چگونه حکم پاراگون SEC باعث ورشکستگی ICO ها شد؟

با اعلام مجدد اسناد کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا، پلتفرم‌های عرضه کننده اولیه سکه، پاراگون و ایرفاکس مجبور شدند به ترتیب ۱۲ میلیون یورو و ۱۵ میلیون یورو جریمه پرداخت کنند. استفانی آواکنیا (Stephanie Avakian)، مدیر اجرایی SEC، پس از بررسی فشارهای وارد شده بر پاراگون و ایرفاکس، به شدت بر این موضوع تاکید کرد که SEC فروش توکن‌های خلاف قوانین امنیتی فدرال را بررسی می‌کند.

0 93

سختگیری‌های اخیر توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا در دو عرضه اولیه سکه، پاراگون و ایرفاکس (AirFox)، باعث ورشکستگی پروژه‌های کریپتو و بلاکچین در ماه‌های پیشرو شده ‌است.

طبق گزارش CNN در ۱۶ نوامبر، شرکت‌های پاراگون و ایرفاکس مجبور شدند ۳۵۰ هزار یورو به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا جریمه بدهند. به علاوه، آن‌ها مجبور شدند که پول سرمایه گذارانی را که در فروش توکن‌ها مشارکت کرده‌ بودند، پس بدهند.

مشکل این دو توکن، پاراگون و ایرفاکس، از جایی شروع شد که به دلیل ICO آن‌ها، قیمت ارزهای رمزنگاری شده شامل بیت کوین و اتریوم به طور چشمگیری کاهش پیدا کرد و بخش اعظمی از بودجه‌ها که با هدف سرمایه‌گذاری در عملیات، در فروش توکن‌ها ذخیره شده بود، در پروژه‌های بلاکچین خرج شد. از طرف دیگر، SEC آمریکا به منظور بازپرداخت هزینه‌ها، از پاراگون، ۱۲ میلیون یورو و از ایرفاکس، ۱۵ میلیون یورو جریمه درخواست کرده ‌بود.

در سند رسمی SEC ذکر شده‌است که “هردو شرکت در مورد بازگرداندن پول‌ها به سرمایه گذاران مال باخته، ثبت توکن‌ها به عنوان اوراق بهادار، تهیه و ثبت گزارش‌های دوره‌ای با کمیسیون، و پرداخت جریمه‌ها توافق کردند.”

یک مشکل بزرگتر

مسئله جدی دیگری نیز ICOها را درگیر خود کرده ‌است. به محض اینکه SEC مجددا اسناد خود را اعلام کرد، سرمایه گذاران ICO، اوراق بهادار خود را با دستورالعمل‌های موجود SEC تطبیق دادند. در اثر خسارات پیش آمده، به آن‌ها این امکان داده شد که به منظور جبران خسارات، می‌توانند پروژه‌های خود را دنبال کنند.

طبق تقویم، در کمتر از شصت روز بعد از این مسئله، یک اعلامیه و یک ادعا نامه به صورت الکترونیکی بین هر یک از مدعیان موجود توزیع شد. هیچ یک از کارمندان کمیسیون نمی‌توانستند به این دو نامه اعتراض کنند. به علاوه، طبق بند ۱۲ (الف) ماده اوراق بهادار، این بیانیه‌ها به کسانی که حق موجود PRG را خریداری کرده بودند، اعلام می‌کرد که آن‌ها در این موارد از حق پیگیری برخوردار هستند: در صورتی که دیگر خریدار، صاحب اوراق قرضه نباشد، افراد می‌توانند با پیشنهاد مناقصه اوراق قرضه، هزینه پرداخت شده برای این اوراق و سود آن یا هزینه خسارات را دریافت کنند. این پول کمتر از درآمدهای دریافت شده است

پس از فشارهای وارد شده بر پاراگون و ایرفاکس، استفانی آواکنیا (Stephanie Avakian)، مدیر اجرایی SEC، به شدت بر این موضوع تاکید کرد که SEC فروش توکن‌های خلاف قوانین امنیتی فدرال را بررسی می‌کند. نقص این قوانین به این صورت رخ داده بود که برخی از ICOها در SEC به عنوان اوراق قرضه ثبت شده‌بودند و شرکت‌ها با کاهش این ICOها، قوانین امنیتی فدرال را نقض کردند.

آواکنیا اظهار کرد

ما صریحا بیان کرده‌ایم که شرکت‌هایی که اوراق قرضه خود را از طریق ICOها عرضه می‌کنند، باید قوانین و اعلامیه‌های مربوط به ثبت اوراق قرضه را رعایت کنند. این موارد به کسانی که می‌خواهند اقدامات مشابهی انجام دهند، گوشزد می‌کند که ما با توجه به دارایی دیجیتال، همچنان مراقب نقص قوانین امنیتی فدرال هستیم

ضرورت اجتناب از اکوسیستم ایالات متحده آمریکا

توکن‌ها و ICOها، حداقل در آمریکا، دارای دو گزینه هستند: یک گزینه این است سرمایه گذاران آمریکایی را کاملا از مشارکت در ICOها منع کنند و یا به منظور توزیع توکن‌های اوراق قرضه با SEC همکاری کنند.

مناطق متعددی، از جمله کره جنوبی با هدف تسهیل رشد بخش بلاک چین عمومی، به دنبال قانونی کردن ICOها هستند.

برخی از ICOهای گذشته مبدع فروش توکن به سرمایه گذاران آمریکایی بودند. این ICOها در معرض شکایت جمعی قرار داشتند و در جریان این شکایات، آنها خواستار پرداخت غرامت به سرمایه گذارانی شدند که در طول ماه‌های اخیر، گرفتار بازار خرسی (یا بازار رو به کاهش) شده ‌بودند. در نهایت، این مسئله باعث ورشکستگی بسیاری از ICOها شد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.