کریپتو در ۳ دقیقه – دش(Dash)

دش نام مختصر شده دیجیتال کش (digital cash) است. در اوایل ماه ژانویه سال ۲۰۱۴، اولین نسخه‌ دش با نام “Xcoin” عرضه شد. دش، درست مثل لایت کوین، یک هارد فورک بیت کوین است (یکی از اولین‌ها). بنابراین، شباهت‌های فراوانی میان دش و بیت کوین وجود دارد. با این حال، مانند مونرو و لایت‌کوین، مشخصه‌های کلیدی آن باعث شده‌اند که دش به پیشتاز متمایز و اثبات شده در‌ رقابت ارز رمزها تبدیل شده تا بتواند به تنها ارز دیجیتال جهانی تبدیل شود.

0 231

ارز دیجیتال خود مختار

نام صنعت “ارز رمزنگاری شده” شاید نام مناسبی نباشد؛ این نام بر این موضوع دلالت دارد که هدف هر توکن و پروژه‌ مبتنی بر بلاکچین، به عنوان تنها ارز دیجیتال حقیقی جهانی، سازگاری گسترده است. در حالی که این هدف، هدف بیت کوین بوده و باقی خواهد ماند، از میان صدها پروژه‌ی ارز رمزنگاری شده که وارد صنعت شده‌اند، تنها تعداد کمی از آن‌ها نسبت به این هدف متعهد باقی مانده‌اند. نام چند پروژه‌ی ارز رمزنگاری شده که دارای همین هدف، یعنی تبدیل شدن به یک ارز دیجیتال جهانی هستند، در اینجا آمده است: بیت کوین، ریپل (با اینکه غیرمتمرکز نیست)، مونرو، لایت کوین و البته، آنچه تمرکز این مقاله بر آن است، یعنی دش.

دش نام مختصر شده دیجیتال کش (digital cash) است. در اوایل ماه ژانویه سال ۲۰۱۴، اولین نسخه‌ دش با نام “Xcoin” عرضه شد؛ در عرض دو روز، تقریبا ده درصد از کل Xcoin ها که در گردش بودند، استخراج شدند. این موضوع موجب بحث و جنجال فراوان شد؛ با این حال، جامعه آن تصمیمی بر خلاف هارد ‌فورک و توزیع همسان موقت Xcoinهای قفل‌شده گرفت و به پیشروی خود ادامه داد.

حدود یک ماه بعد (فوریه سال ۲۰۱۴)، نام Xcoin به DarkCoin تغییر یافت. هنوز یک ماه نگذشته بود که این نام مجددا تغییر یافته و به Dash تبدیل شد. دش، درست مثل لایت کوین، یک هارد فورک بیت کوین است (یکی از اولین‌ها). بنابراین، شباهت‌های فراوانی میان دش و بیت کوین وجود دارد. با این حال، مانند مونرو و لایت‌کوین، مشخصه‌های کلیدی باعث شده‌اند که دش به پیشتاز متمایز و اثبات شده‌ رقابت ارز رمزها تبدیل شده تا بتواند به تنها ارز دیجیتال جهانی تبدیل شود.

چه چیزی باعث می‌شود که دش اساسا با بقیه فرق داشته باشد؟

دش، بر خلاف همتایان خود، دارای شبکه‌ دو لایه‌ای است که به نودهای منظم و مستر نودها (masternode) تقسیم می‌شوند.

نودها و مستر نودها

در دنیای کریپتو، یک نود در شبکه مانند چیزی است که من و شما به عنوان یک کاربر به صورت حسی به آن فکر می‌کنیم؛ اما با این تفاوت که در این شبکه‌ها، کاربرها انسان نیستند، بلکه کامپیوترند. جمعا، این کامپیوترها یا نودها که با ارز رمزنگاری شده سر و کار دارند، شبکه‌ی ارز رمزنگاری شده را تشکیل می‌دهند.

معمولا، همانطور که در بیت کوین و مونرو می‌بینید، تمامی نودها ذاتا برابرند. هیچ نودی دارای اهمیت بیشتری نیست؛ یا می‌توان گفت که در یک شبکه‌ غیر متمرکز هیچ نودی از نود دیگر مهم‌تر نیست. عملیات استاندارد نود موارد مختلفی، از جمله ایجاد و مدیریت کیف پول یک تراکنش و استخراج دقیق، را شامل می‌شود.

اینجا‌، جایی است که دش خود را از همتایان خود متمایز می‌کند: اجتماع دش دارای دو نوع نود است: نودها و مستر نودها. این اصل وجود دارد که مستر نودها اهمیت بیشتر و عملیات متفاوتی نسبت به نودهای منظم دارند.

عملیات مستقل همراه با مستر نود

۱۰۰۰ دش = ۱ مستر نود

دش، از لحاظ نحوه‌ خودگردانیِ اجتماعش بسیار متفاوت است. عملیات نودها در شبکه‌ دش مشابه به عملیات نودهای ارزهای رمزنگاری شده‌‌ دیگر است؛ عملیاتی همچون انجام تراکنش و استخراج کوین‌های جدید از طریق استخراج. از طرف دیگر، مستر نودها گروه بسیار مهم دیگری از نودها در اکوسیستم دش هستند. مستر نودها هم مسئول اجرا (تایید) نقش‌های تخصصی دیگر دش هستند، هم به عنوان نوعی جمهوری در اجتماع دش عملکرد دارند.

لایه‌ مستر نود نمایانگر آن‌هایی است که مسئول اداره‌ی اجتماع دش به عنوان یک کل هستند. بله، آن‌ها برای به عهده گرفتن نقش مدیریت این اجتماع پول دریافت می‌کنند:

پاداش بلاک بین استخراج‌کنندگان و مستر نودها تقسیم می‌شود و هر گروه ۴۵ درصد از این پاداش را دریافت می‌کند. ده درصد باقی‌مانده از هر پاداش بلاک در “بودجه” یا “خزانه‌” سیستم سرمایه گذاری می‌شود.

مستر نودها، علاوه بر نظارت بر تراکنش‌های تخصصی و جزئی دش مثل ارسال سریع (InstantSend) و ارسال شخصی (PrivateSend)، دو مسئولیت بزرگ دیگر نیز بر عهده دارند: رای‌گیری برای تغییرات پروتکل دش و مدیریت خزانه دش برای پروژه‌های با تامین سرمایه شخصی.

بدون شک، برند دش و بازاریابی برتر، نتایج مستقیمی از این روش ابتکاری برای تامین سرمایه‌ی توسعه‌ی دش از طریق خزانه‌ی مستر نود هستند. در مقایسه با راه‌های دیگری که پروژه‌های ارزهای رمزنگاری شده به کار می‌گیرند تا سرمایه‌ لازم برای پیشروی خود را تامین کنند (مثل ثبت نام به عنوان یک سازمان غیرانتفاعی، تکیه بر حمایت شرکت‌ها یا جمع‌آوری پول نقد و سرمایه ریسک پذیر)، اجتماع دش توانسته تا به طور موثر راهی را برای تامین سرمایه‌ی توسعه‌ی خود پیدا کند. در حالی که دیگر کریپتوها در حال جدال برای یافتن بهترین راه تامین مالی برای ادامه‌ی مسیر خود هستند، دش این مسئله را در اولین روزهای خود حل کرده بود.

علاوه بر این، سیستم رای‌گیری ساده مستر نود (خیر – بله) ˂ (تعداد کلی مستر نودها × ۰.۱)، اجتماعی به هم پیوسته را به وجود آورده که به ندرت دچار چند دستگی شده و یا مورد تهدید هارد فورک قرار می‌گیرد. مکانیزم مدیریتی ساده و شفاف است؛ و از آن جایی که تمام کاربران دش از روز اول از این سیستم مدیریتی غیر متمرکز اطلاع داشتند، آگاهانه نقش خود را پذیرفتند. این یکپارچگی را با بحث و جدل‌های بین گروهی شدید و فراوان و چند دستگی‌هایی مقایسه کنید که در دیگر ارزهای رمزنگاری شده با ارزش بازاری مشابه شاهد آن‌ها هستیم. به عبارتی، با ساختار دولایه‌ای منحصربه‌فرد و مستر نودها، دش اولین ارز رمزنگاری شده با ساختار مدیریتی غیر متمرکز است. هر کسی در این دنیا می‌تواند تبدیل به یک مستر نود شود، تنها باید ۱۰۰۰ دش سرمایه گذاری کنید و مستر نود را به صورت پیوسته به کار بگیرید.

اجتماع دش با اخلاف زیاد هوشمندانه‌ترین ساختار سازمانی در مسابقه‌ “یکی برای نظارت بر همه” در کریپتو است. اما آیا این موضوع برای رسیدن به بیت کوین کافی است؟ آیا لایت کوین، مونرو یا بی‌کش (BCash) می‌توانند ساختار سازمانی مشابهی را اتخاذ کنند؟

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.