کاردانو پروژه Rust را برای جذب توسعه‌دهندگان ثالث عرضه می‌کند

کاردانو (Cardano)، نهمین ارز رمزنگاری شده برتر براساس سرمایه بازار، با کلاینت جدید خود به نام Rust قصد دارد توسعه‌دهندگان ثالث را جذب کند. پروژه Rust در هسته خود یک کیت توسعه نرم‌افزار برای بلاکچین کاردانو است. این پروژه شامل چندین عنصر مورد نیاز برای تعامل با بلاکچین، شامل انواع داده‌ها مانند بلاک‌ها، تراکنش‌ها و نشانی‌ها است.

0 106

کاردانو (Cardano)، بستر پشتیبان ADA، نهمین ارز رمزنگاری شده برتر براساس سرمایه بازار، در حال باز کردن درهای خود به روی توسعه‌دهندگان ثالث از طریق کلاینت جدیدی است که در Rust، زبان برنامه‌نویسی سیستم‌ها نوشته شده است.

چارلز هوسکینسون (Charles Hoskinson) مدیرعامل IOHK، شرکت توسعه بلاکچین سازنده کاردانو به مجله بیت‌کوین گفت: «همزمان با رشد و بلوغ یک پروژه، شما باید بتوانید پاسخگوی نیازهای مشتریان گوناگون باشید». 

IOHK این خبر را در ۱ اکتبر ۲۰۱۸، دقیقا یک سال پس از عرضه اولین settlement layer  کاردانو یعنی Byron، که توسط زبان برنامه‌نویسی کاربردی هسکل (Haskell) نوشته شده بود، اعلام کرد. با وجود این که هسکل برای کدهای حیاتی خوب عمل می‌کند، Rust در عرصه‌هایی مانند موبایل می‌درخشد که در آن عملکرد اهمیت دارد. Rust توسط موزیلا برای فایرفاکس به عنوان جایگزینی برای ++C خلق شد.

شایان ذکر است که کاردانو،‌ یک گواه اثبات سهام بلاکچین، در حال حاضر با تولید تمام بلاک‌هایش توسط IOHK متمرکزسازی شده است. اما این امید وجود دارد که در سه ماهه اول سال ۲۰۱۹ با عرضه به‌روزرسانی Shelley و ورود کاربران به استخرهای سهام شرایط تغییر کند. (در ابتدا قرار بود Shelley در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۸ عرضه شود).

پروژه Rust در هسته خود یک کیت توسعه نرم‌افزار برای بلاکچین کاردانو است. این پروژه شامل چندین عنصر مورد نیاز برای تعامل با بلاکچین، شامل انواع داده‌ها مانند بلاک‌ها، تراکنش‌ها و نشانی‌ها، به همراه عملکردهای پروتکلی برای استعلام بلاک‌ها، ارسال تراکنش‌ها و غیره، است. مخزن گیت هاب (Github) این پروژه را به عنوان جعبه ابزاری از عملکردهای کاردانو با هدف استفاده توسط اشخاص ثالث شرح می‌دهد. همچنین ذکر می‌کند که یک اجرای «آتی» Rust از یک نود کاردانو در حال انجام است.

یک کیف پول واسط خط فرمان (CLI) اولین پروژه‌ای است که از پروژه Rust کاردانو حاصل شده است. این کیف پول که هنوز در فاز آلفا قرار دارد، به عنوان جعبه ابزاری برای توسعه دهندگان ثالث عمل می‌کند. در اینجا، توسعه‌دهندگان می‌تواند از مجموعه‌ای از عملکردهای کیف پول و گره انتخاب خود را انجام دهند. این پروژه همچنین این امکان را برای توسعه دهندگان فراهم می‌آورد تا چندین کیف پول، شامل کیف پول‌های Daedalus و Icarus کاردانو را مدیریت نمایند. این مجموعه متن باز بوده و برنامه این است که در نهایت جامعه آن کنترل این پروژه را به دست بگیرند.

وجود تنوع در کلاینت‌ها نشانه مهندسی نرم‌افزار خوب است و عملی رایج در نرم‌افزارهای متن باز است، چرا که باعث می‌شود احتمال وابستگی پروتکل به یک مورد استفاده کاهش یابد.

اتریوم،‌ پروژه‌ای که هاسکینسون به عنوان یکی از بنیان‌گذاران و مدیرعامل در سال ۲۰۱۴ در آن شرکت داشته است نیز، انتخاب‌های گوناگونی برای کلاینت‌ها ارائه می‌دهد که موارد اصلی آن go-ethereum (نوشته شده با زبان برنامه‌نویسی Go گوگل) و Parity (نوشته شده با Rust) هستند. IOHK قصد دارد تا کاردانو-هسکل به کد مرجعی برای کلاینت‌های جدید تبدیل شده و نشان دهد که نحوه عملکرد پروتکل کاردانو چگونه است.

هاسکینسون اشاره‌ای هم به کاربردهای بیشتر نود‌های کاردانو در آینده داشت. وی گفت: «مهم است تا کلاینت‌هایی را ببینیم که به زبان‌های برنامه‌نویسی  مانند جاوا اسکریپت، روبی یا پایتون نوشته شده‌اند، و واقعا اهمیت دارد تا شاهد کلاینت‌هایی باشیم که به زبان‌های سیستمی مانند ++C و Rust نوشته شده‌اند.»

در نهایت، IOHK کاردانو را در رقابت مستقیم با پروژه‌هایی مانند EOS و اتریوم می‌بیند. اما این اتفاق تا زمانی که یک عرضه عمده سوم به نام Gougen لایه قراردادهای هوشمند را به بستر اضافه نکند، رخ نخواهد داد. هاسکینسون گفت دو شبکه آزمایشی قرارداد هوشمند در حال کار هستند و اضافه کرد که IOHK «احتمالا» از کلاینت‌هایی Rust برای آزمایش قراردادهای هوشمند استفاده خواهد کرد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.