کارمزد تراکنش‌ کاردانو چگونه کار می‌کند؟

چرا برای ارسال کاردانو (ADA) کارمزد می‌پردازیم؟ افراد مشغول در پروژه کاردانو که گره (نود)های کاردانو را مدیریت می‌کنند زمان، هزینه و تلاش زیادی برای پیشبرد پروتکل صرف می‌کنند که باید جبران شود و پاداش بگیرند، در کاردانو کارمزد تراکنش تنها منبع درآمد افراد مشغول در پروتکل است؛ دومین دلیل وجود کارمزد تراکنش پیشگیری از حملات سایبریDDoS است که تیم‌های مشغول در پروژه کاردانو این عوامل را مدیریت می‌کنند و در ازای آن پاداش دریافت می‌نمایند.

0 2,185

چرا به کارمزد تراکنش‌ ارزی مانند کاردانو نیاز داریم؟

دو دلیل اصلی برای وجود کارمزد تراکنش ارزی مانند کاردانو وجود دارد:

افرادی که گره‌های (node) کاردانو را مدیریت می‌کنند زمان، هزینه و تلاش زیادی را برای پیشبرد پروتکل صرف می‌کنند که باید جبران شود و پاداش بگیرند. بر خلاف بیت کوین که با هر بلوک استخراج شده ارز تولید می‌شود، در کاردانو کارمزد تراکنش تنها منبع درآمد افراد مشغول در پروتکل است.

دومین دلیل وجود کارمزد تراکنش پیشگیری از حملات DDoS (منع سرویس) است. در حملات DDoS، مهاجم سعی می‌کند شبکه را با تراکنش‌های غیرواقعی پر کند و اگر این تراکنش‌ها مشمول کارمزد شوند، اینکار برای وی بسیار گران قیمت تمام خواهد شد.

کارمزد تراکنش‌ کاردانو چگونه کار می‌کند؟
کارمزد تراکنش‌ کاردانو چگونه کار می‌کند؟

کارمزد تراکنش چگونه کار می‌کند؟

هرگاه فردی بخواهد مقداری آدا انتقال دهد، مبلغ حداقلی کارمزد برای هر تراکنش محاسبه می‌شود. این کارمزدها به منظور معتبر شدن تراکنش باید وجود داشته باشند (اگرچه فرد ارسال کننده در صورت تمایل می‌تواند کارمزد بیشتری نیز بپردازد). همه‌ی کارمزدهای تراکنش در یک استخر مجازی جمع می‌شوند و سپس در بین افراد مشغول در پروژه تقسیم خواهند شد.

کارمزدهای حداقلی تراکنش چگونه محاسبه می‌شوند؟

کارمزدهای حداقلی هر تراکنش طبق فرمول زیر محاسبه می‌شوند:

الف + ب x حجم، که در آن الف و ب مقادیر ثابت هستند و حجم تراکنش با بایت محاسبه می‌شود. مقادیر الف و ب به شرح زیر است:

الف = ۰.۱۵۵۳۸۱ آدا، ب = ۰.۰۰۰۰۴۳۹۴۶  آدا/بایت. این یعنی هر تراکنش هزینه‌ای معادل ۰.۱۵۵۳۸۱  آدا دارد. به عنوان مثال تراکنشی با حجم ۲۰۰ بایت (یک حجم معمولی)، هزینه‌ای معادل ۰.۱۵۵۳۸۱ آدا + ۰.۰۰۰۰۴۳۹۴۶ آدا/بایت ۲۰۰x بایت = ۰.۱۶۴۱۷۰۲ آدا خواهد داشت.

چرا ما از این فرمول خاص استفاده کردیم؟ دلیل وجود پارامتر الف پیش‌گیری از حملات DDoS است که در بالا ذکر شد. حتی یک تراکنش کوچک نیز باید آن‌قدر کارمزد داشته باشد تا به مهاجمی که قصد ایجاد هزاران تراکنش کوچک را داشته باشد ضرر بزند. پارامتر ب برای انعکاس هزینه‌ی واقعی معرفی شده است؛ ذخیره‌سازی تراکنش‌های بزرگ‌تر نیازمند مموری کامپیوتر بیشتری نسبت به تراکنش‌های کوچک‌ می‌باشد؛ در نتیجه تراکنش‌های بزرگ‌تر باید گران‌تر از تراکنش‌های کوچک باشند.

به منظور رسیدن به مقداری مشخصی برای پارامتر‌های الف و ب، باید برای پرسش‌های زیر پاسخی پیدا کنیم:

هر بایت از مموری یک کامپیوتر چقدر قیمت دارد؟ به طور متوسط چند تراکنش بر ثانیه قابل انجام است؟ میزان متوسط یک تراکنش چقدر است؟ فعالیت یک گره‌ کامل چقدر هزینه دارد؟ ما باید پاسخ‌ این سوالات را تخمین بزنیم اما اکنون که کاردانو در حال فعالیت است، می‌توانیم از آمار موجود برای یافتن پاسخ دقیق استفاده کنیم. این یعنی الف و ب در آینده برای انعکاس دقیق‌تر و درست‌تر قیمت‌ها تعدیل خواهند شد.

کارمزدها چگونه توزیع می‌شود؟

همه‌‌ی کارمزدهای یک دوره در یک استخر مجازی جمع‌آوری می‌شوند و سپس این پول بین افرادی که در طول دوره طبق الگوریتم در ایجاد بلوک نقش‌ داشته‌اند و به آن‌ها پیشگامان اسلات می‌گوییم مجددا توزیع خواهد شد. در مرحله‌ی فعلی از‌‌ کاردانو که همه‌ی بلوک‌ها توسط گره‌های فعال توسط IOHK و شرکای ما ایجاد شده است، کارمزدها جمع‌آوری شده‌اند (به منظور جلوگیری از حمله DDoS) اما توزیع نخواهند شد و در عوض خواهند سوخت.

به محض اینکه کاردانو به مرحله‌‌ی بعدی کاملا غیرمتمرکز خود وارد شود، کارمزدها به شرح فوق توزیع خواهند شد.

بعد از این چه می‌شود؟

رسیدن به یک برنامه‌ی دقیق و رقابت برای توزیع کارمزد، یک مسئله‌ی پیچیده‌ی ریاضی است: چگونه می‌شود رفتار خوب و بهره‌وری را تشویق کرد و رفتار بد و حمله را تنبیه کرد؟ چگونه مطمئن شویم که افراد شرکت‌کننده در پروتکل پاداش منصفانه‌ای می‌گیرند، در حالی که مطمئن می‌شویم بهترین راه برای کسب پول با کاردانو، قابل اعتماد کردن سیستم است؟ راه حل آن تراز کردن تشویق‌ها برای اپراتورهای گره‌ها است تا هنگامی که سیستم به صورت بهینه عمل می‌کند بالاترین پاداش‌ها داده شود.

این‌ها پرسش‌هایی‌ست که توسط اصول ریاضیات با عنوان تئوری بازی مطالعه شده است و کاردانو مفتخر است که استاد مسلم تئوری بازی و برنده‌ی جایزه‌ی گودل، پروفسور الیاس کوتسوپیاس از دانشگاه آکسفورد را در کنار خود دارد تا به آن‌ها در یافتن راه‌حل این مسئله کمک کند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.