چگونه هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو ، خالق بیت کوین را اثبات کنیم؟

ده سال از تولد بیت کوین می‌‌گذرد، اما هنوز هویت سازنده‌‌ آن مشخص نیست. اما مدتی است کریگ رایت ادعا کرده که ساتوشی ناکاموتوی واقعی است. چگونه می‌‌توان به این ادعا اطمینان کرد؟ ویژگی‌‌های بلاک چین‌‌ این امکان را می‌‌دهد که از درستی ادعای رایت مطمئن شویم.

0 116

هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو!

ظاهرا پافشاری کریگ رایت بر این موضوع که ساتوشی ناکاموتوی واقعی خود اوست، تمامی ندارد. اکثر کاربران رمز ارز در توییتر به مخالفت با ادعای رایت پرداختند و جنبش #WeAreAllHodlonaut به راه افتاد. افرادی همچون چنگ پنگ ژائو (Chanpang Zhao)، چارلی لی (Charlie Lee)، جاستین سان (Justin Sun) و دیگر افراد تاثیرگذار در این عرصه، از این کمپین حمایت کرده‌اند.

کریگ رایت یکی از حامیان اصلیِ رمز ارز BSV) Bitcoin Satoshi Vision) است که در سال 2018 از بیت کوین کش (BCH) منشعب شده است. بنا بر این، ظاهرا رایت می‌‌خواهد با این ادعا که من مالک ساتوشی ویژن هستم، محبوبیت بیت کوین و بیت کوین کش را در بازار کاهش دهد. به علاوه، به دنبال ادعای رایت، هر کسی در جهان می‌‌تواند خود را بیت کوین بداند! آیا باید چنین ادعاهایی را باور کنیم؟

به هر صورت، راز هویت واقعی ساتوشی در دفتر کل متحدی که ساخته است نهفته و به راحتی قابل اثبات است.

یک راهکار ساده برای مسئله تایید هویت

مدیر عامل بایننس، CZ ، یک راهکار بسیار ساده برای اثبات هویت ساتوشی ناکاموتو ارائه داده است:

ساتوشی واقعی می‌‌تواند همه‌‌ی پیام‌‌ها را به طور دیجیتال امضا کند. این کار برای او به راحتی نفس کشیدن است. و ما هم کلید عمومی را داریم. تا آن زمان، هر کسی می‌‌تواند ساتوشی باشد، البته به غیر از کریگ رایت!

اینجا آدرس بلوک پیدایش (genesis) که در ابتدا به عنوان پاداش فرآیند استخراج به ماینرها داده می‌‌شد را می‌‌بینید:

12c6DSiU4Rq3P4ZxziKxzrL5LmMBrzjrJX

به علاوه، در 12 ژانویه‌‌ 2009، ساتوشی ناکاموتو یک تراکنش انجام داد و در آن، 10 بیت کوین را به یک برنامه‌‌نویس به نام هل فینی که اولین کسی بود که نرم‌‌افزار بیت کوین را دانلود کرد، منتقل کرد.

آدرس فرستنده: 12cbQLTFMXRnSzktFkuoG3eHoMeFtpTu3S

آدرس گیرنده (هل فینی): 1Q2TWHE3GMdB6BZKafqwxXtWAWgFt5Jvm3

در نتیجه، ساتوشی ناکاموتوی واقعی به محض فرستادن پیام به یکی از آدرس‌‌های بیت کوین دنیا، از روی این آدرس شناخته می‌‌شود، زیرا کلید خصوصی این آدرس یکتا و امن است.

10 سال از تولد بیت کوین می‌‌گذرد و هویت سازنده‌‌ی آن هنوز نامشخص است. از آن جا که بیت کوین یک سیستم غیر متمرکز از پرداخت‌‌ها و یک منبع ذخیره‌‌ی ارزش است، ناشناس بودن سازنده‌‌ آن گاهی مثل یک USP برای بیت کوین عمل می‌‌کند. در هر صورت، نام مستعار ساتوشی ناکاموتو در فضای رمز ارزها همه گیر شده است. از این رو، اگر ساتوشی ناکاموتو تصمیم بگیرد هویت خودش را فاش کند، در دنیا سروصدای زیادی به پا خواهد کرد.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.