چگونه بیت کوین بخریم ؟ صفر تا صد نحوه خرید بیت کوین

برای هر کسی که در قرن بیست و یکم و در دنیای دیجیتالی زندگی می‌کند، بیت کوین یک عبارت نام‌آشناست. بعید است که در این دوره زمانی زندگی کنید و نام بیت کوین را نشنیده باشید. اطلاعات افراد از مناطق مختلف جهان بسته به میزان تحصیلات، رشته تحصیلی، شغل، منطقه جغرافیایی و … در مورد بیت کوین متفاوت است. برخی از افراد به حدی از آگاهی در خصوص این پدیده دیجیتالی رسیده‌اند که در حال استفاده روزمره از آن هستند؛ در حالی که برخی دیگر هنوز در حال کسب اطلاعات اولیه و ابتدایی در خصوص آن می‌باشند.با همه این اوصاف، چیزی که حقیقت دارد این است که ارزش بیت کوین (حداقل در زمان کنونی) دیگر قابل‌انکار نیست. در این مقاله قصد داریم چگونگی خرید بیت کوین را به صورت مرحله به مرحله و تصویری آموزش دهیم. همچنین روش‌های مختلف خرید بیت کوین برای کاربران ایرانی را بررسی خواهیم کرد و مزایا و ریسک‌های هر یک را برخواهیم شمرد. بنابراین اگر شما نیز به ورود به این دنیای جذاب و اندکی پیچیده علاقه‌مندید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

0 338

بیت کوین ، این پادشاه ارز های دیجیتال کار خود را در سال ۲۰۰۹ با ارزش عملاً صفر دلار آغاز کرد و اکنون پس از گذشت ۱۱ سال، افزایش قیمتی را تجربه کرده است که در نوع خود بی‌سابقه است. ممکن است برخی فکر کنند که دیگر برای خرید بیت کوین دیر است و فرصتی تاریخی را از دست داده‌اند. اما حقیقت این است که هیچوقت برای خرید بیت کوین دیر نیست. با این حال که ما مشاور خرید نیستیم و این مقاله نیز یک مشاوره خرید ارز دیجیتال نیست، اما اگر قصد خرید بیت کوین را دارید مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

پیش از این که وارد مرحله آموزش شویم، بیان یک نکته ضروری است:

بیت کوین و سایر همتایان پس از آن به دلیل بهره‌گیری از فناوری بلاک چین ، رمز ارز خوانده می‌شوند؛ اما در ایران از عبارت مصطلح‌تر ارز دیجیتال برای آن‌ها استفاده می‌شود. ترجمه دقیق‌تر کلمه cryptocurrency رمز ارز است؛ اما چون ارز های دیجیتال خود زیرمجموعه‌ای از رمز ارز ها هستند این جایگزینی اشتباه نیست. به همین دلیل و به منظور دسترسی راحت‌تر شما عزیزان، ما نیز در این نوشتار و برخی دیگر از مقاله‌های این سایت از عبارت ارز دیجیتال استفاده می‌کنیم.

روش های مختلف خرید بیت کوین برای کاربران ایرانی


برای خرید بیت کوین از داخل ایران، دو روش وجود دارد: خرید بیت کوین به صورت مستقیم از صرافی‌های داخلی؛ و خرید ارز های دیجیتال دیگر (مانند استیبل کوین ها) از صرافی‌های داخلی و تبدیل آن‌ها به بیت کوین در صرافی‌های خارجی.

چگونه بیت کوین بخریم
چگونه بیت کوین بخریم

اگر در خصوص استیبل کوین ها (Stablecoins) اطلاعاتی ندارید، استیبل کوین ها همانطور که از اسمشان پیداست ارزهای دیجیتال با قیمت ثابت هستند (stable در زبان انگلیسی به معنی ثابت و منظور از coin نیز همان ارز دیجیتال است). روش‌های زیادی برای حفظ ثبات قیمت استیبل کوین ها به کار گرفته می‌شود.

استیبل کوین با پشتوانه پول یکی از رایج‌ترین آن‌هاست. برای مثال ارز دیجیتال تتر (Tether) یکی از شناخته شده‌ترین استیبل‌کوین‌های دنیاست که با پشتوانه دلار امریکا تولید می‌شود. ادعای تیم توسعه‌دهنده تتر این است که در هر ازای هر یک تتری که تولید می‌شود، یک دلار در بانک‌های امریکا ذخیره شده است. به همین دلیل است که قیمت تتر همواره برابر با ۱ دلار است.

ممکن است با خود فکر کنید که وجود یک استیبل کوین اساساً چه فایده‌ای دارد و یا فلسفه به وجود آمدن آن‌ها را درک نکنید. اما باید بگوییم که اتفاقاً در دنیای امروز ما، استیبل کوین ها از محبوبیت بسیار بالایی برخوردارند.

همانطور که می‌دانید قیمت ارزهای دیجیتال بسیار متغیر و پرنوسان است. از استیبل کوین‌ها برای فروش ارزهای دیجیتال در صورت پیش‌بینی کاهش قیمت و خرید آن‌ها در صورت پیش‌بینی افزایش آن استفاده می‌شود.

برای مثال تصور کنید که شما مقداری بیت کوین دارید، و پیش‌بینی می‌شود که قیمت بیت کوین در حال کاهش باشد. در این صورت شما تمایل خواهید داشت که بیت کوین خود را فروخته و از کاهش ارزش آن جلوگیری کنید. بدون وجود استیبل کوین ها، شما مجبور بودید تا این مقدار بیت کوین را از طریق یک صرافی ارز دیجیتال به پول فیات تبدیل کنید. استیبل کوین ها اما این امکان را به شما می‌دهند که بیت کوین خود را به راحتی و در درون کیف پول خود به یک استیبل کوین مانند تتر که قیمتی برابر با ۱ دلار دارد تبدیل کنید و سپس در صورت پیش‌بینی افزایش قیمت این ارز دیجیتال، دوباره تتر خود را به بیت کوین تبدیل نمایید.

حال که با مفهوم اولیه استیبل کوین ها آشنا شدید، قصد داریم ابتدا به کیف پول های بیت کوین که از ملزومات خرید بیت کوین هستند بپردازیم؛ و پس از آن دو روش خرید بیت کوین که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم را با هم مرور کنیم. بنابراین با ما همراه باشید.


انتخاب و تهیه یک کیف پول بیت کوین


اولین قدمی که برای خرید بیت کوین باید بردارید، انتخاب و تهیه یک کیف پول بیت کوین است. کیف پول بیت کوین یک مکان مجازی است که دسترسی شما به بیت کوین هایتان را برایتان مسیر می‌کند. با استفاده از این کیف پول‌ها، شما می‌توانید بیت کوین های خود را مشاهده کنید و به خرید و فروش آن‌ها بپردازید.

کیف پول ارز دیجیتال
کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول های ارز دیجیتال به طور کلی به دو دسته گرم و سرد تقسیم می‌شوند. کیف پول‌های گرم انواع آنلاینی هستند که خود به دو دسته تحت وب و نرم‌افزاری تقسیم می‌شوند. در حالی که  کیف پول های سرد از نوع آفلاین بوده و دارای دو دسته کاغذی و سخت‌افزاری هستند.

کیف پول های گرم بیت کوین راحتی بسیاری را برای کاربران به ارمغان می‌آورند. در حالی که امنیت کیف پول های سرد به مراتب از انواع گرم آن‌ها بیشتر است. برای مثال کیف پول های نرم افزاری ، نرم‌افزارهایی هستند که به راحتی برروی گوشی هوشمند شما نصب می‌شوند و همه جا به آن‌ها دسترسی دارید، اما امنیت آن‌ها به دلیل آنلاین بودن و اتصال به اینترنت از انواع سخت‌افزاری کمتر است.

درباره کیف پول‌های ارز دیجیتال بیشتر بخوانبد:

هر کیف پول بیت کوینی را که انتخاب کنید، یک رشته کد تحت عنوان آدرس و یک کد تحت عنوان کلید خصوصی را در اختیارتان قرار خواهد داد.

آدرس کیف پول شما کدی است که برای دریافت بیت کوین از سایرین از آن استفاده می‌کنید. دقیقاً همانطور که برای دریافت پول از دیگران، شماره کارت بانکیتان را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهید. کلید خصوصی کیف پولتان اما، کارکردی دقیقاً متضاد این دارد. این کلید کدی است که برای دسترسی به بیت کوین هایتان مورد استفاده قرار می‌گیرد، و کارکردی مشابه رمز کارت‌های بانکی دارد.

البته در کیف پول‌های جدید، کلید خصوصی در قالب یک کد در اختیار کاربران قرار نمی‌گیرد. کلید خصوصی در این کیف پول‌ها در قالب ۱۲ تا ۲۴ کلمه به آن‌ها ارائه می‌شود؛ ۱۲ تا ۲۴ کلمه‌ای که در یک ترتیب مشخص نمایش داده شده و کاربران باید آن‌ها را به دقت یادداشت و نگهداری کنند. فراموش نکنید که در حفظ و نگهداری کلید خصوصی خود بکوشید و آن را در اختیار کسی قرار ندهید. در صورت از دست رفتن کیف پول شما، از این عبارات برای بازیابی دارایی‌های دیجیتالتان استفاده خواهد شد.

با همه این اوصاف، چیزی که در این جا به آن نیاز داریم آدرس کیف پول شماست. چرا که برای خرید بیت کوین از صرافی ، باید این آدرس را در اختیار آن‌ها قرار دهید. محل نمایش آدرس در کیف پول‌های مختلف متفاوت است. برای مثال در برخی از آن‌ها باید ابتدا ارز دیجیتال بیت کوین را انتخاب کرده و سپس گزینه receive (دریافت) را انتخاب کنید.

با این کار آدرسی شبیه به شکل زیر برای شما نمایش داده خواهد شد، که همان آدرس بیت کوین شماست. همانطور که مشاهده می‌کنید، این آدرس هم در قالب یک کد نوشتاری و هم در قالب یک کد QR در اختیار شما قرار می‌گیرد. همچنین در کنار کد نوشتاری، آیکون کوچکی قرار دارد که برای کپی کردن آدرس شماست. در صورت تمایل برای استفاده از کد نوشتاری، از وارد کردن آن به صورت دستی بپرهیزید و حتماً از گزینه کپی و پیست استفاده کنید.

در صورتی که اشتباهی در وارد کردن آدرس شما رخ دهد و بیت کوین های شما برای شخص دیگری ارسال شود، راهی برای بازگرداندن آن وجود نخواهد داشت.

آدرس کیف پول بیت کوین
آدرس کیف پول بیت کوین

خرید بیت کوین به صورت مستقیم از یک صرافی داخلی


خرید مستقیم ارز دیجیتال از صرافی های ایرانی
خرید مستقیم ارز دیجیتال از صرافی های ایرانی

پس از تهیه کیف پول بیت کوین ، نوبت به مراجعه به صرافی‌ها می‌رسد. روش خرید بیت کوین به صورت مستقیم و از یک صرافی داخلی برای آن دسته از افراد مناسب است که : از خرید بیت کوین خود کاملاً مطمئن هستند؛ قصد معامله بیت کوین خود با ارز دیجیتال دیگری را ندارند؛ و مقدار مشخصی سرمایه را برای خرید بیت کوین و سرمایه‌گذاری بلندمدت آن در نظر گرفته‌اند. اگر شما نیز جزء این دسته از افراد هستید، خرید مستقیم بیت کوین از یک صرافی ارز دیجیتال داخلی را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

صرافی های ارز دیجیتال همگی از نوع آنلاین هستند و برای استفاده از آن‌ها نیازی به مراجعه حضوری نیست. ما نمی‌توانیم در این مقاله یکی از این صرافی‌ها را معرفی و یا پیشنهاد کنیم. اما با یک سرچ کوچک در اینترنت می‌توانید تعداد زیادی از آن‌ها را پیدا کنید. کافیست عبارت «صرافی های ارز دیجیتال ایرانی» را در گوگل سرچ کنید. تقریباً تمامی این صرافی‌ها از مراحل مشابهی پیروی می‌کنند و امکانات مشابهی را نیز در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

برای خرید بیت کوین از یک صرافی ایرانی، باید در این صرافی ثبت نام کرده و مراحل احراز هویت آن را به دقت طی کنید. تقریباً اکثریت این صرافی‌ها اطلاعات مشخصی از جمله نام، آدرس، شماره تلفن ثابت و همراه، کد پستی، کد ملی، آدرس ایمیل، شماره کارت بانکی، عکس مدارک شناسایی، عکس کارت بانکی، و یک عکس سلفی به همراه مدارک شناسایی و بانکی را از شما طلب می‌کنند.

برخی از این صرافی‌ها همچنین مراحل احراز هویت اضافه بر سازمانی مانند دو کارت بانکی به نام خود شخص و یا یک خط تلفن همراه به نام خود شخص را از کاربران می‌خواهند. در این مراحل ممکن است با فیلدی به نام «کد معرف» نیز مواجه شوید که پر کردن آن اجباری نیست و می‌توانید آن را خالی بگذارید.

پس از طی مراحل احراز هویت، باید منتظر باشید تا صحت اطلاعات وارد شده توسط تیم این صرافی‌ها بررسی شود.

مدت زمان لازم برای اعتبارسنجی اطلاعات در صرافی‌های مختلف متفاوت است و می‌تواند تا ۴۸ ساعت کاری طول بکشد. در طول این مدت نیز هرگونه سوالی که در خصوص مراحل احراز هویت خود داشته باشید و یا با هر مشکلی که مواجه شوید، می‌توانید آن را در قسمت پشتیبانی سایت مطرح کنید و یا با خود صرافی تماس بگیرید. صرافی های ارز دیجیتال معمولاً پشتیبانی خوبی را به کاربران ارائه می‌کنند. میزان پاسخگویی آن‌ها یکی از عواملیست که می‌تواند خود معیاری برای انتخاب یا عدم انتخاب آن‌ها باشد.

پس از این که اعتبارسنجی اطلاعات شما انجام شد و ثبت نامتان تکمیل گردید، نوبت به خرید بیت کوین می‌رسد. توجه داشته باشید که برای خرید بیت کوین ، احتیاجی نیست که حتماً یک بیت کوین کامل بخرید. بیت کوین تا ۸ واحد اعشار تقسیم‌پذیر است و شما می‌توانید برای مثال ۰.۵ بیت کوین یا ۰.۱ بیت کوین بخرید.

برای خرید هر ارز دیجیتالی از جمله بیت کوین ، دو گزینه پیش روی شما قرار دارد: این که مبلغ مورد نظر خود را در قالب ریال (یا تومان) وارد کنید، و این که معادل بیت کوینی آن را وارد نمایید. اگر قصد دارید که یک مقدار مشخص و دقیق از بیت کوین (مثلاً ۰.۱ بیت کوین) را خریداری کنید، در این صورت می‌توانید همین مقدار را در فیلد مربوط وارد کنید. در غیر این صورت، نگران معادل بیت کوینی سرمایه خود (و حتی رند بودن یا نبودن آن) نباشید و ارزش ریالی (یا تومانی) آن را وارد کنید.

برای مثال اگر قصد دارید به اندازه یک میلیون تومان بیت کوین خریداری کنید، همین مقدار را به ریال (یا تومان) وارد کنید. بیت کوین از این جهت کاملاً انعطاف‌پذیر است.

البته برخی از صرافی‌ها یک مقدار حداقلی را برای خرید در نظر می‌گیرند (برای مثال ۳۵۰ هزار تومن). اما برخی دیگر محدودیتی برای حداقل میزان خرید ندارند. با این حال تقریباً همه این صرافی‌ها به جهت مبارزه با پولشویی و اقدامات خرابکارانه، محدودیتی را برای حداکثر میزان خرید روزانه قائل می‌شوند. برای مثال در اکثریت صرافی های ارز دیجیتال ایرانی ، قادر نخواهید بود روزانه بیش از ۵۰ میلیون تومان ارز دیجیتال خریداری کنید.

نکته آخر این که از هر کدام از این دو روش که استفاده می‌کنید و هر مبلغی که برای خرید بیت کوین در نظر می‌گیرید، کارمزد انجام تراکنش را فراموش نکنید.

کارمزد تراکنش های ارز های دیجیتال به دو دسته تقسیم می‌شوند: کارمزد انجام تراکنش در شبکه خود ارز دیجیتال و کارمزدی که صرافی در ازای ارائه خدمات از شما دریافت می‌کند.

کارمزد انجام تراکنش در شبکه ارز دیجیتالی مانند بیت کوین یک مقدار ثابت است و در صرافی‌های مختلف متفاوت نیست. این مقدار همچنین هیچ ارتباطی به میزان بیت کوینی که قصد خرید آن را دارید ندارد (چه قصد خرید ۰.۱ بیت کوین را داشته باشید چه ۰.۰۱ بیت کوین ، این مقدار ثابت است).

این کارمزد در صرافی های ارز دیجیتال نمایش داده می‌شود و باید بدانید که از مقدار بیت کوین ارسال شده به حساب شما کسر خواهد شد. در زمان نگارش این مقاله (۳۰ شهریور ۹۹)، کارمزد تراکنش در شبکه بیت کوین برابر با ۰.۰۰۰۴ بیت کوین است. بنابراین اگر قصد دارید که (برای مثال) دقیقاً ۰.۱ بیت کوین خریداری کنید، باید مقدار ۰.۱۰۰۴ بیت کوین را در فیلد مربوطه وارد کنید. همچنین حتماً متوجه شده‌اید که با توجه به این میزان کارمزد، نخواهید توانست کمتر از ۰.۰۰۰۴ بیت کوین خریداری کنید.

نوع دوم از کارمزد که کارمزد کسر شده توسط خود صرافیست، متغیری است که به عنوان یک مقدار جداگانه نمایش داده نمی‌شود؛ بلکه به قیمت ارائه شده توسط صرافی افزوده می‌شود. اگر همین حالا سایت چند صرافی ارز دیجیتال را باز کنید، خواهید دید که هر یک قیمت مختلفی را برای خرید بیت کوین ارائه داده‌اند. تفاوت این قیمت‌ها به دلیل کارمزدهای مختلفی است که هر یک از شما کسر می‌کنند. برای دریافتن این که کارمزد کدام صرافی‌ها منصفانه‌تر است، یک تحقیق کوچک در حد مقایسه قیمت یک ارز دیجیتال ثابت در صرافی‌های مختلف کافیست.

پس از این که مبلغ مورد نظر خود را وارد کردید، صرافی از شما می‌خواهد تا آدرس کیف پول بیت کوین خود را در اختیار آن‌ها قرار دهید؛ تا بتوانند بیت کوین های شما را برایتان ارسال کنند. در خصوص آدرس کیف پول بیت کوین در قسمت‌های قبلی صحبت کردیم. باز هم تأکید می‌کنیم که در وارد کردن آدرس کیف پول خود به شدت دقت کنید و از وارد کردن آن به صورت دستی بپرهیزید. فراموش نکنید که تراکنش‌های بیت کوین غیرقابل‌بازگشت هستند و ارسال بیت کوین شما به آدرس اشتباه، به معنی از دست رفتن آن است.

با طی این مرحله، تمام اقداماتی که برای خرید بیت کوین باید انجام دهید را پشت سر گذاشته‌اید. حال فقط باید منتظر دریافت بیت کوین خود در کیف پولتان باشید. ارسال بیت کوین از صرافی به کیف پول بیت کوین شما می‌تواند تا یک ساعت به طول بینجامد. تکرار می‌کنیم که در صورت مواجهه با هرگونه مشکل یا تأخیری، با پشتیبانی صرافی ارز دیجیتال خود در ارتباط باشید.


خرید استیبل کوین تتر از صرافی های داخلی و تبدیل آن به بیت کوین در صرافی های خارجی


معامله تبدیل تتر به بیت کوین در صرافی های ارز دیجیتال خارجی
معامله تبدیل تتر به بیت کوین در صرافی های ارز دیجیتال خارجی

این روش بر خلاف روش اول، برای کسانی مناسب است که قصدشان فقط و فقط خرید بیت کوین نیست؛ و خرید ارزهای دیجیتال دیگر به علاوه ترید (معامله) را نیز در برنامه خود دارند.

فرض کنید که شما سرمایه‌ای معادل ۱۰ میلیون تومان در اختیار داشته و قصد دارید آن را به خرید ارزهای دیجیتال شناخته شده‌ای مانند بیت کوین ، اتریوم ، ریپل ، ترون و کاردانو اختصاص دهید. همچنین به جای سرمایه‌گذاری بلندمدت، قصد دارید به انجام ترید توسط آن‌ها بپردازید. در این صورت صرافی های ایرانی گزینه مناسبی برای شما نخواهند بود. این صرافی‌ها به دلیل حجم محدود معاملات، از بسیاری از ارز های دیجیتال پشتیبانی نمی‌کنند و همچنین کارمزد انجام معاملات در آن‌ها بالاتر است.

در این صورت شما باید مطابق با روش ارائه شده در بالا، به خرید تتر از یک صرافی ایرانی پرداخته و آن را به حساب یک صرافی خارجی معتبر مانند بایننس (Binance) انتقال دهید. برای خرید مستقیم ارز دیجیتال از صرافی های خارجی به کارت‌های بین‌المللی معتبر مانند ویزا و مسترکات و پی‌پل نیاز است. دقیقاً به همین علت اکثریت کاربران ایرانی توانایی خرید مستقیم از این صرافی‌ها را نخواهند داشت. حتی استفاده از خدمات این صرافی‌ها نیز به دلیل تحریم‌های موجود برای کاربران ایرانی ممنوع است. از همین رو برای استفاده از آن‌ها باید از VPN (ترجیحاً با IP ثابت) استفاده کنید.

صرافی‌های شناخته‌شده دیگری مانند کوین‌بیس (Coinbase) نیز در دنیای ارزهای دیجیتال وجود دارند که خدمات خوبی را به کاربران خود ارائه می‌کنند، اما استفاده از این صرافی‌ها نیازمند احراز هویت است.

دلیل این که ما استفاده از بایننس را پیشنهاد می‌کنیم این است که کاربران را برای تراکنش‌های روزانه کمتر از ۲ بیت کوین ملزم به احراز هویت نمی‌کند و در صورت تغییر مداوم IP و مشکوک شدن به شما، یک فرصت ۲۴ ساعته را برای انتقال دارایی‌ها در اختیارتان قرار می‌‌دهد.

بایننس یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین صرافی های ارز دیجیتال دنیاست. تنوع ارزهای دیجیتال پشتیبانی شده توسط آن به شدت زیاد و کارمزد تبدیل ارز های دیجیتال به یکدیگر در آن به شدت کم است.

مجموعه این عوامل، بایننس را به گزینه مناسبی برای کاربران ایرانی بدل می‌نماید. البته لازم به ذکر است که حداقل میزان تتر برای تبدیل به بیت کوین در صرافی بایننس، ۱۵ تتر است. و از آن جایی که قیمت یک تتر همواره برابر با (البته در صرافی های ایرانی به دلیل مسئله کارمزد کمی بیشتر از) یک دلار و کارمزد شبکه تتر در زمان نگارش این مقاله (شهریور ۹۹) برابر با ۳ تتر است، این یعنی حداقل سرمایه‌ای که برای خرید بیت کوین در نظر گرفته‌‌اید باید ۱۸ دلار باشد. در غیر این صورت، این روش برای شما مناسب نیست.

ثبت نام در بایننس (Binance)

برای استفاده از خدمات بایننس ، باید در این صرافی ثبت نام کنید. برای این کار ابتدا VPN خود را روشن کرده و یک IP را انتخاب کنید. سعی کنید همیشه از همین IP برای ورود به سایت بایننس استفاده کنید. تغییر مداوم IP باعث مشکوک شدن این صرافی به شما خواهد شد. استفاده از VPS نیز برای این کار گزینه مطمئن‌تری است. پس از فعال کردن فیلترشکن خود، به آدرس www.binance.com مراجعه و برروی آیکون register که مطابق با تصویر زیر در یک کادر زرد رنگ در بالای صفحه نمایش داده شده است کلیک کنید.

ثبت نام در صرافی بایننس
ثبت نام در صرافی بایننس

با انتخاب گزینه register ، صفحه‌ای مشابه شکل زیر برایتان گشوده خواهد شد.

ایجاد حساب در بایننس
ایجاد حساب در بایننس

همانطور که مشاهده می‌کنید، سه کادر برای پر کردن در اختیارتان قرار می‌گیرد که تکمیل دو عدد از آن‌ها اجباری و تکمیل سومی اختیاری است. در کادر اول آدرس ایمیلی که قصد دارید با آن به فعالیت در بایننس بپردازید،  و در کادر دوم پسورد مناسبی که برای حساب خود انتخاب کرده‌اید را وارد کنید. کادر سوم متعلق به کد معرف است که همانطور که در قسمت‌های قبل اشاره کردیم، اجباری برای وارد کردن آن نیست.

پس از طی این مراحل، کافیست بر روی گزینه Create an Account (ایجاد حساب جدید) کلیک کنید تا حساب بایننس شما ساخته شود.

مرحله بعد از ایجاد حساب، تکمیل فرآیند ثبت نام است. برای این کار باید وارد ایمیل خود شوید و کد ۵ رقمی که از طرف صرافی بایننس برای آدرس ایمیلتان فرستاده شده است را در فیلد مربوطه وارد کنید.

تایید یا همان وریفای کردن ایمیل در بایننس
تایید یا همان وریفای کردن ایمیل در بایننس

سپس باید برای اثبات این که ربات نیستید، قسمتی از یک پازل را در جای صحیح قرار دهید.

جای گذاری پازل در بایننس
جای گذاری پازل در بایننس

مرحله بعدی که پس از طی این مرحله توسط بایننس در اختیار شما قرار می‌گیرد، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

بایننس از شما می‌خواهد تا برای فعالسازی احراز هویت دو عاملی یا همان two-factor authentication (2FA) ، یکی از دو گزینه پیام کوتاه یا Google Authentication را انتخاب کنید. استفاده از گزینه پیام کوتاه (به علت مسئله تحریم) برای کاربران ایرانی میسر نیست. بنابراین شما باید به سراغ گزینه Google Authentication بروید. فعالسازی احراز هویت دو عاملی تأثیر بسزایی در حفظ امنیت حساب شما خواهد داشت. بنابراین به هیچ وجه از آن عبور نکنید.

احراز هویت دوعاملی در بایننس
احراز هویت دو عاملی در بایننس

پس از انتخاب گزینه Google Authentication ، صفحه‌ای مشابه شکل زیر برایتان گشوده خواهد شد.

کد احراز هویت دو عاملی در بایننس
کد احراز هویت دو عاملی در بایننس

حتماً از این صفحه عکس بگیرید و آن را در جایی امن نگهداری کنید. همچنین کد نوشتاری متشکل از عدد و حروفی که در این صفحه مشاهده می‌کنید را نیز بر روی یک برگه نوشته و آن را جایی نگه دارید.

حال به سراغ گوشی هوشمند خود بروید و نرم افزاری به نام Google Authenticator را برروی آن نصب کنید (این نرم‌افزار هم برای اندروید و هم برای IOS موجود است).

پس از نصب این نرم‌افزار، آن را گشوده و کد QR ارائه شده در بایننس را توسط آن اسکن کنید. پس از آن، خواهید دید که ایمیل شما (دقیقاً در قسمتی که در تصویر زیر پوشانده شده است) در این نرم‌افزار ثبت می‌شود و کدی مانند شکل زیر در اختیارتان قرار می‌گیرد.

دلیل این که پیشنهاد کردیم از صفحه ارائه شده توسط بایننس عکس بگیرید و کد ارائه شده را یادداشت کنید این بود که در صورتی که به هر دلیلی دسترسی به تلفن همراه خود را از دست دادید (مثلاً گوشی شما خراب شد یا نرم‌افزار از روی آن پاک شد)، بتوانید با نصب دوباره همین نرم‌افزار بر روی هر گوشی دیگری و اسکن کد QR (یا وارد کردن کد به صورت دستی) به ارزهای دیجیتال خود دسترسی پیدا کنید.

نرم افزار گوگل آتنتیکیتور
نرم افزار گوگل آتنتیکیتور

حال تنها کاری که باقی می‌ماند وارد کردن رمز عبور تعیین شده توسط شما در قسمت Enter login password و کد ارائه شده توسط Google Authenticator در قسمت Enter 2FA code from the app (مطابق با شکل زیر) است.

فعالسازی احراز هویت دو عاملی بایننس
فعالسازی احراز هویت دو عاملی بایننس

توجه داشته باشید که کد ارائه شده توسط Google Authenticator یک کد یک بار مصرف مانند رمزهای پویاست که هر ۳۰ ثانیه تغییر می‌کند. از این کد برای هر بار ورود به حساب بایننس‌تان استفاده می‌شود. برای هربار ورود به این حساب، باید نرم‌افزار Google Authenticator خود را باز کنید و کد ارائه شده را ظرف مدت کمتر از سی ثانیه در فیلد مربوط در سایت بایننس وارد کنید، و یا این که منتظر کد جدید باشید.

پس از این که مراحل ثبت نامتان تکمیل شد و وارد حساب بایننس خود شدید، ممکن است با صفحه‌ای شبیه به شکل زیر روبه‌رو شوید.

ورود به حساب بایننس
ورود به حساب بایننس

گزینه SMS Authentication را به هیچ وجه فعال نکنید. اما استفاده از گزینه Anti-Phishing Code را پیشنهاد می‌کنیم. در این قسمت شما می‌توانید کدی را برای خود تعریف کنید که از شما در برابر حملات فیشینگ محافظت کند.

حمله فیشینگ به حمله‌ای گفته می‌شود که در طی آن شخص یا گروهی از هکرها از جانب یک کمپانی معتبر ایمیلی را برای سایرین ارسال کرده و از این طریق شروع به سوءاستفاده و کسب درآمد می‌کنند. کدی که شما در این قسمت وارد می‌کنید در ابتدای تمامی ایمیل‌های ارسال شده از طرف بایننس استفاده می‌شود و از این طریق، مطمئن خواهید شد که این خود بایننس است که این ایمیل را برای شما ارسال کرده است.

از این پس برای ورود به حساب خود در بایننس، باید از گزینه log in که در کنار گزینه register وجود دارد استفاده کنید. اگر مراحل ثبت نام را به دقت مطالعه کرده باشید، احتمالاً در خصوص چگونگی ورود به حساب نیز مشکلی نخواهید داشت. اما به عنوان مرور : برای ورود به حساب بایننس خود ابتدا وارد سایت بایننس می‌شوید؛ گزینه log in را انتخاب می‌کنید؛ ایمیل و رمز عبور خود را وارد می‌کنید؛ نرم‌افزار Google Authenticator خود را باز کرده و کد ارائه شده را در قسمت مورد نظر وارد می‌کنید؛ و وارد حساب خود می‌شوید.

برای انتقال تترهایی که قصد دارید از صرافی داخلی خریداری کنید به حساب بایننس خود، مطابق شکل زیر به قسمت wallet  و سپس spot مراجعه کنید.

چگونگی واریز ارز دیجیتال به حساب بایننس
چگونگی واریز ارز دیجیتال به حساب بایننس

در صفحه‌ای که برایتان گشوده خواهد شد، شما می‌توانید لیستی از ارز های دیجیتال بعلاوه موجودی خود در هر یک را مشاهده کنید. این موجودی در ابتدای کار برای شما صفر خواهد بود. همانطور که در شکل زیر مشاهده می‌کنید، این صفحه قسمتی تحت عنوان Search Coin را در اختیار شما قرار می‌دهد. شما باید کلمه Tether (یا نام اختصاری این ارز دیجیتال یعنی USDT ) را در آن جستجو کنید.

جستجوی ارزهای دیجیتال در بایننس
جستجوی ارزهای دیجیتال در بایننس

با پیدا کردن و انتخاب تتر ، با چیزی شبیه به شکل زیر مواجه خواهید شد.

ارز دیجیتال تتر در صرافی بایننس
ارز دیجیتال تتر در صرافی بایننس

با انتخاب گزینه Deposit (به معنی سپرده‌گذاری کردن یا به حساب واریز کردن) ، آدرس تتر حساب بایننس خود را خواهید یافت. این همان آدرسی است که در هنگام خرید تتر از صرافی ایرانی، باید به عنوان آدرس کیف پول وارد کنید.

مراحل خرید از صرافی ایرانی در هر دو روش ذکر شده یکسان است. تنها تفاوت آن‌ها در ارز دیجیتال خریداری شده و آدرسی است که در اختیار آن‌ها قرار می‌دهید. در روش اول، ارز مورد خرید شما بیت کوین و آدرس ارائه شده از جانب شما نیز آدرس کیف پول بیت کوین شماست؛ در حالی که در روش دوم ارز مورد خرید تتر و آدرس ارائه شده نیز آدرس تتر حساب بایننس شماست.

حال که میزان تتر مورد نظر خود را خریداری کردید و آن را به حساب بایننس خود انتقال دادید، نوبت به تبدیل این تتر به بیت کوین می‌رسد. برای این کار باید به قسمت trade حساب خود (که همانطور که در شکل زیر مشاهده می‌کنید، در نوار بالای سایت قرار دارد) مراجعه کنید.

انتخاب گزینه ترید در صرافی بایننس
انتخاب گزینه ترید در صرافی بایننس

با انتخاب trade ، گزینه‌هایی مانند شکل زیر برایتان نمایش داده خواهد شد.

انواع ترید در صرافی بایننس
انواع ترید در صرافی بایننس

چیزی که ما با آن کار داریم، فقط دو گزینه اول یعنی basic و classic است.

ترید basic در بایننس

انجام ترید به شیوه basic یا همان ابتدایی، راحت‌ترین اما در عین حال محدودترین گزینه ترید در بایننس است. البته چون عملیات مورد نظر ما در این جا تبدیل تتر به بیت کوین است، متوجه این محدودیت نخواهید شد. چرا که هر دوی این ارزهای دیجیتال از شناخته‌شده ‌ترین‌ها در دنیای کریپتو هستند. اما به طور کلی، این قسمت گزینه‌های متنوعی از ارز های دیجیتال را در اختیارتان قرار نمی‌دهد و همچنین دارای امکانات دیگری مانند نمودار تغییرات قیمت نیز نیست.

با همه این اوصاف، همانطور که اشاره کردیم، برای انجام معامله ساده‌ای مانند تبدیل تتر به بیت کوین استفاده از همین گزینه کفایت می‌کند.

با باز کردن ترید basic ، خواهید دید که این ترید به صورت پیش‌فرض بر روی معامله تبدیل تتر (USDT) به بیت کوین (BTC) قرار دارد. بنابراین تغییری در نوع ارزهای دیجیتال ایجاد نکنید و تنها میزان تتری که تمایل دارید به بیت کوین تبدیل کنید را در قسمت Enter amount وارد نمایید. فراموش نکنید که حداقل میزان اتری که قابل تبدیل به بیت کوین است، ۱۵ تتر است.

تبدیل تتر به بیت کوین در صرافی بایننس
تبدیل تتر به بیت کوین در صرافی بایننس

با وارد کردن مبلغ مورد معامله و زدن دکمه تأیید تراکنش (و انتخاب گزینه continue و تأیید نهایی آن)، تترهای شما به همین راحتی و در درون حساب بایننس‌تان به بیت کوین تبدیل خواهند شد.

ترید کلاسیک در بایننس

همانطور که اشاره کردیم، گزینه دیگری نیز برای ترید یا تبدیل ارزهای دیجیتال به یکدیگر وجود دارد و آن گزینه ترید کلاسیک (classic) است. ممکن است ابتدا با باز کردن صفحه ترید کلاسیک کمی گیج شوید؛ اما حقیقت این است که تبدیل ارزهای دیجیتال توسط ترید کلاسیک در بایننس نیز خیلی پیچیده نیست و به راحتی قابل انجام است. با انتخاب گزینه ترید کلاسیک، با صفحه‌ای مشابه شکل زیر مواجه خواهید شد.

صفحه ترید کلاسیک در بایننس
صفحه ترید کلاسیک در بایننس

در این صفحه نیز سر و کار ما با جفت های معاملاتیست. البته جفت معاملاتی پیش فرض ترید کلاسیک نیز همانطور که در شکل مشاهده می‌کنید، جفت بیت کوین و تتر است:

جفت معاملاتی بیت کوین تتر در صرافی بایننس
جفت معاملاتی بیت کوین تتر در صرافی بایننس

اما جفت‌های زیاد دیگری نیز وجود دارند که آن‌ها را قسمت راست تصویر مشاهده می‌کنید.

جفت های معاملاتی در صرافی بایننس
جفت های معاملاتی در صرافی بایننس

همانطور که مشاهده می‌کنید، در این قسمت گزینه search نیز در اختیار کاربران قرار گرفته است تا با جستجوی ارز دیجیتال مورد نظر خود، تمامی جفت های معاملاتی آن را پیدا کنند.

با همه این اوصاف، ما کار خود را با همین جفت معاملاتی BTC/USDT ادامه خواهیم داد. با اسکرول کردن صفحه مربوط به ترید کلاسیک به سمت پایین، تصویری مشابه شکل زیر را مشاهده خواهید کرد.

ترید بیت کوین و تتر به روش کلاسیک در بایننس
ترید بیت کوین و تتر به روش کلاسیک در بایننس

همانطور که می‌بینید، دو بخش مربوط به خرید بیت کوین (Buy BTC) و فروش بیت کوین (Sell BTC) در اختیارتان قرار گرفته است. چیزی که ما با آن کار داریم، قسمت مربوط به خرید بیت کوین (کادر سبز رنگ) است.

در این قسمت، سه کادر با نام‌های Price (قیمت) ، Amount (مقدار) و Total (مقدار کلی/نهایی) را مشاهده می‌کنید. اطلاعات مربوط به قیمت توسط خود صرافی تکمیل شده است.

قیمت هر یک بیت کوین در زمان نگارش این مقاله (شهریور ۹۹) برابر با ۱۰۴۸۶.۹۲ تتر (یعنی چیزی حدود ۱۰۴۸۶.۹۲ دلار) است. برای خرید بیت کوین ، شما دو راه دارید: این که مقدار بیت کوین مورد نظر خود را در قسمت amount وارد کنید؛ یا این که مقدار تتر مورد نظر خود را در قسمت total اضافه نمایید.

در صورتی که مقدار بیت کوین مورد نظر خود را وارد کنید، صرافی به شما خواهد گفت که برای خرید این مقدار بیت کوین چقدر تتر باید بپردازید. و در صورتی که مقدار تتر مورد نظر خود را وارد کنید، به شما خواهد گفت که با این مقدار تتر چقدر بیت کوین می‌توانید خریداری کنید.

برای نشان دادن این ویژگی، می‌توانیم از مقادیر امتحانی ۰.۰۲ بیت کوین و ۵۰ تتر استفاده کنیم. همانطور که در شکل‌های زیر مشاهده می‌کنید، برای خرید ۰.۰۲ بیت کوین باید (کمی بیشتر از) ۲۰۹.۷۳ تتر بپردازیم؛ و با ۵۰ تتر می‌توانیم ۰.۰۰۴۷۶۸ بیت کوین خریداری کنیم.

خرید بیت کوین با تعیین مقدار بیت کوین در بایننس
خرید بیت کوین با تعیین مقدار بیت کوین در بایننس

 

خرید بیت کوین با تعیین مقدار تتر در بایننس
خرید بیت کوین با تعیین مقدار تتر در بایننس

در این نقطه تنها کاری که باقی می‌ماند، فشردن گزینه Buy BTC و خرید بیت کوین است.

اگر این مقاله را تا به این جا به طور کامل مطالعه کرده باشید، از تمام چیزی که برای خرید بیت کوین باید بدانید آگاهی دارید. با مطالعه دقیق مطالب این مقاله و انجام قدم به قدم مراحل ذکر شده، خواهید توانست به راحتی بیت کوین مورد نظر خود را خریداری کنید.

البته فرآیند خرید سایر ارز های دیجیتال نیز در عین تفاوت‌های جزئی که می‌تواند با خرید بیت کوین داشته باشد، از یک قاعده کلی و مشابه با فرآیند ذکر شده در خصوص بیت کوین پیروی می‌کند. با کمی آشنایی با سایت بایننس و جستجو در آن (مانند سرچ کردن ارزهای مختلف در قسمت spot یا مشاهده جفت های معاملاتی مختلف در قسمت ترید کلاسیک) ، خواهید دید که مهارت لازم برای خرید و تبدیل ارز های دیجیتال را در مدت زمان کوتاهی پیدا کرده‌اید.


استفاده از نمودار برای تریدهای پیشرفته


با باز کردن صفحه ترید کلاسیک، اولین چیزی که مشاهده می‌کنید یک نمودار به رنگ‌های سبز و قرمز است که در نگاه اول خیلی پیچیده به نظر می‌رسد. حقیقت نیز این است که برای یک عملیات معمولی مانند خرید بیت کوین یا تبدیل ارز های دیجیتال ، نیازی به استفاده از نمودار نیست.  اما اطلاعاتی که نمودارهای این چنینی برای تریدهای پیشرفته در اختیار کاربران قرار می‌دهند به شدت ارزشمند است. در این قسمت از این مقاله قصد داریم نگاه کوتاهی به این نمودارها داشته باشیم و توضیح مختصری را در مورد آن‌ها به شما ارائه دهیم.

نمودار نمایش داده شده توسط صرافی بایننس ، یک نمودار شمعی یا کندل استیک (Candlestick) است.

در محور افقی این نمودار زمان و در محور عمودی آن قیمت را مشاهده می‌کنید. تفاوت این نمودار با یک نمودار خطی در این است که به جای نشان دادن قیمت در هر نقطه از زمان و اتصال این نقاط به هم، محدوده‌ای از قیمت را در هر بازه زمانی مشخص نمایش می‌دهد.

تصور کنید با یک نمودار خطی روبه‌رو هستیم که قیمت یک ارز دیجیتال را در هر دقیقه نمایش می‌دهد. یکی از مشکلاتی که چنین نموداری با آن مواجه است، نوسان قیمتی است که در هر دقیقه اتفاق می‌افتد. ارز دیجیتالی که از بی‌ثباتی قیمت رنج می‌برد، ممکن است در طول یک دقیقه با چندین تغییر قیمت مواجه شود. نمودار خطی توانایی نمایش این نوسانات را نخواهد داشت. نمودار های شمعی برای حل این مشکل پا به عرصه ظهور گذاشتند.

این نمودارها برای نمایش قیمت از ابزارهایی استفاده می‌کنند که کندل (candle) خوانده می‌شوند. یک کندل همانطور که در شکل زیر مشاهده می‌کنید، از چندین قسمت تشکیل می‌شود. قیمت یک ارز دیجیتال در لحظه شروع یک بازه زمانی و قیمت آن در لحظه پایان این بازه، اطلاعاتی هستند که توسط بدنه این کندل نمایش داده می‌شوند.

یک کندل همچنین از قسمت دیگری به نام سایه یا shadow برخوردار است. سایه بالایی یک کندل نشان‌دهنده بالاترین قیمت تجربه شده در طول این بازه زمانیست و سایه پایینی، کمترین قیمت تجربه شده را نمایش می‌دهد.

اگر قیمت یک ارز دیجیتال در زمان شروع یک بازه زمانی از قیمت آن در زمان پایان این بازه کمتر باشد (یعنی ارز با افزایش قیمت روبه‌رو شود)، کندل به رنگ سبز در می‌آید؛ و در غیر این صورت کندل قرمز خواهد بود. تصویر زیر گویای اطلاعات نمایش داده شده توسط یک کندل است.

تحلیل اجزای نمودار شمعی یا کندل استیک
تحلیل اجزای نمودار شمعی یا کندل استیک

با توجه به این اطلاعات، احتمالاً می‌توانید حدس بزنید که هرچه فاصله قیمت یک ارز در زمان باز شدن و بسته شدن بیشتر باشد، بدنه کندل فرم طولانی‌تری خواهد داشت. همچنین اگر قیمت یک ارز در زمان بسته شدن برابر با بالاترین قیمت تجربه شده توسط این ارز در این بازه زمانی باشد، با یک کندل بدون سایه بالایی مواجه خواهیم شد (و بالعکس).

لازم به ذکر است که این اطلاعات، مربوط به یک بازه زمانی ۵ دقیقه‌ایست که به صورت پیش‌فرض توسط خود بایننس تنظیم شده است. در صورت تمایل، این امکان را خواهید داشت که بازه زمانی را تغییر داده و آن را (مطابق با شکل زیر) تا یک دقیقه کاهش و تا ۳۰ دقیقه افزایش دهید.

تغییر بازه زمانی نمودار شمعی بایننس
تغییر بازه زمانی نمودار شمعی بایننس

با همه این اوصاف، باز هم تأکید می‌کنیم که این نمودارها برای تریدهای ابتدایی و ساده‌ای مانند تبدیل ارز دیجیتال کارایی ندارند. چیزی که مهم است مشاهده این نمودارها نیست؛ بلکه تحلیل آن‌هاست که از عهده تریدرهای مبتدی خارج است. تحلیل نمودارهای شمعی یکی از زیرشاخه‌های تحلیل تکنیکال است. این نوع تحلیل این امکان را برای شما ایجاد می‌کند تا با مشاهده الگوها و بهره‌گیری از اندیکاتور ها، مواردی از جمله روند بازار، محدوده‌های حمایت و مقاومت، فشارهای بازار (فشارهای خرید و فروش) و … را پیش‌بینی کنید.

درباره نمودارهای کندل استیک بیشتر بخوانید:


جمع‌بندی


در این مقاله سعی کردیم مروری به کاربردی‌ترین روش‌هایی داشته باشیم که برای خرید بیت کوین مورد استفاده قرار می‌گیرند و مراحل آن‌ها را به صورت قدم به قدم و به همراه تصاویر برایتان تشریح کنیم.

تأکید این نکته ضروری است که برای انتخاب یکی از این دو روش، بهتر است هدف خود از خرید بیت کوین را کاملاً تعریف کرده و با دیدی باز و واضح وارد این بازار شوید. اگر هدف شما از خرید بیت کوین سرمایه‌گذاری طولانی مدت است و یا قصد خرید بیت کوین در حجم بالا را دارید، استفاده از حساب صرافی‌هایی مانند بایننس برای شما توصیه نمی‌شود. این صرافی‌ها کدی تحت عنوان کلید خصوصی را در اختیارتان قرار نمی‌دهند و نگهداری دارایی در این صرافی‌ها مانند این است که دارایی خود را در نزد یک واسطه مانند بانک به امانت بگذارید.

از طرفی به دلیل مسئله تحریم‌ها و عدم امکان استفاده قانونی از امکانات این صرافی‌ها برای کاربران ایرانی، نمی‌توان احتمال و خطر فریز و بلوکه شدن دارایی‌ها را به طور کلی انکار کرد (هرچند که این احتمال کم باشد). اما در صورتی که هدف شما از خرید بیت کوین انجام ترید و تبدیل ارزهای دیجیتال به یکدیگر است، در این صورت استفاده از بایننس گزینه مناسبی خواهد بود. چرا که کارمزد تبدیل ارز های دیجیتال در درون حساب این صرافی خیلی کم است.

در نهایت این شمایید که با انجام مطالعه و تحقیق کافی و همچنین با تعیین دقیق مواضع خود، باید بهترین و مناسب‌ترین روش را برای خود انتخاب کرده و برخی نکات منفی پرهیزناپذیر آن را نیز بپذیرید.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.