کریپتو در ۳ دقیقه – کاردانو (Cardano)

کاردانو، درست مثل اتریوم، اتریوم کلاسیک، نئو، استراتیس و EOS، پلتفرم قرارداد هوشمند و بلاک چینی کاملا غیر متمرکز و متن باز است‌. برای اینکه به بهترین شکل متوجه شویم که چه چیزی کاردانو را از همتایان خود جدا می‌کند، باید یک گام به عقب رفته و ساختار سازمانی و محصولات آن‌ها را بررسی و تحلیل کنیم.

0 814

کاردانو

بلاک چین با علم فلسفه

پلتفرم‌های بلاک چین، پلتفرم‌های قراردادهای هوشمند و بلاک چین‌های بلاک چین، برای آن‌هایی که با اکتشافاتی فراتر از بیت کوین، لایت کوین و دیگر رمز ارزها مواجه شده‌اند، احتمالا متوجه شده‌اید که یادگیری به شدت سخت‌تر و نامفهوم‌تر می‌شود. بیت کوین، به عنوان یک بلاک چین انفرادی، اهمیت خود را به عنوان یک فناوری جدید و مهم تثبیت کرده است. این در حالی است که اغلب خریداران بیت کوین هنوز هم در حال تلاش برای توضیح فناوری بلاک چین اصلی هستند.

بیت کوین اساسا یک اپلیکیشن غیر متمرکز با یک هدف بزرگ است: این که جایگزین بانک‌های مرکزی/صنفی شود. بنابراین، از این که بیت کوین دارای عملکرد درونی است، پیروی می‌کند. این عملکرد درونی اساسا مشابه یک برنامه‌ بانکداری است؛ به این صورت که شما می‌توانید یک کیف پول ایجاد کنید، کیف پول را بررسی کنید، سرمایه‌ کیف پول را تامین کنید، سرمایه بفرستید. توجه داشته باشید که از کلمه‌ “اساسا” استفاده کردیم؛ ما نمیخواهیم که دیگر مشخصه‌های کاربری بیت کوین مثل استخراج را که به محصولات فعلی بانکداری شبیه نیستند، نادیده بگیریم.

موج بعدی محصولات بلاک چین سرویس‌های انفرادی بلاک چین نیست، بلکه پلتفرم‌های غیر متمرکز بلاک چین است. این پلتفرم‌ها، بلاکچین‌هایی هستند که مسئول ایجاد، به کارگیری و حفظ اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (dApps) جدید هستند.

کاردانو، درست مثل اتریوم، اتریوم کلاسیک، نئو، استراتیس و EOS، پلتفرم قرارداد هوشمند و بلاک چینی کاملا غیر متمرکز و متن باز است‌.

ارتش کاردانو

مطلوبیت اصلی این پروژه برگرفته از پلتفرم قرارداد هوشمندی است که به دنبال ارائه‌ مشخصه‌هایی برتر از طریق تحقیقات پیشرفته است. برای اینکه به بهترین شکل متوجه شویم که چه چیزی کاردانو را از همتایان خود جدا می‌کند، باید یک گام به عقب رفته و ساختار سازمانی و محصولات آن‌ها را بررسی و تحلیل کنیم.

پروژه‌ کاردانو، خود از سه محصول نرم‌افزاری جدا و در عین حال، شگفت‌انگیز تشکیل شده است.

کاردانو : محصول اصلی، پلتفرم قرارداد هوشمند و بلاک چین آن‌ها

اوروبروس (Ouroboros) – الگوریتم اجماع اثبات سهام اختصاصی

ددالوس (Daedalus) – کیف پول منبع باز برای کریپتوهایی بیش از ADA

همانطور که در این گروه از محصولات می‌بینید، کاردانو اسلحه‌های بسیاری در انبار مهمات خود دارد. نه تنها تمام این سه پروژه به طور دقیق مورد بررسی و تحقیق قرار گرفته‌اند، بلکه همه دارای نام برندی عالی هستند. تیم کاردانو ادعا می‌کند که اولین پلتفرمی است که “فلسفه‌ علمی و روش برگرفته از تحقیق” را به کار گرفته است.

ادعای جسورانه‌ای است. بنابراین، تیم کاردانو چه کسانی هستند و چه چیزی این منابع عظیم را در اختیار آنان می‌گذارد؟

اکوسیستم محصولات کاردانو از لحاظ مالی و با منابع توسعه از طریق سه سازمان مستقل حمایت می‌شود: موسسه‌ی کاردانو، IOHK و امورگو (Emurgo). موسسه‌ کاردانو یک سازمان غیرانتفاعی است که به طور قانونی صاحب و سرپرست پروتکل و بلاک چین کاردانو است. سازمان IOHK یک کارگاه ارز رمزنگاری شده و بلاک چین است که توسط افرادی با استعداد مثل چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson) و جرمی وود (Jeremy Wood)، موسسان Eth & Eth Classics، تاسیس شده است؛ آن‌ها مسئول اجرای تمام تغییرات فنی و مهندسی هستند. در نهایت امورگو، یک کارگاه بلاک چین مخصوص به کاردانو را داریم. در وبسایت کاردانو، هر سه سازمان به صورت مساوی به عنوان یک سوم از تیم نشان داده شده‌اند. با این حال، مشخص نیست که آن‌ها در کنار هم دقیقا به چه شکل کار می‌کنند.

بلاک چین کاردانو – تفاوت‌های اساسی

در سطح بالا، تعدادی از مشخصه‌های فنی برجسته هستند. اول از همه، کاردانو اولین ارز رمزنگاری شده‌ای است که مبتنی بر کد هسکل (Haskell code) است. دوم، دو زبان اسکریپتی را نمایش می‌دهد؛ احتمالا یکی از آن‌ها را تشخیص می‌دهید که قطعا موجب آسان شدن (سپری کردن) شیب برای توسعه‌دهندگان خواهد بود: پلوتوس و استحکام (Plutus & Solidity). سوم، کاردانو در واقع از دو لایه‌ بلاک چین مستقل تشکیل شده است: لایه تسویه (CSL) و لایه کنترل (CLL). در نهایت، این حقیقت وجود دارد که اوروبروس تغییرپذیر، کاربرد اختصاصی PoS آن‌ها، نیروی هر دو (CSL & CLL) را تامین می‌کند.

تیم کاردانو با توجه به جستجوهای گذشته و همتایان خود مشاهده کرد که دو مسئله‌ی رایج در پلتفرم‌های قرارداد هوشمند و بلاک وجود دارد: تصمیمات ذخیره‌ی متادیتا (فراداده) و حریم ثابت کاربر. یک تیم چگونه تصمیم می‌گیرد که چه بخش‌هایی از یک تراکنش را ذخیره کند و برای چه مدت؟ آیا قراردادهای هوشمند باید به صورت از پیش تعیین شده برای عموم باز و قابل‌حسابرسی باشند؟

کاردانو از طریق ایجاد دو لایه‌ی پروتکل، حسابداری را از داستانی که پشت آن وجود دارد، جدا می‌کند: این دو لایه CSL و CLL هستند. لایه تسویه دارای واحد محاسبه یا ارزش است، در حالی که لایه کنترل محاسبات را در قالب قراردادهای هوشمند به انجام می‌رساند.

لایه تسویه کاردانو (CSL)

نام لجر ارزش، لایه تسویه کاردانو است (CSL). این لایه، یک بلاک چین مستقل است که نیروی آن وسط توکن ADA تامین می‌شود. اوروبروس امکان مشخصه‌هایی همچون نمایندگی و زنجیر جانبی را نیز فراهم می‌کند.

لایه محاسباتی کاردانو (CCL)

نام دومین لایه اصلی این پروتکل لایه محاسباتی کاردانو است؛ این لایه جایی است که در آن اطلاعات لایه تسویه، در تراکنش‌هایی خاص، پردازش یا محاسبه می‌شوند. این لایه CCL هیچگاه با لایه CSL تماس نداشته و یا منتظر نمی‌ماند، مگر زمانی که نقطه مبنا ضروری و لازم باشد.

لایه CCL همچنین به کارگیری اوروبروس را اجرایی کرده که امکان لجرهای مجوزدار و بدون مجوز را از طریق توزیع توکن فراهم می‌آورد. این توکن‌های CCL خاص می‌توانند برای لجرهای متفاوتی که به پروتکل‌های رسمی مرتبطند، طراحی شوند تا امکان استفاده از سازمان‌ها و صنایع تحت کنترل (امور مالی، قانونی، پزشکی و غیره) را فراهم آورند.

سخن پایانی

اندازه‌ پروژه‌ کاردانو بسیار بزرگ است. مدیریت اثبات شده، وسعت محصولات و دقت به جزئیات، قطعا به توصیف کاردانو به عنوان یکی از پلتفرم‌های قرارداد هوشمند و بلاک چین‌های اصلی آینده و یا حتی فعلی کمک می‌کند. با این حال، اکوسیستم‌های گسترده، دوره‌های انتظار طولانی را نیز به همراه خواهند داشت؛ قطعا کاردانو قرار است به اپل پلتفرم‌های بلاک چین تبدیل شود، اما قبل از آن باید مطمئن شوند که بازار آماده است. با اینکه دیگر پلتفرم‌ها، برنامه‌های غیر متمرکز متعددی را مورد استفاده قرار داده‌اند، کاردانو همچنان در مرحله‌ تحقیق و توسعه است. کاردانو استعداد بلاک چین برتر، تخصص مهندسی و روش آکادمیک را برای تحقیق به کار گرفته است؛ اما آیا می‌توانند باعث شوند تا باقی اکوسیستم، یعنی توسعه دهندگان dApp و کاربران، نیز به طور گسترده آن را به کار بگیرند؟

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.