کاهش 40 درصدی حجم معاملات بیت کوین

حجم معاملات بیت کوین در ماه‌های اخیر با سقوط 40 درصدی مواجه بوده و بر طبق گفته برخی از تحلیلگران، در دو ماه اخیر معاملات بیت کوین نوعی از توقف را تجربه کرده است. در این مطلب دلایل این امر و تأثیرات آن بر آینده بازار بیت کوین را بررسی خواهیم کرد.

0 123

طبق گزارشی که یک شرکت تحلیل بازار بیت کوین و ارز دیجیتال واقع در لندن با نام Crypto Compare منتشر کرده است: «در طول ماه ژوئن حجم معاملات بیت کوین به تدریج کم و کمتر شده است؛ به طوری که در حال حاضر شاهد تنها نیمی از معاملات روزانه‌ای که در ماه پیش انجام می‌شد هستیم. همینطور صرافی‌های فعال در حوزه ارزهای دیجیتال با کاهش 35.7 درصدی حجم معاملات در این بازار رو‌برو شده‌اند.»

حجم معاملات بیت کوین انجام شده در مطرح‌ترین صرافی‌های ارز دیجیتال جهان با کاهش 40 درصدی مواجه شده است؛ اما سوال اینجاست که چه اتفاقی عامل این کاهش چشمگیر شده است؟ به خصوص که چیزی حدود یک ماه پیش بود که همگی تحلیل‌گر‌ها به اتفاق رشد حجم معاملات بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را پیش‌بینی می‌کردند (که بخش اعظم آن نیز به شیوع ویروس همه گیر کووید-19 مربوط می‌شد).

بسیاری بر این باور بودند که اقدامات مالی دولت ایالات متحده برای تزریق دوباره پول به چرخه اقتصاد و مبارزه با بحران ناشی از کرونا (برای مثال توزیع چک‌های کمک هزینه به شهروندان)، منجر به چاپ پول بی‌ پشتوانه و در نهایت افزایش تورم خواهد شد. در نتیجه، خیلی از افراد دید تازه‌ای به بیت کوین و ارزهای دیجیتال پیدا کرده و به آن‌ها به‌عنوان راهی برای در امان نگاه داشتن دارایی‌هایشان از شکست‌های مالی و اقتصادی دولت‌ها نگاه می‌کردند.

اما در حال حاضر این طور به نظر می‌رسد که این ایده به طور کلی دچار تغییر شده و کاهش حجم معاملات نیز گواهی بر این ماجراست. اکنون خیلی از تحلیل‌گر‌ها بر این باور هستند که زمان خواب زمستانی ارزهای دیجیتال فرا رسیده؛ دقیقاً چیزی شبیه به اتفاقی که در اواخر سال 2018 افتاد.

چارلز هایتر (Charles Hayter) از شرکت Crypto Compare در این باره می‌گوید:

«این اتفاق لزوماً اتفاق بدی نیست. تنها تفاوتی که زمان حاضر با زمان‌های دیگر دارد این است که مردم به جای معامله دارایی‌ها، تصمیم بر نگهداری آن‌ها گرفته‌اند. اختلافات همیشگی بین پول فیات و ارزهای دیجیتال در حال کاهش بوده و شاهد فرمی از قانون گرشام (Gresham Law) هستیم که بر طبق آن نوعی از دارایی که مقاومت بیشتری در برابر از دست دادن ارزش نشان می‌دهد تبدیل به انتخاب امن مردم شده است.»

برخی دیگر معتقدند که دلیل این کاهش حجم معاملات، انتظار مردم برای رسیدن بیت کوین به محدوده قیمت 10 هزار دلار است. با وجود این که در طول سال جاری چندین بار شاهد این اتفاق بوده‌ایم، اما هیچ یک از این دفعات زمان زیادی به طول نینجامید. برای مثال در اوایل ماه ژوئن قیمت بیت کوین به محدوده 10 هزار دلار رسید؛ اما این اتفاق فقط چند ساعت دوام داشت.

بیت کوین باید به قیمت 10000 دلار برسد

الکس کوپستیکویچ (Alex Kupstikevich)، یکی از تحلیلگران مالی شرکت FxPro در این باره بیان می‌کند:

روند قیمت‌های حاشیه‌ای بیت کوین بیش از حد طولانی شده است. شرایطی که در حال حاضر شاهد آن هستیم دقیقاً یادآور ماه‌های پیش از نوامبر 2018 است؛ دورانی که ثبات بیش از حد و عدم وجود پویایی در قیمت بیت کوین به سقوط قیمت این ارز دیجیتال به کمترین حد ممکن در دوران خواب زمستانی انجامید.»

منبع: livebitcoinnews.com

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.