چگونه جلوی از دست رفتن پول در عرضه‌ اولیه سکه را بگیریم؟

این مقاله در مورد راه های جلوگیری از شکست و از دست رفتن پول در عرضه اولیه سکه (ICO) است. در ابتدا در مورد قانونی بودن یا نبودن این حوزه توضیح داده و سپس، برای تشخیص یک پروژهی خوب و قانونی، راه هایی را به شما معرفی میکند.

0 101

با اینکه عرضه اولیه سکه سال‌هاست که به عنوان یک مدل وجود دارد، اما همین سال گذشته بود که کمپین‌های ICO مانند یک باکتری رشد کردند. تا آغاز دهه‌ بعدی ممکن است میلیون‌ها مورد از آن به وجود آیند، زیرا تنظیم‌کنندگان جهان عرضه اولیه سکه را به طور کامل منع نمی‌کنند.

البته، دلایل مهم و محکمی برای نگرانی تنظیم‌کنندگان وجود دارد. آمار Tokendata نشان می‌دهد که ۵۹ درصد از تمام پروژه‌های که دارای عرضه اولیه سکه بودند تا حدی با شکست مواجه شده یا اثبات شده که غیرقانونی بوده‌اند. هزاران مقاله، پست و اعلامیه از طرف سهامداران صنعت کریپتو و مقامات رسمی بر این موضوع تاکید کرده‌اند که ارز رمز در بهترین حالت یک صنعت بسیار نوین و هنوز در دست آزمایش است، بنابراین میزان ریسک‌های موجود در سرمایه‌گذاری در دنیای ارز رمز بسیار بالاست.

هنوز هم افزایش سرمایه تا میزان ده برابر به آسانی و در عرض یک شب باعث جذب بسیاری از افراد به چنین پروژه‌هایی می‌شود. مشکل اینجاست که در بسیاری از این پروژه‌ها حتی سرمایه‌گذاران باتجربه نیز ممکن است گیج شوند. آیا راهی برای تشخیص اینکه یک پروژه به موفقیت ختم می‌شود یا نه وجود دارد؟ در حقیقت، بیش از یک راه برای این کار وجود دارد.

آیا عرضه اولیه سکه غیرقانونی است؟

احتمالا این اولین سوالی است که بسیاری از سرمایه‌گذاران از خود می‌پرسند. حداقل بعضی از عرضه‌های اولیه سکه‌ای که امروزه در مورد آن‌ها می‌شنوید، توسط افراد متقلب مدیریت می‌شوند؛ این افراد تنها به دنبال توسعه‌ی صفحه فرودی جذاب بوده، بدون اینکه حتی به ایجاد یک محصول واقعی فکر کنند.

  • بنابراین، چگونه می‌توانید یک عرضه اولیه سکه حقیقی را از یک عرضه اولیه سکه غیرحقیقی و غیرقانونی تشخیص دهید؟ قطعیت کامل در مورد هیچ چیز امکان‌پذیر نبوده و برای هر چیز ممکن است توضیح متفاوتی وجود داشته باشد؛ با این حال، علائم خطر و هشدارهایی وجود دارند که سرمایه‌گذار باید در هنگام ارزیابی عرضه اولیه سکه آن‌ها را در نظر داشته باشد.
  • وایت پیپر: وایت پیپر یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر پروژه است. با اینکه وایت پیپر ارزش قانونی نداشته و چیزی بیش از یک اطلاعیه نیست، اما با همین کاغذ است که تیم پروژه هدف خود را بیان کرده و مهم‌تر از آن، اینکه چگونه و چه زمانی به این هدف دست می‌یابند را نیز مشخص می‌کند. عدم وجود وایت پیپر نشانه‌ی بسیار بدیست. حتی اگر وایت پیپر وجود داشته باشد اما نامرتب باشد، سودها و جداول زمانی غیرواقعی ارائه کند و به صورت یکنواخت تنها در مورد یک چیز صحبت کند، بدون اینکه به هیچ پرسشی پاسخ دهد، برای آن پروژه جای شک و تردید وجود دارد. در نهایت، بعضی از پروژه‌ها حتی وایت پیپر فرد دیگری را می‌دزدند که در این صورت، دیگر جای هیچ شک و شبهه‌ای باقی نمی‌ماند: اگر پروژه وایت پیپر فرد دیگری را بدزدد، ممکن است نسبت به دزدیهای دیگری نیز اقدام کند.
  • تیم: دلایل خوبی برای ناشناس ماندن یک تیم وجود دارد. با این حال، در بیشتر موارد کمی مشکوک به نظر می‌رسد که افراد از شما بخواهند به آن‌ها پول بدهید و حتی خود را معرفی نکنند. اگرچه، انتخاب کلاهبرداران معمولا این نیست که ناشناس باشند. در عوض، عکس‌هایی کمتر دیده‌شده از بعضی بازیگران خارجی پیدا کرده و آن‌ها را با نام‌های متفاوت در صفحه فرود خود قرار می‌دهند. یک تیم درست‌کار ممکن است به دلایل مختلفی بخواهد که در مرکز توجه قرار گیرد، اما هیچ‌وقت در مورد هویت تیم به شما دروغ نمی‌گوید. بنابراین، اطمینان حاصل کنید که افرادی که پروژه به عنوان تیم خود به شما معرفی می‌کند افرادی واقعی بوده و گواهینامه‌ آنان، که شامل حساب‌های رسانه اجتماعیشان می‌شود، نیز حقیقی است.
  • فناوری: بلاکچین در بسیاری از صنایع باب شده است؛ بنابراین شرکت‌های زیادی ادعا می‌کنند که از این فناوری در عملیات خود استفاده می‌کنند؛ اما از خود بپرسید که: آیا واقعا افزودن بلاکچین به این مورد خاص لازم است؟ آیا ممکن است که بدون لجرهای توزیعی عملکردی عالی داشته باشد؟ در بهترین حالت با پروژه‌ای روبه‌رو هستید که با موج بازار پیش می‌رود. در بدترین حالت نیز با یک کلاهبرداری روبه‌رو هستید. همین ماجرا در مورد کد منبع پروژه نیز برقرار است: اگر این کد در دسترس و توسعه‌یافته نبوده و یا از نظر افرادی که تخصص مرتبط دارند، منطقی به نظر نرسد، احتمالا با یک کلاهبرداری روبه‌رو هستید.

ico initial coin offering

آیا این اقدامات نتیجه‌ای خواهند داشت؟

با اینکه این اقدامات دلیل اساسی هستند، اما نمی‌توانند به شما تضمین دهند که در دام کلاهبرداری نمی‌افتید. افراد کلاهبردار نیز به خوبی از این علائم خطر و هشدارها آگاهی دارند؛ بنابراین، تکنیک‌های جدیدی برای گول زدن افراد ابداع می‌کنند.

البته، کلاهبرداری تنها خطری نیست که در سرمایه‌گذاری در عرضه اولیه سکه با آن روبه‌رو هستید. بعضی از پروژه‌ها قابل‌اطمینان هستند، اما به دلیل انتظارات غیرواقعی، برنامه‌ریزی غیرمنطقی و دیگر مسائل مرتبط با کارایی تیم با شکست مواجه می‌شوند. آیا می‌توان این پروژه‌ها را از پروژه‌هایی که به موفقیت ختم می‌شوند تشخیص داد؟

پاسخ کوتاه به این سوال “خیر” است. هر سرمایه‌گذار حرفه‌ای یا ریسک‌پذیری به شما خواهد گفت که ۹۹ درصد تمام پروژه‌هایی که در آن‌ها سرمایه گذاری کرده‌اند، با شکست مواجه شده است. به یاد داشته باشید که این افراد به خوبی می‌توانند پروژه‌های بی‌ارزش را از پروژه‌های باارزش تشخیص دهند. به طور کلی، عوامل بسیار زیادی در تجارت وجود دارد که خارج از کنترل افراد بوده و هیچ قطعیتی در مورد آن‌ها امکان‌پذیر نیست.

با این حال، حتی اگر قطعیتی در این باره وجود نداشته باشد، آیا شانسی برای تشخیص پروژه‌هایی که به موفقیت ختم می‌شوند وجود دارد؟ پاسخ “بله” است. اگر خودتان نمی‌توانید به خوبی قضاوت کنید، باید به قضاوت فرد دیگری اعتماد کنید.

بررسی کنید که آیا شخص برجسته و مهمی در پروژه حضور دارد یا خیر. یک شخص نامدار و مشهور (سلبریتی) نمی‌تواند موجب پیشرفت آن پروژه شود. فرد مورد نظر باید کسی باشد که سال‌ها در صنعت حضور داشته، کسی که کارهای خوبی انجام داده و شما از آن‌ها باخبرید. اگر از نظر چنین شخصی یک پروژه ارزشمند است و او در آن حضور دارد، به این معناست که شانس موفقیت نهایی آن پروژه کمی بیشتر است.

مورد بعدی موردیست که بیشتر مخصوص صنعت ارز رمز است. فناوری بلاکچین امکان ایجاد بازارهایی با آینده‌ی خوب را فراهم کرده و خرد جمعی هزاران فرد نیز نتایج خوبی به بار آورده است. حداقل ۳ پروژه‌ی خوب و مهم از این دست وجود دارد که نام‌ آن‌ها Augur، Gnosis و Wings است و هر یک کارایی بالایی دارند. دو مورد اول بر انواع مختلف پیش‌بینی متمرکز بوده و مورد سوم نیز بیشتر در مورد برآورد رخدادهای جمع‌آوری پول در صنعت ارز رمز است.

اساسا، عملکرد بازار پیش‌بینی شبیه به این است که از حضار بپرسیم “چه کسی می‌خواهد یک میلیونر باشد؟” تفاوتشان در این است که بازار پیش‌بینی به سوالاتی پاسخ می‌دهد که هیچ‌کس در حال حاضر پاسخ آن‌ها را نمی‌داند، مثل این که “چه کسی در فیلم Super Bowl بعدی ایفای نقش خواهد کرد؟”، “آیا سه ماه دیگر در چنین روزی باران خواهد آمد؟” یا “آیا پروژه‌ی الف به موفقیت ختم خواهد شد یا خیر؟” پاسخ تمام افراد در نهایت تنها تصویری احتمالی از نتیجه‌ای قطعی است و اینگونه به نظر می‌رسد که محبوب‌ترین پاسخ‌ها در بیشتر موارد درست از آب در می‌آیند.

نتیجه

هیچ راهی وجود ندارد تا بتوانیم به طور قطعی بگوییم که عرضه اولیه سکه در نهایت به موفقیت ختم می‌شود یا نه؛ تلاش هر پروژه نیز بر این است که تا حد ممکن عملکرد خوبی داشته و به وعده‌های خود عمل کند. هر سرمایه گذاری مثل یک بازی شانس است و هیچ تضمینی جز منطق شما در آن وجود ندارد؛ از طرف دیگر هم مثل یک بازی مهارت است و مهم‌ترین قانون آن این است که هیچ‌وقت نباید بیشتر از حدی که وسعتان می‌رسد سرمایه‌گذاری کنید. فرقی نمی‌کند که برندگان خود را چگونه انتخاب می‌کنید، در هر صورت بهتر است این موضوع را در نظر داشته باشید.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.