کریستین لاگارد در نشست داووس: فین تک سیستم مالی را متحول خواهد کرد

به گفته رئیس صندوق جهانی پول، به‌‌کارگیری هرچه بیشتر فناوری مالی برای آماده‌‌سازی در مقابل بحران اقتصادی بعدی بسیار ضروری می‌‌باشد. لاگارد عنوان کرد که ارزهای رمزنگاری شده می‌‌توانند در آینده اقتصادی جهان نقشی اساسی داشته باشند و بانک‌‌های مرکزی باید به جای بی‌‌خیالی از آخرین فناوری‌‌های موجود در زیرساخت‌‌های خود استفاده کنند.

0 98

رئیس صندوق بین‌‌المللی پول، کریستین لاگارد طی نشست داووس به انجمن اقتصادی جهان (World Economic Forum) گفت که “فین‌‌تک سیستم مالی را متحول خواهد کرد”. وی همچنین در گفتگو با CNBC اذعان داشت که در بحران اقتصادی بعدی به هیچ وجه نباید به بانک‌‌های مرکزی اتکاء کرد.

بانک‌‌های مرکزی ذخایر محدودی در اختیار دارند

بعد از سخنان لاگارد، مدیرعامل UBS سرجیو ارموتی به گفتگو پرداخت و عنوان کرد که در صورت بروز هرگونه بحران اقتصادی در آینده “به بانک‌‌های مرکزی اتکاء نخواهیم کرد”. وی بر این باور است که تعدادی از بانک‌‌های مرکزی “ذخایر بسیار محدودی دارند” و تعدادی دیگر از انعطاف‌‌پذیری بیشتری برخوردار هستند.

لاگارد در این نکته با وی موافق بود که،

” بسیار عالی خواهد بود اگر اقتصادهای جهان در صورت بروز بحران مالی بعدی به بانک‌‌های مرکزی اتکاء نکنند”.

وی به مارک کارنی از بانک انگلستان (بانک مرکزی انگلستان) و جی پاول از بانک رزرو (بانک مرکزی هند) به عنوان دو بانکدار مرکزی اشاره کرد که در صورت سقوط اقتصادی می‌‌توانند کارهای بسیار بیشتری انجام دهند.

fintech

کامل کردن اصلاحات و ادامه دادن فعالیت‌‌های امروزی

هردوی لاگارد و ارموتی پیشنهاد دادند که کامل کردن اصلاحات اقتصادی ضروری می‌‌باشد و در عین حال فضای اقتصادی کنونی را مناسب دانستند. بانک‌‌های مرکزی معیارهای بسیار زیادی را بعد از سقوط اقتصادی 2008 وارد چرخه کار خود کرده‌‌اند (توسط ثبت دقیق میزان پول در دست).

با این حال، باور به اینکه این پس‌‌انداز همیشه در دسترس خواهد بود ممکن است به بی‌‌خیالی منجر شود و همین امر یعنی اصلاحات اقتصادی هیچگاه به بار ننشسته‌‌اند.

ارموتی اذعان داشت که کشورها باید “راه سخت‌‌تر را برگزینند” و تغییراتی را به کار ببرند که به نفع شهروندان است. لاگارد قانون‌‌گذاران را ترغیب کرد در مسیر اصلاحات اقتصادی “راه درست را در پیش بگیرند”. اگرچه تاکنون کارهای زیادی صورت گرفته‌‌اند، هنوز هم کارهای بسیار بیشتری باقی مانده‌‌اند. کامل کردن این اصلاحات بسیار مهم می‌‌باشد و در عین حال باید عمق اقتصاد را به اندازه کافی در نظر گرفت.

فین‌‌تک سیستم مالی را متحول خواهد کرد

لاگارد این‌‌چنین نتیجه‌‌گیری کرد که بانک‌‌ها باید “هدفی” فراتر از سودآوری صرف داشته باشند. وی بی‌‌خیالی در مورد فناوری‌‌های مالی شامل ارزهای مجازی و بیت‌‌کوین را نامناسب خواند و اظهار داشت که آنها “سیستم مالی را متحول خواهند کرد”.

وی دیدگاه خود را تکرار کرد که یک محیط فین‌‌تک مناسب به همراه قوانین ضد پول‌‌شویی و محافظت از مصرف‌‌کنندگان حیاتی می‌‌باشد و این‌‌گونه ادامه داد که بسیاری از بانک‌‌های بزرگ این نکته را فهمیده‌‌اند و اکنون با شرکت‌‌های حوزه فین‌‌تک همکاری می‌‌کنند، یا اینکه خودشان همین مسیر را برگزیده‌‌اند.

بیت‌‌کوین در زمان بحران اقتصادی قبلی وجود نداشت. در واقع، بر طبق گفته‌‌های مدیر اجرایی ECB بنویت کوئر، بیت‌‌کوین در پاسخ به بحران اقتصادی به وجود آمد.

در عین حال، به کارگیری ابزارهای مالی جدید همیشه توسط شکست و بحران‌‌های اقتصادی سرعت می‌‌یابد. بحران اقتصادی بعدی می‌‌تواند یک تحول اساسی را به وجود آورد و در نهایت باعث فروپاشی بانک‌‌ها شود، چرا که در مورد کنترل خود بر روی چرخه اقتصادی کاملا خودپسند عمل می‌‌کنند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.