کانال افقی (Horizontal Channel) چیست؟

کانال افقی یکی از ابزارهای تحلیل فنی است که روند کلی بازار را برای سرمایه‌‌گذاران مشخص می‌‌سازد. معامله‌‌کنندگان می‌‌توانند با استفاده از آن‌ها در مورد سرمایه‌‌های خود تصمیم گرفته و کنترل جامع‌‌تری بر دارایی‌‌های خود داشته باشند.

0 78

کانال‌‌های افقی به روندهایی کلی گفته‌‌ می‌‌شوند که سقف‌‌ها و کف‌‌های اصلی را به یکدیگر متصل می‌‌کنند تا قیمت موجود در بین خط بالایی (ایستایی) و خط پایینی (پشتیبانی) را دربرگیرند. کانال افقی به عنوان “طیف قیمت” و “روند یک‌‌طرفه” نیز شناخته می‌‌شود.

جزئیات کانال افقی

کانال افقی یا روند یک‌‌طرفه یک الگوی مستطیلی است (خطوط نقطه‌‌چین الگو را نشان می‌‌دهند). فشار موجود در خرید و فروش یکسان بوده و جهت اصلی قیمت‌‌ها به صورت یک‌‌طرفه می‌‌باشد. چنین چیزی در دوره‌‌های ثبات قیمت‌‌ها اتفاق می‌‌افتد. قیمت در یک طیف تجاری و میان سقف‌‌ها (ایستایی) و کف‌‌ها (پشتیبانی) قرار می‌‌گیرد. خطوط روند بازار بر روی محور اصلی کشیده می‌‌شوند تا تصویری کامل از تغییر قیمت‌‌ها به دست آید. یک سقف جدید در قیمت‌‌های بالاتر از کانال افقی برابر با سیگنال خرید می‌‌باشد. یک کف جدید در پایین کانال افقی (یا الگوی مستطیلی) برابر با سیگنال فروش است.

کانال افقی یکی از الگوهای نموداری محبوب است و می‌‌توان آن را در تمامی بازه‌‌های زمانی پیدا کرد. نیروهای خرید و فروش در کانال افقی مشابه هستند و تنها تغییر یکی از آنها می‌‌تواند مزیت آن را نشان دهد. کانال افقی یکی از نمودارهای حائز اهمیت است، اما اغلب نادیده گرفته می‌‌شود. این کانال چندین نوع تحلیل فنی را با یکدیگر ترکیب می‌‌کند تا نکات دقیقی را در مورد ورود و خروج از یک سرمایه گذاری خاص و همچنین کنترل ریسک برای معامله‌‌کنندگان فراهم آورد.

یک کانال از حداقل چهار نقطه تلاقی تشکیل می‌‌شود. این امر به خاطر این نکته است که به حداقل دو کف و دو سقف برای متصل کردن به یکدیگر نیاز داریم.

چگونگی تشخیص کانال‌‌های افقی

  1. به نمودارها نگاه کنید تا الگوی مربوط به کانال‌‌ها را پیدا کنید.
  2. از نرم‌‌افزار یا سرویسی استفاده کنید که الگوهای مربوط به کانال‌‌ها را به صورت خودکار نشان می‌‌دهد.
  3. از خدمات شرکتی استفاده کنید که لیستی از سهام را برای به کار بردن این تکنیک نشان می‌‌دهند.

به صورت کلی سه نوع کانال وجود دارد. کانال‌‌هایی که به سمت بالا پیش می‌‌روند کانال صعودی نام دارند. کانال‌‌هایی که به سمت پایین پیش می‌‌روند کانال نزولی نام دارند. کانال‌‌های صعودی و نزولی نیز کانال روند مالی نامیده می‌‌شوند، چرا که قیمت‌‌ها معمولا در یک جهت حرکت می‌‌کنند.

خریداری یا کم کردن کانال افقی

کانال‌‌ها از طریق فراهم آوردن نکاتی مهم در مورد خرید و فروش، روشی سازمان‌‌یافته و واضح را برای معامله فراهم می‌‌آورند. در ادامه قوانین تجاری مهمی را می‌‌بینیم که برای وارد شدن به سرمایه گذاری‌‌های بلند‌‌مدت یا کوتاه‌‌مدت به کار می‌‌روند.

  • زمانی که قیمت به سقف کانال می‌‌رسد، سرمایه گذاری‌‌های بلندمدت خود را به فروش برسانید یا اینکه از سرمایه گذاری‌‌‌‌های کوتاه‌‌مدت استفاده کنید.
  • زمانی که قیمت در میانه کانال قرار دارد، در صورت شرکت نداشتن در هیچ معامله‌‌ای دست به هیچ کاری نزنید و یا اینکه سرمایه گذاری‌‌‌‌های فعلی خود را حفظ کنید.
  • زمانی که قیمت به کف کانال می‌‌رسد، سرمایه گذاری‌‌‌‌های کوتاه‌‌مدت خود را حفظ کنید یا اینکه به سراغ سرمایه گذاری‌‌‌‌های بلندمدت بروید.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.