چگونه یک استخر استخراج همتا به همتا (P2P) برای دش ایجاد کنیم؟

دش نیز مانند بیت کوین بر مبنای یک دفتر ثبت نامتمرکز کار می‌کند، اما اندکی با بیت‌‌کوین متفاوت است، زیرا دش دارای یک شبکه‌‌ دو لایه می‌‌باشد. لایه‌‌ی دوم بر مبنای مسترنود (masternodes) یا گره‌‌های کامل (Full Nodes) ایجاد شده است. با توجه به اینکه لایه‌‌ی دوم از اهمیت ویژه‌‌ای برخوردار است، مسترنودها زمانی که ماینرها بلوک‌‌های جدید پیدا کنند، پاداش دریافت می‌کنند. در ادامه بیشتر با تفاوت های ساز و کار این دو در استخراج و مسترنودها آشنا خواهید شد و چگونگی راه اندازی یک استخر استخراج همتا به همتا (P2P) برای دش توضیح داده شده است.

0 642

مقایسه استخراج دش و درآمدزایی از طریق مسترنود (Masternode)

دَش (Dash) همانند بیت‌‌کوین و بیشتر ارزهای رمزنگاری شده بر مبنای یک دفتر ثبت نامتمرکز از تمامی تراکنش‌‌ها استوار است که آن را با نام بلاکچین می‌‌شناسیم. این بلاکچین به کمک یک ساز و کار اجماعی ایمن شده است. این ساز و کار در دش هم همانند بیت‌‌کوین از نوع اثبات کار یاPoW  است. ماینرها می‌‌کوشند مسائل سخت را با کامپیوترهای ویژه‌‌ی خود حل کنند و هنگامی که موفق به انجام این کار می‌‌شوند، حق افزودن یک بلوک جدید به بلاکچین به آنان تعلق می‌‌گیرد. اگر تمامی دیگر افرادی که از نرم‌‌افزار استفاده می‌‌کنند موافق باشند که مساله به درستی حل شده است، آن‌‌گاه بلوک به بلاکچین افزوده می‌‌شود و ماینر یا استخراج‌‌گر پاداش می‌‌گیرد.

نحوه‌‌ی کار دش اندکی با بیت‌‌کوین متفاوت است، زیرا دش دارای یک شبکه‌‌ دو لایه می‌‌باشد. لایه‌‌ی دوم بر مبنای مسترنود (masternodes) یا گره‌‌های کامل (Full Nodes) ایجاد شده و ویژگی‌‌هایی همچون امکان حفظ حریم خصوصی مالی (ارسال خصوصی – PrivateSend)، انجام تراکنش‌‌های آنی (ارسال آنی – InstantSend) و اداره‌‌ی نامتمرکز شبکه و سیستم بودجه را فراهم می‌‌سازد. با توجه به اینکه لایه‌‌ی دوم از اهمیت ویژه‌‌ای برخوردار است، مسترنودها زمانی که ماینرها بلوک‌‌های جدید پیدا کنند، پاداش دریافت می‌کنند. نحوه توزیع آن به این صورت است: ۴۵% از پاداش بلوک به ماینر داده می‌‌شود، ۴۵% به مسترنود داده می‌‌شود و ۱۰% دیگر برای سیستم بودجه (که هر ماه به دست ابربلوک‌‌ها ایجاد می‌‌شود) ذخیره می‌‌گردد.

سیستم مسترنود در حقیقت نوعی اثبات خدمات (Proof of Service) یا PoSe است، زیرا مسترنودها خدماتی حیاتی را به شبکه ارائه می‌‌کنند. در واقع مسترنودها به تمامی شبکه سرکشی می‌‌کنند و این اختیار را دارند که بلوک‌‌های نامناسب ایجاد شده را از ماینرها نپذیرند. اگر ماینری بخواهد تمامی پاداش بلوک را برای خود بردارد یا با نسخه‌‌ی قدیمی نرم‌‌فزار دش کار کند، شبکه‌‌ی مسترنود بلوک ایجاد شده را کنار می‌‌گذارد و آن بلوک دیگر به بلاکچین افزوده نمی‌‌شود.

به طور خلاصه ماینر‌‌ها لایه‌‌ی نخست شبکه را تشکیل می‌‌دهند که شامل قابلیت ابتدایی ارسال و دریافت مبالغ و پیش‌‌گیری از دابل اسپندینگ (double spending) است. مسترنود لایه‌‌ی دوم شبکه را تشکیل می‌‌دهند که قابلیت‌‌های دیگری را به شبکه می‌‌افزاید؛ این قابلیت‌‌ها دش را از دیگر ارزهای رمزنگاری شده متفاوت می‌‌سازند. مسترنودها کار استخراج انجام نمی‌‌دهند و کامپیوترهای استخراج کننده نمی‌‌توانند نقش مسترنودها را ایفا کنند. افزون بر این، هر مسترنود باید اعتباری به مبلغ ۱۰۰۰ دش داشته باشد. این مقدار دش همواره در اختیار صاحب مسترنود قرار دارند و او می‌‌تواند آن را خرج کند. مبالغ به هیچ وجه قفل نمی‌‌شوند. با این وجود اگر این مقدار اعتبار جا به جا گردد یا خرج شود، مسترنود صاحب آن آفلاین شده و دیگر پاداش دریافت نخواهد کرد.

گروه‌‌ها

استخراج دش به صورت گروهی نسبت به فعالیت‌‌های استخراج فردی و مستقیم در بلاکچین، پاداش بیشتری به دنبال دارد. استخراج دش با استفاده از P2Pool به شدت توصیه شده است، زیرا روش مناسبی برای پخش توان هش به جای متمرکز ساختن آن است. می‌‌توانید در این سایت فهرست‌‌های گروه‌‌های استخراج نزدیک خود را مشاهده کنید. کافی است یک گروه را برگزینید که کارمزد و پینگ (ping time) خوبی دارد، آدرس پرداخت دش خود را به عنوان نام کاربری وارد کنید و رمز عبور را هم به دلخواه وارد نمایید.

dash 1
dash 1

نمونه‌‌ی پیکربندی و وضعیت AntMiner D3 با استفاده از P2Pool

اگر تمایل دارید برای خود P2Pool ایجاد کنید، کد p2pool-dash را می‌‌توانید از این لینک بگیرید.

گروه‌‌های دیگری نیز وجود دارد که می‌‌تواند به دلایل گوناگون همچون میزان کارمزد و زمان پینگ مفید باشد. لینک‌‌های آن‌‌ها در زیر آمده است:

توجه: فهرست بالا تنها با هدف ارائه‌‌ی اطلاعات ارائه شده است. سرویس‌‌هایی که در این فهرست قرار دارند هنوز توسط سازندگان دش ارزیابی و تایید نشده‌‌اند؛ از این رو هیچ تضمینی پیرامون میزان درستی این اطلاعات وجود ندارد. لطفا در هنگام استفاده از سرویس‌‌های شخص سوم دقت داشته باشید. اگر مایلید به این فهرست اضافه شوید لطفا با این آدرس تماس بگیرید: [email protected]

استخراج با ASIC

ASIC مخفف «مدار مجتمع با کاربرد خاص» است و به گروهی از پردازنده‌‌ها اشاره دارد که تنها با یک هدف طراحی شده‌‌اند. ASICها یکی از گزینه‌‌های رایج در استخراج ارزهای رمزنگاری شده هستند، زیرا نسبت به ماینرهای CPU و GPU کارایی به مراتب بالاتری دارند و در نتیجه سود بیشتری را به ارمغان می‌‌آورند.

لطفا توجه داشته باشید که اطلاعات ارائه شده در اینجا ممکن است در اثر دگرگونی‌‌های سریع بازار و دشواری استخراج دش پس از مدت کوتاهی دیگر اعتبار نداشته باشند. شما مسئول آن هستید که قبل از هر اقدامی تحقیقات لازم را خودتان انجام دهید و اطلاعات ارائه شده در این‌‌جا نباید به منزله‌‌ی تصدیق یک محصول مشخص تلقی گردد. یک مکان مناسب که می‌‌توانید در آن به پژوهش و کندوکاو بپردازید، بخش استخراج از فروم‌‌های دش است.

استخراج‌‌ کنندگان X11 ASIC که امروز در بازار موجود هستند در زیر آمده‌‌اند. روی نام محصول کلیک کنید تا از وبسایت تولیدکننده بازدید نمایید.

dash 1

استخراج کننده‌‌های ASIC زیر یا دیگر به راحتی در دسترس نیستند و یا به دلیل افزایش دشواری شبکه منسوخ شده‌‌اند.

dash 3
dash 3

dash 4
dash 4

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.