سکه‌های مبتنی بر حفظ حریم خصوصی

چرا سکه‌های مبتنی بر حفظ حریم خصوصی مهم هستند؟

در حوزه ارزهای رمزنگاری‌ شده سعی شده تا همه چیز روشن و غیرقابل دستکاری باشد. این شفافیت و صراحت، گاهی می‌تواند دردسر ایجاد کند و با اینکه نام صاحب حساب ارزهای رمزنگاری‌ شده مشخص نیست، اما اطلاعات حساب و موجودی آن قابل مشاهده و ردگیری است و می‌تواند برای صاحبان این حساب‌ها در دنیای واقعی مشکلاتی ایجاد کند. به همین دلیل بعضی ارزها با قصد غیر قابل ردیابی کردن تراکنش ها و حتی غیر قابل درک کردن مبالغ جابه‌جا شده در تراکنش، وارد میدان شده و هدفشان آزادی و امنیت و حفظ حریم خصوصی کاربران می‌باشد. در این مطلب قصد داریم تا تعدادی از این ارزها را معرفی کنیم که مبتنی بر حفظ حریم خصوصی هستند.

0 250
  • سکه‌های مبتنی بر حفظ حریم خصوصی چه هستند؟
  • بهترین سکه مبتنی بر حفظ حریم خصوصی کدام است؟
  • چرا سکه‌های مبتنی بر حفظ حریم خصوصی مهم هستند؟

سکه‌های مبتنی بر حفظ حریم خصوصی و ناشناسی در حال فراگیر شدن هستند و اغلب موضوعات چالش برانگیزی هستند؛ در نتیجه چهره‌های زیادی در رسانه‌ها و دولت‌ها با بی اعتمادی به چنین پروتکل‌هایی نگاه می‌کنند که دلیل آن ترس استفاده از این وسیله جدید برای قاچاق و فعالیت‌های غیرقانونی ‌است. با این حال، دوست‌داران آزادی این تحولات جدید را به عنوان تکامل بی سابقه‌ای نه تنها در تکنولوژی، بلکه در آزادی مالی مستقل از دولت ستایش ‌می‌کنند.

مبحث قوی‌ای که باعث شد من طرفدار حفظ حریم خصوصی گردم کاغذ معرفی کسب و کار زیروکش(Zerocash) بود که بیان می‌داشت:

“تضمین‌های حفظ حریم خصوصی برای کاربران مشروع طراحی شده است که ‌نمی‌خواهند اطلاعات مالی خود را عمو‌می‌کنند. مثل همیشه، نگرانی وجود دارد که پرداخت‌های نامعلوم غیرمتمرکز، پول شویی را توسط کاربران جنایی تسهیل ‌کند…. اما [سکه‌های مبتنی بر حفظ حریم خصوصی] به سختی بر وضعیت موجود جنایتکارانی تاثیر دارد که هم اینک نیز انگیزه‌های قوی برای پنهان کردن فعالیت‌هایشان دارند و این در حالی است که این سکه ها مزایای قابل توجهی را برای کاربران مشروع فراهم ‌می‌کنند.”

چرا ما به حریم خصوصی نیازمندیم؟

بیت‌کوین از رمزنگاری برای نهان داشتن هویت‌ها استفاده کرد و یک دفترکل عمو‌می ‌شفاف داشت؛ از یک طرف این یک ساختار شگفت انگیز است، اما باید مفاهیم آن را در نظر بگیریم. در کیف پولهای عمو‌می‌ نه تنها اطلاعاتی شامل میزان پول در آن مشخص است، بلکه ورودی ها و خروجی‌های آن نیز برای همه قابل دیدن هستند (شامل آدرس کیف پول عمو‌می ‌فرستنده و گیرنده).

مطمئنا این مساله ممکن است که برای مراکز غیر انتفاعی و نهادهای عمو‌می ‌شفاف خیلی عالی باشد ولی آیا واقعا ما دوست داریم که هرکسی بتواند ببیند که ما چه چیزی و برای چه آدرسی فرستاده ایم؟

کسب و کارها ممکن است رازهای تجاری و یا یک لیست از عرضه‌کنندگان و مشتریان داشته باشند که بخواهند پنهان بماند و برای کاربر نیز، نگرانی‌های امنیتی افزایش پیدا می‌کند زیرا در این شبکه هکرها به راحتی می‌توانند کسانی که مقادیر زیادی پول دارند را پیدا کرده و مورد هدف قرار دهند.

معرفی سکه‌های مبتنی بر حفظ حریم خصوصی

این سکه ها به منظور کمک به کاربران برای حفظ درجه ای از ناشناسی به شیوه‌ای قدرتمند و غیر متمرکز هستند.

این راهنما، تکنولوژی، شرایط و هدف این سکه‌های مبتنی بر حفظ حریم خصوصی که شامل مونِرو (Monero)، زی‌کش (Zcash)، دش (Dash)، ورج، PIVX و هاش (Hush) هستند را شرح می‌دهد.

درحالی که سکه‌های دیگری نیز وجود دارند که همین مورد استفاده را دارند، اما ما رایج‌ترین سکه‌ها را بر اساس تکنولوژی، بازار سرمایه، پذیرش و شناخت برند آن، انتخاب کرده‌ایم.

مونرو

اولین بار در آپریل ۲۰۱۴ با عنوان بیت‌مونرو‌ رونمایی شد، مونرو (با سمبل XMR) در اسپارنتو(Esperanto) به معنی پول است. مونرو نشات گرفته از بایت‌کوین (ByteCoin) است و یک ارز امن از نظر حریم خصوصی و غیر قابل ردگیری ‌می‌باشد.

تاریخچه خلاصه‌ای که در وب سایت آنها قابل مشاهده است نشان می‌دهد که آنها چگونه در موقعیت کنونی خود قرار گرفته اند: ” بنیان‌گذار این سکه، thankful_for_today، برخی تغییرات بحث برانگیز را که جامعه با آن موافق نیست را پیشنهاد داد که به دنبال آن تیم هسته مونرو‌ (Monero Core Team) منشعب شد و جامعه‌ی این پروژه کار خود را با تیم اصلی جدید پیش برد؛ این تیم اصلی از آن زمان مسئول پروژه است و نظرات را مطرح میکند. ”

سکه‌های مبتنی بر حفظ حریم خصوصی
سکه‌های مبتنی بر حفظ حریم خصوصی

مونرو‌ توانایی استفاده از تکنولوژی کریپتونوت (CryptoNote) و همچنین امضای حلقه، معاملات محرمانه حلقه و آدرس‌های مخفی را دارد.

کریپتونوت چیست؟

کریپتونوت یک پروتوکل متن باز است که اجازه افزایش حفاظت از حریم خصوصی در معاملات ارزهای دیجیتال را می‌دهد و در حالی که بیشتر ارزهای دیجیتال سنتی از امضاهای غیرقابل تغییر برای تایید انتقالات استفاده می‌کنند، ‌کریپتونوت از امضای حلقه استفاده می‌کند.

امضای حلقه: پنهان‌کردن فرستنده

امضای حلقه نوعی امضای دیجیتالی است که در آن گروهی از امضاکنندگان برای امضای یک معامله تشکیل یک حلقه می‌دهند و این امر شبیه به یک حساب بانکی مشترک است که امضا کننده اصلی آن ناشناس است.

فرستنده واقعی یک کلید یک بار مصرف تولید ‌می‌کند و گیرنده تنها کسی است که ‌می‌تواند بر اساس آن کلید پول را شناسایی و مصرف کند، در نتیجه تا هنگا‌می‌که تمام خروجی ها غیر قابل لینک شدن باشند، حریم خصوصی گیرنده نیز تضمین می‌شود.

چگونه از دوبار خرج کردن جلوگیری شده است؟

اگر خروجی‌های فرستنده دیده نشود، چه چیزی باعث جلوگیری از خرج کردن دوباره خواهد شد؟ همچنین، چگونه ‌می‌توان یک تراکنش را تأیید کرد؟ خب، زمان برای آشنایی با کلیدهای تصویری فرارسیده است.

کلید تصویری، یک کلید رمزنگاری است که از مبلغ خرج شده که بخشی از خروجی‌های هر معامله امضای حلقه است مشتق شده است و تنها یک کلید تصویری برای هر خروجی در بلاکچین وجود دارد.

بر اساس خصوصیات رمزنگاری آن امکان تعیین اینکه کدام یک از خروجی‌ها چه تصویری را به وجود آورده است وجود ندارد. لیستی از کلیدهای تصویری که قبلا ساخته شده‌اند در بلاکچین نگه‌داری ‌می‌شود که به استخراج‌کنندگان اجازه می‌دهد که دوبار استفاده نشدن از یک خروجی خاص را تأیید کنند و در نهایت کلیدهای تصویری اجازه ‌می‌دهند که خروجی‌ها بدون اتصال به آدرس کیف پول تأیید شوند.

معاملات محرمانه حلقه (RCT): مخفی کردن مبلغ سرمایه

از ژانویه ۲۰۱۷ معاملات محرمانه حلقه (Ring Confidential Transactions) به صورت اختیاری در پروتکل فعال شدند. اکنون، در سپتامبر ۲۰۱۷، آنها بخش مهمی‌از پروتکل هستند.

قبل از معاملات محرمانه حلقه، تراکنش‌ها باید به چندین مقدار تقسیم می‌شدند. (به عنوان مثال اگر شما ۱۰ مونِرو را ارسال ‌می‌کردید، آنها باید به مقادیری مانند ۲، ۱.۵، ۳ و ۳.۵ تقسیم می‌شدند) ناکا‌می‌این مطلب آنجا بود که این مقدارها هنوز ‌می‌توانستند بدون در نظر گرفتن شکسته شدن دیده شوند.

امروزه با معاملات محرمانه حلقه که تازه ساخته شده، مونِرو ابتدا در خروجی‌هایی با مقادیر قابل ملاحظه قرار ‌می‌گیرد. با این حال، زمانی که مونِرو جدید برای اولین بار منتقل ‌می‌شود، مقدار معاملات محرمانه حلقه مخفی شده تولید ‌می‌شود.

برای مثال، اگر جان ۱۲ مونرو داشته باشد و ۲ تای آن را به بیل بفرستد، جان ۱۲ را ارسال ‌می‌کند و ۱۰ پس می‌گیرد (۲-۱۲ برای بیل) را به عنوان «باقی پول» دریافت ‌می‌کند و برای اثبات اینکه مونرو‌ در معامله جعلی ساخته نشده است، مجموع ورودی معاملات باید با مجموع خروجی برابر باشد.

با توجه به خواص رمزنگاری معاملات محرمانه حلقه ، جان باید متعهد به مقدار خروجی باشد که فقط اطلاعات کافی برای شبکه (استخراج‌کنندگان) را فاش می‌کند تا معامله را تأیید کند و در عین حال کل مبلغی را که او هزینه ‌می‌کند افشا نکند.

اگرچه تعهدات مانند اعداد تصادفی بنظر می‌رسند اما ماینرها ‌می‌توانند همان مقداری که ارسال شده را به عنوان وجوه در دسترس تایید کنند.

آدرس‌های مخفی: مخفی کردن گیرنده

در هر معامله، یک آدرس پنهان (بعنوان یک کلید عمو‌می‌یک بار مصرف) به صورت خودکار برای معامله به وجود ‌می‌آید تا نشان دهد که چه کسی ‌می‌تواند در معامله بعدی پول بپردازد.

یک ناظر بیرونی نمی‌تواند بگوید که آیا وجوه در حال حرکت از یک نفر به دیگری ‌می‌باشد یا آدرسهای کیف پول لینک شده هستند یا خیر.

مبلغی که به گیرنده منتقل ‌می‌شود با کیف پول آنها ارتباط ندارد ولی با این حال کلید یکبار مصرف (آدرس مخفی) ‌می‌تواند توسط واسطه و برای اثبات اینکه که آیا معامله اتفاق افتاده است مورد تایید قرار گیرد.

گیرنده ‌می‌تواند خروجی مورد نظر را که برای آنها در نظر گرفته شده است با جستجو در بلاکچین به وسیله کلید خصوصی نمایش کیف پول خود، پیدا کند و هنگا‌می‌که خروجی توسط کیف پول شناسایی و بازیابی شود، گیرنده قادر به محاسبه یک کلید خصوصی یک بار مصرف خواهد بود که با کلید عمو‌می‌یک بار مصرف فرستنده مطابقت دارد.

گیرنده ‌می‌تواند خروجی مربوطه را با کلید کیف پول خود خرج کند و همه این فرایند بدون داشتن آدرس کیف پول گیرنده که به طور عمو‌می ‌با هر معامله ای مرتبط است اتفاق ‌می‌افتد.

نیازی به گفتن نیست که مونرو‌ نیرویی است که نه تنها باعث همبستگی جامعه و توسعه‌دهندگان شده بلکه تکنولوژی منحصر به فردی است که بسیاری از مشکلات حل نشده قبلی با دیگر ارزهای رمزنگاری شده را حل کرده است.

دش

دش ( قبلا با عنوان دارک کوین(Darkcoin) و اکس‌کوین (XCoin) شناخته میشد) یک ارز رمزنگاری شده همتا به همتا است که در ابتدا از ‌بیت‌کوین منشعب شده است. دش ویژگی‌های مشابه بیت‌کوین را ارائه ‌می‌دهد اما قابلیت‌های پیشرفته دیگر، از جمله معاملات فوری و خصوصی دارد.

دش ابتدا در ژانویه ۲۰۱۴ بنیان نهاده شد، و از معماری دولایه برای نیرو بخشیدن به شبکه خود استفاده می‌کند. لایه اول شامل استخراج‌کنندگان می‌باشد که شبکه را امن می‌کنند و معاملات را بر بلاکچین ثبت می‌کنند، لایه دوم شامل مسترنودها(masternodes) هستند که به معامالات فوری، خصوصی، ارسال و مدیریت غیرمتمرکز رسیدگی می‌کنند.

سکه‌های مبتنی بر حفظ حریم خصوصی
سکه‌های مبتنی بر حفظ حریم خصوصی

ویژگی‌های دش شامل موارد زیر است:

  • ارسال فوری(InstantSend) – مبادلات فوری با قابلیت رسیدگی و پردارش حجم های زیاد
  • ارسال خصوصی(PrivateSend) – یک سرویس مخلوط‌سازی سکه براساس پیاده سازی سیستم تمرکززدایی کوین جوین (CoinJoin) است.
  • سیاست‌گذاری غیرمتمرکز به وسیله بلاکچین (DGBB)- مکانیز‌می‌برای مدیریت سرمایه گذاری‌های آینده و توسعه پلتفرم از طریق جامعه خودگردان آن است.

ارسال فوری

در ابتدا اینسنت‌اکس (InstantX) نامیده شد و سپس در سال ۲۰۱۶ با عنوان اینستنت‌سند (InstantSend) دوباره برندسازی شد. این امکان باعث تسهیل معاملات تقریبا فوری ‌می‌شود. با استفاده از این سیستم، ورودی ها ‌می‌توانند به معاملات خاص قفل شوند و توسط شبکه مسترنودها تأیید شوند. علاوه بر این، ‌می‌تواند به طور بالقوه با توانایی ‌بیت‌کوین و حتی ویزا با قابلیت ۵۰۰ الی ۱۰۰۰ معامله در ثانیه رقابت کند.

ارسال خصوصی

ارسال خصوصی خدمات غیر متمرکز مخلوط سازی سکه بر پایه کوین‌جوین است. این خدمت شامل استفاده از گره‌های اصلی به جای یک تک درگاه ‌می‌باشد، زنجیره ای مخلوط با گره‌های اصلی متعدد، که این مخلوط‌ها فقط محدوده خاصی از پول‌ را قبول ‌می‌کنند (به عنوان مثال: ۰.۰۱ DASH، ۰.۱ DASH، ۱ DASH، و ۱۰ DASH، و غیره).

مشکل اصلی جوین کوین این است که کاربران نمی‌توانند معاملات را در پروتکل ‌بیت‌کوین منعکس کنند و کاربران را مجبور به ارسال وجه خود به خدمات متمرکزی در خارج از شبکه ‌بیت‌کوین می‌کنند.

هدف دش ایجاد یک ساختار غیر متمرکز کوین‌جوین در داخل پروتکل از طریق گره‌های کامل است و این ساختار سرویس اختلاطی را کنترل می‌کند که بین گره‌های تصادفی انتخاب می‌شوند.

یک نقد برای این رویکرد، حمله سایبل (Sybil) است که در آن اشخاص مخرب هزاران گره را برای کنترل مقدار زیادی از شبکه ایجاد ‌می‌کنند و این امر ‌می‌تواند منجر به کنترل متمرکز بر تراکنشهای کاربر شود و در نهایت آن را نامعلوم سازد.

برای اصلاح این مورد، دش یک سقف وثیقه‌گذاری برای تبدیل شدن گره‌ها به گره اصلی تعیین کرده است و به ۱۰۰۰۰ دش برای تبدیل شدن به یک گره اصلی نیاز است و علاوه بر این، گره‌های اصلی مشابه استخراج‌کنندگان برای ارائه خدمات مخلوط‌سازی صادقانه پاداش می‌گیرند.

سیاست‌گذاری غیر متمرکز (DGBB)

دش یک سازمان مستقل غیرمتمرکز است که بر پایه سیستم سیاست‌گذاری و تامین مالی غیر متمرکز گواه بر سایبل طراحی شده است، که مدیریت غیرمتمرکز توسط بلاکچین نامیده می‌شود (DGBB). همچنین با عنوان “سیستم خزانه داری” نیز نامیده می‌شود، DGBB مکانیسم اجماعی در توسعه شبکه و تأمین مالی اکوسیستم دش است و ۱۰٪ از پاداش‌های بلوک به این خزانه ‌می‌رود.

علاوه بر این، هر اپراتور گره اصلی، حق دادن یک رای را دارد. گره‌های اصلی به پیشنهادات ارسال شده از طریق انجمن dash.org و سایر وب سایت‌های جامعه محور مانند دش سنترال (DashCentral) رای می‌دهند. پیشنهاد دهندگان معمولا قبل از به اشتراک‌گذاری پروژهایشان چندین پیش نویس و لابی برای دریافت رای شبکه ارائه می‌کنند و پس از پذیرش پیشنهاد، شبکه به طور خودکار پول را در بلوک فوق العاده بعدی پرداخت ‌می‌کند که به صورت ماهانه ایجاد می‌شود.

دش از زمان آغاز به کار خود با عنوان دارک‌کوین تا حد زیادی توسعه یافته است و در نهایت ثابت شده است که با حفظ و تکمیل کد اصلی و پروژه، یک بازیگر در این عرصه باشد. علاوه بر این، برای مقابله با مشکلاتی که توسط ‌بیت‌کوین حل نشده است، کارایی‌های زیادی به آن افزوده شده است و اصطکاک را به طور کلی برای اکوسیستم کاهش داده است.

زی‌کش

سکه‌های مبتنی بر حفظ حریم خصوصی
سکه‌های مبتنی بر حفظ حریم خصوصی

زیرو کوین (ZeroCoin) کاتالیزوری برای ‌زی‌کش

قبل از اینکه به ‌زی‌کش بپردازیم مهم است پروتکلی که بر آن اعمال شده است را درک کنیم.

زیروکوین یک پروتکل رمزارز است که توسط ایان میرس (Ian Miers)، کریستینا جارمن (Christina Garman)، متیو گرین (Matthew Green) و اویل دی روبین (Aviel D. Rubin) در سال ۲۰۱۳ ساخته شده است؛ تکرار بعدی زیروکش نامیده شد که پیشرفت در پروتکلی بود که تیم اصلی آن شامل اران ترومر (Eran Tromer) و مدرس ویرزا (Madars Virza) بود.

‌بیت‌کوین با پخش و تأیید معاملات پرداخت شده در یک لایۀ عمو‌می‌به صورت شفاف عمل ‌می‌کند. فرق زیروکش در این است که چگونه این معاملات پرداخت مونتاژ و سپس تایید می‌شوند که در نهایت ناشناسی بیشتر برای کاربر به همراه دارد.

جالب است که همه دانشمندان تیم زیروکش عضو تیم ‌زی‌کش نیز هستند که نشان ‌می‌دهد این پروتکل‌ها توسط بنیانگذاران آن پشتیبانی ‌می‌شود. علاوه بر این، آنها دارای سرمایه‌گذاران قابل توجه مانند راجر فِر (Roger Ver) و اریک وورهیز (Erik Voorhees) هستند.

‌زی‌کش – اولین کاربرد گسترده برای زیروکش

‌زی‌کش پیاده‌سازی پروتکل زیروکش بر اساس zk-SNARKs است. ZEC نام ارز ‌زی‌کش و ⓩ نماد ارز آن است.

پروتکل دانایی صفر راهی برای است که طرفی به طرف دیگر ثابت کند که بیانیه داده شده درست است، بدون اینکه چیزی را به غیر از آنچه بیان شده است، نقل کند.

سکه‌های مبتنی بر حفظ حریم خصوصی
سکه‌های مبتنی بر حفظ حریم خصوصی

انواع خرج کردن ‌زی‌کش

وجوه در ‌زی‌کش یا شفاف‌اند (عمومی) و یا محافظت شده هستند. سکه‌های شفاف همانند ‌بیت‌کوین است و دارای همان ویژگی‌های حفظ حریم خصوصی ‌می‌باشد. یادداشت‌های استفاده از ارزش محافظت شده، یادداشتی است که مقدار در آن مشخص ‌می‌شود و شامل یک کلید پرداخت است. این کلید بخشی از آدرس پرداخت و بخشی از آدرس مقصدی است که یادداشت‌ها می‌توانند به آنجا فرستاده شوند و به یک کلید خصوصی متصل است که ‌می‌تواند یادداشت‌های فرستاده شده به آدرس را خرج کند و کلید خرج نامیده می‌شود.

به صورت خلاصه، فرستنده می‌تواند یادداشت‌های خروجی رمز نگاری شده را بر روی بلاکچین دریافت کند و از کلید انتقال (دیدن) برای اسکن کردن یادداشتی که با آن بر روی بلاکچین فرستاده شده استفاده کند و آن یادداشت‌ها را رمزگشایی نماید.

ماهیت حریم خصوصی هسته ‌زی‌کش وقتی است که یادداشتی خرج می‌شود، خرج‌کننده تعهدی که برای آن اشکار شده است، بدون اینکه مقدار آن را افشا کند، تایید می‌کند. این بدان معنی است که یک یادداشت خرج شده نمی‌تواند به انتقالی که در آن ساخته شده بود متصل گردد.

‌زی‌کش یکی از پروژه‌های جالبی است که اگرچه از ‌بیت‌کوین نشات گرفته است، در بعضی تکنولوژی‌های اصلی مشارکت داشته و آنها را ابداع نموده است. این مساله برای تعداد زیادی از سکه‌های بازار اتفاق نمی‌افتد. با چنین سرمایه‌گذاران افسانه‌ای مانند اریک وورهیز و حتی علاقه‌مندی جی پی مورگان (JP Morgan) ‌زی‌کش یکی دیگر از قدرتمندهای این بازار خواهد بود.

هاش

سکه‌های مبتنی بر حفظ حریم خصوصی
سکه‌های مبتنی بر حفظ حریم خصوصی

هاش یک کاربری خصوصی از پروتکل زیروکش است که از ‌زی‌کش نشات گرفته شده است. هاش یک راه اندازی مورد اعتماد همانند روش تیم ‌زی‌کش دارد و کلیدهای خصوصی که میتوانند به شبکه متصل گردند را می‌سوزاند.

تفاوت بین هاش و ‌زی‌کش در چیست؟

هاش و تیم آن درحالی که شباهتهای دقیق خود با ‌زی‌کش را به اشتراک می‌گذارند در تلاش جهت پر کردن شکاف بین خود و ‌زی‌کش هستند که بطور قطع پر نخواهد شد. بعلاوه برای ساخت یک توکن اختصاصی و توزیع عادلانه آن برای کسانی که احتمالا از قایق ‌زی‌کش جا مانده اند، کوشش می‌کنند. در نتیجه هاش چیزی است که باید برای آینده آن را در رادار خود داشته باشیم.

PIVX

سکه‌های مبتنی بر حفظ حریم خصوصی
سکه‌های مبتنی بر حفظ حریم خصوصی

تایید فوری تراکنشهای خصوصی که PIVX نامیده میشود ارز رمزنگاری شده مبتنی بر حفظ حریم خصوصی متن باز است که در اول فوریه ۲۰۱۶ رونمایی شده است، و قبلا با عنوان دارک نت (Darknet) یا دی نت (DNET) فعالیت داشته که با اسم پیویکس دوباره برندسازی شده است. پیویکس بر روی پروتکل زنجیره بلوکی PoS 2.0 راه اندازی شده و از ‌بیت‌کوین نشات گرفته است (مانند دش).

تفاوت اصلی بین دش و PIVX این است که PIVX 100 درصد گواه بر سهام است. این بدان معنی است که PIVX بر ماینرها متکی نیست بلکه مبتنی بر مکانیزم گواه بر سهام (POS) ‌می‌باشد. این جابجایی، قدرت بیشتری را در دست گره‌های اصلی‌‌ای قرار می‌دهد که تراکنش ها را به جای ماینرها تایید می‌کنند.

تفاوت دیگر در مکانیزم تساوی پاداش است که PIVX از آن برای توزیع بلوکهای پاداش استفاده می‌کند. ۹۰ درصد این پاداش‌ها به گره‌های اصلی و گره‌های گواه برسهام تعلق می‌گیرد و ۱۰ درصد آن به پروژهای اجتماع می‌رسد.

همانند هاش، PIVX همچنین فرصتی تازه و دست نخورده برای افراد تازه کاری که احساس می‌کنند قطار دش را از دست داده اند فراهم می‌کند.

PIVX با استفاده از تکنولوژی تایید شده دش برای ترفندهای خودش و حمایت از جامعه خود، خود را به یک بازیکن با ثبات در فضای سکه‌های مبتنی بر حفظ حریم خصوصی تبدیل کرده است.

ورج

ورج ارز رمزنگاری شده مبتنی بر حفظ حریم خصوصی است که بر ارتباطات از طریق پروتکل‌هایی مانند I2p و Tor تمرکز نموده است که از ادغام‌های صورت گرفته با پلتفرم و پشتیبانی اندروید نیز حمایت کرده است.

سکه‌های مبتنی بر حفظ حریم خصوصی
سکه‌های مبتنی بر حفظ حریم خصوصی

ورج پنج الگوریتم گواه بر کار دارد که بر روی زنجیره بلوکی خود شامل اسکریپت (Scrypt)، اکس ۱۷ (X17)، ۲(Lyra2rev2)، مایر-گروستل (myr-groestl) و بلک۲اس(blake2s) راه اندازی شده است. هر الگوریتم هدف بلوکی ۳۰ ثانیه ای در زمان بلوک دارد. سختی آن در این امر است که فقط از نرخ هش الگوریتم ها تاثیر می‌پذیرد. این مساله باعث بهبود امنیت و مراقبت در برابر ۵۱ درصد حمله ها می‌گردد.

در آخر، در آینده توسعه‌ایی برای ترکیب روت استاک RSK وجود دارد: RSK یک زنجیره جانبی پنهان دو طرفه است که قرارداد هوشمند را با یک شبکه ورج پیوند می‌زند. همچنین یک پروتکل خارج از زنجیره را برای پرداخت‌های تقریبا سریع معرفی می‌کند. RSK یک بلاکچین مستقل است که توکن مخصوص خودش را ندارد، بلکه به توکن‌های موجود (مانند ورج) متکی است. RSK این کار را با گیره زدن (جور کردن) توکن‌های هوشمند خود با ورج انجام می‌دهد بنابراین ارزش یک توکن RSK دقیقا برابر ارزش توکن ورج است. کاربران قادر به جابجایی آزادانه توکن‌های خود بین دو زنجیره هستند.

با کارکردن به عنوان یک انتگراتور در ساختارهای مختلف موجود مانند I2p و Tor به علاوه Discard/Telegram ، ترکیبات روت استاک به من می‌گوید که ورج خواستار این است که کارمندهایش خوب کار کنند. با تمرکز بر جامعه و کانال‌ها که هم‌اینک توسط بازار هدف مورد استفاده قرار گرفته اند، این توکن‌های مبتنی بر حفظ حریم خصوصی، این صنعت را مجبور به دقت بیشتر در ارائه خدماتی با کیفیت بیشتر می‌کند.

نتیجه‌گیری از این مقاله

ما امیدواریم که از سفر در رمزارزها لذت برده باشید. همانطور که می‌توانید ببینید دنیای رمزارزها مبتنی بر حفظ حریم خصوصی با گستره ای از تکنولوژهای اصلی و موارد استفاده از آنها بسیار پیچیده است.

در ذهن داشته باشید که اگرچه بسیاری از سکه ها، دیدگاه‌ها و ماهیت‌های مشابه را به اشتراک میگذارند ولی حتما شبیه هم نیستند. حتی مشتقات و گونه‌های یک کد مبتنی بر یک اساس نیز میتوانند شبیه سازی ، اصلاح و بهینه سازی‌هایی داشته باشند که توسعه دهندگان آن در ذهن کاربردهای بشدت متفاوت با اصل آن می‌پندارند.

این اصلاحات و بهینه سازی ها اغلب نه فقط بر یک ایده جدید بلکه به رویکردهای مقیاس پذیری جدیدی مبتنی هستند که ممکن است از کار اصلی که آن شبکه قرار بود انجام دهند فاصله بگیرد. (مانند مورد ‌زی‌کش و دش نسبت به ‌بیت‌کوین).

این دلیلی است که چرا هر سکه مخصوصا آنهایی که در بالا به آنها اشار شده مرتبا در حال ابداع و یافتن راه‌هایی برای بهبود لبه رقابتی خود و یگانه سازی مناسبات ارزشمند خود هستند. فقط زمان ‌می‌تواند نشان دهد که چه کسی نبرد را خواهد برد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.