کارول ( Carol ) چیست؟

هدف این مقاله ارائه اطلاعاتی به جامعه بیت کوین و کاربران آینده لایتنینگ در مورد تجربه کاربری شبکه لایتنینگ پس از کامل شدن اجزای زیرساخت ابتدایی آن است. در اینجا بر داستان کارول، یکی از کاربران لایتنینگ صحبت می‌کنیم، همچنین به برخی از پروژه‌هایی خواهیم پرداخت که در Lightning Labs در حال کار بر روی آن‌ها هستیم و این تجربه را به واقعیت بدل می‌کنند.

0 294

طی چند هفته و چند ماه آینده، مقاله‌های بیشتری را در این مورد منتشر خواهیم کرد و به جزئیات بیشتری در مورد این پروژه‌ها و مباحث مانند روتینگ، برج‌های مراقبت، نوترینو، بکاپ‌ها و غیره خواهیم پرداخت.

با کارول ( Carol ) آشنا شوید

در مقاله امروز، کارول قهرمان داستان ما است. بیت‌کوین را دوست خوب کارول و طرفدار پروپاقرص بیت‌کوین، آلیس به او معرفی کرد، و او از آن زمان یک سرمایه‌گذار تفننی و یک Hodlکننده بوده است. در داستان ما، کارول در آینده‌ای نه چندان دور زندگی می‌کند که در آن لایتنینگ به فراتر از جامعه فنی رشد کرده و آماده استفاده روزمره است. کارول آماده است که به این جریان پیوسته و لایتنینگ را خود تجربه کند.

آشناسازی

اولین قدم برای کارول جستجو به دنبال لایتنینگ در فروشگاه اپلیکیشن محبوب او است. در آن‌جا او اپلیکیشن لایتنینگ را برای تلفن همراه خود می‌یابد. فرآیند اولیه نصب برای هرکس که یک کیف پول بیت‌کوین را راه‌اندازی کرده باشد آشنا است. کارول ابتدا یک سید ۲۴ کلمه‌ای ساخته، آن را نوشته و جایی امن نگهداری می‌کند. این سید به کارول اجازه می‌دهد تا در صورتی که تلفن خود را گم کرد یا تلفن او از کار افتاد، به پول خود دسترسی داشته باشد.

کارول سپس با استفاده از صرافی رمزارز محبوب خود و کد QR اپلیکیشن مقداری BTC به کیف پول خود انتقال می‌دهد. این مبلغ اولیه توسط یک پرداخت آنلاین آن‌چین منتقل می‌شود که برای کارول (و هر کاربر دیگر بیت‌کوین) آشنا است.

اتوپایلوت

باقی فرآیند آشناسازی به صورت خودکار انجام می‌شود. در حالی که کارول منتظر است تا پرداخت اولیه او از سوی صرافی تایید شود (حدود یک ساعت، چرا که این انتقال یک تراکنش عادی آن‌چین است)، اپلیکیشن لایتنینگ کارول با استفاده از پروتکل سبک نوترینو بلاک‌چین را سینک می‌کند. نوترینو به دستگاه‌هایی کم‌توان (مانند تلفن‌‌های هوشمند) اجازه می‌دهد تا با سطح بالایی از امنیت و حفاظت از حریم خصوصی از بیت‌کوین استفاده کنند. سینک شدن اولیه برای کارول تنها چند دقیقه به طول می‌انجامد. زمانی که او دفعات بعد اپلیکیشن را باز کند، زمان سینک شدن قابل توجه نخواهد بود.

زمانی که پرداخت اولیه لایتنینگ کارول تایید شود، سیستمی به نام اتوپایلوت کنترل را به عهده گرفته و وجوه کارول را به شبکه لایتنینگ انتقال می‌دهد. این فرآیند تا یک ساعت زمان می‌برد (این مدت به میزان واریز شده بستگی خواهد داشت)، اما تنها بار اولی که کارول اپلیکیشن لایتنینگ خود را راه‌اندازی می‌کند مورد نیاز خواهد بود. اکنون کارول می‌تواند از لایتنینگ استفاده کند.

در فروشگاه

اکنون که کارول لایتنینگ را راه‌اندازی کرده است، تصمیم می‌گیرد که کمی خرید انجام دهد. کارول بسیار به پشم آلپاکا علاقه دارد و مدتی است که جوراب‌های جدید آلپاکا در فروشگاه محلی Bloomingblocks توجه او را جلب کرده است. او با خود فکر می‌کند که این فرصت خوبی برای امتحان کردن لایتنینگ است. با استفاده از سیستم نقطه فروش متصل به لایتنینگ Rectangle، فروشنده Bloomingblocks یک کد QR برای خرید کارول تولید می‌کند. کارول اپلیکیشن لایتنینگ خود را باز کرده و کد را اسکن می‌کند. اپلیکیشن او جزئیات خرید را نشان می‌دهد، او این جزئیات را بررسی می‌کند تا اطمینان حاصل کند که مبلغ صحیح باشد و به کارمزد تراکنش نیز توجه می‌کند (کمتر از یک سنت!) کارول گزینه تایید را انتخاب می‌کند و فروشنده Bloomingblocks تایید را در Rectangle خود می‌بیند و رسید کارول را برای او ایمیل می‌کند. همین! کارول جوراب‌های جدید و بسیار راحت خود را خریداری کرد!

تحت پوشش

تا جایی که کارول می‌داند، تجربه خرید لایتنینگی او ساده و سریع بود، اما در پشت صحنه، چند فناوری دست به دست هم داده‌اند تا این تراکنش ممکن شود.

کانال‌های پرداخت: سنگ بنای اولیه لایتنینگ مفهوم کانال‌های پرداخت است، که امکان تراکنش‌های سریع و ارزان را با استفاده از یک بلاک‌چین زیربنایی فراهم می‌کند (در مورد کارول و Bloomingblocks بیت‌کوین).

قراردادهای هوشمند: در کانال‌های پرداخت، لایتنینگ از نوعی «قرارداد هوشمند» استفاده می‌کند، که یک پیمان مطمئن برای تحویل وجوه است و امنیت آن توسط رمزنگاری تامین شده است. قرارداد اولیه لایتنینگ قراردادهای هش شده زمان‌دار (HTLC) است که توسط بلاک‌چین بیت‌کوین الزام می‌گرد. HTLCها این امکان را فراهم می‌آورند تا پرداخت‌های لایتنینگ از طریق کانال‌های چندگانه ارسال شوند (پرداخت چندگامی). اطلاعات بیشتر در مورد کانال‌های پرداخت و HTLCها در این مقاله ارائه شده است.

نودهای روتینگ: همانطور که در بالا به آن اشاره شد، کارول از طریق مجموعه‌ای از نودهای روتینگ به شبکه لایتنینگ متصل می‌شود (به طور پیش‌فرض، اتوپایلوت کانال‌هایی با ۵ نود ایجاد می‌کند). یک نود روتینگ کامپیوتری است که قرار است همیشه آنلاین باشد و ارسال پرداخت برای سایر کاربران را تسهیل می‌‌کند. Bloomingblocks نیز از طریق مجموعه نودهای روتینگ خود به شبکه متصل می‌شود. اپلیکیشن لایتنینگ کارول از طریق فرآیندی که مشابه یافتن ارتباطات بین افراد در «شش درجه جدایی» است، می‌باید که کدام نودها او را به Bloomingblocks پیوند می‌دهد، و تراکنش کارول از از میان آن مجموعه پیوند ارسال شده‌اند. مقاله بعدی این مجموعه اطلاعاتی در مورد نودهای روتینگ، تعادل کانال و شبکه روتینگ ارائه خواهد کرد.

برج‌های مراقبت: اپلیکیشن لایتنینگ کارول از یک سیستم امنیتی به نام برج مراقبت استفاده می‌کند. برج‌های مراقبت در صورتی در یکی از کانال‌های پرداخت کارول مشکلی به وجود آید و او برای مدتی طولانی به اینترنت متصل نباشد (چند روز)، پوششی حفاظتی ارائه می‌کند. اگر این چنین مشکلی در شبکه به وجود آید، یکی از برج‌های مراقبت کارول به طور خودکار فرآند بازیابی را برای کارول انجام خواهد داد. اطلاعات بیشتر در مورد برج‌های مراقبت نیز در مقاله بعدی ارائه خواهند شد.

بریدن: در صورتی که کارول تمایل داشته باشد تا به فروشنده‌ای مبلغی پرداخت کند که پرداخت‌های آن‌چین بیت‌کوین را می‌پذیرد اما هنوز از شبکه لایتنینگ استفاده نمی‌کند، می‌تواند از «بریدن» استفاده کند، که امکان پرداخت‌های آن‌چین را بدون بستن خود کانال، در خارج از کانال فراهم می‌آورد. بریدن امکان انتقال یکنواخت بین تراکنش‌های آن‌چین و آف‌چین (لایتنینگ) را فراهم می‌آورد. مقاله‌ای در مورد بریدن نیز در آینده ارائه خواهد شد.

پرداخت‌های اتمی چندمسیره (AMP) : در یکی از مقاله‌های آینده در مورد AMP صحبت خواهد شد. AMP اجازه می‌دهد تا پرداخت‌های بزرگ بین چند پرداخت کوچک تقسیم شوند، که هرکدام از آن‌ها از طریق مسیر مختلفی در شبکه ارسال می‌گردد. دریافت‌کننده پرداخت تمامی پرداخت‌ها را با هم ترکیب کرده و آن‌ها را رد کرده یا می‌پذیرد، گویی که آن‌ها یک تراکنش واحد بوده‌اند. از نظر کاربر، AMPها به صورت خودکار و پشت صحنه اتفاق می‌افتند.

مجددا، کارول به عنوان یک کاربر نهایی نیازی ندارد تا از این مفاهیم آگاهی داشته باشد تا بتواند از لایتنینگ استفاده کند. همانند یک کاربر اینترنت نیازی ندارد از فناوری‌هایی مانند HTTP ،TCP/IP ،TLS ،BGP آگاهی داشته باشد تا بتواند در اینترنت گشت و گذار کند.

lightning network participants

برای فروشنده‌

برای Bloomingblocks، یکی از مزایای به کارگیری لایتنینگ این است که کارمزدی برای دریافت مبالغ وجود ندارد. برای فروشندگانی که عادت به پرداخت ۲ یا ۳ درصد از مبلغ خرید با کارت اعتباری دارند، این صرفه‌جویی قابل توجه است. به علاوه، پرداخت‌های لایتنینگ قطعی هستند و فروشندگان نباید نگران هزینه‌های اداری یا هزینه کالاهای گم‌شده در ارتباط با تراکنش‌های اصلاحی یا مدیریت کلاهبرداری با استفاده از کارت اعتباری باشند. در نهایت، فروشندگان با لایتنینگ طی چند ثانیه به وجوه دسترسی خواهند داشت و نیازی نیست تا ساعت‌ها یا روزها منتظر دریافت مبالغ بمانند، امری که برای پردازندگان کارت‌های اعتباری عادی است.

به همین دلایل، امیدواریم تا برخی از فروشندگان پرداخت‌های لایتنینگ را به پرداخت با کارت اعتباری ترجیح دهند. در نهایت، برخی از فروشندگان ممکن ات برای مشتریانی که از لایتنینگ استفاده می‌کنند تحفیف و یا پاداش وفاداری در نظر بگیرند.

به کارول بازگردیم…

کارول اکنون از خرید به خانه بازگشته است و قصد دارد تا کمی استراحت کند. او که حرفه‌ای Wowcraft است، در می‌یابد که برای کوئست بعدی‌اش، یکی از اعضای تیم او به قطعه‌ای از زرهی خاص نیاز دارد. او در فروشگاه مجازی Wowcraft، بر روی گزینه پرداخت با لایتنینگ کلیک می‌کند.

کارول این را نمی‌داند، اما این دکمه در اصل یک لینک درخواست پرداخت با لایتنینگ است (که با «lightning:» آغاز می‌شود. این کار به صورت خودکار صفحه تایید را در اپلیکیشن لایتنینگ کارول باز می‌کند و جزئیات پرداخت او را نشان می‌دهد (باز هم کارمزها قابل اغماض هستند). کارول روی «تایید» کلیک می‌کند، پرداخت طی تنها چند ثانیه انجام می‌شود و اکنون او و تیمش برای نبر آماده‌اند!

شارژ وجود لایتنینگ

مدتی بعد، پس از شبی طولانی پر از جنگ با گروه‌های مختلف و گوش دادن به آخرین آلبوم ژو تانجد (Zhou Tonged) که در LighTune خریداری کرده است، کارول به اپلیکیشن لایتنینگ انداخته و در می‌یابد که از موجودی او چیز زیادی باقی نمانده است. او که می‌داند صرافی محبوب او GenesisTransaction اخیرا پشتیبانی از لایتنینگ را اضافه کرده است، تصمیم می‌گیرد تا آن را امتحان کند.

کارول در اپلیکیشن لایتنینگ خود گزینه افزودن وجوه را انتخاب کرده، مقدار BTC که قصد انتقال آن را دارد وارد کرده، گزینه ‌GenesisTransaction را انتخاب کرده و شناسه اکانت خود را وارد می‌کند. با این کار درخواستی برای پرداخت با لایتنینگ به GenesisTransaction ارسال می‌شود که به طور خودکار صفحه تایید را در اپلیکیشن GenesisTransaction کارول باز می‌کند. کارول تراکنش را تایید می‌کند و بلافاصله وجوه از موجودی ‌‌BTC او در GenesisTransaction کسر شده و به اپلیکیشن لایتنینگ افزوده می‌شوند. بر خلاف تراکنش‌های عادی بلاک‌چین که کارول به آن‌ها عادت دارد، نیازی نیست تا کارول برای تایید تراکنش‌ها در بلاک‌چین منتظر بماند و کارمزها نیز بسیار پایین هستند.

فرآیند شارژ مجدد وجوه مشابه فرآیند خرید کارول، ولی بالعکس است و از کانال‌ها پرداخت، قراردادهای هوشمند، نودهای روتینگ، برج‌های مراقبت و غیره استفاده می‌کند. نیازی نیست کارول در مورد این سازوکارها بداند. او تنها می‌داند که برای خرید بعدی خود از مغازه یا فروشگاه اینترنتی آماده است. به همین راحتی، کارول وجوه لایتنینگ را با حقوقی که از کارفرمای خود دریافت کرده، مبلغی که فروش جنسی به صورت آنلاین به دست آورده یا صورت‌حساب رستورانی که دوستش با او تقسیم کرده شارژ می‌کند.

این فرآیند پرداخت با لایتنینگ و شارژ وجوه با لایتنینگ ممکن است برای ماه‌ها یا سال‌ها کافی باشد، بدون این که نیازی به تراکنش‌های گران و کند آن‌چین بیت‌کوین به وجود آید. زمانی که قدم اولیه به پایان برسد، تراکنش‌های آن‌چین تنها به ندرت و برای بازیابی خطاهای شبکه یا گسترش ظرفیت کاربر از نظر وجود لایتنینگ مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

اما در آخر zen پیروز است

برای پیشگامان امروزی استفاده از فناوری، لایتنینگ هنوز پیچیده است. کاربرا نسخه ۰.۴.۱ باید بدانند که پروتکل و کانال‌های پرداخت چگونه کار می‌کند و این شامل دانستن در مورد حوزه‌هایی مانند رمزنگاری، امنیت، تئوری بازی، اقتصادیات و غیره می‌شود. همه این‌ها در کنار بیت‌کوین قرار دارند،؛ مقوله‌ای که به خودی خود پیچیده است. اما، همزمان با بلوغ لایتنینگ، تلاش خواهیم کرد که تجربه کاربری لایتنینگ ساده‌تر، حسی‌تر و آشناتر شود. به طور ایده‌آن، کاربرانی مانند کارول موجودی‌ها، پرداخت‌ها و واریزها را انجام می‌دهند بدون این که فناوری زیربنایی را درک کنند، و این تجربه برای آنان از فناوری‌های موجود پرداخت (چک، کارت اعتباری، اسکناس و غیره) ارزان‌تر و راحت‌تر است.

مهم‌ترین قطعه پازل، پیاده سازی پروتکل lnd اکنون در مین‌نت بیت‌کوین و لایت‌کوین در مرحله بتا قرار دارد. اپلیکیشن‌های دسکتاپ و موبایل، نرم‌افزارهای نود روتینگ، برج‌های مراقبت و سایر زیرساخت‌ها نیز همچنین در راه هستند. همانطور که اشاره شد، این مقاله را با مقاله‌های دقیق‌تری در مورد اجزای گوناگونی که شبکه لایتنینگ را تشکیل می‌دهند ادامه خواهیم داد. منتظر بمانید!

پانوشته‌ها

۱. در حال حاضر در حال کار برای عرضه نسخه جدیدی از اپلیکیشن لایتنینگ (برای دسکتاپ) هستیم که با نسخه ۱/۴/۰ بتای Ind هماهنگ باشد. نسخه قبلی آلفای ما با واکش مثبتی روبرو نشد. پس از عرضه اپلیکیشن دسکتاپ، نسخه‌های موبایل را نیز عرضه خواهیم کرد.

AEZeed: lnd از یک فرمت به نام AEZeed استفاده می‌کند، که شامل ویژگی‌های افزوده‌ای است که مشخصا برای بکاپ و بازیابی کانال‌های لایتنینگ توسعه داده شده‌اند. مقاله دیگری از این مجموعه اطلاعات بیشاری در مورد نحوه کار بکاپ و بازیابی در لایتنینگ ارائه خواهد داد.

برای بازیابی کانال لایتنینگ، AEZeed با بکاپ‌های ساکن که در هنگام خلق کانال‌های جدید ایجاد می‌شوند و بکاپ‌های پویا که با پردازش تراکنش‌ها به‌روزرسانی می‌شوند ترکیب می‌گردد. حداقل در ابتدای کار، ما از بکاپ‌ها به عنوان ویژگی‌های برج مراقبت استفاده خواهیم کرد. توضیحات تکمیلی در راه هستند.

اطلاعات بیشتر در مورد نوترینو در مخزن BIP 157، BIP 158 و Github نوترینو یافت می‌شوند.

اتوپایلوت در اپلیکیشن لایتنینگ کارول به تعدادی از نودهای روتینگ لایتنینگ متصل است (که به طور خاص بر اساس زمان اجرا و اعتمادپذیری پرداخت انتخاب شده‌اند) و با این نود‌ها کانال‌های پرداخت لایتنینگ افتتاح کرده است. به طور پیش‌فرض، پنج کانال افتتاح می‌شوند، و اگر یکی از نودهای روتینگ آفلاین شده یا نیاز به بازیابی وجوه از طریق تراکتش آن‌چین به جود آید، ۸۰% وجود همچنان موجود خواهند بود. این‌ها جزئیاتی است که کارول نیازی ندارد تا آن‌ها را بداند. تا جایی که او می‌داند، پول‌های او اکنون به سرعت با لایتنینگ در دسترس هستند و او می‌تواند برای هر شخص یا کسب‌وکاری که از لایتنینگ استفاده می‌کند پول ارسال کند.

۶. در حال حاضر، بسیاری از تلفن‌ها به NFC مجهز نیستند، بنابراین از کدهای QR برای خریدهای بیت‌کوینی استفاده می‌شود. اما انتظار داریم که در نهایت NFC این جریان کاری را ساده‌تر کند.

۷. کارمزدهای لایتنینگ بسیار بسیار کمتر از تراکنش‌های معمول آن‌چین بیت‌کوین هستند. در حالی که در تراکتش آن‌چین ده‌ها هزار یا صدها هزار کامپیوتر در انتقال، تایید و ذخیره‌سازی دخیل هستند، در یک تراکنش لایتنینگ تنها چند کامپیوتر شرکت دارند. از آن‌جایی که هزینه پردازش تراکنش‌های لایتنینگ بسیار پایین است، کارمزها نیز به طور متناظر پایین هستند (بنا بر محاسبات ما زیر یک سنت).

۸. در حال حاضر، این فرآیند مستلزم کپی و پیست کردن درخواست پرداخت لایتنینگ است، اما با گسترش حمایت صرافی‌ها از لایتنینگ، این امر مانند مثال ارائه شده خودکار خواهد شد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.