کرونا عامل رشد منفی ۶ درصدی اقتصاد ایران

صندوق بین المللی پول در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد ویروس پاندمیک کووید-۱۹ بیشتر از آن چه انتظار می¬رفت بر اقتصاد جهانی تاثیر گذاشته است ، و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

0 52

بر اساس گزارشات صندوق بین المللی پول ، ویروس کرونا اقتصاد ایران را با یک رشد منفی ۶ درصدی در سال ۲۰۲۰ مواجه کرده است. صندوق بین المللی پول در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد ویروس پاندمیک کووید-۱۹ بیشتر از آن چه انتظار می­رفت بر اقتصاد جهانی تاثیر گذاشته است ، و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست. این نهاد پیش از این، سقوط اقتصاد جهانی در اثر ویروس کرونا را معادل ۳ درصد پیش بینی کرده بود؛ اما حال در گزارش جدید خود اعلام کرده که این عدد به ۴.۹ درصد رسیده است.

ایالات متحده امریکا که بزرگ ترین اقتصاد جهان را داراست در سال ۲۰۲۰ شاهد رشد منفی ۸ درصدی اقتصاد خود خواهد بود ، و این عدد در کشور هایی که تنها از یورو به عنوان ارز رسمی استفاده می کنند به بیش از منفی ۱۰ درصد نیز خواهد رسید. چین تنها اقتصاد بزرگ دنیاست که در سال ۲۰۲۰ کوچک شدن اقتصاد را تجربه نمی­کند ، اما رشد اقتصادی این کشور تنها ۱ درصد خواهد بود که در مقایسه با سالیان اخیر بسیار ضعیف است. این نهاد بین المللی همچنین رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۱ را مثبت ۳.۱ درصد پیش بینی کرده است. گفتنی است که این عدد برای ایران در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ به ترتیب منفی ۵.۴ و منفی ۷.۶ درصد بود.

منبع: ibena.ir

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.