چگونه یک ارز رمزنگاری‌‌ شده ایجاد کنیم؟

اگر با دنیای کریپتوکارنسی و ارزهای رمزنگاری شده آشنا باشید، می‌دانید که صدها ارز رمز و کوین در جهان وجود دارد. شما هم می‌توانید این تعداد را با ایجاد یک ارز رمزنگاری شده جدید افزایش دهید. این مقاله یک راهنمای گام به گام برای آموزش ایجاد ارز رمز است و موضوعاتی مانند تشخیص تفاوت ساخت توکن و کوین، بازاریابی عرضه اولیه سکه، تشکیل یک جامعه پشتیبان و نحوه مدیریت آن و نوشتن یک معرفی نامه کسب و کار (white paper) خوب و موارد مهم دیگر را پوشش می‌دهد.    

0 2,521
create cryptocurrency
create cryptocurrency

ممکن است درباره‌‌ی بیت‌‌کوین (Bitcoin) یا اتریوم (Ethereum) و شاید حتی ریپل (Ripple) شنیده باشید، اما در واقع، بیش از هزار نوع کوین و توکن مختلف قابل استفاده وجود دارد.

در واقع، براساس دانش‌‌نامه‌‌ی آنلاین ویکی‌‌پدیا، بیش از ۱.۳۸۴ نوع ارز رمزنگاری ‌‌شده‌‌ی قابل استفاده در سراسر جهان وجود دارد. این امر، به معنای وجود تعداد زیادی ارز دیجیتال است!

بنابراین چرا به این مجموعه، ارز رمز دیگری اضافه نکنیم؟ احتمالا پس از آن که چگونگی ایجاد یک ارز رمزنگاری‌‌ شده را به شما آموختیم، قادر به انجام این کار خواهید بود.

پیش از آن که کار خود را شروع کنیم، ۳ نکته وجود دارد که باید بدانید:

bulb
bulb

به یک ایده‌‌ی خوب نیاز دارید

ساخت یک توکن / کوین، تنها با هدف ساخت یک توکن / کوین، محکوم به شکست است. این اقدام، باید هدفی داشته باشد (باید ارزشی به جهان اضافه کند).

hand

شما باید اعتماد افراد را جلب کنید

برای انجام این کار، نیاز به ساخت یک جامعه (community) دارید. این جامعه، طرفداران و دنباله‌روهای ارز رمزنگاری ‌‌شده‌‌ شما خواهند بود. حفظ یک جامعه‌‌ی ارز رمزنگاری ‌‌‌‌شده، کار دشواری است. بنابراین، به این موضوع به خوبی توجه کنید.

html
html

شما به دانش رمزگذاری و امنیت ارز رمزنگاری‌‌ شده نیاز دارید

بله، شما می‌‌توانید اشخاص بااستعداد را استخدام کنید، اما باید درک کنید که توکن / کوین شما چگونه عمل خواهد کرد.

در پایان این راهنما: اصول اولیه‌‌ی چگونگی ایجاد یک ارز رمزنگاری‌‌ شده و اهمیت ایجاد اعتماد در افرادی را که از ارز رمزنگاری‌‌ شده‌‌ی شما حمایت می‌‌کنند، درک خواهید کرد.

همچنین، این راهنما به شما در درک میزان اهمیت داشتن یک ایده و هدف خوب برای ارز رمزنگاری ‌‌شده‌‌ی خود ( و چرایی نیازمند بودن شما به مقدار زیادی وجه نقد ذخیره برای کمک به تأمین بودجه‌‌ی این پروژه!) کمک خواهد کرد.

بنابراین، اگر خواهان پاسخ به سؤال “چگونه یک ارز رمزنگاری‌‌ شده ایجاد کنیم؟” هستید: به خواندن این راهنما ادامه دهید! به دوره آموزش درباره‌‌ی چگونگی ساخت ارز رمزنگاری‌‌ شده‌‌‌‌ی خود خوش آمدید!

فهرست مندرجات

 • ۱- چگونه یک ارز رمزنگاری‌‌شده ایجاد کنیم: چگونه شروع به کار کنیم؟
 • ۲- مقایسه‌‌ی اتریوم با نئو (NEO): محبوب‌‌ترین انتخاب برای توکن‌‌ها
 • ۳- چگونه یک ارز رمزنگاری‌‌شده ایجاد کنیم: مقایسه‌‌ی ساخت یک کوین با ساخت یک توکن
 • ۴- چگونه یک ارز رمزنگاری‌‌شده ایجاد کنیم: عرضه‌‌ی اولیه‌‌ی سکه (ICOها)
 • ۵- چگونه یک ارز رمزنگاری‌‌شده ایجاد کنیم: آغاز
 • ۵-۱- چگونه یک ارز رمزنگاری‌‌شده ایجاد کنیم: ایده‌‌ی بزرگ
 • ۵-۲- چگونه یک ارز رمزنگاری‌‌شده ایجاد کنیم: گروه توسعه
 • ۵-۳- چگونه یک ارز رمزنگاری‌‌شده ایجاد کنیم: یک قرارداد هوشمند
 • ۵-۴- چگونه یک ارز رمزنگاری‌‌شده ایجاد کنیم: یک حسابرسی خارجی رسمی
 • ۵-۵- چگونه یک ارز رمزنگاری‌‌شده ایجاد کنیم: نگارش یک معرفی نامه کسب و کار (Whitepaper) خوب
 • ۵-۶- چگونه یک ارز رمزنگاری‌‌شده ایجاد کنیم: بازاریابی برای ICO شما
 • ۵-۷- چگونه یک ارز رمزنگاری‌‌شده ایجاد کنیم: مدیریت جامعه‌‌ی شما
 • ۶ چگونه یک ارز رمزنگاری‌‌شده ایجاد کنیم: پول
 • ۷ جمع‌‌بندی: مهم‌‌ترین بخش و اولین قدم شما!

چگونه یک ارز رمزنگاری ‌‌شده ایجاد کنیم: چگونه شروع به کار کنیم؟

شروع کار، با ایده‌‌ی شما آغاز می‌‌گردد، اما ما بعدا به این موضوع خواهیم پرداخت. ابتدا بیایید کمی درباره‌‌ی این فناوری صحبت کنیم.

دو روش اصلی برای ایجاد یک ارز دیجیتال وجود دارد:

 • بلاکچین خاص خود را بسازید، این بلاکچین، کوین خاص خود را خواهد داشت.
 • از نئو، اتریوم یا یک پلتفرم مشابه برای ایجاد برنامه‌‌ی کاربردی استفاده کنید، این برنامه، توکن خاص خود را خواهد داشت.

بنابراین، اولین تصمیمی که باید بگیرید این است که آیا می‌‌خواهید یک “توکن” بسازید یا یک “کوین”؟ آیا می‌‌خواهید از صفر شروع کنید؟ یا می‌‌خواهید براساس فناوری‌‌ که اکنون مورد اعتماد و در دسترس است، توکن بسازید؟

 کوین‌‌ها و توکن‌‌ها، ارزهای رمزنگاری ‌‌شده هستند. تفاوت آن‌‌ها در این است که: یک کوین، به بلاکچین خاص خود تعلق دارد، در حالی که یک توکن، بر پایه‌‌ی یک بلاکچین موجود ساخته می‌‌شود. بنابراین، ممکن است هزاران توکن وجود داشته باشند که بر پایه‌‌ی یک بلاکچین ساخته ‌‌شده باشند، در حالیکه تنها یک کوین می‌‌تواند وجود داشته باشد.

کوین‌‌های زیر، برخی از محبوبترین کوین‌‌ها هستند:

create cryptocurrency 1

بعضی از این فناوری‌‌های بلاکچین می‌‌توانند برای کمک به ایجاد توکن‌‌ها مورد استفاده قرار گیرند. محبوب‌‌ترین بلاکچین برای ساخت برنامه‌‌های کاربردی و توکن‌‌ها بر پایه‌‌ی آن، اتریوم است.

مقایسه‌‌ی اتریوم با نئو: محبوب‌‌ترین انتخاب برای توکن‌‌ها

ethereum
ethereum

اتریوم

✓ ماشین مجازی

✗ تا زمان ارتقاء شبکه به مکانیسم اثبات سهام (Proof of Stake)، براساس استخراج مکانیسم اثبات کار (Proof of Work) فعالیت می‌‌کند

✓ کیف‌‌پول دسکتاپ معمولی

✓ قابلیت‌‌های واسطه‌‌ا‌‌ی (سوم شخص) عالی

✓ کیف‌‌پول سخت‌‌افزاری

NEO
NEO

نئو

✓ ماشین مجازی

✗ سیستم‌‌های نود، نماینده و اخذ رأی

در حال حاضر ناکامل، برنامه‌‌های آینده نامعلوم

✓ کیف‌‌پول دسکتاپ معمولی

✗ قابلیت‌‌های واسطه‌‌ای حداقلی

✗ بدون کیف‌‌پول سخت‌‌افزاری

توکن‌‌ها‌‌ی ساخته شده بر پایه‌‌ی اتریوم، توکن‌‌های ERC20 نامیده می‌‌شوند. بلاکچین اتریوم، یک زمین بازی عالی برای سازندگان توکن است، زیرا بلاکچین اتریوم، اولین ارائه‌‌کننده‌‌ی این سرویس بود و بسیار مورد اعتماد است.

نئو بسیار مشابه اتریوم است، اما به جای توکن ERC20، از توکن استاندارد NEP5 استفاده و امکان کارگیری بلاکچین نئو برای ایجاد برنامه‌‌های کاربردی و توکن‌‌ها را برای افراد فراهم می‌‌کند. نئو، دومین پلتفرم محبوب است!

شاید اتریوم، مزیت اعتماد و محبوبیت را داشته باشد، اما نئو، مزیت خاص خود را دارد. در نئو قادرید که با زبان‌‌های برنامه‌‌نویسی مختلف بسیاری، شامل سی‌‌پلاس‌‌پلاس (C++) و جاوا (Java)، توکن بسازید. در حالیکه در اتریوم، تنها می‌‌توانید با استفاده از سالیدیتی (Solidity) (زبان برنامه‌‌نویسی خاص اتریوم)، توکن بسازید.

این امر بدان معناست که توسعه‌‌دهندگان استفاده‌‌کننده از نئو لازم نیست که یک زبان جدید بیاموزند و در عوض می‌‌توانند از زبانی که اکنون با آن آشنا هستند استفاده کنند.

شما کدام یک را ترجیح می‌‌دهید؟ اگر مایلید که از اتریوم استفاده کنید، نیاز به یادگیری سالیدیتی خواهید داشت. اگر از نئو استفاده می‌‌کنید، قادرید که از یک زبان سابق که اکنون با آن آشنا هستید، استفاده کنید.

خبر خوب این است که: یادگیری سالیدیتی ضرورتا دشوار نیست. به منظور ساده‌‌تر نمودن یادگیری آن، این زبان به گونه ای طراحی شده است که مشابه پایتون (Python)، جاوااسکریپت (JavaScript) و سی‌‌پلاس‌‌پلاس باشد.

چگونه یک ارز رمزنگاری‌‌ شده ایجاد کنیم: مقایسه‌‌ی ساخت یک کوین با ساخت یک توکن

bitcoin
bitcoin

کوین:

✓ بلاکچین خاص خود را دارد

✗ بسیار گران‌‌قیمت

✗ زمان زیادی می‌‌برد

bitcoin 1

توکن:

✓ ساخته‌‌شده بر پایه‌‌ی یک بلاکچین موجود

✓ گران‌‌قیمت نیست

✓ زمان زیادی نمی‌‌برد

تصمیم‌‌گیری در مورد اینکه آیا نیاز به یک کوین دارید یا یک توکن، انتخاب بزرگی است: این تصمیم‌‌گیری، موارد بسیاری، از جمله مقداری پولی را که باید صرف کنید، برای پروژه‌‌ی شما مشخص می‌‌کند.

ایجاد یک کوین (که نیازمند ساخت یک بلاکچین از صفر می‌‌باشد)، بسیار گران‌‌قیمت است و زمان زیادی می‌‌برد. همچنین، شما نیاز به یک گروه توسعه‌‌دهنده‌‌ی فوق‌‌العاده دارید!

با این حال، اگر نیازی به ساخت بلاکچین خاص خود ندارید، می‌‌توانید تنها یک توکن ایجاد کنید. به این ترتیب می‌‌توانید به جای ساخت بلاکچین خاص خود، تنها یک برنامه‌‌ی کاربردی بسازید که بر پایه‌‌ی یک بلاکچین موجود فعالیت می‌‌کند ( مانند اتریوم یا نئو).

بله! هنوز هم ایجاد یک توکن و برنامه‌‌ی کاربردی ( dapp / برنامه‌‌ی کاربردی غیرمتمرکز)، نیازمند زمان زیاد، پول و یک گروه توسعه‌‌دهنده‌‌ی عالی است. اما انجام این کار، بسیار آسانتر و ارزانتر از ایجاد یک کوین یا ساخت بلاکچین خاص خود است!

چگونه یک ارز رمزنگاری ‌‌شده ایجاد کنیم: عرضه‌‌ی اولیه‌‌ی سکه ( ICO ها )

زمانیکه یک شرکت سنتی، تصمیم به سهامی شدن در یک بورس سهام می‌‌گیرد، یک عرضه‌‌ی اولیه‌‌ی عمومی ارائه می‌‌کند که این اقدام، روشی برای تأمین بودجه در عوض انتشار سهام‌‌هاست.

عرضه‌‌ی اولیه‌‌ی سکه ( ICO ها) بسیار مشابه این فرآیند است. ICOها، روشی هستند که شرکت‌‌هایی که بلاکچین را درک می‌کنند، با آن برای پروژه‌‌های رمزنگاری ‌‌شده‌‌ی خود، تأمین بودجه می‌‌کنند. اما در این روش، به جای آنکه سرمایه‌‌گذاران، سهام خریداری کنند، “توکن” دریافت می‌‌نمایند.

یک حقیقت جالب

ایجاد یک ارز رمزنگاری ‌‌شده، پرهزینه است، بنابراین، ICO ها می‌‌توانند بسیار مفید باشند. از آنجایی که در حال حاضر، بخش رمزنگاری‌‌‌‌شده بسیار محبوب است، همین الان می‌‌تواند زمانی عالی‌‌ برای شروع یکی از آن‌ها باشد!

ico

کسب اعتماد، نقش عظیمی در موفقیت یک ICO ایفا می‌‌کند. موفق‌‌ترین ICOها آن‌هایی هستند که یک گروه توسعه‌‌دهنده / مؤسس قوی و یک نقشه‌‌ی راه (road map) قابل اطمینان دارند. یک نقشه‌‌ی راه، به سرمایه‌‌گذاران می‌‌گوید که پروژه قصد دارد در آینده به چه چیزی دست یابد و آن‌ها برای استفاده از وجوه، چگونه برنامه‌‌ریزی می‌‌کنند.

اکنون بیایید نگاهی عمیق‌‌تر به چگونگی ایجاد یک ارز رمزنگاری ‌‌شده داشته باشیم. اما ابتدا، چند فرضیه را مطرح می‌کنیم.

 1. شما برای ایجاد “کوین” ارز رمزنگاری‌‌شده‌‌ی بلاکچین خاص خود، میلیون‌‌ها دلار در بانک ندارید.
 2. شما ترجیح می‌‌دهید که روش آسانتر را انتخاب کنید و به وسیله‌‌ی ساخت بر پایه‌‌ی یک بلاکچین موجود و مورداعتماد، dapp و توکن ایجاد کنید.

بنابراین، این راهنما را با نسخه‌‌ی غیرفنی‌‌تر، ارزان‌‌تر و آسان‌‌تر چگونگی ایجاد یک ارز رمزنگاری‌‌ شده ادامه خواهیم داد. در ادامه، چگونگی ایجاد یک توکن را بیان خواهیم کرد.

چگونه یک ارز رمزنگاری‌‌ شده ایجاد کنیم: آغاز

ICO ها، یک روش سریع برای تأمین بودجه‌‌ی پروژه‌‌ی شما ارائه می‌‌کنند، اما این روش، آسان نخواهد بود. برای شروع موفق یک ارز رمزنگاری ‌‌شده‌‌ی جدید به وسیله‌‌ی یک ICO، موارد زیر، چیزهایی هستند که به آن‌ها نیاز خواهید داشت:

 • یک ایده‌‌ی بزرگ : چگونه پروژه‌‌ی بلاکچین شما به یک صنعت خاص کمک خواهد کرد؟ این پروژه، چه مشکلی را حل خواهد کرد؟
 • یک گروه توسعه‌‌ی قوی برای ایجاد توکن‌‌های ERC20 یا NEP5 شما
 • یک گروه توسعه‌‌ی قوی برای ایجاد قرارداد هوشمند ICO شما : هنگامیکه کاربران، ارز رمزنگاری‌‌شده را به قرارداد هوشمند شما ارسال می‌‌کنند، قرارداد هوشمند، مقدار صحیحی از توکن شما را به آن‌ها ارسال می‌‌کند.
 • یک حسابرسی خارجی رسمی: این اقدام، به منظور بررسی امنیت توکن و قرارداد هوشمند شما انجام می‌‌گیرد. به این ترتیب، هک نمی‌‌شوید.
 • یک معرفی نامه کسب و کار ( Whitepaper ) که به خوبی تنظیم ‌‌شده باشد: معرفی نامه کسب و کار، سندی است که ایده‌‌ی شما، مشکلی که حل می‌‌کند، نقشه‌‌ی راه آن و چگونگی عملکرد یا فناوری مورد استفاده‌‌ی آن را معرفی می‌‌کند.
 • یک کمپین بازاریابی : وب‌‌سایت، رسانه‌‌های جمعی، بهبود جامعه‌‌ی پیش و پس از فروش، انجمن‌‌ها و رسانه‌‌ها
 • یک گروه مدیریت جامعه

بیایید بررسی کنیم که چرا شما برای ایجاد یک پروژ‌‌ه‌‌ی ارز رمزنگاری ‌‌شده‌‌ی موفق، به تمام این موارد نیاز دارید.

چگونه یک ارز رمز ایجاد کنیم: ایده‌‌ی بزرگ

این مرحله، مرکز پروژ‌‌ه‌‌ی شماست! شما باید به این موضوع بیندیشید که چگونه dapp شما به صنعتی که هدف‌‌گیری کرده‌‌اید، کمک خواهد کرد؟ آیا در حال برنامه‌‌ریزی برای حذف یک واسطه‌‌ی متداول (مانند یک بانک یا یک کارگزار) هستید؟ آیا به حل مشکلات جهان واقعی (از قبیل فقر یا عدم تحصیل) می‌‌اندیشید؟

شما باید درباره‌‌ی یک مشکل واقعی و این که چگونه فناوری بلاکچین قادر است آن را حل کند بیندیشید. اگر پروژه‌‌ی شما هیچ منفعت حقیقی‌‌ ندارد، چرا باید کسی بخواهد روی آن سرمایه‌‌گذاری کند یا از آن استفاده کند؟ اگر شما خواهان ایجاد ارزش هستید، باید ارزش اضافه کنید.

مواردی که در ادامه می‌‌آیند بعضی از صنایعی هستند که شاید موجب جریان یافتن ایده‌‌ها در ذهن شما شوند. این صنایع عبارتند از: ذخیره‌‌سازی فایل، خدمات محتوا، بیمه، ارتباطات همتا به همتای بازاریابی، امور مالی، دارویی و انرژی/الکتریسیته. با استفاده از فناوری بلاکچین از طریق dappها، می‌‌توان به صورت گسترده‌‌ای به تمام این صنایع کمک نمود.

چگونه یک ارز رمز ایجاد کنیم: گروه توسعه

انتخاب توسعه‌‌دهنده (توسعه‌‌دهندگان) مناسب برای توکن و قرارداد هوشمند شما می‌‌تواند در موفقیت و شکست شما مؤثر باشد. شما باید بسیار محتاط باشید و توسعه‌‌دهنده‌‌ای را انتخاب کنید که بتوانید به او برای انجام یک کار خوب اعتماد کنید.

ایده، اولین عامل کلیدی است، اما این ایده، بدون یک گروه خوب، غیرقابل‌‌استفاده خواهد بود. شما نیاز به یک گروه توانمند دارید که به عملی کردن ایده‌‌ی شما کمک کنند! من توصیه می‌‌کنم تنها افرادی را استخدام کنید که در کار کردن با فناوری بلاکچین، سال‌‌ها تجربه داشته باشند.

برای ایجاد ارتباطات موردنیازتان، باید در جامعه‌‌ی بلاکچین، بیشتر مشارکت کنید. به رویدادهای بلاکچینی بروید، با افراد جدید ارتباط برقرارکنید و ارتباطاتی با افراد درون صنعت موردنظر خود داشته باشید. این اقدامات به شما در یافتن افراد مناسب برای پیوستن به پروژه‌‌ی شما کمک خواهند کرد!

چگونه یک ارز رمز ایجاد کنیم: یک قرارداد هوشمند

قراردادهای هوشمند، نقش بزرگی را در پروژه‌‌ی ارز رمزنگاری ‌‌شده‌‌ی شما ایفا می‌‌کنند. بگذارید برای آن دسته از افرادی که نمی‌‌دانند، به طور خلاصه بیان کنیم که یک قرارداد هوشمند چیست.

یک قرارداد هوشمند، مشابه یک قرارداد سنتی است؛ با این تفاوت که این قرارداد، دیجیتال است، بر پایه‌‌ی بلاکچین فعالیت می‌‌کند، به صورت اتوماتیک عمل می‌‌کند و قابل تغییر نیست.

smart contract
smart contract

قوانین در داخل یک قرارداد هوشمند نوشته شده‌‌اند. در یک قرارداد هوشمند ICO، ممکن است قوانین، مشابه این جمله باشند: اگر یک کاربر، ۱ ETH (اتریوم) به قرارداد هوشمند ارسال کند، آنگاه قرارداد هوشمند، ۱۰۰ توکن به آن کاربر ارسال می‌‌کند.

از آنجایی که قرارداد هوشمند به صورت اتوماتیک عمل می‌‌کند، هیچ واسطه‌‌ای که آن را کنترل کند وجود ندارد. این بدان معنی است که کاربر لازم نیست به شما اعتماد کند.

در عوض، او به قرارداد هوشمند اعتماد می‌‌کند که تنها از کد تشکیل شده است. اگر کد صحیح باشد، این قرارداد نمی‌‌تواند شما را فریب دهد. بنابراین، کاربر می‌‌داند که همواره تعداد صحیحی از توکن‌‌ها به او پرداخت خواهد شد و آن‌ها را در زمان مقرر دریافت خواهد کرد.

قوانین قرارداد هوشمند، توسط توسعه‌‌دهندگان شما نوشته می‌‌شوند. بنابراین، شما باید این قوانین را بسته به اینکه می‌‌خواهید ICO شما چگونه عمل کند تعیین کنید.

چگونه یک ارز رمز ایجاد کنیم: یک حسابرسی خارجی رسمی

قراردادهای هوشمند تنها از کد تشکیل شده‌اند. برای توکن‌‌ها نیز همین‌‌گونه است. بنابراین، برای اینکه یک کاربر به کد اعتماد کند، باید بداند که این کد، امن است. به همین دلیل است که شما نیاز به یک حسابرسی رسمی دارید.

این امر، نه تنها به معنی این است که کاربر/سرمایه‌‌گذار می‌‌تواند احساس امنیت کند، بلکه همچنین بدین معناست که شما می‌‌توانید احساس امنیت کنید. اگر می‌‌دانستید که قرار است پول شما هک شود، مایل به صرف تمام آن پول در قرارداد هوشمند و توسعه‌‌ی توکن نبودید، درست است؟

این مرحله، یک مرحله‌‌ی مهم است که موجب قانونی بودن پروژ‌‌ه‌‌ی شما می‌‌شود. این حسابرسی‌‌ها را غالبا حسابرسی‌‌های امنیت ICO می‌‌نامند و شما می‌‌توانید آن‌ها را از شرکت‌‌هایی مانند بیمه‌‌ی عملی (Practical Assurance) دریافت کنید. همواره اطمینان حاصل کنید که شرکت حسابرسی‌‌ که انتخاب می‌‌کنید، معتبر است و سابقه‌‌ای طولانی دارد.

به تأیید رساندن ICO شما توسط یک حسابرسی رسمی، به پیشرفت پروژه‌‌ی ارز رمزنگاری‌‌شده‌‌ی شما کمک خواهد کرد. این اقدام، این حقیقت را بیان می‌‌کند که پروژه‌‌ی شما در حال پیروی از استانداردهای صنعت و سیاست‌‌های محافظت داده می‌‌باشد که این امر، ارزش افزوده‌ ای را به پروژه‌‌ی شما می‌‌افزاید. این مرحله، یک مرحله‌‌ی حیاتی است!

چگونه یک ارز رمز ایجاد کنیم: یک معرفی نامه کسب و کار که به خوبی نگارش شده باشد

اگر شما مایل به یادگیری چگونگی ایجاد ارز رمزنگاری‌‌شده‌‌ی خاص خود هستید، باید یاد بگیرید که چگونه می‌توان یک معرفی نامه کسب و کار (اوراق سفید) خوب ایجاد کرد. وقتی می‌گوییم خوب، منظورمان واقعا خوب است. یک معرفی نامه کسب و کار، چیزی است که سرمایه‌‌گذاران برای قضاوت درباره‌‌ی پروژه‌‌ی شما از آن استفاده خواهند کرد.

whitepaper
whitepaper

یک حقیقت جالب

ایجاد یک معرفی نامه کسب و کار خوب برای ارائه به عموم، باید یکی از اولویت‌‌های بالای شما باشد. اگر یک ICO، فعال باشد، اما یک معرفی نامه کسب و کار نداشته باشد، باید درباره‌‌ی آن بسیار محتاط باشید!

بنابراین بیایید بررسی کنیم که چه چیزی یک معرفی نامه کسب و کار ICO برجسته را ایجاد می‌‌کند. براساس تحقیق VentureBeat، یک  Whitepaperباید از این قالب پیروی کند:

 • معرفی نامه کسب و کار باید در قالب پی‌‌دی‌‌اف (PDF) باشد: معرفی نامه کسب و کار پی‌‌دی‌‌اف، در سیستم‌‌ها و مرورگرهای مختلف، بدون نگرانی‌‌ درباره‌‌ی مشکلات قالب/ساختار و طرح‌‌بندی، قابل دسترسی هستند.
 • تعداد صفحات : معرفی نامه‌های کسب و کار باید دو نسخه داشته باشند: یک معرفی نامه کسب و کار عادی (۲۰ تا ۱۰۰ صفحه) و یک چکیده معرفی نامه (litepaper) (حدود ۲ تا ۸ صفحه). یک اوراق سبک، تنها یک نسخه‌‌ی کوتاهتر از معرفی نامه کسب و کار است که تمام اطلاعات کلیدی را موردتأکید قرار می‌‌دهد.
 • گرامر خوب یک ضرورت است، اگر با این موضوع مشکلی دارید، چرا ویرایش‌گران معرفی نامه کسب و کار را استخدام نکنید؟
 • زبان‌‌ها : معرفی نامه کسب و کار شما باید به زبان‌‌های متعددی باشد. یک مترجم استخدام کنید، در این صورت می‌‌توانید معرفی نامه کسب و کار خود را به محبوب‌‌ترین زبان‌‌ها منتشر سازید. ما زبان‌‌های انگلیسی، ماندارین (همان چینی)، اسپانیایی، ژاپنی و کره‌‌ای را توصیه می‌‌کنیم. اگر می‌‌توانید معرفی نامه کسب و کار خود را به زبان‌‌های بیشتری منتشر کنید، این کار را انجام دهید!
 • به سؤالات زیر پاسخ دهید:
 • ایده‌‌ی شما چیست؟
 • چرا ایده/راه‌‌حل شما موردنیاز است؟
 • وجوه حاصل‌‌شده از ICO، برای چه امری مورداستفاده قرار خواهند گرفت؟
 • چه زمانی توکن‌‌ها به منظور این که بتوانند موردمعامله قرار گیرند و در بورس‌‌ها فهرست شوند منتشر خواهند شد؟
 • چه زمانی پروژه تکمیل خواهد شد؟ (یک جدول زمانی دقیق از مراحلی که از ICO تا موفقیت پروژه طی خواهید کرد نشان دهید!)
 • اعضای گروه شما چه کسانی هستند؟ آن‌ها در گذشته چه کرده‌‌اند؟ آن‌ها به چه میزان دارای شرایط لازم برای این شغل هستند؟

چگونه یک ارز رمز ایجاد کنیم: بازاریابی برای ICO شما

شما یک ایده‌‌ی عالی دارید، یک گروه توسعه‌‌ی فوق‌‌العاده دارید، قرارداد هوشمند خود و توکنی که برگزیده‌‌اید را دارید، یک معرفی نامه کسب و کار (و چکیده معرفی نامه) عالی دارید و در نهایت، ایده‌‌ی خود را به صورت رسمی به حسابرسی یک سازمان خارجی رسانده‌‌اید.

حال، زمان آن است که به بازاریابی ICO خود بیندیشید!

شما نیازمند جلب حمایت و اعتماد از یک جامعه‌‌ی وفادار هستید. شما به یک وب‌‌سایت، یک دامنه‌‌ی (domain) مناسب و یک حضور خوب در رسانه‌‌های اجتماعی نیاز خواهید داشت. همچنین، ابزار‌‌های بازاریابی و فروش مختلف بسیاری به صورت آنلاین وجود دارند که می‌‌توانند در تبلیغ ICO به شما کمک کنند.

رسانه‌‌های اجتماعی

ما فیس‌‌بوک (Facebook)، توییتر (Twitter) و لینکدین (LinkedIn) را پیشنهاد می‌‌کنیم. اگر درباره‌‌ی رسانه‌‌های اجتماعی واقعا جدی هستید، اینستاگرام (Instagram) و اسنپ‌‌چت (Snapchat) را نیز توصیه می‌‌کنیم، اگرچه تمام این‌‌ها بستگی به نوع پروژه‌‌ی شما دارد.

شما می‌‌توانید این موضوع را خودتان مدیریت کنید یا یک گروه را برای انجام آن استخدام کنید. در هر صورت، شما باید یک کمپین رسانه‌‌های اجتماعی قوی ایجاد کنید که محبوبیت ICO شما را افزایش دهد.

جایگاه رسانه‌‌های اجتماعی بازاریابان تجاری-تجاری (B2B)

مطبوعات و رسانه‌‌ها

در مطبوعات و رسانه‌‌هاست که ICO شما اعتبار واقعی را به دست می‌‌آورد. اگر مقالات درباره‌‌ی پروژه‌‌ی شما، در وب‌‌سایت‌‌های رسانه‌‌ای معروف و خوش‌‌نام (مانند Forbes، Budiness Insider و غیره) منتشر شوند، ICO شما بسیار قابل‌‌اعتمادتر خواهد بود.

می‌‌توانید سعی کنید که این توافقات را خودتان ایجاد کنید یا مجددا می‌‌توانید یک گروه را برای انجام آن استخدام کنید. هرچه وب‌‌سایت محبوب‌‌تر باشد، (معمولا) مقاله قیمت بیشتری خواهد داشت. بنابراین، بررسی کنید که چه وب‌‌سایت‌‌هایی موجود هستند و آنگاه تعیین کنید که کدام، بهترین گزینه برای شماست.

محتوای حمایت ‌‌شده

در گذشته آگهی‌‌های فیس‌‌بوک و گوگل (Google) برای ICOها عالی بودند. با این وجود، اکنون آگهی‌‌های مربوط به ارز رمزنگاری ‌‌شده توسط این دو سرویس‌‌دهنده ممنوع ‌‌شده‌‌اند. این امر، به دلیل دریافت غیرمسئولانه‌‌‌‌ی پول از کاربران توسط ICO هایی که خوب عمل نکرده‌‌اند اتفاق افتاده است.

ما توصیه می‌‌کنیم که به جای این دو سایت، تبلیغات لینکدین و توییتر را موردتوجه قرار دهید.

وبلاگ‌‌نویسی

این ابزار، بسیار مهم است! شما باید جامعه‌‌ی خود را به روز نگه دارید و وبلاگ‌‌نویسی، شیوه‌‌ای عالی برای انجام این کار است.

شما می‌‌توانید مطالب خود را در سایتی مانند مدیوم (Medium) پست کنید یا به سادگی در یک وبلاگ مربوط به وب‌‌سایت خودتان پست کنید. در هر صورت، محتوایی که پست می‌‌کنید، باید در ارتباط با پیشرفت پروژه‌‌ی شما باشد.

بازاریابی ایمیلی

این ابزار، بسیار مؤثر است و همواره انجام این نوع بازاریابی را از آغاز پروژه‌‌ی شما توصیه می‌‌کنیم.

شما نیاز به جمع‌‌آوری آدرس‌‌های ایمیل حمایت‌‌کنندگان خود دارید. به این ترتیب، می‌‌توانید آن‌ها را از طریق ایمیل به روز نگه دارید. هر زمان که یک خبر یا پیشرفت جدید دارید، می‌‌توانید به وسیله‌‌ی ارسال یک ایمیل، به طور مستقیم با آن‌ها ارتباط برقرار کنید.

برای جمع‌‌آوری آدرس‌‌های ایمیل آن‌ها، روش‌‌های بسیاری وجود دارند که می‌‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. ما قرار دادن یک ثبت‌‌نام خبرنامه برای وب‌‌سایتتان را توصیه می‌‌کنیم. به این ترتیب، هر فردی که علاقمند به ICO شما باشد، می‌‌تواند آدرس ایمیل خود را ارائه دهد و به روز رسانی‌‌های شما را مستقیما در صندوق ورودی ایمیل خود دریافت کند.

پروموشن‌‌ها

همان‌‌طور که اندکی پیش ذکر کردیم، می‌‌توانید در یک ایمیل، حمایت‌‌کنندگان خود را از این پروموشن‌‌ها مطلع کنید. همچنین می‌‌توانید این موارد را در رسانه‌‌های اجتماعی و غیره منتشر کنید.

پروموشن‌‌ها می‌‌توانند شامل مواردی مانند جوایز جدید در ICO شما و پاداش‌‌های تشویقی جدید باشند. مقصود من از جوایز این است که ICOها غالبا فروش توکن خود را به‌‌ گونه‌‌ای طرح‌‌ریزی می‌‌کنند که شامل یک جایزه (مانند یک تخفیف) برای خریداران اولیه باشد.

برای مثال، ممکن است شما برای اولین هفته‌‌ی ICO خود، یک جایزه‌‌ی ۲۰ درصدی تعیین کنید. این امر بدان معنی است که هر فردی که توکن شما را در هفته‌‌ی اول ICO شما خریداری کند، نسبت به مبلغ پرداختی، ۲۰% توکن بیشتر دریافت خواهد کرد. بنابراین، اگر جان (John) در هفته‌‌ی اول، ۱۰۰ توکن خریداری کند، قرارداد هوشمند، برای او ۱۲۰ توکن ارسال می‌‌کند.

مقصود از پاداش‌‌های تشویقی این است که شما می‌‌توانید به افرادی که ICO شما را ترویج می‌‌دهند، توکن رایگان ارائه کنید. برای مثال، می‌‌توانید به هر فردی که پیوند (link) ICO شما را در فیس‌‌بوک و توییتر به اشتراک می‌‌گذارد، ۵ توکن عرضه کنید.

این روش می‌‌تواند یک شیوه‌‌ی بسیار کم‌‌هزینه برای عرضه‌‌ی ICO شما به بازار باشد! مخصوصا به این دلیل که این روش، نیاز به هیچ هزینه‌‌ی آشکاری ندارد.

 چگونه یک ارز رمز ایجاد کنیم: مدیریت جامعه‌‌ی شما

شما نیاز به فضایی خواهید داشت که در آن، اعضای جامعه‌‌ی شما بتوانند با یکدیگر گفتگو کنند و از شما سؤال بپرسند. محبوب‌‌ترین برنامه‌‌ی کاربردی برای استفاده به این منظور، تلگرام (Telegram) است. این برنامه، یک برنامه‌‌ی پیام‌‌رسانی فوری مانند واتس‌‌اپ (WhatsApp) یا پیام‌‌رسان فیس‌‌بوک است. با این وجود، این برنامه به علت امنیت خود معروف است و به یک برنامه‌‌ی بسیار مورد اعتماد و موفق در دنیای ارز رمزنگاری تبدیل‌‌ شده است.

بنابراین، راه‌‌اندازی یک گروه تلگرامی که به خوبی مدیریت می‌‌شود، ضروری است! این گروه، به ارتقاء مشارکت خوب جامعه و به شما در ایجاد روابط با حمایت‌‌کنندگان خود کمک می‌‌کند.

شما قطعا باید از انجمن‌‌ها نیز استفاده کنید. سرمایه‌‌گذاران بسیاری، در هنگام بررسی یک پروژه، در انجمن‌‌ها جستجو می‌‌کنند. آن‌ها می‌‌خواهند ببینند که مردم درباره‌‌ی یک پروژه چه می‌‌گویند و گروه به چه میزان به خوبی به سؤالات پاسخ می‌‌دهد.

چه از انجمن‌‌ها یا چت‌‌های گروهی یا هر دو استفاده کنید، احتمالا نیاز به یک گروه مدیریت جامعه خواهید داشت. این موضوع، بستگی به آن دارد که ICO شما به چه میزان محبوب خواهد شد، اما در هر دو روش، بهتر است که زمان را برای خود ذخیره کنید. آیا ترجیح می‌‌دهید که این موضوع را خودتان مدیریت کنید یا اینکه مقداری از بودجه‌‌ی خود را صرف استخدام یک گروه برای مدیریت آن کنید؟

شما باید این حقیقت را در نظر بگیرید که اگر در پاسخ به پیام‌‌ها سریع باشید، جامعه‌‌ی شما بیشتر به شما اعتماد خواهد کرد. در واقع، معتبرتر و قابل اعتمادتر به نظر می‌‌رسید!

از آنجاییکه احتمالا جامعه‌‌ی شما متشکل از مردم سرتاسر جهان خواهد بود، ممکن است همچنین خواهان یک گروه باشید که در سراسر جهان مستقر شده باشد. اگر شما کارکنانی از راه دور داشته باشید که در مناطق زمانی مختلف مستقر شده‌‌اند، می‌‌توانید یک سیستم مدیریت جامعه‌‌ی همیشگی داشته باشید.

یک شرکت که این خدمت را ارائه می‌‌کند، شرکت Go Social است. این شرکت، در بریتانیا مستقر است، تجربه‌‌ی فراوانی در مدیریت ICOهای موفق دارد و می‌‌تواند طیف وسیعی از خدمات مفید شامل مدیریت جامعه را ارائه کند.

یافتن شرکتی مانند Go Social را که سابقه‌‌ی خوبی داشته باشد، پیشنهاد می‌‌کنیم. در غیر این صورت، ممکن است در نهایت با شرکتی مواجه شوید که به طور نامناسبی به شما خدمت ارائه می‌‌کند و موجب می‌‌گردد که شما بد به نظر برسید!

آیا ما موضوع مهمی را فراموش نکرده‌‌ایم؟ آموزش ساخت ارز رمزنگاری ‌‌شده‌‌، درباره‌‌ی پول دخیل در ممکن ساختن تمام این اتفاقات، واقعا مطلبی بیان نکرده است، درست است؟

اگرچه این موضوع، موضوعی است که افراد کمی مایل به صحبت درمورد آن هستند، اما این کار باید انجام شود. البته ایده و عملی که انتخاب می‌‌کنید، مهمترین بخش است. اما این بخش، بدون پول ممکن نیست.

چگونه یک ارز رمز ایجاد کنیم: پول

create cryptocurrency 3
create cryptocurrency 3

پول، پول، پول. شما به منظور پرداخت برای قرارداد هوشمند و توسعه‌‌ی توکن، وب‌‌سایت، حسابرسی، معرفی نامه کسب و کار، بازاریابی و روابط عمومی (مدیریت جامعه) به پول نیاز خواهید داشت.

این فعالیت، گران‌‌قیمت است. قرارداد هوشمند و توسعه‌‌دهندگان توکن می‌‌توانند پول زیادی را مطالبه کنند، زیرا در مقایسه با تعداد ICOهای موجود، تعداد آن‌ها کم است. شما می‌‌توانید انتظار داشته باشید که نرخ‌‌ها از حدود ۱۰۰ دلار بر ساعت شروع شوند، اگرچه برخی از آن‌ها ممکن است مبلغ بسیار بیشتری را مطالبه کنند.

مدت زمانی که اتمام قرارداد هوشمند و توکن از یک توسعه‌‌دهنده می‌‌گیرد، می‌‌تواند بسته به خدمتی که نیاز دارید متغیر باشد. برای یک تخمین معمولی، ۲ هفته (کار کردن از دوشنبه تا جمعه و ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر) جایز است. اگر شما ۱۰۰ دلار بر ساعت پرداخت می‌‌کردید، هزینه‌‌ی این خدمت، مجموعا ۸۰۰۰ دلار می‌‌شد!

حسابرسی‌‌ها نیز ارزان نیستند و معمولا هزینه‌‌ی آن‌ها از ۳.۰۰۰ تا ۱۰.۰۰۰ دلار متغیر است. مجددا تمام اینها بستگی به خدمت موردنیاز شما دارد. تمام اینها بستگی به خدمتی که می‌‌خواهید و فردی که آن را ارائه می‌‌کند دارد.

اگر شما با افراد درست ارتباط داشته باشید، می‌‌توانید این خدمت را ارزان‌‌تر دریافت کنید. بنابراین، نکته‌‌ای که توصیه می‌‌کنیم این است که تحقیقات زیادی انجام دهید و با افراد بسیاری گفتگو کنید.

جمع‌‌بندی: مهم‌‌ترین بخش و اولین قدم شما!

این آموزش ساخت ارز رمزنگاری‌‌شده‌‌ی خاص خود، اقدامات فنی و غیرفنی‌‌ که باید برای ایجاد یک ارز رمزنگاری‌‌ شده‌‌ی موفق را از طریق یک ICO انجام دهید، بررسی کرده است.

پروژه‌‌ی شما تنها زمانی موفق خواهد شد که یک ایده‌‌ی خوب داشته باشید!

براساس سایت Coinmarketcap، در حال حاضر (۰۳.۱۵.۱۸)، بیش از ۱.۵۰۰ ارز دیجیتال وجود دارد. به منظور متمایز بودن، باید یک هدف قوی داشته باشید، شما نیاز به یک راه‌‌حل عالی برای یک مشکل مهم دارید.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.