کاردانو چیست؟ راهنمای مقدماتی

کاردانو پروژه‌ای بلندپروازانه است که مشکلات زیادی را در صنعت کریپتو پوشش داده است. پس از مشاهده‌ی مشکلات بالقوه‌ی امنیتی اتریوم از طریق هک DAO و شکست مفتضحانه‌ی کیف پول Parity، مشاهده‌ی اینکه کاردانو بر امنیت کد و مقیاس‌های امنیتی ارزشیابی شده تمرکز دارد جای خشنودی است. محدوده منحصر به فرد این پروژه می تواند برای آن مهلک باشد چون فرصت زیادی برای بروز خطا باقی می‌گذارد. با این حال چارلز هاسکینسون در پشت فرمان این پروژه باعث ایجاد این اطمینان شده است که تیم کاردانو می‌تواند پروژه ی به این بزرگی را مدیریت کند.

0 606

کاردانو (cardano) یک پلتفرم قرارداد هوشمند همانند اتریوم است که از طریق معماری چندلایه بر امنیت متمرکز است. کاردانو اولین پروژه‌ی بلاک چین است که با فلسفه‌ی علمی ساخته شده است و بر اساس تحقیق آکادمیک ارزشیابی‌شده استوار است.

تیم کاردانو مشغول ساخت آن با در نظر گرفتن مصرف‌کننده‌ی نهایی و قانون‌گذاران است. این تیم به دنبال یافتن زمین مشترکی است که بتواند نیازهای قانون‌گذار را با حفظ  اصول حریم خصوصی و تمرکززدایی در هسته‌ی تکنولوژی بلاک چین متعادل کند.

این پلتفرم از Haskell، یک زبان برنامه‌نویسی با درجه‌ی بالای تحمل خطا استفاده می‌کند. با وجود آینده‌ی تقریبا ناشناخته‌ و پیچیدگی سیستم‌های مبتنی بر بلاک چین، ایجاد انعطاف در پروژه‌ها اهمیت دارد. تقریبا غیرممکن است بدانیم یک سیستم طی چند ماه یا حتی چند سال چطور خواهد بود، به همین دلیل باید زبانی قوی مانند Haskell داشته باشیم تا خطاها را به حداقل برسانیم.

کاردانو چیست؟ راهنمای مقدماتی

هدف تیم cardano بر خلاق برخی پروژه‌های کریپتوی رمزنگاری دیگر عوض کردن کل سیستم مالی نیست. هدف آن استفاده از تکنولوژی بلاک چین برای بردن سیستم‌های بانکی به جاهایی‌ست که پیشتر حضور آنان بسیار گران‌قیمت بوده است (به ویژه در جهان در حال توسعه).

ما در این مطلب موارد زیر را پوشش خواهیم داد:

کاردانو چگونه کار می‌کند؟

کاردانو در دولایه در حال توسعه است که دفتر کل حساب‌ها را از محیط انتقال ارزش‌ها از حسابی به حساب دیگر جدا می‌کند. این جدایی امکان وجود قراردادهای هوشمندی را به وجود می‌آورد که بر پلتفرمی منعطف‌تر نوشته می‌‌شوند.

کسب‌وکارهای مختلف می‌توانند از این جدایی برای ایجاد طراحی، حریم خصوصی و ارجاع قراردادها به صورتی که بیشترین کارایی را برای آن‌ها داشته باشد، بهره ببرند.

لایه‌ی توافقی کاردانو (CSL)

این لایه به عنوان دفتر کل حساب عمل می‌کند و اولین لایه‌ی پلتفرم محسوب می‌شود. این لایه که به عنوان بهبودی برای بیت کوین ساخته شد، یک سیستم رمزنگاری‌شده است که از روی مقاله‌ی شخصی با نام آنجلوس کیایاس با عنوان “Ouroboros: A Provably Secure Proof of Stake Blockchain Protocol ” ساخته شد.

این لایه از الگورتیم اجماع اثبات سهام برای تولید بلوک‌های جدید و تایید تراکنش‌ها استفاده می‌کند.

نقشه‌ی راه این لایه به شرح زیر است:

  1. دو سری زبان نوشتار یکی برای انتقال ارزش‌ها و یکی برای افزایش پشتبانی محافظت وجود دارد.
  2. زنجیره‌های جانبی برای پیوند با سایر دفاتر کل
  3. انواع مختلف امضا از جمله امضای مقاوم در برابر کوانتوم
  4. دارایی‌های چندگانه منتشر شده کاربر
  5. مقیاس‌پذیری که در آن قابلیت‌های سیستم با محلق شدن کاربران جدید افزایش می‌یابد.

لایه‌ی محاسباتی کاردانو (CCL)

CCL دومین لایه‌ی پلتفرم کاردانو است و حاوی اطلاعات دلایل انجام تراکنش‌ها می‌باشد.

به این دلیل که لایه‌ی محاسباتی از لایه‌‌ی توافقی (CSL) جداست، کاربران مختلف این لایه می‌توانند قوانین جدیدی را در هنگام ارزشیابی تراکنش ایجاد کنند.

به عنوان مثال شما می‌توانید یک دفتر کل مجاز تهیه کنید که تراکنش‌هایی را که شامل داده‌های AML/KYC نمی‌شوند را خارج کند، چیزی که با افزایش قوانین بلاک چین بسیار پراهمیت‌تر خواهد شد.

تیم cardano در حال ساخت زبان جدید برنامه‌نویسی برای استفاده در توسعه‌ی قراردادهای هوشمند بر CCL است. این لایه Solidarity (زبان قراردادهای هوشمند اتریوم) را نیز پشتیبانی می‌کند.

کاردانو برای کمک به توسعه‌دهندگان، کتابخانه‌ی مرجع کدهای Plutus را نیز روی پروژه‌های اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز گنجانده است. تیم کاردانو علاوه براین در حال ساخت یک سری ابزار با هدف تایید کد و بهبود تضمین امنیت کدها می‌باشد.

زنجیره‌های جانبی KMZ

cardano بر اساس پروتکل جدید کیایاس (Kiayias)، میلر (Miller) و زیندروس (Zindros) (KMZ) زنجیره‌های جانبی را پشتیبانی می‌کند.

پروتکل زنجیره‌ جانبی KMZ اجازه‌ی انتقال امن سرمایه از لایه توافقی به لایه محاسباتی یا هر بلاک چین استفاده کننده از این پروتکل را می‌دهد.‌‌

دفترهای کل با تطابق قانونی نیز می‌توانند بدون اشتراک‌گذاری داده‌های محرمانه و با استفاده از زنجیره‌های جانبی KMZ، با لایه‌ی توافقی تعامل داشته باشند.

کیف پول ددالوس (Daedalus)

ددالوس یک کیف پول متن باز است که توسط تیم کاردانو ساخته شده است. اگرچه این کیف پول ارتباط نزدیکی با کاردانو دارد اما تیم کاردانو در حال برنامه‌ریزی برای توسعه‌ی کاربرد آن است.

ددالوس در نهایت به یک کیف‌پول چندارزی تبدیل می‌شود که می‌توان در آن آزادانه بین ارزهای پشتیبانی شده تبادل کنید. این کیف پول پشتیبانی خود را با بیت کوین و اتریوم کلاسیک شروع خواهد کرد.

کاردانو چیست؟ راهنمای مقدماتی

این کیف پول در اپ استور (app store) نیز در کنار سایر اپلیکیشن‌های دیدالوس قرار خواهد گرفت.

دیدالبوس هم اکنون تنها در نسخه دسکتاپ در دسترس است، اما به زودی برای iOS و اندروید هم موجود خواهد شد.

اثبات سهام اوروبوروس

cardano به جای استفاده از الگوریتم توافقی اثبات کار (PoW)، از الگوریتم اثبات سهام اوروبوروس استفاده می‌کند تا در مورد وضعیت دفتر کل به توافق برسد.

سرپرستان اسلات (slot leaders) در این پروتکل بلوک‌های جدیدی را در بلاک چین به وجود می‌آورند و تراکنش‌ها را تایید می‌کنند. دارندگان سکه‌ی آدا نیز می‌توانند به یک سرپرست اسلات تبدیل ‌شوند. وقتی الگوریتم “ساتوشی را دنبال کن” سکه‌ای را که مال شماست انتخاب می‌کند، شما می‌توانید به یک سرپرست جدید تبدیل شوید و بلوک‌های جدیدی به شبکه‌ اضافه کنید.

نود (node) شما به صورت اتوماتیک این فرآیند را انجام می‌دهد، پس نباید نگران تایید دستی هر تراکنش باشید.

هم‌اکنون نزدیک ۲۶ میلیون سکه‌‌ آدا در گردش است و تیم کاردانو حداکثر تا ۴۵ میلیون سکه را ایجاد خواهد کرد.

کارمزدهای کاردانو

کارمزد انتقال آدا متغیر است و با معادله‌ی زیر محاسبه می‌شود:

الف + ب x حجم = کارمزد

الف = مقدار ثابتی معادل ۰.۱۵۵۳۸۱ آدا

ب = مقدار ثابتی معادل ۰.۰۰۰۰۴۳۹۴۶ آدا/بایت

حجم = حجم تراکنش به بایت

این یعنی حداقل کارمزدی که می‌پردازید ۰.۱۵۵۳۸۱ آدا است و تا ۰.۰۰۰۰۴۳۹۴۶ آدا به ازای هر بایت اضافه در تراکنش‌ بالا می‌رود.

کارمزد تراکنش در هر دوره در استخر مجازی جمع‌آوری می‌شود و سپس در میان سرپرستان اسلات واجد شرایط توزیع می‌شود.
<

تاریخچه‌‌ی کاردانو

سه سازمان برای توسعه‌ی کاردانو با هم کار می‌کنند:

  1. بنیاد کاردانو (Cardano Foundation)
  2. input Output Hong Kong) IOHK)
  3. امورگو (Emurgo)

چارلز هاسکینسون، موسس IOHK است که پیشتر بنیان‌گذار اتریوم بود و اکنون مشغول پروژه‌ی کاردانو می‌باشد.

کاردانو به عنوان یک پلتفرم هوشمند در حال رقابت با دیگر پروژ‌های کریپتو است (به ویژه اتریوم) کاردانو با چندین پروژه‌ی جدید دیگر در حوزه‌‌ی قراردادهای هوشمند مانند EOS، LISK، NEO و NEM در حال رقابت است.

تیم cardano تلاش می‌کند تا خود را با تمرکز بر مقایس‌‌پذیری از طریق تحقیقات ارزشیابی‌شده و کدگذاری بسیار امن متمایز کند.

تبادل کاردانو

توکن‌های آدا در اکتبر به طور آزادانه در بازار تبادل شدند. قیمت آن تا پایان نوامبر باثبات بود، سپس قیمت آن در عرض سه روز از ۰.۰۳ دلار (۰.۰۰۰۰۰۳۴۵ بیت کوین) به ۰.۱۴ دلار (۰.۰۰۰۰۱۴۲ بیت کوین) افزایش داشت و این یک افزایش ۳۶۰ درصدی بود.

از آن زمان تا کنون آدا قیمتی بین ۰.۱۲ تا ۰.۱۴ دلار داشته است.

مدت زمان زیادی نیست که تبادل آدا شروع شده است و تشخیص کاتالیزورهای قیمت آن دشوار است. به نظر می‌رسد افزایش اخیر به دلیل افزایش تعداد صرافی‌های دارای کاردانو و همچنین انتشار نقشه‌ی راه کاردانو بود.

کجا آدا بخریم؟

می‌توانید در برخی از صرافی‌های بزرگ آدا بخرید. بیت رکس (Bittrex) و باینانس (Binance) بزرگترین حجم تبادل آدا را در میان صرافی‌ها دارند و این ارز را به عنوان زوج معاملاتی بیت کوین و اتریوم عرضه می‌کنند.

برای خرید آدا باید ابتدا در پلتفرم دیگری بیت کوین یا اتریوم بخرید و سپس به آنجا انتقال دهید. GDAX و Gemini گزینه‌های خوبی برای شروع هستند.

آدا در برخی از خودپردازهای ژاپن نیز به زودی قابل خرید خواهد شد اگرچه هم اکنون هیچ خودپردازی این قابلیت را ارئه نمی‌کند.

برای لیست کامل صرافی‌های فروشنده‌ی آدا می‌توانید به وب‌سایت کاردانو سر بزنید.

کجا کاردانو ذخیره کنیم؟

به منظور دریافت جایزه‌ی حمایت مالی، باید آدای خود را در کیف پولی خارج از یک صرافی آنلاین نگه‌دارید. هم‌اکنون تنها یک کیف پول وجود دارد که می‌توانید در آن آدا ذخیره کنید (کیف پول رسمی ددالوس). این کیف پول برای مک و ویندوز موجود است و نسخه‌ی موبایلی آن هم به زودی منتشر می‌شود.

کاردانو یک تیم‌ ۸نفره دارد که روی کیف پول ددالوس کار می‌کنند بنابراین می‌توانند به زودی پلتفرم‌های دیگری را هم اضافه کنند.

لجر (Ledger) هم در حال همکاری با یک واسطه برای ساخت پشتیبانی آدا در محصولاتشان است اما هنوز تاریخ مشخصی برای اتمام آن را اعلام نکرده است.

فکرهای نهایی

کاردانو پروژه‌ای بلندپروازانه است که مشکلات زیادی را در صنعت کریپتو پوشش داده است. پس از مشاهده‌ی مشکلات بالقوه‌ی امنیتی اتریوم از طریق هک DAO و شکست مفتضحانه‌ی کیف پول Parity، مشاهده‌ی اینکه کاردانو بر امنیت کد و مقیاس‌های امنیتی ارزشیابی شده تمرکز دارد جای خشنودی‌ست.

محدوده منحصر به فرد این پروژه می‌تواند برای آن مهلک باشد چون فرصت زیادی برای بروز خطا باقی می‌گذارد. با این حال چارلز هاسکینسون در پشت فرمان این پروژه باعث ایجاد این اطمینان شده است که تیم cardano می‌تواند پروژه‌ی به این بزرگی را مدیریت کند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.