چگونه وارن بافت موضع خود در مورد سرمایه ‌گذاری‌های رمزارزی را ۱۸۰ درجه تغییر داد؟

وارن بافت (Warren Buffett) سال‌ها بر علیه رمز ارز ‌ها و علی‌الخصوص بیت‌کوین صحبت کرده بود و ادعا می‌کرد که این فناوری چیزی به جز یک حباب و کلاهبرداری نیست. اما گزارش‌های اخیر نشان می‌دهند که او ممکن است نظر خود را تغییر داده باشد.

0 89

Berkshire Hathaway در فینتک سرمایه گذاری می‌کند

به نظر می‌آید که آقای بافت که به طور مداوم ارز رمزنگاری شده و فینتک را رد کرده بود، تصمیم گرفته است تا ۶۰۰ میلیون دلار در دو شرکت بزرگ فینتک سرمایه گذاری کند.

قرار است هر شرکت ۳۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری از شرکت خوشه‌ای سرمایه‌گذاری چند ملیتی بافت دریافت کند.

با وجود این که خود وی چیزی را نپذیرفته است، بسیاری اعتفاد دارند بافت آماده ورود به عرصه رمز ارز است.

تا کنون جزییات امر ناشناخته باقی مانده‌اند، اما گمان می‌رود که هر دو سرمایه‌گذاری توسط تاد کامبس (Todd Combs)، یکی از دو مدیر سرمایه گذاری Berkshire رهبری می‌شود. به علاوه، به نظر می‌رسد که تصمیم وی مدتی است که برقرار بوده است، چرا که ظاهرا Berkshire حدود ۳۰۰ میلیون دلار سهم Paytm را خریداری کرده که یکی از بزرگ‌ترین ارائه دهنده خدمات پرداخت موبایلی در هندوستان است.

فقط انجام همین یک کار تنها منجر به حدس و گمان زیاد در میان حامیان ارز رمز ها نشد، اما دومین سرمایه‌گذاری بزرگ Berkshire توانست این کار را بکند. هفته گذشته Berkshire سهامی را در یک IPO برای StoneCo خرید که یک پردازنده پرداخت بزرگ برزیلی می‌باشد. هر دوی این سرمایه‌گذاری برای Berkshire بسیار غیر معمول می‌باشد، این شرکت عموما در شرکت‌هایی مانند کوکاکولا سرمایه‌گذاری می‌کند و به دنبال خرید شرکت‌های بیمه است.

بافت گفته است که سرمایه‌گذاری در فناوری از حوزه تخصصی او خارج است و به همین دلیل او هیچ گاه این بخش از صنعت را هدف نگرفته است. شاید این در مورد شخص وارن بافت صحت داشته باشد، اما به نظر می‌رسد که مدیران سرمایه گذاری Berkshire آماده گسترش افق دید خود هستند. به علاوه، از آن‌جایی که آن‌ها تصمیم به ورود به حوزه فین‌تک گرفته‌اند، بسیاری پذیرفته‌اند که این نشانی از بلوغ این حوزه است.

آیا بعد از این نوبت سرمایه‌گذاری در ارزهای رمزنگاری شده است؟

اکنون بسیاری فکر می‌کنند که بافت نظر خود را در مورد رمز ارز‌ ها نیز تغییر داده است.

او سال‌ها بیت‌کوین را «مرگ موش» و حباب نامید و گفت بیت کوین که راهی برای سرمایه‌گذاری نیست. او همچنین پیش‌بینی کرده بود که در سال ۲۰۱۷ بیت‌کوین دچار حباب شده و متلاشی می‌شود. هرچند پایان سال ۲۰۱۷ بهترین سال برای بیت کوین بود.

در نتیجه، اولین رمز ارز در هندوستان بسیار محبوب شد. کمی پس از آن، RBI تصمیم گرفت تا دخالت کند و بانک‌های هندی از همکاری با کسب و کارهای مبتنی بر رمز ارز مانند صرافی‌های کریپتو منع شدند. با وجود این که این مساله هنوز حل نشده است، رمز ارز ها هنوز در هندوستان (کشوری که یکی از سرمایه‌گذاری‌ها در فناوری نوین انجام شده است) به حیات خود ادامه می‌دهند.

سرمایه‌گذاری دیگر Berkshire در شرکت برزیلی StoneCo بود. این سرمایه گذاری از سوی Berkshire نامعمول بود و کمی پس از این اتفاق افتاد که بزرگترین کارگزاری برزیل اعلام کرد که به زودی صرافی‌های بیت‌کوین و اتریوم در این کشور راه‌اندازی خواهند شد. بسیاری می‌پندارند که سرمایه‌گذاری Berkshire در کشوری که به زودی تبادل ارزهای رمز‌نگاری شده در آن آغاز خواهد شد عجیب است.

بدون تایید رسمی، راهی برای پی بردن به هدف بافت وجود ندارد. اما این سرمایه‌گذاری‌ها نشانه واضحی از آمادگی Berkshire برای گسترش فعالیت‌های خود دارد. باید دید که آیا سرمایه‌گذاری در رمزارز قدم بعدی خواهد بود یا خیر.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.