چگونه BCH و BSV را تفکیک کنیم؟

از زمانی که هارد فورک بیت‌کوین کش (BCH) در تاریخ ۱۵ نوامبر انجام و طی آن بلاک چین بیت‌کوین تقسیم شد، خیلی از کسانی که از قبل مالک این ارز بودند، دوست داشتند بفهمند چگونه می‌توانند BCH و بیت‌کوین SV را به دو ارز مجزا تبدیل کنند. در طول هفته‌ گذشته، تعدادی از سرویس‌دهندگان زیرساخت ابزارهایی برای این کار منتشر کردند و چند صرافی نیز امکان تقسیم این دو ارز را برای کاربران فراهم نمودند. در این مطلب می‌خواهیم به شما نشان دهیم که چگونه می‌توانید کوین‌های خود را با استفاده از کیف پول الکترون کش (Electron Cash) به روشی که تمرکز بیشتری بر حریم خصوصی دارد، تقسیم کنید.

0 615

تفکیک BCH و BSV با کیف پول الکترون کش

بیش از یک هفته از هارد فورک BCH و تقسیم بلاک چین که باعث به وجود آمدن توکن BSV شده گذشته است. با توجه به این تقسیم و تاریخچه‌ی مشترک این زنجیره‌ها، هر کسی که تا قبل از به وجود آمدن این تقسیم بیت‌کوین کش داشته، حالا به همان میزان BSV دارد. بعضی از کاربران خودشان را درگیر پروسه‌ تفکیک کوین نمی‌کنند، ولی بقیه کوین خود را تقسیم کرده و نیمی از آن را می‌فروشند، یا حتی هر دو نیمه را نگه می‌دارند. در حال حاضر، بهترین روش برای جدا کردن BSV از بیت‌کوین کش‌های قبلی شما استفاده از کیف پول الکترون کش است.

البته روش‌های آسان‌تری مثل ارسال کوین‌های یکپارچه به صرافی‌هایی که امکان انجام این کار را فراهم کرده‌اند هم وجود دارد، ولی آن روش‌ها کمتر خصوصی است. کیف پول الکترون کش به کاربران اجازه می‌دهد توکن‌ها را تقسیم و آن‌ها را به صورت مستقل به آدرس‌های مجزا یا چندگانه اضافه کنند. علاوه بر این، با توجه به این که این نرم‌افزار به صورت یک کیف پول noncustodial عمل می‌کند، همچنان خود کاربر مسئول محافظت از کلید خصوصی و سرمایه‌اش باقی می‌ماند.

موبایل و سایر انواع کیف پول‌های noncustodial

اولین کاری که باید انجام دهید این است که جدیدترین نسخه‌ی کیف پول الکترون کش را از وبسایت رسمی این نرم‌افزار دانلود کنید. بعد از دانلود برنامه، اگر از کلاینتی نظیر کیف پول Bitcoin.com استفاده می‌کنید، باید Seed کیف پول خود را با استفاده از سید BIP39 و مسیر صحیح به الکترون کش ایمپورت کنید. کیف پول Bitcoin.com از مسیر m/44’/۰’/۰’ استفاده می‌کند، ولی سایر کیف پول‌ها از مسیرهایی چون m/44’/۱۴۵’/۰’ استفاده می‌کنند.

Follow This Branch: A Guide to Splitting BCH and BSV

آدرس اشتقاق کیف پول شما به نوع کیف پولتان بستگی دارد. (m/44’/۱۴۵’/۰′ (BadgerWallet، الکترون کش، mttr.app و کیف پول‌های سخت‌افزاری( m/44’/۰’/۰′ (Bitcoin.com، Coinbase Commerce) m/0’ (BRD/Breadwallet، Handcash

اکنون باید کوین‌ها را تفکیک کرده و به راحتی می‌توانید این کار را با ارسال مقدار کمی پول از کوین‌هایی که پس از انشعاب به وجود آمده انجام دهید تا کدهای عملیاتی جدید را دریافت کنید. برای مثال، فاست (Faucet) در Bitcoin.com و سایر سرویس‌های آنلاین مقدار بسیار کمی BCH از خود پخش می‌کنند که از خروجی خاصی به نام OP_CHECKDATASIG نشأت می‌گیرد. وقتی این مقدار ناچیز با سرمایه‌ی اصلی BCH ترکیب می‌شود، کوین‌ها به طور خودکار به دو بخش تقسیم خواهند شد. در طی هر مرحله از این ارسال و دریافت باید قبل از رفتن به مراحل بعدی منتظر تایید تراکنش باشید.

Follow This Branch: A Guide to Splitting BCH and BSV

با استفاده از سرور الکترون کش، با رفتن به بخش ابزارها/شبکه یا دایره‌ی سبز رنگی که در پایین کیف پول قرار دارد می‌توانید بین سرورهای BCH و BSV جابجا شوید. سروری که با رشته‌ی ۱[email protected] آغاز می‌شود به کاربر اجازه می‌دهد تا با کلیک راست بر روی سرور و انتخاب گزینه‌ی follow this branch از انشعاب BSV استفاده کند.

Follow This Branch: A Guide to Splitting BCH and BSV

بهترین راه برای این که بفهمید آیا در حال استفاده از انشعاب درستی از BSV هستید یا نه این است که ببینید لاگ مربوط به تراکنش ناچیزی که انجام دادید ثبت شده یا خیر؛ البته اگر تراکنش از خروجی OP_CHECKDATASIG استفاده می‌کند، سابقه‌ی آن نباید ثبت شده باشد. اگر کوین‌های پس از وقوع فورک به لاگ تراکنش اضافه نشده، می‌توانید آدرس جدیدی برای کوین‌های BSV بسازید یا BSV را به صرافی دیگری ارسال کنید. اگر می‌خواهید ببینید همه چیز به درستی کار می‌کند یا نه، بعد از آزمایش بخش کوچکی از کوین‌ها، یکی از سرورها را انتخاب نمایید. برای این که مطمئن شوید که همه چیز درست است، همیشه منتظر چند پیام تایید بمانید و از تراکنش‌های ناچیز برای آزمایش استفاده کنید. ارسال کوین از شاخه‌ی ABC نباید در شاخه‌ی BSV نمایش داده شود و بالعکس، مگر این که تراکنش‌ها مجدداً پخش شده باشند، و پخش مجدد هم نمی‌تواند به ضرر شما تمام شود.

Follow This Branch: A Guide to Splitting BCH and BSV

کیف پول‌های سخت‌افزاری

این پروسه را در کیف پول‌های سخت‌افزاری هم می‌توان با استفاده از قابلیت کنترل کوین در کیف پول الکترون کش انجام داد. در این پروسه، کاربر ابتدا به سادگی یک کیف پول جدید می‌سازد، سپس کیف پول استاندارد را انتخاب، و در نهایت کیف پول سخت‌افزاری را بر می‌گزیند. فرقی نمی‌کند که دستگاه شما Trezor یا Ledger باشد، نام آن باید بعد از انتخاب کیف پول سخت افزاری نمایش داده شده و کلاینت الکترون کش از شما بخواهد که پین دستگاه را وارد کنید. فرآیند کار ممکن است کمی متفاوت باشد، اما ورود پین مشابه استفاده از رابط‌های سنتی کیف پول است.

Follow This Branch: A Guide to Splitting BCH and BSV

بعد از این مرحله باید مسیر اشتقاق را تایید کنید. اکثر حساب‌های بیت‌کوین کش در هر دو برند Ledger و Trezor از مسیر مشترک m/44’/۱۴۵’/۱′ استفاده می‌کنند. پس از وارد کردن مسیر اشتقاق در فیلد متنی، کیف پول همه‌ی تراکنش‌های شما را نشان می‌دهد. مجدداً می‌گوییم، اگر از زمان انشعاب از کیف پول سخت‌افزاری خود استفاده نکرده‌اید، باید سرمایه‌ خود را با کمک مراحلی که بالاتر گفتیم تقسیم کنید. همیشه منتظر تایید کامل بمانید، وضعیت حساب را با چند تراکنش کوچک آزمایش کنید، و پیش از ارسال پول مطمئن شوید که دارید از شاخه‌ی درستی استفاده می‌کنید.

یادتان باشد که هیچ عجله‌ای برای انجام این کار وجود ندارد و اگر کسی نخواهد این کار را انجام دهد انجام آن اجباری نیست. به کسانی که می‌خواهند کوین‌های خود را تفکیک کنند توصیه می‌کنیم که پیش از انجام این کار صبور باشند و با خواندن راهنما و نمونه‌های مختلف، اشراف کاملی به تک تک مراحل این روش پیدا کنند. روشی که در بالا به آن اشاره کردیم فقط برای اطلاع شماست و به درد کسانی می‌خورد که آگاهی کافی نسبت به مفاهیم اساسی این مراحل داشته باشند. مضاف بر این، صرافی‌های دیگری مثل Kraken و Coinex هم وجود دارند که کوین‌ها را برای کاربران تقسیم می‌کنند. کاربران صرافی‌ها باید توجه داشته باشند که اکثر پلتفرم‌های معاملاتی برای سپرده‌ها چیزی حدود ۱۰ تا ۳۰ تاییدیه می‌خواهند. برخی کیف پول‌ها مثل Edge و BTC.com هم اعلام کرده‌اند که در حال افزودن ابزارهایی برای انجام این کار در کیف پول‌های خود هستند.

آیا شما هم تاکنون BCH و BSV خود را تقسیم کرده‌اید یا روش دیگری برای انجام این کار می‌شناسید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

بسیاری از روش‌ها و ابزارهایی که در این مطلب معرفی شد ابتدا در مقالاتی آمده که توسط برنامه‌نویسان بلاک چین نظیر مارک لاندبرگ، امرجنت ریزنز، جوچن هونیک، لجر والت و توسعه‌دهندگان کلاینت الکترون کش معرفی شده است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.