کاربران واقعی DeFi چه کسانی هستند؟

0 166

ظهور خیره کننده پلتفرم های جدید اتریوم مانند Compound و Uniswap ، صنعت مالی غیر متمرکز (DeFi) را در چشم انداز پیش روی رمز ارزها در سال ۲۰۲۰ برجسته ساخته است.

گزارش تازه‌ای از Codefi روشن می سازد که چگونه گروه خاصی از کاربران در پاره ای موارد از سرویس های DeFi به عنوان اهرم های مالی بهره می گیرند. اگرچه ارزش دارایی‌های موجود در اپلیکیشن‌های DeFi از آوریل امسال تقریباً سه برابر شده است، اما این گزارش افزایش فعالیت DeFi را از کاربران جدید نمی داند.

یکی از سوالات اصلی گزارش این است که آیا «کاربران DeFi حقیقتاً از تعامل پذیری این پروتکل های DeFi مبتنی بر اتریوم بهره می برند؟» برای پاسخ به این پرسش، این گزارش ۷۹۶۴۸ آدرسی که در سه ماهه دوم ۲۰۲۰ با یک قرارداد هوشمند DeFi تعامل داشته‌اند را تحلیل کرده است (اتریوم در ژوئن ۲۰۲۰ از ۱۰۰ میلیون آدرس یکتا فراتر رفته و از اوایل امسال، استفاده از آدرس‌های فعال این شبکه بیش از ۱۱۸% رشد داشته است).

بر مبنای این گزارش از میان تمام کاربرانی که در ذخیره ۱.۲ میلیاردی ETH و توکن های مبتنی بر اتریوم در اپلیکیشن های DeFi سهم دارند، تنها ۱۸۸۴ نفر از آن‌ها، تعداد ۱۰۰ تراکنش یا بیشتر در یک بازه سه ماهه انجام داده‌اند. با سنجش دقیق‌تر فعالیت کاربران، این گزارش اعلام می کند که اکثر کاربران DeFi به یک پلتفرم خاص وفادار باقی می مانند و به ندرت از دیگر اپلیکیشن های DeFi استفاده می کنند (این افراد کاربرانی هستند که حداقل یک و حداکثر ۹۹ تراکنش در سه ماهه دوم ۲۰۲۰ داشته‌اند).

«ابر کاربرها (super users)» در مقایسه با کاربران معمولی با بخش بزرگتری از کاربران در تعامل بوده و برای این کار حداقل از دو یا سه پروتکل مختلف استفاده می‌کنند. Uniswap اکثریت این کاربران بینابینی را جذب کرده است؛ بصورتی که ۱۶۲۵ ابر کاربر فعال در بازه‌ای سه ماهه با این پلتفرم همراه بوده‌اند؛Kyber Network در مقام دوم با ۹۱۶ ابر کاربر و به دنبال آن Compound با ۳۶۷ کاربر قرار گرفته است.

در این گزارش اشاره ای به حجم تراز حساب این گروه از کاربران نشده است. در پایان این گزارش آمده است که ظهور انفجاری Compound تأثیر کمی بر جذب کاربران جدید داشته است؛ کاربرانی که پیش از این از اپلیکیشن های DeFi استفاده نکرده‌اند.

در عوض، اوج گیری فعالیت در DeFi ، بیشتر به خاطر کاربرانی است که از پیش در این اکوسیستم حضور داشته‌اند. از این روی پیشنهاد نویسندگان این گزارش این است که بر طراحی، تجربه کاربر و آموزش تمرکز شود تا به جای این که DeFi در حباب گرفتار شود، رشدی حقیقی را تجربه کند.

در گزارش نویسندگان Codefi اعلام شده «داده‌ها حاکی از آن است که این شور و اشتیاق تنها در فضای موجود جامعه کاربران موج می زند. نتیجه احتمالی حاکی از آن است که احتمالاً بسیاری از نوآوری‌های DeFi تنها میان جامعه کاربران آگاه DeFi محصور باقی بماند.» هر چند هدف نهایی در حقیقت «رشد کمّی جامعه DeFi است».

منبع: decrypt.co

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.