کریپتو در ۳ دقیقه – IOTA

اغلب گفته می‌‌شود که بیت کوین احتمالا هرگز برای کارهایی مثل خرید یک قهوه استفاده نخواهد شد. از اواسط سال ۲۰۱۶، کارمزد تراکنش به طور متوسط ۵ دلار است. هدف بیت کوین ساختن یک ارز آزاد بدون سانسور بود، که مشخصا به تحقق رسید. با این حال همانطور که از کارمزدهای تراکنش‌های فعلی مشهود است، توسعه‌ دهندگان اصلی در دستیابی به خواسته بزرگ خود، نگران ریز تراکنش‌ها بودند.

0 205

تنگلینگ (Tangling) با قابلیت مقیاس پذیری در آینده اینترنت اشیا

ارزهای رمزنگاری شده‌ بزرگی که به دنبال معرفی بیت کوین به جریان اصلی وارد شدند، به معرفی نیاز ندارند. از امضاهای دیجیتالی تکامل یافته مانند مونرو (Monero) تا یک بلاک چین از برنامه‌‌های غیر متمرکز (مانند اتریوم (Ethereum)، به معنای واقعی، صدها ارز رمزنگاری شده مبتنی بر بلاک چین وارد صحنه رقابت شده اند.

بلاک چین، پروتکل و ارز. تقریبا هر نوع ارز رمزنگاری شده که شما در این عرصه با آن مواجه شده‌اید، این الگو را دنبال می‌‌کند. اما توجه داشته باشید، این مساله یعنی اینکه این تکرارها کماکان تراکنش‌‌های مبتنی بر بلا‌‌کچینی هستند که توسط ماینرها تایید شده‌‌اند. کاربران و ماینرها یکی نیستند.

آنها نیاز به اتصال دارند که این کار زمان می‌‌برد و ماینر نیاز به جبران قدرت پردازش خود دارد، که این کار هزینه بردار است. به این ترتیب، هرگونه ارز رمزنگاری شده که از این ساختمان تبعیت می‌‌کند، به طور ذاتی نیاز به کارمزدهای تراکنشی دارد. ارزهای رمزنگاری شده مبتنی بر بلاک چین برای انجام ریز تراکنش‌ها‌‌ بهینه نیستند.

چرا ریز تراکنش‌ها‌‌ بسیار مهم هستند؟

در واقع بیت کوین با این بی‌‌تفاوتی نسبت به تراکنش‌‌های کوچک به رشد خود ادامه داده است، پس چرا برای تراکنش‌‌های همتا به همتا مهم است؟ خوب، در حال حاضر، صرفنظر از برخی از مسائل مربوط به مقیاس پذیری (نگاه کنید به: BCC)، واقعا اهمیتی نداشته است. اکثریت خریداران بیت کوین امروز، متقاضیان اولیه و دلالان هستند – که هر دو طرف کاملا راضی هستند که ۳۱۰ ساتوشی (Satoshi) را برای یک عدد چی توز به دستگاه وندینگ (Vending Machine) ندهند.

مسئله فوری و ملموس بیت کوین مبتنی بر بلاک چین به عنوان یک سیستم همتا به همتا کاملا مشهود است: مقیاس پذیری. هرچه مردم بیشتر بیت کوین را می‌‌پذیرند، هزینه بیشتری برای اجرای شبکه لازم می‌‌شود. هرچه کارمزدهای تراکنش بالاتر می‌‌رود، استفاده از تراکنش‌‌های کوچک از لحاظ مالی بی‌‌معنی‌‌تر می‌‌شود.

ماشین ۲-ماشین اقتصاد و دفترکل توزیع شده

ارسال بیت کوین از تلفن همراه شما به یک دستگاه وندینگ. ارسال بیت کوین دریافت شده توسط دستگاه وندینگ به حساب بانکی تجاری متصل. سپس توزیع خودکار حساب بانکی تجاری به حساب‌‌های مختلف بانکی، کیف پول‌‌های سخت افزاری و دستگاه‌‌های تلفن همراه.

اینها همه تراکنش‌‌های دستگاه-به-دستگاه (از حالا به بعد m2m) است. تمام این تراکنش‌‌های m2m باهم اقتصاد m2m را تشکیل می‌‌دهند. مانند اقتصاد بیت کوین، این اقتصاد m2m، نیازمند یک دفترکل غیرمتمرکز و توزیع شده است.

خب، دستگاه‌‌های اینترنت اشیا که از دستگاه‌‌های شخصی فراتر می‌‌روند را به یاد آورید که از بالا شروع می‌‌کنند. با افزایش حجم کلی و میزان رشد دستگاه‌‌های متصل به اینترنت اشیا، حجم کلی و نرخ رشد تراکنش‌‌های m2m نیز افزایش می‌‌یابد. با این حال، اهمیت اصلی در اینجا این است که اقتصاد m2m به معنای واقعی کلمه بر روی تراکنش‌‌های کوچک اجرا می‌‌شود. برای شروع به کار اقتصاد m2m، و در نهایت اینترنت اشیا، یک دفترکل توزیع شده با قابلیت‌‌های تراکنش کوچک لازم است.

تنگل (Tangle) را وارد کنید – یک دفترکل توزیع شده و DAG (نمودار غیردایره‌‌ای هدایت شده – Directed Acyclic Graph)

در یک تراکنش بلاک چین یک کاربر یک خروجی را ارسال می‌‌کند که توسط چند ماینر در شبکه تأیید می‌‌شود. در یک تراکنش تنگل شده، یک کاربر خروجی را ارسال می‌‌کند و قبل از انجام تراکنش خود، دو تراکنش معلق را تایید می‌‌کند. ماینر و کاربر در تنگل یک شخص / دستگاه / نهاد هستند. هر تراکنش دو تراکنش تأیید نشده را تایید می‌‌کند، یعنی هرچه کاربران بیشتری به شبکه بپیوندند، شبکه سریعتر می‌‌شود. این یک گام قابل ملاحظه در جهت حل مسائل مقیاس ‌پذیری است.

بیایید نام را تشریح کنیم: DAG (Directed Acyclic Graph). با توجه به “G”، که در دنیای ساختار داده به معنی “گراف” یا نمودار است، یک گراف یک ساختار منحصر به فرد است که متشکل از گره‌‌های متصل به حاشیه‌‌ها است. Directed، به این معنی است که اتصالات گره در شبکه تنگل یک مسیر منفرد و خاص دارند؛ اگر از A به B حرکت می‌‌کنید نمی‌‌توانید از B به A برگردید. Acyclic، به معنای واقعی کلمه به “غیر دایره ای” ترجمه می‌‌شود، بدین معنی است که اگر در گراف از گره به گره حرکت می‌‌کنید، هرگز با یک گره مشابه دو بار برخورد نمی‌‌کنید. اما موضوع زیر ارزش هزاران کلمه توضیح را دارد:

tangle

این جادوی IOTA است: از قدرت محاسباتی خود فرستندگان برای تایید دو تراکنش قبلی استفاده می‌‌کند. IOTA یک ارز رمزنگاری شده مبتنی بر بلاک چین نیست. بنابراین هیچ ماینری وجود ندارد، و به تبع آن هیچ کارمزد تراکنشی وجود ندارد.

تکنولوژی تنگل که اکوسیستم مالی IOTA را تأمین می‌‌کند، برای دو دلیل مهم زیر قابل پیش بینی است:

  • ۱. کارمزد تراکنشی صفر که امکان انجام تراکنش‌‌های کوچک را فراهم می‌‌کند
  • ۲. اقتصاد خود-نگهدار که با تقاضا مقیاس می‌‌شود
  • IOTA، امروز، نگران رقابت با بیت کوین انسان محور برای انطباق جهانی نیست.

امروز IOTAنگران رقابت با بیت کوین انسان محور برای انطباق جهانی نیست. در عوض، تیم در حال سفر آهسته و دشوار به سمت پایه‌‌گذاری مسیر لازم برای موج آینده از دستگاه‌‌های IoT است. IoT بدون شک نیاز به یک بنیان تراکنشی غیر متمرکز و مقیاس پذیر به منظور مقیاس‌‌بندی پتانسیل واقعی خودش است، تاکنون IOTA موقعیت خوبی برای ارائه این عملکرد را داشته است. اما به طور معمول، همه چیز به زمان نیاز دارد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.