چین‌ لینک (Chainlink) چیست؟ آشنایی با اوراکل‌های غیرمتمرکز

وقتی اتریوم در سال ۲۰۱۵ شروع به کار کرد انقلابی در عرصه بلاکچین و آنچه می‌توانست به شرکت‌ها و کسب و کارهای سنتی وارد کند ایجاد کرد. مشکل اتریوم اینجاست که قراردادهای هوشمند با این طراحی تنها می‌توانند داده‌های ذخیره شده روی بلاکچین را مدیریت کنند. اینجاست که چین‌ لینک وارد می‌شود، کاربران قرادادهای هوشمند می‌توانند با Chainlink از اوراکل‌های شبکه جهت دریافت داده از رابط کاربری اپلیکیشن‌ها، استخرهای داده و دیگر منابع استفاده کنند و آن ها را درون بلاکچین ادغام کنند. چین ‎‌لینک اساسا اطلاعاتی که خارج از اپلیکیشن‌های بلاکچین است را می‌گیرد و در زنجیره قرار می‌دهد. در نتیجه هدف اصلی Chainlink ایجاد پلی بین اکوسیستم‌های درونی بلاکچین و خارج از آن است. علاقه‌مندان سیستم‌های اطلاعاتی شاید بیشتر مخاطب این مقاله باشند تا بتوانند از مزیت‌هایی که بلاکچین در زمینه سیستم‌های اطلاعاتی به وجود آورده است بهره برند.

0 420

مقدمه‌ای بر چین‌لینک

چین‌لینک (Chainlink) یک سرویس غیرمتمرکز اوراکل است. وقتی اتریوم در سال ۲۰۱۵ شروع به کار کرد انقلابی در عرصه‌ی بلاکچین و آنچه می‌توانست به شرکت‌ها و کسب‌وکارهای سنتی وارد کند ایجاد کرد. بلاکچین دیگر تنها ابزاری برای انجام تراکنش‌های عصر جدید نبود که به بیت‌کوین و در هم شکستن تسلط صرافی‌های سنتی محدود شده باشد. ویتالیک بوترین با ایجاد قراردادهای هوشمند مبتنی بر اتریوم موارد متعددی از کاربری‌های آن در تکنولوژی بلاکچین را به نمایش گذاشت.

مشکل اینجاست که قراردادهای هوشمند با این طراحی تنها می‌توانند داده‌های قرار گرفته روی بلاکچین را مدیریت کنند. پتانسیل این قرادادها برای اپلیکیشن‌های پایدار و غیرمتمرکز برای استفاده در دنیای واقعی هنوز به واقعیت تبدیل نشده است، چون بسیاری از قراردادهای هوشمند ساخته شده مبتنی بر اتریوم، فاقد پُلی هستند که آن‌ها را به صنایع جهان متصل کند.

چین‌لینک
چین‌لینک

اینجاست که چین‌لینک وارد می‌شود. کاربران قرادادهای هوشمند می‌توانند با چین‌لینک از اوراکل‌های شبکه‌ جهت دریافت داده از رابط‌ کاربری اپلیکیشن‌ها، استخرهای داده و دیگر منابع استفاده کنند و آن‌ها را درون بلاکچین ادغام کنند. چین‌لینک اساسا اطلاعاتی که خارج از اپلیکیشن‌های بلاکچین است را می‌گیرد و در زنجیره قرار می‌دهد.

برای بسیاری از پروتکل‌های موجود بلاکچین، وجود اوراکل‌هایی مثل چین‌لینک برای دسترسی به داده‌های ضروری برای تداوم کار این پروتکل‌ها حیاتی هستند. خب چین‌لینک هم همانطور که از اسم آن پیداست پیوندی است که بلاک‌چین را به زیرساخت موجود متصل می‌کند.

خب اگر همین قدر اطلاعات برایتان کافی است، می‌توانید مستقیم به بازارهای ارزی وکیف پول و… بروید و شروع کنید. ولی اگر می‌خواهید وارد توضیحات فنی چین‌‌لینک شوید، بیایید ادامه بدهیم.

چین‌لینک چگونه کار می‌کند؟

هدف اصلی ChainLink ایجاد پلی بین اکوسیستم‌های درونی بلاکچین و خارج از آن است و معماری آن دو عنصر اصلی زیرساخت درون زنجیره و زیرساخت خارج از زنجیره دارد.

کاربردهای درون زنجیره

اولین عضو ChainLink از قراردادهای درون زنجیره‌ای اجرا شده توسط بلاکچین اتریوم تشکیل شده است. این قراردادهای اوراکل، درخواست دریافت داده کاربرانی را که به دنبال استفاده از خدمات شبکه‌ی اوراکل هستند، پردازش می‌کند. اگر کاربر یا نهادی بخواهد به داده‌های خارج از زنجیره دسترسی داشته باشد، یک قرارداد کاربری در شبکه‌ی چین‌لینک ثبت می‌کنند و بلاکچین هم این درخواست‌ها را پردازش می‌کند.

این قراردادهای مسئول تطابق قراداد درخواست با اوراکل ‌های متناسب هستند. این قراردادها شامل قرارداد اعتبار، قرارداد تطابق سفارش و قرارداد جمع‌آوری می‌باشد.

قراداد اعتبار همانطور که از نام آن هم مشخص است، سابقه‌ی ارائه‌کننده‌ی اوراکل را برای تایید اعتبار او بررسی می‌کند. قرارداد تطابق سفارش هم توافق خدماتی قرارداد کاربر را روی شبکه لیست می‌کند و پیشنهاداتی را از ارائه‌کنندگان اوراکل جمع می‌کند. قرارداد جمع‌آوری هم داده‌های مربوط به اوراکل منتخب را جمع‌آوری و آن را برای پیدا کردن دقیق‌ترین نتیجه غربال می‌کنند.

کاربردهای درون‌زنجیره‌ای چین‌لینک با وجود این قرادادها وارد فرایندی سه‌مرحله‌ای می‌شود.

  1. انتخاب اوراکل: وقتی قرارداد درخواست ثبت می‌شود، کاربر یک سری پارامترها و شرایط را برای جستجوی داده مشخص می‌کند که به عنوان قرارداد سطح سرویس (SLA) شناخته می‌شود. این مورد می‌تواند شامل اعتبار اوراکل، مشخصات داده، تعداد اوراکل‌ها یا منابع داده‌ی مورد نیاز و … شود. کاربران می‌توانند جستجویشان را با استفاده از چین‌لینک محدود کنند. اوقاتی هم که جستجوی شخصی‌سازی شده و دستی مناسب نباشد، موتور جستجوی تطابق اتوماتیک هم در دسترس کاربر قرار می‌گیرد. اوراکل‌ها برای این کار می‌توانند بر اساس SLA قرارداد، پیشنهادات خود را اعلام کنند. قراردادها می‌توانند در صورت تخلف اعمال جریمه کنند و به محض اینکه یک قرارداد پیشنهادات مناسب کافی را دریافت کند، این اوراکل‌ها انتخاب می‌شوند و تعهد سرویس هم شروع می‌شود.
  2. گزارش داده: این مرحله خیلی ساده است. اوراکل‌های خارج از زنجیره پس از انتخاب شدن، تعهد سرویس را به عهده می‌گیرند و داده‌های درخواستی را برای پردازش توسط گره‌های درون زنجیره، به بلاکچین ارسال می‌کنند.
  3. جمعآوری نتایج: قرارداد جمع‌آوری به منظورتضمین سلامت داده‌ها، داده‌های ثبت شده توسط همه‌ی اوراکل‌های مربوط به قرارداد درخواست را گردآوری می‌کند. سپس همه‌ی داده‌ها را برای ارائه‌ی پاسخ‌های دقیق به قرارداد درخواست، بررسی می‌کند. لازم به ذکر است که در بعضی شرایط خاص همه‌ی پاسخ‌ها بررسی نمی‌شوند که ما چون نمی‌خواهیم بحث را پیچیده کنیم از گفتنش صرف‌ نظر کرده‌ایم.
چین‌لینک
چین‌لینک

کاربردهای خارج از زنجیره

بخش دوم ChainLink شامل گره‌های اوراکل خارج زنجیره است که به شکبه‌ی اتریوم متصل هستند. چین‌لینک هم‌اکنون تنها با قراردادهای هوشمند در شبکه‌ی اتریوم کار می‌کند اما در آینده با قراردادهای موجود در شبکه‌های زیادی کار خواهد کرد.

گره‌های خارج از شبکه مسئول گرد‌آوری داده از منابعی هستند که در قرارداد مشتری درخواست شده است. این گره‌ها پس از دریافت داده‌های موجود، آن‌ها را از طریق هسته‌ی چین‌لینک، برنامه‌ای که امکان تعامل زیرساخت خارج از زنجیره را با بلاک‌چین ChainLink ممکن ‌می‌کند، پردازش می‌کنند. هسته‌ی چین‌لینک به محض پردازش داده، آن را برای جمع‌آوری نتیجه به اوراکل درون زنجیره ارسال می‌کند. اپراتورهای اوراکل خارج زنجیره هم در ازای کارشان توکن چین‌لینک (LINK) پاداش می‌گیرند.

چین‌لینک
چین‌لینک

گره‌های خارج از زنجیره علاوه بر انجام این کار حیاتی، به توسعه‌دهندگان امکان ادغام با آداپتور های (وفق‌دهنده‌) خارجی آن را هم می‌دهند. آداپتور خارجی اگرچه معادل دقیق و کاملی نیستند اما آن‌ها برای چین‌لینک نقشی را دارند که اپلیکیشن‌های متمرکز برای شبکه‌ی اتریوم ایفا می‌کنند. این آداپتورها ورودی‌هایی‌هستند که اپراتورهای گره‌ها می‌توانند از آن‌ها برای راه‌اندازی برنامه‌های جانبی در عملیات‌های خود استفاده کنند. آن‌ها علاوه بر این می‌توانند زیروظایفی را که فرایند جمع‌آوری داده را تسریع می‌بخشد، انجام دهند.

منابع توزیع‌شده و اوراکل‌های توزیع‌شده

دلیل گنجاندن این مبحث، اهمیت آن‌ها برای درک چگونگی جدا کردن و تمایز چین‌لینک از دیگر پروتکل‌های اوراکل می‌باشد.

برنامه‌ی چین‌لینک بر خلاف همتایان متمرکز خود، کاملا غیرمتمرکز است. مشکل اوراکل متمرکز این است که می‌تواند راه را برای ورود داده‌های کلاه‌برداری باز کند. مثلا اگر یک قرارداد کاربری برای تهیه‌ی گزارشی در مورد حسابرسی مالی بر یک اوراکل تکیه کند، در صورتی که این داده قصد خرابکاری داشته باشد، می‌تواند با آن برخورد کند.

چین‌لینک برای حل این مشکل امنیتی از چیزی به نام توزیع منبع و اوراکل استفاده بهره می‌‌برد. اگر اوراکلی بخواهد اعتبار خود را بالا ببرد، می‌تواند داده‌های خود را از منابع متعدد جمع کند. علاوه بر این وقتی یک قرارداد کاربری درخواستی به شبکه می‌فرستد، آن درخواست به گره‌های اوراکل خارج از شبکه‌ی متعددی ارسال می‌شود. این اوراکل‌ها می‌توانند از منابع مشابه یا مختلف داده دریافت کنند.

برای روشن کردن این قضیه بیاید فرض کنیم که ردیاب سهام بلاکچین بومر (Boomer) درخواست قراردادی را برای داده‌های بازار سهام ثبت می‌کند. این درخواست مطابق با توزیع اوراکل ChainLink با اوراکل‌های الف، ب و ج منطبق می‌شود. اوراکل الف به این دلیل که شبکه در توزیع منابع تاکید دارد، داده‌های خود را از بورس Barron’s و CNN Monry می‌گیرد، اوراکل ب از MSN Money و Market Watch و اوراکل ج از Barron’s و Nasdaq داده‌های خود را دریافت می‌کند. ردیاب بازار سهام بلاکچین بومر به لطف این تنوع دیگر داده‌های خود را از یک منبع متمرکز نمی‌گیرد و به جای آن دسته‌ای از اطلاعات بررسی شده را دریافت می‌کند.

 

چین‌لینک
چین‌لینک

این سیستم توزیع دولایه در واقع اوراکل را معتبر نگه‌ می‌دارد، چون هر دسته از داده‌ها در مقابل یکدیگر دسته‌بندی و جمع‌آوری شده‌اند و اوراکل‌هایی که با داده‌ها مقابله کنند جریمه خواهند شد.

سابقه‌ی معامله ChainLink

چین‌لینک اخیرا هیچ فعالیتی نداشت. پیش‌فروش سکه‌ی آن که در اواخر دسامبر ۲۰۱۷ انجام شد، تا قیمت ۰.۴۷ بالا رفت و تا ماه دسامبر تنها حمایت ۰.۱۴ تا ۰.۱۸ دلاری داشت.

چین‌لینک
چین‌لینک

کجا چین‌لینک بخریم؟

اصلی‌ترین صرافی چین‌لینک باینانس است که حدود ۹۷ درصد از معاملات آن را در اختیار دارد که ۶۶ درصد آن با بیت‌کوین و ۳۱ درصد آن با اتریوم است.

ChainLink را کجا نگه داریم؟

توکن چین‌لینک مبتنی بر اتریوم ساخته شده است و ERC20 است، بنابراین با همه‌ی کیف پول‌های اتریوم مانند MyEtherwallet و Ledger Nano S سازگار است.

نقشه راه چین‌لینک

متاسفانه تیم چین‌لینک نقشه‌ی راهی ارائه نکرده است اما امید است که در سه ماهه‌ی اول ۲۰۱۸ نسخه‌ی آزمایشی چین‌لینک منتشر شود.

نبود بازاریابی عمومی و به‌روزرسانی‌های مشخص، اعضای جامعه‌ی آن را کمی خسته کرده است. سرگی نازاروف (Sergey Nazarov)، موسس پروژه به عنوان یک عضو ساکت شناخته می‌شود که علاقه دارد کارهایش را در پشت پرده انجام دهد.

شاید تیم پروژه خیلی پروژه‌اش را به روز نکند، اما به دلیل ارزش آن حتی بازاریابی برند را فدای توسعه‌ی محصول کرده‌اند. آن‌ها اوراکلی را با سوییفت برقرار کرده‌اند و شراکت کمی هم با Zepplin و Request Network دارند.

چین‌لینک
چین‌لینک

فکرهای نهایی

درک این پروژه راحت نیست اما به محض اینکه دلیل کار آن‌ها را بدانید، متوجه خواهید شد که چرا پتلفرم‌های اوراکلی مثل چین‌لینک برای تکنولوژی بلاکچین اهمیت دارند.

اگر حوزه‌ی بلاکچین بخواهد محصولش در بازار استفاده شود نیاز به اوراکل دارد. چین‌لینک یکی از اندک ارائه‌کنندگان اوراکل در بازار است و بعضی‌ها آن را رهبر این صنعت نام‌گذاری می‌کنند. چین‌لینک عرضه‌کننده‌ی اوراکل غیرمتمرکز به معنای واقعی کلمه است و اگر اوراکل‌های بخواهند مانند پروتکل‌های بلاکچین امن باشند، تمرکززدایی برایشان بسیار ضروری است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.