کارمزدهای فهرست یا مبادله دیگر وجود ندارد؟ Decred طرح DEX جدید خود را منتشر کرد

با وجود پروژه های متعدد کریپتو برای راه اندازی صرافی های غیرمتمرکز، طبیعی است که نسبت به برخی یک پروژه‌‌ مشابه دیگر مردد باشیم. اینبار پروژه کریپتوی Decred‌‌، یک طرح رسمی برای صرافی نامتمرکز خود (DEX) منتشر کرد. موسس Decred‌‌، جیکوب یاکوم می‌‌گوید نا امیدی‌‌ها درباره فرایند فهرست‌‌بندی در صرافی‌‌های بزرگ و متمرکز، آغازگر ایده او بوده اما اجتماع Decred‌‌ در نهایت تصمیم می‌‌گیرد که آیا DEX یک قدم مناسب خواهد بود یا خیر. با اینکه Decred‌‌ ممکن است یک جایگزین باشد، آیا می‌‌توانند نقدینگی نامناسب DEXهای موجود را حل کنند و به نگرانی‌‌های قانونی پاسخ دهند؟

0 107

در طرح Decred‌‌ آمده: یک نوع جدید صرافی نامتمرکز رمز ارز که بر اساس نرم‌‌افزار متن باز بنا شده و امکان مبادله زنجیره متقاطع را به صورت مستقیم بین کاربران می‌‌دهد و کارمزدهای حداقل و ساختار کلاینت سرور ساده‌‌ای هم دارد.

پیش‌‌زمینه Decred‌‌

Decred‌‌ یک پروژه رمز ارز است که به واسطه عدم توافق در اجتماع توسعه‌‌دهندگان بیت‌‌کوین ایجاد شد. این پروژه روی هم رفته 21 میلیون سکه با 8 درصد پیش‌‌استخراج دارد تا بتواند هزینه‌‌های توسعه را پوشش دهد و از طریق ایردراپ، اشتراک‌‌گذاری کند. برای اطلاعات بیشتر درباره Decred‌‌، نگاهی به مطلبی که درباره مدیریت Decred‌‌ در سال جاری نوشته‌‌ام بیاندازید. DCR یا ارز رمزنگاری شده آن‌ها، معمولا چیزی در حدود 30s ارزش بازاری دارد و در سال 2016 پولونیکس و در سال 2018 در بایننس فهرست شد.

طرح DEX Decred‌‌ در پلتفرم رای‌‌گیری خارج از زنجیره Decred‌‌، با عنوان Politeia انتخاب و رای‌‌دهی می‌‌شود. در این پلتفرم پیش از انجام هر اتفاقی، اعضای اجتماع درباره مسائل با هم صحبت می‌‌کنند.

یک روز دیگر، یک DEX دیگر؟

یاکوم پیات می‌‌گوید DEX Decred‌‌ از مدل‌‌های سودآور فعلی صرافی‌‌های نامتمرکز و DEXها تبعیت نخواهد کرد:

صرافی‌‌های متمرکز، سودهای بزرگی در زمینه کارمزدهای فهرست‌‌بندی و کارمزدهای مبادله به جیب می‌‌زنند. برخی از این رقم‌‌های بالا، نیازمند کارمزدهای مسخره 6، 7 یا حتی 8 رقمی فهرست‌‌بندی هستند. اغلب DEXها هم بر اساس یک مدل سودآور بنا شده‌‌اند که همیشه برای تاجران کوچک (خرده‌‌فروشان)، عادلانه نخواهد بود.

اغلب صرافی‌‌های رمز ارز بر روی توکن یا بلاکچین کار می‌‌کنند تا از مبادلات خود سود کسب کنند. برخی از آن‌‌ها هم بر روی کارمزدهای مبادله خود تخفیف قرار می‌‌دهند تا تاجران به واسطه این کارمزدهای پایین‌‌تر، از صرافی آن‌‌ها استفاده کنند. به عنوان مثال بایننس، تخفیف 25 درصدی مبادله برای استفاده کاربران از توکن بومی صرافی یعنی BNB پیشنهاد می‌‌کند. DEXها مثل IDEX، 0x و BarterDex از طریق انتقال‌‌های اتمی، کاربران را به هم متصل می‌‌کنند و کابران درصدی از هر مبادله خود را پرداخت خواهند کرد. DEX Decred‌‌ از افراد، کارمزدهای خرید و فروش نمی‌‌گیرد، اما کاربران همچنان باید کارمزدی را به سرور مورد استفاده خود بپردازند.

یاکو پیات می‌‌گوید این DEX جدید به دنبال عدالت برای تمام کاربران است:

با انجام تطبیق سفارش شبه‌‌تصادفی، مثلا 10 تا 60 ثانیه‌‌ای، همه به سطح بالاتری از قدرت عمل و حفظ رکود می‌‌رسند. فردی که از اینترنت ماهواره‌‌ای در سیبری استفاده می‌‌کند، نمی‌‌تواند همانند کاربران اتصال فیبری در نزدیک‌‌ترین نقاط تبادل، سود به دست آورد. به همین خاطر خریداران و فروشندگان بدون امکان مبادله برای سفارش‌‌های خود خواهند بود.

قوانین همچنان اعمال می‌‌شوند

یک مشکل احتمالی بزرگتر به قوانین آمریکا درباره صرافی‌‌های رمز ارز، مخصوصا در زمینه اعمال قانونی‌‌تر SEC باز می‌‌گردد. جیک چروینسکی که یک وکیل متخصص در زمینه قوانین کریپتو Kobre & Kim LLP  می‌‌باشد درباره نگرانی‌‌های قانونی صرافی‌‌های نامتمرکز می‌‌گوید:

علی‌‌رغم تفاوت در فناوری‌‌های پشتیبان، صرافی‌‌های نامتمرکز با چالش‌‌های قانونی مشابهی نسبت به صرافی‌‌های متمرکز رو به رو می‌‌شوند. نوامبر گذشته SEC، پیامی را به EtherDelta ارسال کرد و عنوان داشت که صرافی‌‌های نامتمرکز باید تمام نیازهای قوانین امنیت فدرال از جمله ثبت به عنوان یک صرافی بهادار ملی لایحه صرافی بهادار 1934، را رعایت کنند. در آن زمان، رئیس واحد سایبری SEC، رابرت کوهن اینگونه شرایط را توضیح داد: “تمرکز بر روی برچسبی است که به فناوری مورد استفاده خود می‌‌زنید. تمرکز بر روی عملکرد و عمل پلتفرم است.” CFTC احتمالا چنین نظری برای صرافی‌‌های ثبت‌‌شده تحت لایحه مبادله کالا خواهد داشت.

چه تفاوتی با دیگر DEXها و صرافی‌‌ها وجود دارد:

  • تصمیم‌‌گیری نامتمرکز: در نهایت، چه این اتفاق رخ دهد چه نه، تصمیم با شرکت‌‌کنندگان سیستم رای‌‌دهی خارج از زنجیره Decred خواهد بود.
  • یک روش انطباق بسیار ساده (مدل کلاینت سرور): اغلب DEXها از توکن یا بلاکچین اختصاصی خود برای انجام مبادلات استفاده می‌‌کنند، اما این مسئله به مدل AirSwap شباهت زیادی دارد و فقط توکن متفاوتی ارائه می‌‌کند.
  • فقط ارزهای رمزنگاری شده خرید و فروش می‌‌شوند: یعنی شما باید پول خود را در جای دیگری به ارزهای رمزنگاری شده تبدیل کنید و از طریق بیت‌‌وِیج (Bitwage) پول به دست آورید یا از راه‌‌حل خلاقانه دیگری استفاده کنید که این راه‌‌حل‌‌ها احتمالا نیازمند تایید هویت برای رسیدن به قوانین KYC خواهند بود.
  • بدون کارمزدهای مبادله برای انطباق سفارش‌‌ها: باید برای سرورهایی که می‌‌خواهید در آن‌‌ها خرید و فروش کنید، یک کارمزد ابتدایی بپردازید.
  • اندازه‌‌های خرید و فروش استانداردشده سفارش: تا انطباق برای کاربران آسان‌‌تر شود.
  • پشتیبانی از هر جفت مبادلاتی با عرضه بازاری: فهرست کردن سکه‌‌های جدید به اندازه ارائه جفت‌‌های مبادلاتی جدید، آسان است: من می‌‌خواهم YouNameItCoin را در ازای بیت‌‌کوین بفروشم و شخصی باید این انتقال را تایید کند.
  • کاربر در ابتدا ارسال می‌‌کند: صرافی‌‌های متمرکز این مشکل را با حضور افراد واسطه برای ارسال سرمایه به آن‌‌ها حل می‌‌کنند، اما گاهی در DEX مشخص نیست که چه کسی در ابتدا سرمایه را ارسال می‌‌کند. در مدل کلاینت سرور Decred، اگر بخواهید یک سفارش یا محدودیت بازاری در یک سرور قرار دهید، به عنوان کلاینت، شما اول سرمایه ارسال می‌کنید.
  • یک سیستم شهرت مبادله‌‌ای: اگر کلاینت تصمیم بگیرد تا تجارت را در هر بخشی از انتقال اتمی متوقف کند، اثبات رفتار غلط او در دسترس عموم، دیگر کلاینت‌‌ها و سرورها قرار می‌‌گیرد. سرورها همچنین می‌‌‌‌توانند افراد خرابکار یا دارای اشتباه را بعد از رسیدن به حد مشخصی، از خرید و فروش منع کنند.

چه شباهت‌‌هایی با DEXهای موجود به چشم می‌‌خورد؟

  • کاربران همیشه کنترل و اختیار سرمایه‌‌های خود را دارند. کاربران نباید نگران مشکلات اختیار یا به هم ریختن سرمایه‌‌های خود باشند، زیرا انتقال‌‌ها بین خریداران و فروشندگان صورت می‌‌گیرد و هرگز به صرافی مرتبط نیست.
  • انتقال‌‌های اتمی از طریق قراردادهای هوشمند: بسیاری از کارهای دیگر DEXها به طور مشابه عمل می‌‌کند تا خریداران و فروشندگان بدون حضور شخص واسطه و با استفاده از انتقال‌‌های اتمی، منطبق شوند.

انتقال اتمی هنگامی که دو طرف برای تبادل سرمایه خود به توافق برسند، ایجاد می‌‌شود. DEX Decred می‌‌گوید هنگامی که تبادل انجام شد، به سرورها منتقل می‌‌شود و ثبت آن به عنوان یک تراکنش رخ می‌‌دهد.

مقایسه با BarterDEX Komodo

BarterDEX پلتفرم Komodo بیش از 120 هزار انتقال اتمی را تکمیل کرده و ارزهای رمزنگاری شده را به صورت مستقیم و بدون استفاده از توکن پروکسی، منتقل می‌‌کند. البته در ازای این کار، یک تراکنش تبادل هم کسر می‌‌گردد.

استادلمن اینگونه توضیح می‌‌دهد:

با اینکه هر دو پروژه از یک روش مشابه در زمینه انتقال‌‌های اتمی استفاده می‌‌کنند، Komodo یک کارمزد پیش‌‌پرداختی برای دریافت‌‌کننده لحاظ می‌‌کند. این مسئله به آن معنا است که هر کاربر می‌‌تواند از نقدینگی‌‌های خارج بازاری خود برای پرداخت استفاده کند. ما تقویت‌‌کننده انتقال‌‌های اتمی را داریم و از سال 2014 در حال بهبود آن هستیم. BarterDEX به ما اجازه می‌‌دهد تا با صرافی‌‌ها، تامین‌‌کنندگان، شرکای نقدینگی کار کنیم و گزینه‌‌های بیشتری برای استفاده از فناوری DEX انتقال اتمی داشته باشیم.

Komodo از نظر توسعه DEX نسبت به Decred جلوتر می‌‌باشد اما روش دشوارتری را برای کار با صرافی‌‌های بزرگ متمرکز اتخاذ کرده است. این مسئله به آن معنی است که BarterDEX شاید نقدینگی بیشتری ارائه کند و بحث شرکا هم به میان آید، اما دکسی ندارد که مشکلات قیمت فهرست‌‌بندی سکه را حل کند و مزیت ناعادلانه‌‌ای به کاربران سطح بالا می‌‌دهد.

چیزی که BarterDEX Komodo را متمایز می‌‌کند، نحوه جمع‌‌آوری کارمزدها است. BarterDEX و Decred، تراکنش‌‌های خود را از طریق انتقال‌‌های اتمی همتا به همتا صورت می‌‌دهند.

طرح پیشنهادی DEX Decred، سکه‌‌های تبادلی بین (دو زنجیره همتا به همتا) را با کارمزد پایینتری مشخص می‌‌کند و به جای کارمزد بر روی هر تبادل، این کارمزد کوچک را به سرور اعمال می‌‌کند. یاکوم پیات می‌‌گوید:

نه، DEX در این مرحله فقط به خاطر کالاهای عمومی، کاربران رمز ارز در فضای بزرگ کریپتو ساخته شده ‌‌است.

تصمیم Decred برای ساخت DEX در هنگامی به کار می‌‌آید که قوانین آمریکا، توجه بیشتری به تبادلات ارزهای رمزنگاری شده داشته باشند. با رشد بیشتر پروژه، نیاز به تعریف سازگاری با روش‌‌های متعدد دیگر و نقش در تبادلات رمز ارز روزانه، بیشتر می‌‌شود.

اصلاح: این مقاله قبلا بیان می‌‌کرد که BarterDEX Komodo یک بلاکچین واسطه را اجرا می‌‌کند. اما BarterDEX از انتقال‌‌های همتا به همتای کاربرانی که در گره‌‌های انفرادی عمل می‌‌کنند، استفاده می‌‌کند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.