کلیدِ یافتن سهامی که شما را ثروتمند خواهند کرد

در این مطلب، بخشی از مقاله “چگونه ثروتمند شویم” را می‌خوانید که در آن، عملکرد سهام، مواردی که روی آن تاثیر می‌گذارند و رابطه‌ی آن با درآمد صاحبان سهام مورد بررسی قرار گرفته است. همچنین این راهنما با بررسی سهام برجسته و روش‌های مدیریت ریسک، به شما کمک می‌کند که سهامی را پیدا کنید که ماندگار باشند و به مدت طولانی برای شما سودآوری کنند. 

0 110

سرمایه‌‌ گذاران، تاجران و متخصصین علوم مالی بیشماری این نکته را گفته و از طریق حرفه‌‌ی خود ثابت کرده‌‌اند که عملکرد یک سهم، بیش از هر چیز با درآمد حاصله یا همان حقوق صاحب سهم (Equity) در ارتباط است. سرمایه‌‌ گذار معروفی در این مورد گفته است که حتی اگر یک شرکت را با تخفیف بسیار زیادی بخرید و آن را برای پنج یا ده سال و یا بیشتر نگه دارید، احتمال اینکه بتوانید درآمدی بیش از بازده حقوق صاحب‌‌ سهم (ROE) داشته باشید، بسیار کم است.

علاوه بر این، کسب‌‌وکاری که از طریق سرمایه، حدود ۱۶ یا ۱۷ درصد درآمد کسب می‌‌کند، حتی با قیمتی بیشتر یا با نسبت قیمت به درآمدِ (Price to Earnings Ratio) بالاتر، در طی یک دوره‌‌ی بیست یا سی ساله، نتایج بسیار بهتری را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

شرکت جانسون & جانسون (Johnson & Johnson) می تواند مثال بسیار خوبی باشد. در گزارش این شرکت آمده است: “ما هفتاد و چهارمین سالِ افزایش فروش، بیست و سومین سالِ پیاپی افزایش درآمدهای تعدیل‌‌شده برای هزینه‌‌های خاص و چهل و چهارمین سال پیاپیِ افزایش سود سهام را ثبت کردیم. این رکوردی است که در تاریخ کم‌‌نظیر و شاید حتی بی‌‌نظیر باشد.” این شرکت در تمامی حوزه‌‌های لوازم پزشکی، دارویی و لوازم فردی فعالیت دارد. شرکت‌‌های فرعی آن، صرف نظر از نام‌‌ محصولات لوازم بچگانه که محصولاتی مانند پودر بچه، لوسیون و روغن بچه تولید می‌‌کنند، نام‌‌هایی مانند Tylenol، Band-Aid، Stayfree، Carefree، K-Y، Splenda، Neutrogena، Benadryl، Sudafed، Listerine، Visine، Lubriderm و Neosporin را دربرمی‌‌گیرند.

در حال حاضر سهام در مقایسه با شاخص اس&پی ۵۰۰ (S&P 500)، با نسبت‌‌های قیمت به درآمد (Price to Earnings Ratio)، قیمت به نقدینگی (Price to Cash Flow) و قیمت به ارزش دفتری (Price to Book Value) کمتری معامله می‌‌شوند و بازده نقدی سود سهام بیشتری را از خود نشان می‌‌دهند؛ در عین حال، آن‌ها بازده دارائی (Return on Assets) و همچنین بازده حقوق صاحبان سهم (Return on Equity) بالاتری را نسبت به شرکت‌‌های تجاری عمومی به همراه دارند.

در سرمایه گذاری باید احتمالات و گزینه‌ها برای کاهش ریسک را در نظر داشت.

آیا اطمینان دارید که بازار را در دست خواهید گرفت؟ مطمئنا نه. با این حال، می‌‌توانید با تمرکز کردن روی شرکت‌‌هایی که پیشینه‌‌ی قابل توجهی دارند؛ شرکت‌‌هایی که دارای تاریخچه‌‌ای قابل قبول، مدیریت همراه با سود مالی کلان، سابقه‌‌‌‌ی اجرا کردن طرح‌‌ها به شیوه‌‌ای مناسب و نظم در بازگرداندن سرمایه‌‌ی مازاد به سهام‌‌داران، از طریق سود نقدی و بازخرید سهام می‌‌باشند و همچنین فرصت‌‌های زیادی را برای رشد در آینده در نظر دارند، شانس خود را برای موفقیت افزایش دهید. این‌ها شرکت‌‌هایی هستند که شانس بیشتری برای ترکیب دارایی دارند، به این معنی که پول‌‌ کمتری برای کمیسیون‌‌های مختلف، مابه‌‌التفاوت بازارسازها (Market Maker Spreads)، مالیات بر سود سرمایه (Capital gain Taxes) و هزینه‌‌های اجرایی کل (Frictional Costs) صرف خواهند کرد. چنین مزیت کوچکی می‌‌تواند به بهره‌‌های کلانی برای ارزش خالص شما ختم شود؛ تنها با ۳% بهره بیشتر در هر سال، در یک دوره‌‌ی سرمایه گذاری (برای مثال، پنجاه سال)، ثروت شما سه برابر خواهد شد!

بزرگترین چالش این است که شرکت‌‌های بسیار کمی قادرند در بازه‌‌هایی بلندمدت، بازده حقوق بالایی را برای صاحبان سهم پرداخت کنند که بیشتر از هر چیزی به بیرحمی بی‌امان نظام سرمایه‌‌داری برمی‌گردد. البته ما به عنوان مصرف‌‌کننده از چنین وضعیتی سود خواهیم برد و استاندارد‌‌های زندگی‌مان از طریق هزینه‌‌های کمتر بهبود پیدا خواهد کرد، اما برای مالکین، این امر می‌‌تواند به معنی بی‌‌ثباتی و شکست مالی باشد. به همین دلیل است که شما باید مشخص کنید که “سنگر” رقابتی یک شرکت چقدر بزرگ است و سپس آن را در ارزیابی خود لحاظ کنید.

آیا فکر می‌‌کنید کسی قادر است شرکت کوکا‌کولا را به عنوان بزرگترین شرکت تولیدکننده‌‌ نوشیدنی غیرالکلی در دنیا کنار بزند؟ درمورد مایکروسافت چطور؟ مورد دوم مطمئنا نسبت به اولی آسیب‌‌پذیرتر به نظر می‌‌‌‌رسد، اما هردوی آن‌ها نسبت به یک شرکت حاشیه‌‌ای تولید فولاد که سعی دارد در یک تجارت شبه‌‌کالا با تلاش زیاد سودزایی کند، قدرت کم یا ناچیزی برای قیمت‌‌گذاری دارد و همچنین موانع کمی برای ورود به این بازار وجود دارد، در موقعیت بهتری قرار دارند.

اطلاعات بیشتر

این مقاله بخشی از راهنمای “چگونه ثروتمند شویم” برای سرمایه‌‌ گذاران جدید است. برای اطلاعات بیشتر در مورد اینکه چگونه کنترل وضعیت مالی خود را به دست بگیرید، درآمد گذرا تولید کنید، بدهی خود را سر و سامان دهید و از لحاظ مالی مستقل شوید، مقاله‌‌ی “چگونه ثروتمند شویم- راهنمایی برای ثروتمند شدن” را بخوانید.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.