‌‌گیرند که پس اندازش در طی زمان، سوداور نیز است. این تقاضا موجب شده است که برخی کارافرین‌‌های زیمباوه، صرافی‌‌های موفقی با بیت‌‌کوین راه‌‌اندازی کنند. ایران که بواسطه تحریم‌‌ها، از دنیای مالی کنار گذاشته شده است، بیت کوین را راهی برای دور زدن تحریم‌‌ها در نظر می‌‌گیرد. ایران دارای مردمانی با تحصیلات دانشگاهی و هوش تکنولوژیکی و نیز تعداد زیادی مهندس باانگیزه است. من شنیده ام که خیلی ساده می توانید در تهران از صرافی محل تان بیت کوین بخرید.

درحالیکه در غرب، پذیرندگان اولیه بیت کوین عمدتا جذب ایدئولوژی پشت آن شده بودند، اما این پذیرش در کشورهای جهان سوم، بیشتر فرصت‌‌طلبانه است. آنها به بیت‌‌کوین نیاز دارند. پس چرا فقط تعداد معدودی از کشورهای توسعه نیافته، پذیرش بیت‌‌کوین را هدفمند در نظر گرفته‌‌اند؟

چند ماه قبل، از روی کنجکاوی صفحه‌‌ای در فیس‌‌بوک برای بیت‌‌کوین در افغانستان راه‌‌اندازی کردم. چند ویدئو و مقاله پست گذاشتم. اما حتی یک فالوئر نداشتم. دیگر به صفحه‌‌ام سر نزدم و مشغول پروژه‌‌های دیگر شدم.

دیروز که لاگین (log in) شدم، دیدم که 40 فالوئر دارم، همانطور که حدس می‌‌زدم همگی بواسطه سرچ برای چگونگی خرید بیت‌‌کوین، صفحه من را پیدا کرده بودند. اولین پیامی که دریافت کرده بودم این بود که، “کدام صرافی بیت کوین می‌‌فروشد؟”

در کشورهای توسعه نیافته‌‌ای همچون افغانستان، که مردمش به ارز ملی‌‌شان اعتمادی ندارند، بازار ارز لبریز از سایر ارزهای نسبتا پایدارتر از ارز خودشان، است. هیچ دلیلی وجود ندارد که بیت‌‌‌‌کوین قابل دستیابی نباشد. مسئله اینجاست که مردم در این کشورها نمی‌‌توانند بیت‌‌کوین را به سادگی خریداری کنند.

افغان هایی که به گروه فیس‌‌بوک من پیام داده بودند، به نظر می‌‌رسید که در یک چیز مشترک هستند. آنها افرادی تحصیل کرده یا کارافرین بودند و احتمالا بیت کوین را می‌‌شناختند یا مطالبی درباره ان به زبان انگلیسی یا از طریق منابع اینترنتی ایرانی، خوانده بودند. من تاکنون هیچ منبع رسانه‌‌ای افغان را مشاهده نکرده‌‌ام که از بیت‌‌کوین اسم ببرد. این مردم استثنا بودند. چرا که در افغانستان کمتر از 40% باسواد هستند.

علیرغم مردمی که حتی سواد خواندن یا نوشتن به زبان بومی خودشان را ندارند، چه برسد به انگلیسی، اما این مردم از گوشی‌‌های هوشمند استفاده می‌‌کنند. شاید انها الفبای فارسی را بلد نباشند اما بلدند چگونه در فیس‌‌بوک بچرخند، عکس های دوستان‌‌شان را لایک کنند، و پست بگذارند. انها می‌‌توانند از فیس‌‌بوک برای دسترسی به اخبار ویدئویی استفاده کنند. ویدئو نیازی به سواد ندارد.

فیس‌‌بوک، پلتفرمش را بسیار کاربرپسند کرده است و در نتیجه هر کسی واقعا می‌‌تواند به طور شهودی از آن استفاده کند. داشتن فیس‌‌بوک در این کشورها همچون یک پدیده است. در افغانستان، اگر یک گوشی هوشمند با اینترنت موبایل، داشته باشید، احتمال دارد که یک حساب فیس‌‌بوک فعال نیز داشته باشید. آمار رسمی نشان می دهد که از میان 16% کاربر اینترنت در افغانستان، 9% حساب فیس‌‌بوک دارند. این ارقام هر ساله رشد می‌‌کند.

اکثر افرادی که تازه وارد کار بیت‌‌کوین شده‌‌اند تصور می‌‌کنند که قایق موفقیت را در این عرصه از دست داده‌‌اند، اما این اصلا حقیقت ندارد. افراد تازه‌‌کار مشتاقی هستند که تمایل به خرید اولین بیت‌‌کوین‌‌ یا ساتوشی‌‌شان دارند اما صرفا اطلاعات کافی از کیف پول، کلید و غیره برای انجام این کار ندارند. اگر شما برای کسانی که چیزی از بیت‌‌کوین نمی‌‌دانند و حتی آن را درک نمی‌‌کنند، توضیح دهید که عملکرد بیت کوین چگونه است، مانند عملکرد فیس‌‌بوک، آنها نیز به محض اینکه ارزش استفاده از ان را درک کنند، اقدام به کاربرد آن می‌‌کنند. مانند صرافی‌‌هایی که چه باسواد باشند و چه بی‌‌سواد، اپ کاربرپسند global forex را برای چک کردن قیمت ها استفاده می‌‌کنند، و این برنامه برای این کسب و کار فوق العاده ارزشمند است.

مسئله فقط ابزارهای مناسب موجود است که می تواند بیت‌‌کوین را نه فقط برای افراد غیرمتخصص بلکه حتی برای افراد بی‌‌سواد، دسترس‌‌پذیرتر کند. ده سال پیش، تنها راه ارسال و دریافت بیت‌‌کوین، بسیار تخصصی و فنی برای برنامه های دستی تراکنش بود. امروزه، تعداد زیادی اپلیکیشن و دستگاه سخت‌‌افزاری کیف پول سازگار با کاربر وجود دارد که جزئیات فنی را پوشش داده‌‌اند بنابراین حتی مشتاقان غیرمتخصص بیت‌‌کوین نیز می‌‌توانند از آنها استفاده کنند.

برای افرادی که مایلند در یک قلمرو ناشناخته پیشگام شوند، دنیایی از فرصت‌‌ها منتظر کارافرین‌‌ها و خلاقان علاقه‌‌مند به ارزش افرینی واقعی در این عرصه نوظهور است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.