چگونه بیت کوین‌ های خود را به‌طور ایمن نگهداری کنیم؟

مزیت اصلی بیت کوین (و دیگر رمز ارزها) این است که شما و تنها شما می‌توانید بر آن نظارت کنید. هیچ نهاد، دولت یا بانکی نمی‌تواند کنترل آن را از شما بگیرد. اما وجود چنین قدرت و اختیاری برای شما مسئولیت‌پذیری زیادی را می‌طلبد. به دلیل اینکه تنها شما می‌توانید بر روی درآمدهایتان نظارت و کنترل داشته باشید، ازاین‌رو در صورت بروز هرگونه مشکل هیچ‌کس قادر نیست به شما کمک کند. اگر خرابکاری کنید تنها می‌توانید خودتان را سرزنش کنید؛ بنابراین ایمنی سکه‌ها باید در بالاترین اولویت برای صاحبان رمز ارز قرار گیرد. در اینجا فهرستی از بدترین تا بهترین گزینه‌ها برای حفظ سکه‌ها ارائه‌شده است.

0 108

صرافی‌های رمز ارز

سطح امنیت: پایین

ارزش ذخیره‌سازی توصیه‌شده: 0 دلار

کیف پول‌های توصیه‌شده: توصیه نشده است.

کاربردپذیری: کنترل کاملی بر درآمدهایتان ندارید.

99 درصد هک‌ها در صرافی‌ها اتفاق می‌افتد بنابراین آنجا خطرناک‌ترین مکان برای نگهداری سکه‌هایتان است. حتی انتقال مقدار زیادی از سکه‌هایتان برای یک مدت‌زمان کوتاه نیز به علت احتمال هک شدگی صرافی می‌تواند خطرناک باشد. آنچه را که برای Mt. Gox اتفاق افتاد به خاطر بیاورید. لازم به ذکر نیست که شما مجبورید از پروسه‌ی رنج‌آور KYC عبور کنید و صرافی می‌تواند درآمدهایتان را مسدود کنند.

کیف پول‌های آنلاین

سطح امنیت: متوسط

ارزش ذخیره‌سازی توصیه‌شده: هزار دلار تا 10 هزار دلار

کیف پول‌های توصیه‌شده: بلاکچین

کاربردپذیری: مناسب برای استفاده روزانه برای تلفن همراه و کامپیوتر

کیف پول‌های آنلاین به نسبت صرافی‌ها دارای امنیت بیشتری هستند چراکه اغلب آن‌ها سکه‌های مشتریان را به‌صورت جداگانه از یکدیگر نگهداری می‌کنند و بنابراین هر حساب باید به صورت جدا هک شود. بااین‌وجود به علت دسترسی آنلاینی که دارند می‌توانند توسط هرکسی هک شوند. میان کیف پول‌های آنلاین تفاوت بزرگی وجود دارد. برخی از آنهایی که دارای امکان احراز هویت دومرحله‌ای هستند از امنیت مطلوبی برخوردار می‌باشند درحالی‌که بقیه همانند صرافی‌ها درخطر هستند.

کیف پول دسکتاپ

سطح امنیت: بالا

ارزش ذخیره‌سازی توصیه‌شده:10 هزار دلار تا 100 هزار دلار

کیف پول‌های توصیه‌شده: Bitcoin Core

کاربردپذیری: برای کاربران حرفه‌ای‌تر

کیف پول‌های دسکتاپ عموماً از امنیت بالایی برخوردار هستند و تنها خطری که آن‌ها را تهدید می‌کند امکان هک شدن کامپیوتر توسط هکر از راه دور یا دزدیده شدن اطلاعاتتان از طریق یک ویروس تروجان است. داشتن کیف پول دسکتاپ در یک رایانه آفلاین تقریباً غیرقابل هک شدن بوده و تنها در برابر سرقت فیزیکی آسیب‌پذیر است.

کیف پول سخت‌ افزاری

سطح امنیت: بسیار بالا

ارزش ذخیره‌سازی توصیه‌شده: بیش از یک‌میلیون دلار

کیف پول‌های توصیه‌شده: Trezor یا Ledger

کاربردپذیری: مناسب برای استفاده روزانه یا ذخیره‌سازی بلندمدت

کیف پول‌های سخت‌افزاری بسیار ایمن هستند. درواقع هیچ شانسی برای هک کردن آن‌ها وجود ندارد. بااین‌وجود یک ضعف دارند: سید بازیابی . 100٪ کلاه‌برداری‌ها از کیف پول‌های سخت‌افزاری به علت دزدیده شدن عبارت بازیابی است. توصیه می‌شود که سید بازیابی خود را درجایی امن در منزل یا در صندوق امانات بانک نگهداری کنید.

کیف پول کاغذی

سطح امنیت: بالاترین حد ممکن

ارزش ذخیره‌سازی توصیه‌شده: بیش از یک‌میلیون دلار

کیف پول‌های توصیه‌شده: bitaddress.org

کاربردپذیری: تنها برای نگهداری طولانی‌مدت

یک روش سنتی برای نگهداری ایمن بیت کوین هایتان که هنوز هم کار می‌کند. شما با یک کیف پول کاغذی به‌سادگی کلید خصوصی کیف پول بیت کوین خود را یادداشت می‌کنید که دارای بیشترین سطح از امنیت ممکن است. تنها خطری که در اینجا ممکن است با آن روبرو شوید این است که کسی کاغذی را که در آن کلید خصوصی خود را یادداشت کردید بدزدد، بنابراین باید ان را در خانه و درجایی امن یا در صندوق امانت بانک نگهداری کنید.

چگونه می‌توان از سید بازیابی و کیف پول کاغذی محافظت کرد؟

  1. حداقل دو کپی از آن داشته باشید و هرکدام از آن‌ها را درجایی مختلف (بانک و خانه) نگهداری کنید، بدین‌صورت اگر یک کپی از آن به سرقت رفته یا مخدوش شود شما هنوز یک کپی دیگر در اختیاردارید.
  2. آن‌ها را در مقابل آتش‌سوزی ایمن کنید. آتش‌سوزی به نسبت سرقت، احتمال قوی‌تری برای نابودی کیف پولتان است.
  3. توجه داشته باشید که صندوق امانت بانک به‌طور صد در صد ایمن نیست. در برخی موارد همچون صدور حکم دادگاه، بانک موظف می‌شود محتوای صندوق امانت شما را به مراجع ذیصلاح تحویل دهد؛ بنابراین بهتر است که برای امنیت بیشتر آن‌ها را به‌جای نگهداری بر روی یک‌تکه کاغذ، به‌صورت یک فایل رمزنگاری شده نگهداری کنید.
  4. هنگام رمزنگاری سید یازبابی یا کیف پول خود ابتدا اینترنت سیستم خود را قطع کنید و سپس فایل را ایجاد کنید. پس‌ازآن فایل را به یک حافظه USB انتقال داده و آن را از روی سیستمتان حذف کنید (و نیز از recycle bin). شما هم‌چنین می‌توانید قبل از اتصال سیستمتان به اینترنت، از نرم‌افزار مطمئنی برای پاک‌سازی هرگونه ردپایی از فایل بر روی سیستم خود استفاده کنید.

و مهم‌تر از همه: با هیچ‌کس در مورد میزان پول‌هایتان و مکان نگهداری بیت کوین‌هایتان صحبت نکنید!

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.