کارشناسان پنج روند بزرگ فین‌تک در سال ۲۰۱۹ را پیش‌بینی می‌کنند

در سال ۲۰۱۸ بسیاری از شرکت‌های تکنولوژی فعال در حوزه‌ فین‌تک توانستند به ارزیابی بهتری از موقعیت خود برسند و سرمایه گذاری‌ها به شکل قابل‌توجهی افزایش داشت. در این مقاله، کارشناسان بلومبرگ (Bloomberg) پنج روند اصلی سال ۲۰۱۹ در این حوزه از جمله عرضه‌ اولیه‌ سهام (IPO) را مورد بررسی قرار می‌دهند.

0 103

در سال ۲۰۱۸، تعدادی از استارتاپ‌های تکنولوژی مالی به خودشان آمدند. پلتفرم داد و ستد رایگان « رابین‌هود مارکتس » (Robinhood Markets Inc.)، به عنوان مثال، خدماتی تازه و میلیاردها دلار به ارزش خود اضافه کرد. همچنین « استرایپ » (Stripe Inc.) توسط سرمایه‌گذاران با قیمتی بالاتر از ارزش بازار برای ۲۴۹ مورد از شرکت‌های روی شاخص S&P 500، ارزش‌گذاری شد. این صنعت همچنین در حال بالغ‌ و یکپارچه شدن است و بازیگران بزرگ صنعتی با این امید که از عصر تازه‌ی امور مالی دیجیتال عقب نمانند، قدم‌های بلندتری در جستجو برای مالکیت‌های بیشتر برمی‌دارند.

ما باید در سال ۲۰۱۹ حواسمان به چه چیزی باشد؟ براساس یک نظرسنجی انجام شده توسط نشریه‌ی بلومبرگ (Bloomberg)، پاسخ این سوال قراردادهای بیشتر، شایعات گیج‌کننده‌ی عرضه‌ی اولیه سهام (IPO) و جریان ثابت ادامه‌دار صدور چک‌های سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر است. این نوشته یک جمع‌بندی از نظر کارشناسان این صنعت است.

ظهور عرضه‌ اولیه سهام (IPO)

تا به این لحظه، استارتاپ‌های تکنولوژی مالی برای ورود به بازارهای عمومی شک و تردید داشتند. و البته چه کسی می‌تواند بر آن‌ها خرده بگیرد؟ بیشتر شرکت‌های فین‌تکی که در سالیان اخیر عمومی شده‌اند، سهم قیمت‌های خود را در حال سقوط دیدند و این بودجه‌ی فراوان از سرمایه گذاری ریسک‌پذیر بود که تأثیر این سقوط را بر روی ترازنامه‌ها کم کرد. همچنان، یک IPO عمده در سال ۲۰۱۹ غیر قابل تصور است. « کردیت کارما » (Credit Karma) و « رابین هود » (Robinhood) به عنوان دو مورد از گزینه‌های احتمالی ذکر شده‌اند و دیگر شرکت‌های بزرگ ممکن است حداقل در ایجاد زمینه‌ی اولیه‌ی IPO برای سال آینده جدی‌تر شوند.

وَنِسا کولِلا (Vanessa Colella)، رئیس Citi Ventures در شرکت Citigroup Inc. می‌گوید:« من فکر نمی‌کنم که ما به طور خاص شاهد هیچ ادغام، مالکیت یا IPO هایی در فین‌تک باشیم. استرایپ تا حالا برخی کارهای فوق‌العاده را انجام داده و از پتانسیل لازم برخوردار است تا یکی از آن‌هایی باشد که در مسیر IPO باید نظاره کنیم، اما در نهایت ما انتظار داریم تا ادامه‌ی رشد بازار خصوصی را ببینیم.»

لیندسی دیویس (Lindsay Davis)، تحلیلگر در CB Insights می‌گوید:« فین‌تک‌ها بر روی بزرگ‌ترشدن و محصولات به جای سود تمرکز کرده‌اند. این ذهنیت زمانی که یک شرکت به سمت عمومی‌شدن می‌رود، از پایه و اساس دچار تغییر می‌شود. در نتیجه، بسیاری رویکردی آهسته را به سمت یک IPO در پیش گرفتند و این روند به احتمال ادامه خواهد داشت چرا که بسیاری از نماینده‌هایی که شایعه حضور آن‌ها در این بخش وجود داشت، بعد از رکورد دورهای مالی در سال ۲۰۱۸، دلیل کافی برای خصوصی‌ماندن دارند.»

مَت هریس (Matt Harris)، مدیرعامل Bain Capital Ventures می‌گوید:« از نظر وضعیت IPOها در سال ۲۰۱۹، جالب است که ببینیم آیا Credit Karma تصمیم به عمومی‌شدن می‌گیرد. آن‌ها قطعاً ابعاد و سودآوری لازم را دارند.»

کایل لویی (Kyle Lui)، مدیر DCM Ventures می‌گوید:« بسیاری از شرکت‌های فین‌تک محبوبیت پیدا کرده‌اند و برای مالکیت آماده هستند. شرکت‌های فوق‌العاده موفقی مثل Robinhood احتمالاً در سال ۲۰۱۹ عمومی خواهند شد.»

افزایش یکپارچه‌سازی

کارشناسان ما بر روی این موضوع یک نظر بودند. استارتاپ‌های بسیاری در آن بیرون وجود دارند که جای پای کافی پیدا کرده‌اند تا شاخک‌های متصدیان فعلی را تکان دهند، اما همچنان به قدری کوچک ماندند که مالکیت برای آن‌ها همچنان امکان‌پذیر است.

لیندسی دیویس (Lindsay Davis):« بانک‌های «رقیبی» که دیجیتال را در اولویت دارند، اهداف اولیه‌ مالکیت برای متصدیان فعلی هستند. ما همچنین انتظار داریم که تک‌شاخ‌های بزرگ فین‌تک در بخش «ادغام‌ها و اکتساب‌ها» (M&A) فعال‌تر شوند؛ همینطور که شاهد شرکت‌هایی مثل Stripe و Credit Karma هستیم که مالکیت‌های بیشتری در سال ۲۰۱۸ بدست می‌آورند.»

کایل لویی:

بانک‌های اصلی ایالات متحده بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌ی مازاد و اشتهایی زیاد برای تکنولوژی دارند. در همین میان، بسیاری از شرکت‌های فین‌تک محبوبیت پیدا کردند و آماده‌ مالکیت هستند.

آرجون سِتی (Arjun Sethi)، هم‌بنیان‌گذار (کوفاندر) Tribe Capital:« ما فکر می‌کنیم که یک رشد ادامه‌دار در سود M&A از شرکت‌های مالی بزرگ وجود خواهد داشت. من تصور می‌کنم شما تراکنش‌های بسیار بزرگتری از بازیگران سنتی صنعت خواهید دید و همچنین آن‌ها متحول شده و بیشتر در سرمایه گذاری تکنولوژی فعال می‌شوند.»

زَکاری اِرون (Zachary Aron)، مدیر عمل مشاوره‌ی بانکداری و پرداخت‌ها در Deloitte:« این به نسبت امکان‌پذیر است که شاهد فین‌تک‌هایی باشیم که به دنبال ترکیب‌شدن هستند تا هم ابعاد بزرگتری داشته باشند و هم مجموعه‌ای از ظرفیت‌های عمیق‌تر و جزئی‌تر را ایجاد کنند.»

تکنولوژی و صنعت مالی

با این وجود که شرکت‌های تکنولوژی بزرگ‌تری در حال ارزیابی صنعت مالی هستند، انتظار نداشته باشید که به این زودی‌ها شکل‌گیری بانک فیسبوک را ببینید.

وَنِسا کوللا:« علی‌بابا با داشتن سهام بزرگ در زیرشاخه‌ی فین‌تک خود به نام Ant Financial به پیشرفت‌کردن ادامه می‌دهد و گوگل هم کار خود را در آسیا با گوگل پِی (Google Pay) عمیق‌تر کرده که در حال آزمایش کدهای QR برای پرداخت‌های همتا به همتا (peer-to-peer) است. این بازیگران در حال کندوکاو بیشتر هستند و ما انتظار داریم این روند ادامه پیدا کند.»

مَت هریس:« من شک دارم که شرکت‌های بزرگ تکنولوژی برای سال ۲۰۱۹ در حوزه‌ فین‌تک پرتکاپوتر باشند… نگرانی‌های حریم خصوصی این کار را برای بسیاری از آن‌ها دشوار خواهد کرد. آمازون (Amazon) استثنای برجسته‌ای است. هیچوقت برعلیه آن شرط نبندید!»

کایلی لویی:« تکنولوژی‌های بزرگ وارد امور مالی خواهند شد، اما این پروسه آهسته‌تر از آنچه مردم تصور می‌کنند، اتفاق خواهد افتاد. خدمات‌دهندگان مالی هم حرکت آهسته‌ای داشته و هم بسیار مقرراتی هستند. این برای شرکت‌های تکنولوژی عمده زمان‌بر خواهد بود که این چشم‌انداز را درک کنند. تمرکز اولیه‌ی آن‌ها فراهم‌نمودن محصولات کلیدی برای مشتریان یا کاربرانشان خواهد بود.»

پرداخت‌ها سریع‌تر می‌شوند

سال آینده، انتظار داشته باشید که بانک‌ها به کمک کارت‌های غیرلمسی (Contactless)، تجربه‌ی مشتریان خود را در صف‌های پرداخت سرعت ببخشند که به مشتریان اجازه می‌دهند تا به جای قراردادن یک تراشه یا سوایپ‌کردن، به پلاستیک در نقطه‌ی فروش ضربه بزنند. کارشناسان ما همچنین پیش‌بینی می‌کنند که بانک‌های بزرگ فشار خود بر روی پرداخت‌های آنی (real-time) در ایالات متحده را ادامه می‌دهند که به مشتریان بیشتری اجازه می‌دهد تا به صورت آنی پول انتقال دهند.

پیتر گوردون (Peter Gordon)، مدیر ارشد اجرایی شرکت مشاوره‌ی Payment Relationship Management:« بانک‌های بزرگ می‌خواهند که کنترل پرداخت‌ها را مجدداً در دست بگیرند و علاقه‌ای ندارند که آمازون (Amazon)، اپل (Apple)، گوگل (Google) و دیگران جای آن‌ها را از آن خود کنند. بانک‌ها متوجه می‌شوند که زیرساخت سیستم پرداخت کنونی شکسته شده است و مانند جاده‌ها و پل‌ها در ایالات متحده، آن‌ها تلاش می‌کنند تا ریل‌های تازه‌ای را ایجاد کنند که کارآمدتر هستند.»

لیندا کیرکپاتریک (Linda Kirkpatrick)، معاون اجرایی رئیس در بخش تاجران و پذیرش در شرکت مسترکارت (Mastercard Inc.):« ما در حال آموزش فواید پرداخت‌های غیرلمسی به پایگاه مشتریان موسسه‌ی مالی خود و تاجرانمان هستیم. وادارکردن یک بازار به حرکت تلاشی هرکول‌آسا می‌خواهد اما من فکر می‌کنم که ما به آن نقطه رسیدیم. این همان است. این همان نقطه‌ی عطفی است که ما منتظرش بودیم.»

آینده‌ تأمین بودجه

فین‌تک‌ها می‌توانند از شرکت‌هایی مانند SoftBank Group Corp به خاطر فراهم‌کردن سرمایه‌ی فراوان قدردانی کنند که به شرکت‌های بیشتری اجازه داد تا به سرعت گسترده شده و محصولات تازه‌ای را در حین خصوصی‌ماندن آزمایش کنند. بسیاری از متخصصین گفتند که آن‌ها تصور می‌کردند پول به جریان‌داشتن ادامه می‌دهد، هر چند یک چرخش در اقتصاد می‌تواند آن دینامیک را تغییر دهد.

وَنسا کوللا:« ۲۰۱۸ سالی برای دوره‌های سرمایه گذاری عظیم بود و من می‌توانم ببینم که این در سال آینده هم ادامه می‌یابد. سرمایه‌ بسیار زیادی در حال حاضر در بخش خصوصی وجود دارد. منابع مالی ریسک‌پذیر تا حد رقابت با صندوق جنگ SoftBank رشد کرده‌اند، بنابراین ما شاهد شرکت‌های سرمایه گذاری ریسک‌پذیر بیشتری مشابه Sequoia هستیم که بودجه‌های چشم‌انداز چند میلیارد دلاری ایجاد می‌کنند که من پیش‌بینی می‌کنم تنها رشد میزان آن ادامه خواهد یافت. این منابع مالی احتمالاً در دو تا سه سال آینده گسترده‌تر شده و منجر به سرمایه‌گذاری بیشتر و رشد ارزشی بزرگتری در سال ۲۰۱۹ می‌شوند.»

لیندسی دیویس:« در نیمه‌ دوم ۲۰۱۸، داده‌ها شروع به نشان‌دادن یک عقب‌نشینی بزرگ در مراحل اولیه‌ معاملات و سرمایه گذاری فین‌تک در ایالات متحده کردند و این روند می‌تواند در سال ۲۰۱۹ تداوم پیدا کند. با این حال، کمبود سرمایه‌گذارانی مثل SoftBank با جیب‌های بزرگ وجود ندارد که به شکلی فعال به دنبال سرمایه گذاری‌های فین‌تک هستند.»

فرانک راتمن (Frank Rotman)، شریک بنیان‌گذار در QED Investors:« یک رقم رو به رشد از سرمایه گذاری‌های عظیم وجود دارد که نیاز دارد تا سرمایه را به بخش‌های نه رقمی گسترده کند، بنابراین من روند ارزش‌گذاری را برای بهترین کسب و کارها در این فضا در حال تداوم می‌بینم. اما، اگر اقتصاد هر نشانه‌ی قابل‌توجهی از آهستگی نشان داد، تصور می‌کنم که بازار ایالات متحده به طور خاص شاهد یک کاهش محدود در دسترسی به سرمایه خواهد بود و تشخیص ارزش‌گذاری‌ها به عنوان شرکت‌های VC و PE در دورنمای آن‌ها کمی محتاطانه‌تر می‌شود.»

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.