کریپتو در ۳ دقیقه – گولم (Golem)

GNT یا توکن شبکه‌ گولم، توکنی بر مبنای اتریوم بوده و گزینه‌ انتخابی درخواست‌کنندگان، توزیع‌کنندگان و توسعه‌دهندگانی است که این شبکه را تشکیل می‌دهند. آن‌ها از GNT استفاده می‌کنند تا تراکنش‌های مالی خود را بدون هیچ گونه نگرانی از بابت کلاهبرداری یا تقلب به انجام برسانند. محققان آکادمیک، یعنی همان درخواست‌کنندگان، به شبکه‌‌ گولم می‌پیوندند، چرا که به دنبال راهی برای انجام تحقیق X هستند. در ادامه بیشتر با این شبکه و کاربرد آن در زمینه تحقیقات و توسعه آشنا خواهید شد.

0 241

GNT یا توکن شبکه‌ گولم ، توکنی بر مبنای اتریوم بوده و گزینه‌ انتخابی درخواست‌کنندگان، توزیع‌کنندگان و توسعه‌دهندگانی است که این شبکه را تشکیل می‌دهند. آن‌ها از GNT استفاده می‌کنند تا تراکنش‌های مالی خود را بدون هیچ گونه نگرانی از بابت کلاهبرداری یا تقلب به انجام برسانند. محققان آکادمیک، یعنی همان درخواست‌کنندگان، به شبکه‌‌ گولم می‌پیوندند، چرا که به دنبال راهی برای انجام تحقیق X هستند. در ادامه بیشتر با این شبکه و کاربرد آن در زمینه تحقیقات و توسعه آشنا خواهید شد.

بزرگ‌ترین ابر کامپیوتر غیر متمرکز جهان

موسسه‌ SETI، موسسه‌ای غیرانتفاعی بوده و مسئولیت تحقیق درباره‌ی هوش ماورایی را بر عهده دارد و Folding @ Stanford، آزمایشگاهی تحقیقاتی بوده و میلیون‌ها روش شکل‌گیری پروتئین را مطالعه می‌کند؛ چه چیزی بین این دو موسسه مشترک است؟

هر دوی آن‌ها پروژه‌های تحقیقاتی آکادمیک هستند که سرمایه‌ی انبوه‌سپاری محاسباتی را تامین می‌کنند تا سرعت انجام پروژه را تا حد زیادی بالا ببرند. هر دوی این پروژه‌ها، نه تنها در زمینه‌ی تحقیقاتی خود، بلکه در نحوه‌ی تولید تحقیق خود نیز پیشگام هستند. برای مثال، Folding @ Stanford تصمیم گرفته تا از طریق دسته‌بندی نرم‌افزارهای لازم برای راه‌اندازی شبیه سازی پروتئین و ارائه‌ی آن به کاربران به عنوان یک محافظ صفحه قابل‌دانلود، در زمینه‌ی برون‌منبعی شدن، نوآوری ایجاد کند. کاربرانی که این نرم‌افزار را دانلود کردند به هیچ عنوان با شکل، روش و یا حالتی مشکلی نداشتند؛ آن‌ها تنها هر وقت که کامپیوتر بلا استفاده بود، شاهد یک شبیه ساز پروتئین به عنوان محافظ صفحه بودند.

این عملکرد شبکه‌ محاسباتی در مقیاس بزرگ باعث شده است که محققان بتوانند شبیه سازی‌های پروتئینی در سطح اتم را راه‌اندازی کنند که از نظر محاسباتی هزینه‌بر بوده و هزاران برابر از موارد پیشین طولانی‌تر هستند.

کامپیوترهای بیشتر، تحقیق سریع‌تر

شبکه‌ گولم همان AirBNB محاسبات با هدف افزایش سرعت تحقیقات آکادمیک است. هر کاربر در شبکه گولم، از صاحب یک کامپیوتر شخصی گرفته تا یک مرکز داده‌ بزرگ، می‌توانند منابعی را به شبکه‌ گولم بدهند. در بالاترین سطح، سه نوع اصلی از کاربران هستند که این شبکه را تشکیل می‌دهند: درخواست‌کنندگان، توزیع‌کنندگان (ارائه‌دهندگان) و توسعه‌دهندگان:

درخواست‌کنندگان: آن‌هایی که نیاز دارند به کامپیوترهای پیشرفته دسترسی داشته باشند تا تحقیقات آکادمیکی را که هزینه‌بر هستند، به انجام برسانند.

ارائه‌دهندگان: آن‌هایی که کامپیوترهای بلااستفاده را اجاره می‌دهند (CPU/GPU و RAM)

توسعه‌دهندگان: آن‌هایی که در قسمت ثبت‌نام برنامه‌ گولم، نرم‌افزار را ایجاد و توزیع می‌کنند تا درخواست‌کنندگانی که دارای کامپیوترهای اجاره‌ای هستند، از آن استفاده کنند.

محققان آکادمیک، یعنی همان درخواست‌کنندگان، به شبکه‌‌ گولم می‌پیوندند، چرا که به دنبال راهی برای انجام تحقیق X هستند. برای انجام این تحقیق، فرد باید هم منبع سخت‌افزار را از توزیع‌کننده اجاره کند و هم نرم‌افزار جمعی را از یک توسعه‌دهنده‌ جدا که آن را از قسمت ثبت‌نام برنامه‌ گولم پیدا کرده است، دانلود کند.

این موضوع چه ارتباطی با کریپتوکارنسی دارد؟

GNT یا توکن شبکه‌ گولم، توکنی بر مبنای اتریوم بوده و گزینه‌ی انتخابی درخواست‌کنندگان، توزیع‌کنندگان و توسعه‌دهندگانی است که در بالا به آن‌ها اشاره شد. آن‌ها از GNT استفاده می‌کنند تا تراکنش‌های مالی خود را بدون هیچ گونه نگرانی از بابت کلاهبرداری یا تقلب به انجام برسانند. شبکه‌ گولم بر مبنای اتریوم است؛ به این معنا که فعالیت‌ها در بلاک چین گولم به عنوان قراردادهای هوشمند اجرا می‌شوند. قراردادهای هوشمند و شبکه‌هایی که این قراردادها از آن‌ها حمایت می‌کنند، نه از طریق ارز فیات، بلکه از طریق ارزهای رمزنگاری‌شده‌ای که به طور ویژه برای اجرای قراردادهای هوشمند تولید می‌شوند، بهینه‌سازی می‌شوند.

درخواست‌کنندگان بابت اجاره‌ سخت‌افزار برای مدت زمانی معین، به توزیع‌کنندگان پول پرداخت می‌کنند. آن‌ها همچنین برای راه‌اندازی نرم‌افزارشان در کنار سخت افزار اجاره‌شده، به توسعه‌دهندگان پول پرداخت می‌کنند. توسعه‌دهندگان قالب تراکنش گولم را کمی تغییر داده و تنظیم می‌کنند تا روش دقیق پرداخت برای نرم‌افزار در قسمت ثبت‌نام برنامه را به طور کامل توضیح دهند (کل مبلغ به صورت یکجا، چک ماهانه، سهیم در درآمد، به ازای هر درخواست API و…). هر کدام از این سه نوع کاربر می‌توانند به صورت سالانه، با جستجو و تایید امن بودن برنامه‌های منتشرشده در قسمت ثبت‌نام برنامه، به عنوان اعتباردهنده نیز عمل کنند. برای هر موردی که در این جا ذکر شده است، GNT، ارز مالی منتخب است.

کریپتو در 3 دقیقه – گولم (Golem)

http://golemproject.net/doc/DraftGolemProjectWhitepaper.pdf

سخنان پایانی

اگر شما با سیا کوین (Siacoin) آشنا باشید، احتمالا در طول مقاله مقایسه‌هایی را با آن انجام داده‌اید. بسیار ساده (و دقیق) می‌توان گفت که سیا کوین همان AirBNB برای ذخیره، در حالی که گولم AirBNB برای قدرت محاسباتی است. با این حال، چنین چیزی، دور شدن از هدف و دیدگاه اولیه گولم خواهد بود. نقشه‌‌ راه پروژه‌ گولم هم برای موارد کاربردی و هم برای منابع موجود برای اجاره، به صورت افقی امتداد یافته است. چرا باید در سطح تحقیق آکادمیک و RAM باقی ماند؟

پروژه‌ گولم دارای بخش‌های موثر متعددی است که هر کدام به طور جداگانه نیاز به کاربرد گسترده دارند. بازاریابی برای هر سه، محققان، توزیع‌کنندگان سخت‌افزار و توسعه‌دهندگان نرم‌افزار چالش بزرگی برای شرایط صنعتی خواهد بود. با این حال، گولم تا به حال مقاوم بوده و ارزش حقیقی ایجاد کرده است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.