کانال صعودی (Ascending Channel) چیست؟

کانال صعودی یک سودمندترین ابزار تشخیص مسیر سرمایه گذاری‌‌ برای تاجرین فعال در بازار است. این ابزار قدرتمند می‌‌تواند روند صعودی و چرخش قیمت‌‌ها را به خوبی نشان دهد تا سرمایه‌‌گذاران بتوانند به موقع در مورد آینده دارایی‌‌های خود تصمیم بگیرند و از هر گونه ضرر مالی هنگفت جلوگیری کنند.

0 256

کانال صعودی به عملکرد قیمت میان دو خط موازی رو به بالا گفته می‌‌شود. سقف‌‌های بالاتر و کف‌‌های بالاتر باعث به وجود آمدن چنین الگویی می‌‌شوند. تحلیلگران کانال صعودی را از طریق کشیدن دو خط موازی به وجود می‌‌آورند، یک خط پایینی که نوسان قیمت‌‌های کف و همچنین یک خط بالایی که نوسان قیمت‌‌های سقف را به یکدیگر متصل می‌‌کند. روند مخالف این الگو کانال نزولی را نشان می‌‌دهد.

مثالی از کانال صعودی

 کانال صعودی

جزئیات کانال صعودی

در یک کانال صعودی، قیمت همیشه در داخل خطوط موازی الگو باقی نمی‌‌ماند، بلکه در بعضی از نقاط دچار انحرافاتی خواهد شد که سرمایه‌‌گذاران می‌‌توانند از آنها برای ثبت سفارش توقف ضرر و اهداف سودآور دیگر استفاده کنند. وارد شدن به محدوده فراتر از کانال صعودی می‌‌تواند باعث تداوم هرچه بیشتر شود، در حالی که وارد شدن به محدوده‌‌های پایین‌‌تر از کانال صعودی می‌‌تواند نشانگر تغییر روند باشد.

کانال‌‌های صعودی روند مشخص و روبه‌‌بالایی را نشان می‌‌دهند. معامله‌‌کنندگان می‌‌توانند نقاط پشتیبانی و ایستایی این الگو را مشاهده کرده و بر اساس آن صعودی یا نزولی بودن بازار را تشخیص دهند.

معامله با استفاده از کانال صعودی

  • پشتیبانی و ایستایی: معامله‌‌کنندگان زمانی می‌‌توانند یک سرمایه گذاری‌‌ بلندمدت را آغاز کنند که قیمت یک سهم به قسمت اولیه کانال صعودی رسیده و زمانی دست از آن معامله برمی‌‌دارند که قیمت مورد نظر به بخش‌‌های بالایی کانال صعودی می‌‌رسد. سفارش توقف ضرر باید پیش از این مرحله ثبت شود تا شخص متحمل ضررهای مالی نشود، چرا که قیمت سهم ممکن است به صورت ناگهانی تغییر کند. معامله‌‌کنندگانی که از این استراتژی استفاده می‌‌کنند باید اطمینان حاصل کنند که فاصله کافی میان خطوط موازی این الگو وجود دارد تا نسبت ریسک/پاداش مناسبی را در اختیار داشته باشند. برای مثال، اگر یک معامله‌‌کننده سفارش توقف در ۵ دلار را ثبت کند، عرض کانال صعودی باید حداقل ۱۰ دلار باشد تا نسبت ریسک/پاداش ۱:۲ به دست آید.
  • صعود: معامله‌‌کنندگان می‌‌توانند زمانی سهم را خریداری کنند که قیمت آن به محدوده‌‌های بالاتر از کانال صعودی می‌‌رسد. استفاده از شاخص‌‌های فنی دیگر برای تشخیص چنین حالتی بسیار توصیه می‌‌شود. برای مثال، معامله‌‌کنندگان می‌‌توانند این نکته را به خاطر بسپارند که افزایش چشمگیر در حجم معاملات با ترقی همراه است و در آینده ممکن است با ایستایی و چرخش قیمت‌‌ها روبرو شوند.
  • نزول: قبل از اینکه معامله‌‌کنندگان سرمایه گذاری‌‌ کوتاه‌‌مدتی را در زمان رسیدن قیمت‌‌ها به زیر خط پایینی کانال صعودی انجام دهند، باید به دنبال نشانه‌‌های دیگری باشند که ضعف الگو را نشان می‌‌دهند. عدم توانایی رسیدن قیمت‌‌ها به بخش‌‌های بالایی معمولا یکی از این نشانه‌‌ها می‌‌باشد. معامله‌‌کنندگان همچنین باید به دنبال واگرایی‌‌های منفی میان یکی از شاخص‌‌های محبوب مانند شاخص قدرت نسبی (RSI) و قیمت باشند. برای مثال، اگر قیمت یک سهم سقف‌‌های بالاتری را در کانال صعودی ثبت کرده است، اما شاخص مورد استفاده سقف‌‌های پایین‌‌تری را نشان می‌‌دهد، بدین معنی است که روند صعودی در حال افول می‌‌باشد.

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.