چگونه تراکنش‌‌های تایید نشده بیت کوین‌‌ را لغو کنیم!

کاربران زیادی تاکنون با مشکل تراکنش‌‌های تایید نشده بیت کوین‌‌ روبرو شده‌‌اند. دلیل اصلی تایید نشدن این تراکنش‌‌ها کارمزد پایینی است که کاربران در هنگام انتقال برای آن انتخاب می‌‌کنند. اما در واقع روش‌‌هایی برای حل این مشکل نیز وجود دارد که در این مقاله سعی شده است به صورت کامل توضیح داده شوند.

0 384

تراکنش‌‌های تایید شده بیت کوین‌‌ غیرقابل بازگشت هستند. اما آیا راهی برای لغو کردن تراکنش‌‌های تایید نشده وجود دارد؟

دلیل تایید نشدن تراکنش‌‌های بیت کوین‌‌ چیست؟

تراکنش‌‌های تایید نشده زمانی رخ می‌‌دهند که تراکنش مورد نظر قادر نباشد در عرض 24 ساعت بر روی بلاک چین مورد تایید قرار گیرد.

تمامی تراکنش‌‌های بیت کوین‌‌ باید توسط استخراج‌‌کنندگان مورد تایید قرار گیرند. حداقل به سه تایید نیاز است تا تراکنش مورد نظر صورت پذیرد.

دو دلیل عمده برای تایید نشدن تراکنش‌‌ها وجود دارند.

  1. اگر تراکنش جدید باشد، احتمالا باید کمی بیشتر صبر کنید تا تراکنش تایید شود. در حال حاضر، حداقل به 10 دقیقه زمان نیاز است تا یک تراکنش بیت کوین‌‌ تایید شود.
  2. کارمزد تراکنش به صورت کامل قرار داده نشده است یا اینکه بسیار پایین است. یک قانون همیشه در مورد تراکنش‌‌های بیت کوین‌‌ صادق است: هرچه مبلغ کمتر باشد، شانس تایید شدن موفقیت‌‌آمیز آن کمتر است.

اگر کارمزد بسیار پایینی را در نظر بگیرید، ممکن است تراکنش توسط استخراج‌‌کنندگان تایید نشود. اگر بعد از 24 ساعت تراکنش شما همچنان تایید نشده است، باید این کار را انجام دهید.

بازگرداندن تراکنش‌‌های تایید نشده در شبکه بیت کوین‌‌

قبل از اینکه هر کاری انجام دهید، اطمینان حاصل کنید که تراکنش شما هنوز هم تایید نشده است، یعنی باید حداقل 24 ساعت منتظر بمانید. اگر باز هم هیچ تاییدی را دریافت نکرده‌‌اید، از یک کاوشگر بلاک مانند Blockchain.com استفاده کنید تا مطمئن شوید که تراکنش مورد نظر انجام نگرفته است.

از آنجا که بیت کوین‌‌ دارای بلاک چین عمومی است، ردیابی تراکنش‌‌ها در آن بسیار آسان است. تنها شناسه تراکنش را وارد کرده و آن را به راحتی پیدا خواهید کرد.

چگونه تراکنش‌‌های تایید نشده بیت کوین‌‌ را لغو کنیم!

به یاد داشته باشید که تراکنش‌‌ها برای انجام گرفتن به سه تایید نیاز دارند. اگر تراکنش‌‌ شما یک یا دو تایید دریافت کرده است، چاره‌‌ای جز صبر کردن برای سومین تایید ندارید. این فرآیند از پیش آغاز شده است.

اگر هیچ تاییدی به دست نیامده است، می‌‌توانید تراکنش را لغو کنید. دو راه برای انجام دادن این کار وجود دارد:

  1. از پروتکل جایگزین کردن توسط کارمزد (RBF) استفاده کنید.
  2. از تراکنش دوبار خرج کردن (Double-Spend) به همراه کارمزد بالاتر استفاده کنید.

پروتکل RBF به شما اجازه می‌‌دهد تراکنش بیت کوین‌‌ خود را یک بار دیگر و با کارمزدی بالاتر به شبکه بیت کوین‌‌ مخابره کنید تا این اطمینان به دست آید که استخراج‌‌کنندگان آن را برمی‌‌گزینند. این کار تراکنش قبلی را لغو و تراکنشی جدید را به وجود می‌‌آورد.

با این وجود، به یاد داشته باشید که کیف پول‌‌های زیادی از پروتکل RBF پشتیبانی نمی‌‌کنند، بنابراین اطمینان حاصل کنید که کیف پول مورد استفاده دارای این گزینه است. برای استفاده از پروتکل RBF تنها این گزینه را انتخاب و بیت کوین‌‌ خود را ارسال کنید.

اگر کیف پول شما دارای گزینه RBF نیست، باید از مسیر دوبار خرج کردن استفاده کنید. برای این کار باید یک تراکنش جدید را به وجود آورده و مقدار دقیق تراکنش قبلی را استفاده کنید. بنابراین، تراکنش به همان صورت باقی مانده اما این بار کارمزدی بالاتر را برای آن انتخاب کنید.

از تایید شدن تراکنش‌‌ها اطمینان حاصل کنید

اگر می‌‌خواهید از این مشکل اجتناب کرده و مطمئن شوید که تراکنش‌‌های بیت کوین‌‌ شما هر بار تایید می‌‌شوند، از تنظیمات مربوط به کارمزد استفاده کنید که در بیشتر کیف پول‌‌ها وجود دارند. اگر آن را تغییر دهید، ممکن است کارمزدی پایین‌‌تر را انتخاب کرده و در نهایت با تراکنشی تایید نشده روبرو شوید.

بیشتر کیف پول‌‌ها مبلغ کارمزد را به صورت خودکار انتخاب می‌‌کنند تا به شما کمک کنند ساعت‌‌ها منتظر تایید تراکنش خود نمانید و در عین حال مطمئن شوید که تراکنش مورد نظر بدون نتیجه باقی نمی‌‌ماند.

آیا تاکنون از این گزینه‌‌ها استفاده کرده‌‌اید؟ تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.