چگونه نرخ بهره در بازار بورس تاثیر می‌گذارد؟

بخش‌های مختلف اقتصاد به طور معمول بر یکدیگر اثر می‌گذارند. این تاثیرات ممکن است به صورت منفی یا مثبت واقع شود. لذا شناخت روابط مختلف بخش‌های اقتصادی کمک شایانی به سرمایه‌گذاران و به ویژه تصمیم گیرندگان خواهد کرد. در این مقاله نکات مهمی در خصوص تاثیر نرخ بهره در بازار بورس ارائه شده است.

0 262

جامعه سرمایه گذاری‌ و رسانه‌های مالی تمایل دارند که در مورد نرخ بهره نگرانی‌هایی ایجاد کنند. هزینه‌هایی که شخصی برای استفاده از پول شخص دیگری می‌پردازد. زمانی که کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) هدف نرخ صندوق‌های فدرال را تعیین می‌کند، بانک‌ها براساس آن نرخ وام می‌گیرند و به یکدیگر وام می‌دهند. این موضوع بر کل اقتصاد ایالات متحده آمریکا و نه صرفا در بازار سهام تاثیر خواهد گذاشت. در حالی که معمولا برای هر افزایش یا کاهش نرخ بهره برای اینکه در اقتصاد به صورت گسترده احساس شود، حداقل ۱۲ ماه زمان لازم است، پاسخ بازار به یک تغییر، خبر یا تغییر احتمالی اغلب سریع‌تر اتفاق می‌افتد.

شناخت رابطه بین نرخ بهره و بازار سهام می‌تواند به سرمایه گذاران کمک شایانی کند که چگونه تغییرات ممکن است روی سرمایه گذاری‌‌های آنها تأثیر بگذارد و چگونه تصمیمات مالی بهتری اتخاذ کنند.

نرخ بهره که سهام را تحت تاثیر قرار می‌دهد

نرخ بهره که در بازار جریان دارد، نرخ‌هایی است که از سوی صندوق فدرال تعیین می‌شود. همچنین به عنوان نرخ شبانه نیز نامیده می‌شود. این همان نرخی است که موسسات سپرده‌گذاری برای اعطای وام از بانک‌های فدرال مطالبه می‌کنند.

نرخ صندوق فدرال توسط بانک فدرال برای کنترل تورم استفاده می‌شود. اساسا، با افزایش نرخ بودجه فدرال، بانک فدرال تلاش می‌کند عرضه پول را برای خرید و یا انجام سایر امور کاهش دهد و کسب پول را از طریق بالا بردن ارزش آن دشوار ‌سازد. برعکس، هنگامی که میزان نرخ صندوق فدرال کاهش می‌یابد، بانک فدرال کسب پول را از طریق کاهش ارزش آن آسان می‌کند و با پایین آوردن نرخ وام‌ها و تشویق به دریافت وام به هدف خود می‌رسد. بانک‌های مرکزی دیگر کشورها نیز همین کار را انجام می‌دهند.

نرخ بهره اصلی، نرخ بهره بانک‌های تجاری بیشترین اعتبار را به مشتریان خود می‌پردازد، این نرخ‌ها عمدتا بر اساس نرخ بودجه فدرال است. این نرخ‌ها همچنین پایه و اساس نرخ وام، نرخ درصد سالانه (APRs) و تعداد زیادی از نرخ وام‌های مصرف‌کننده و تجاری دیگر را تعیین می‌کند.

وقتی نرخ بهره افزایش می یابد چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که بانک فدرال نرخ‌های صندوق فدرال را افزایش می‌دهد، این امر به طور مستقیم بر بازار سهام تاثیر نمی‌گذارد. تنها اثر مستقیم این است که وام گرفتن از بانک فدرال برای سایر بانک‌ها پرهزینه می‌شود. اما، همان طور که در بالا ذکر شد، افزایش نرخ‌های صندوق فدرال، تاثیر بسیاری دارد.

از آنجایی که این امر موجب افزایش هزینه‌های بانک‌ها می‌شود، موسسات مالی و بانک‌ها اغلب ‌نرخ‌هایی را که مشتریان خود براساس آن وام می‌گیرند، افزایش می‌دهند. در نتیجه این افزایش‌ها، نرخ کارت اعتباری و نرخ بهره وام مسکن تحت تاثیر قرار می گیرد، به خصوص اگر این وام‌ها نرخ بهره متغیری داشته باشند. این موضوع موجب کاهش میزان پولی می‌شود که مصرف‌کنندگان قادرند برای امور مختلف خرج کنند. بعد از تمام این تغییرات، مردم هنوز مجبور به پرداخت صورتحساب خود با شرایط قبلی هستند و هنگامی که این صورتحساب‌ها گران‌تر می‌شوند، خانوارها درآمد کمتری خواهند داشت. بدین معنا که مردم پول کمتری خرج خواهند کرد و این امر بر درآمد و سود کسب و‌ کار تاثیر مخربی می‌گذارد.

اما کسب ‌و کارها به صورت مستقیم نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرند، زیرا آنها علاوه بر کاهش درآمد و سود خود که ناشی از کاهش قدرت خرید مردم است، از بانک‌ها وام می‌گیرند تا فعالیت خود را گسترش دهند. هنگامی که بانک‌ها نرخ بازپرداخت وام را افزایش می‌دهند، ممکن است شرکت‌ها نتوانند همچنان از بانک‌ها وام اخذ کنند و در عین‌حال ناچار هستند نرخ بهره بالاتری را برای وام‌های خود پرداخت کنند. هزینه‌های کسب و‌ کار رشد و پیشرفت شرکت‌ها را کند می‌کند و ممکن است برنامه‌های توسعه یا سرمایه گذاری‌‌های جدید را مختل کرده یا حتی باعث کاهش‌ ارزش سهام آنها شود. ممکن است کاهش درآمد نیز وجود داشته باشد که معمولا برای یک شرکت سهامی موجب تاثیر منفی بر قیمت سهام خواهد شد.

نرخ بهره و بازار سهام

بنابراین اکنون می‌توانیم مشاهده کنیم که چگونه این تغییرات می‌توانند بازار سهام را به اصطلاح سنگین کند. اگر رشد اقتصادی یک شرکت کاهش پیدا کند یا سودآوری آن کم شود، یا بدهی‌های بیشتر یا درآمد کاهش یابد، مقدار پیش‌بینی شده جریان‌های نقدی آینده کاهش خواهد یافت. که در نهایت این امر موجب کاهش ارزش سهام شرکت‌ها خواهد شد.

اگر سهام شرکت‌ها کاهش یابد، کل بازار یا شاخص‌های کلیدی مثل S & P 500 بسیاری از مردم با بازار برابر می‌شود و به تدریج کاهش خواهد یافت. با کاهش انتظارات در رشد شرکت‌ها و جریان‌های نقدی آینده شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران نمی‌توانند از افزایش قیمت سهام سودی کسب کنند. بنابراین سرمایه گذاری‌ در بازار سهام کاهش خواهد یافت. علاوه بر این، سرمایه گذاری‌ در دیگر بخش‌ها با خطرات بیشتری مواجه خواهد شد.

با این وجود، برخی از بخش‌ها از افزایش نرخ بهره منتفع می‌شوند. یکی از بخش‌هایی که بیشترین سود را از جریان می‌برد، صنعت مالی است. درآمد بانک‌ها، کارگزاری‌ها، شرکت‌های رهنی و شرکت‌های بیمه اغلب با افزایش نرخ بهره افزایش می‌یابد، زیرا نرخ‌های بهره افزایش می یابد و آنها می توانند برای اعطای وام هزینه‌ها را بالا ببرند.

نرخ بهره و بازار اوراق قرضه

نرخ بهره بر قیمت اوراق قرضه و بازگشت گواهی سپرده، اوراق قرضه خزانه‌داری و حواله خزانه‌داری تأثیر می‌گذارد. رابطه‌‌ای بین قیمت اوراق قرضه و نرخ بهره وجود دارد، به این معنا که افزایش نرخ بهره، موجب افت قیمت اوراق قرضه و بالعکس می‌شود. مدت سررسید اوراق قرضه با نوسانات ناشی از نرخ بهره تغییر خواهد کرد.

هنگامی که بانک فدرال نرخ صندوق‌های فدرال را افزایش می‌دهد، اوراق بهادار دولتی تازه ارائه شده مانند حواله خزانه‌داری و اوراق قرضه اغلب به عنوان امن‌ترین روش سرمایه گذاری‌ دیده می‌شود و معمولا افزایش متناظر با نرخ بهره را تجربه می‌کنند. به عبارت دیگر نرخ بازده بدون ریسک افزایش می‌یابد و این سرمایه گذاری‌ برای افراد قطعا مطلوب‌تر خواهد بود. با افزایش نرخ بدون ریسک، بازده کل مورد نیاز برای سرمایه گذاری‌ در سهام نیز افزایش خواهد یافت. بنابراین، اگر ریسک وثیقه مورد نیاز کاهش یابد در حالی‌که بازده بالقوه به همان میزان باقی مانده یا کاهش یافته است، سرمایه‌گذاران ممکن است احساس کنند که سهام آنها به خطر افتاده است و پول خود را از آن محل خارج و در جای دیگری قرار دهند.

یک روش دولت و کسب و کارها برای جمع‌آوری پول، فروش اوراق قرضه است. با افزایش نرخ بهره، هزینه اخذ وام نیز افزایش می‌یابد. بدین معنی که تقاضا برای اوراق قرضه با سود کمتر نیز کاهش می‌یابد، که این امر موجب کاهش قیمت آنها خواهد شد. با کاهش نرخ بهره، امکان دریافت وام راحت‌تر می‌شود و باعث می‌شود بسیاری از شرکت‌ها اوراق قرضه جدیدی را برای سرمایه گذاری‌‌های جدید ارائه دهند. این امر موجب افزایش تقاضا برای اوراق قرضه با سود بیشتر و افزایش قیمت اوراق قرضه خواهد شد. صادر کنندگان اوراق قرضه قابل تمدید ممکن است با استفاده از اوراق قرضه موجود خود، مجددا اقدام به پرداخت کنند تا بتوانند نرخ بهره ‌پایین‌تر را حفظ کنند.

برای سرمایه گذاران که مایل به کسب درآمد هستند، کاهش نرخ بهره فدرال به معنای کاهش فرصت برای کسب درآمد از سود است. اسناد خزانه‌‌داری جدید و سالیانه پرداخت نمی‌شوند. کاهش نرخ بهره موجب می‌شود سرمایه‌گذاران به سرعت پول خود را از بازار اوراق قرضه به بازار سهام منتقل کنند، که این امر تاثیر زیادی بر روی این سرمایه جدید خواهد گذاشت.

وقتی نرخ بهره کاهش می‌یابد چه اتفاقی می افتد؟

وقتی اقتصاد به اصطلاح کند می‌شود، فدرال رزرو نرخ‌های صندوق فدرال را برای تحریک فعالیت‌های مالی کاهش می‌دهد. کاهش نرخ بهره توسط بانک فدرال، تاثیر متقابل افزایش نرخ بهره را دارد. سرمایه‌گذاران و اقتصاددانان به طور یکسان نرخ‌های بهره پایین را به عنوان کاتالیزورهای رشد در نظر می‌گیرند، که منافعی برای دریافت وام از سوی اشخاص حقیقی و حقوقی دارد. این امر به نوبه خود منجر به سود بیشتر و اقتصاد پویاتر می‌شود. مصرف کنندگان بیشتر هزینه می‌کنند، با پایین بودن نرخ بهره، احساس می‌کنند که آنها می‌توانند خانه جدیدی بخرند یا فرزندان خود را به مدرسه خصوصی منتقل کنند. بنگاه‌ها توانایی تامین مالی برای گسترش فعالیت خود را کسب خواهند کرد. در نتیجه افزایش پتانسیل درآمد افراد و شرکت‌ها قیمت سهام نیز بالا خواهد رفت.

بخش‌هایی که از نرخ بهره پایین صندوق فدرال منتفع می‌شوند، شامل آن قسمت‌هایی هستند که سود پرداخت می‌کنند، مانند صنایع همگانی و اتحادیه سرمایه گذاری‌ املاک (REIT). علاوه بر این، شرکت‌های بزرگ با جریان‌های نقدی پایدار و ترازنامه‌های قوی، از تامین مالی ارزان‌تر بهره‌مند شوند.

تاثیر نرخ بهره بر سهام

در عمل هیچ اتفاقی برای مصرف‌کنندگان یا شرکت‌هایی که به بازار سهام به علت تغییر نرخ بهره واکنش نشان می دهند، روی نمی‌دهد. افزایش یا کاهش نرخ بهره از نظر روانی بر سرمایه‌گذاران تأثیر می‌گذارد. هنگامی که نرخ بهره فدرال افزایش می‌یابد، کسب و کارها و مصرف‌کنندگان هزینه‌های خود را کاهش می‌دهند که این امر باعث می‌شود درآمدها و قیمت سهام کاهش یابد. از سوی دیگر، هنگامی که بانک فدرال تخفیفی را اعلام می‌کند، فرض این است که مصرف‌کنندگان و کسب و کار خرج کرد و سرمایه گذاری‌ خود را افزایش خواهند داد که این امر موجب افزایش قیمت سهام می‌شود.

با این حال، اگر انتظارات از اقدامات بانک فدرال به طور قابل توجهی متفاوت باشد، این واکنش متعارف عمومی، ممکن است اعمال نشود. به عنوان مثال، اگر عموم باور داشته باشند که بانک فدرال در جلسه بعدی خود نرخ بهره را %۵۰ کاهش خواهد داد، این ۵۰% صرفا به میزان ۲۵% در بازار تاثیر خواهد گذاشت. در واقع اخبار ممکن است موجب کاهش قیمت سهام شود، زیرا پیش‌بینی‌های کاهش ۵۰ درصدی قیمت‌ها را در بازار اعلام کرده‌اند.

چرخه کسب و کار و جایی که اقتصاد در آن جریان دارد، می‌تواند بر واکنش بازار تأثیر بگذارد. در آغاز تضعیف اقتصادی، تقویت منصفانه نرخ‌های پایین‌ برای خنثی کردن زیان‌های اقتصادی کافی نیست و در این شرایط سهام همچنان کاهش می‌یابد. در مقابل، به دنبال پایان دوره رونق، زمانی که بانک فدرال در حال حرکت به منظور افزایش نرخ بهره است، بهبود سود شرکت‌ها و بخش‌های خاصی همچون بخش‌های فناوری و سرگرمی ادامه می‌یابد.

سخن پایانی

گرچه رابطه بین نرخ بهره و بازار سهام نسبتا غیرمستقیم است، اما این دو تمایل به حرکت در جهت مخالف هم دارند: به عنوان یک قاعده کلی، زمانی که بانک فدرال نرخ بهره را کاهش می‌دهد، باعث می‌شود بازار سهام افزایش یابد؛ زمانی که بانک فدرال نرخ بهره را افزایش می‌دهد، بازار سهام به طور کلی دچار کاهش می‌شود. اما هیچ تضمینی وجود ندارد که بازار به نرخ بهره واکنشی نشان دهد که بانک فدرال تصمیم آن را داشته است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.