استخراج بیت کوین کش ، آموزش و راهنمای مقدماتی

استخراج در واقع فرآیند حل معماهای پیچیده‌ی ریاضی است. استخراج‌کنندگان مهم‌ترین بخش خانواده‌ی هر رمز ارز هستند چون نه تنها مشروعیت تراکنش‌ها را تایید می‌کنند بلکه مسئول قرار دادن توکن‌های جدید در گردش هستند. در این مطلب به شما آموزش داده می‌شود که با استفاده از چه سخت افزارها و نرم‌افزارهایی می‌توانید بیت کوین کش را استخراج کنید، همچنین نام چند استخر استخراج بسیار خوب نیز به منظور استفاده علاقه‌مندان آورده شده است.

0 5,322

اگر به بیت کوین کش باور دارید، راهی برای پشتیبانی از شبکه و کسب مقداری بیت کوین کش پیش رویتان قرار دارد؛ و این راه استخراج بیت کوین کش.

آموزش استخراج بیت کوین کش

استخراج در واقع فرآیند حل معماهای پیچیده‌ی ریاضی است. استخراج‌کنندگان مهم‌ترین بخش خانواده‌ی هر ارز رمزنگاری‌ شده هستند چون نه تنها مشروعیت تراکنش‌ها را تایید می‌کنند بلکه مسئول قرار دادن توکن‌های جدید در گردش هستند.

آموزش استخراج بیت کوین کش

استخراج‌کنندگان پاداش‌های زیادی به ازای استخراج موفق یک بلوک از تراکنش‌ها دریافت می‌کنند. پاداش‌ها در شبکه‌ی بیت کوین کش ۱۲.۵ BCH به ازای هر بلوک به اضافه‌ی کارمزدهای تعیین‌شده در بلوک هستند.

آیا استخراج بیت کوین کش سودآور است؟

برای کسب درآمد مناسب از بیت کوین کش در سال ۲۰۱۸ باید ابتدا برای تهیه یک سری تجهیزات تخصصی هزینه کنید.

اما پیش از این کار باید با استفاده از محاسبه‌گر سود بدانید که سودتان حدودا چقدر خواهد بود. برای استفاده از این محاسبه‌گر باید میزان سرعت پردازش هش (Hash) خود را بدانید، یعنی میزان سرعتی که کامپیوتر یا تجهیزات شما می‌تواند خروجی یک تابع هش را پردازش کند. این هش هرچه بیشتر باشد، شانس بیشتری برای موفق شدن در استخراج یک بلوک خواهید داشت.

این محاسبه‌گر می‌تواند برای پیدا کردن هش کامپیوترتان هم به شما کمک کند، در حالی که این محسابه‌گر، سخت‌افزارِ مورد استفاده و هزینه‌ی برق مصرفی‌تان را به شما خواهد گفت.

آموزش استخراج بیت کوین کش
آموزش استخراج بیت کوین کش

آیا استخراج بیت کوین کش از بیت کوین سودآورتر است؟

فرایند استخراج بیت‌ کوین کش بسیار به استخراج بیت کوین شباهت دارد، اما چند تفاوت نیز با هم دارند. اولین و مهم‌ترین تفاوت آنان حجم بلوک است؛ حجم بلوک بیت کوین کش ۸ مگابایت و بلوک بیت کوین ۱ مگابایت است. البته بلوک‌های بزرگ‌تر به قدرت محاسباتی و هزینه‌ی بیشتری دارند، ولی از سوی دیگر استخراج‌کنندگان می‌‌توانند در بلوک‌های بزرگ‌تر کارمزدهای بیشتری جمع کنند.

از آن‌جایی که هر دو ارز بیت کوین و بیت کوین کش از یک بلاکچین استفاده می‌کنند، پاداش هر بلوک استخراج شده ۱۲.۵ توکن خواهد بود. اگرچه اکنون بیت کوین قیمتی در حدود ۱۰ هزار دلار دارد و بیت کوین کش قیمتی حدود ۱۵۰۰ دلار دارد، ولی بیت کوین کش برای جذب کردن استخراج‌کنندگان دشواری استخراج را پایین نگه داشته است و در اینجاست که EDA (تعدیل اورژانسی دشواری) به کار می‌آید.

آموزش استخراج بیت کوین کش

EDA درست پس از اینکه تعدیل دشواری اتوماتیک، استخراج بیت‌ کوین کش را ۳۰۰ برابر دشوار کرده بود اجرا شد و باعث شد که بسیاری از استخراج‌کنندگان به BTC برگردند.

البته آنچه جالب توجه است این است که بسیاری از آنان در زمان ضرر نیز استخراج را ادامه دادند که شاید به دلیل باور آنان به بیت کوین کش و باقی‌ماندن در کنار این فورک بوده باشد.

طبق گفته سایت BitInfoCharts، استخراج بیت‌ کوین کش با یک تریلیون هش بر ثانیه (THash/s) به طور متوسط درآمد روزانه‌ی ۱۳۵۲۶ دلاری دارد. این رقم برای بیت کوین ۱۲۲۷۵ دلار در روز است. لازم به ذکر است که این ارقام هزینه‌های کارمزدهای تراکنش‌ها را در نظر نمی‌گیرند. کاربران بیت کوین به طور متوسط حدود ۲۸ دلار برای تراکنش بیت کوین می‌پردازند، در حالی که کارمزدهای بیت کوین کش بسیار ناچیز هستند.

چگونه استخراج بیت کوین کش را شروع کنیم؟

خب باید پیش از شروع، هزینه‌ی ریگ استخراج و مقدار سود را بدانید. اگر هنوز قصد دارید بیت کوین کش استخراج کنید، پس ادامه مطلب را بخوانید.

اول باید یک کیف پول بیت کوین کش برای دریافت پاداش‌های استخراج خود داشته باشید. به دلایل امنیتی پیشنهاد می‌شود کیف پولی را انتخاب کنید که کلیدهای خصوصی حساب شما را بر دستگاهی که روی آن نصب شده است ذخیره کند.

همچنین یک نسخه پشتیبان از فایل wallet.dat کیف پولتان در دستگاهی دیگر بگیرید و یا آن را کپی کرده و در محلی امن نگه‌داری کنید، چون اگر کامپیوترتان خراب شود و یا به سرقت برود دیگر نمی‌توانید بدون وجود این فایل دارایی‌هایتان را بازگردانید و برای همیشه از دست می‌روند. می‌توانید مطالب دیگر سایت را برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد کیف پول‌های بیت کوین کش بخوانید.

در این مرحله باید تصمیم بگیرید که آیا خودتان می‌خواهید استخراج کنید یا به یک استخر مجازی استخراج بپیوندید.

استخر استخراج شامل گروهی از استخراج‌کنندگان بیت کوین کش است که قدرت کامپیوتری خود را برای افزایش شانس خود در حل کردن معماها ترکیب می‌کنند. ریگ استخراج شما در یک استخر، الگوریتم‌های کوچک‌تر و ساده‌تری برای حل کردن دریافت می‌کند و این کار شراکتی شما باعث افزایش شانس این استخر برای حل الگوریتم‌های بیشتر و به دست آوردن پاداش‌های بیشتر برای شما می‌شود. وقتی استخر پاداشی دریافت کند، آن را بسته به قدرت رایانشی‌ که هر عضو به استخر وارد کرده، بین اعضا تقسیم می‌کند.

 

آموزش استخراج بیت کوین کش

 

از سوی دیگر اگر خودتان موفق به استخراج یک بلوک از تراکنش‌ها شوید، کل پاداش ۱۲.۵ BCH را دریافت می‌کنید. مشکل اینجاست که این امر به جز داشتن یک ریگ استخراج بسیار قدرت‌مند ممکن نیست که البته برق زیادی مصرف می‌کند و در نبود آن هم نمی‌توان سودهای ناچیز حاصل از استخراج را تحمل کرد؛ بنابرین اکثر استخراج‌کنندگان ترجیح می‌دهند که برای استخراج به یک استخر بپیوندند.

در هنگام انتخاب استخر مجازی، از بزرگی‌ آن، مدت زمان پیدا کردن یک بلوک، ساختار پرداخت آن، کارمزد آن و نوع آماری که ارائه می‌دهند اطمینان حاصل کنید. برای پیوستن به یک استخر تنها باید در وب‌سایت آن ثبت نام کنید و یک حساب بسازید. پس از آن باید یک حساب کارگر (worker) ایجاد کنید. به ازای هر استخراج‌کننده‌ای که برایتان کار بکند باید از ID کارگری‌تان استفاده کنید تا کمکی که به استخر می‌کنید قابل شناسایی باشد.

در این مرحله آماده‌ی اتصال سخت‌افزار استخراج خود هستید، کامپیوترتان را روشن کنید و آن را اجرا کنید.

اما برای اینکه بتوانید ریگ‌تان را کنترل و نظارت کنید باید نرم‌افزار استخراج را هم روی کامیپوترتان نصب کنید. نرم‌افزار مناسب هم به سیستم‌ عامل‌ و هم به ریگ‌تان بستگی دارد.

اگر تصمیم به پیوستن به یک استخر گرفته‌اید، پس باید نرم‌افزار خود آن را داشته باشید. بعضی از نرم‌فزارها با تنظیمات کامل از جمله آدرس کیف پول به شما تحویل می‌شوند، که در این موارد تنها باید آن را نصب و وصل کنید.

اگر عضوی از یک استخر هستید باید نام کاربری، رمز عبور و آدرس استخر را در نرم‌افزار وارد کنید. به محض تنظیم شدن شروع به استخراج بیت کوین کش می‌کنید. اگر به تنهایی استخراج کنید، به محض اتمام یک بلوک، پاداش آن را در کیف پول خود دریافت می‌کنید. اگر هم عضوی از یک استخر باشید، سهم پاداش شما به صورت خودکار محاسبه شده و به حسابتان اضافه می‌شود. فقط در هنگام ثبت نام در استخر از وارد کردن آدرس کیف پول در کاردهای مربوطه اطمینان حاصل کنید.

سخت‌افزارِ استخراج

این روزها استخراج تنها در صورتی سودآوری دارد که در استخراجASIC  (کامپیوترهای خاص که صرفا برای استخراج ساخته شده‌اند) سرمایه‌ گذاری کنید. باید در کنار سایر هزینه‌ها، میزان هش استخراج‌کننده و مصرف برق را هم در نظر داشته باشید. در اینجا جدولی از بهترین استخراج‌کنندگان ASIC حال حاضر وجود دارد.

نام دستگاه میزان مصرف برق نرخ هش حدود قیمت
Antminer S9 ۱۳۷۵W +- 7% ۱۲.۹۳ TH/s $۲۰۰۰
Antminer R4 ۸۴۵W +-9% ۸.۶ TH/s $۱۰۰۰
Avalon 7 ۸۵۰-۱۰۰۰W ۶ TH/s $۸۸۰
Antminer S7 ۱۲۹۳W ۴.۷۳ TH/s $۵۹۹
Antminer S5 ۵۹۰W ۱.۱۵۵ TH/s $۱۹۹
Avalon 6 ۱۱۰۰W ۳.۵ TH/s $۷۰۰
Antrouter R1 اندک ۵.۵ GH/s $۳۹

نرم‌افزارِ استخراج

برنامه‌های زیادی برای استخراج بیت‌ کوین کش وجود دارد اما دو برنامه‌ی GCminer و BFGminer از محبوب‌ترین برنامه‌های command line هستند.

اگر رابط‌ کاربری خط فرمان برایتان زیادی پیچیده باشد، می‌توانید از برنامه‌ی EasyMiner استفاده کنید که به عنوان پوششی برای نرم‌افزارهای GCminer و BFGminer عمل می‌کند و برای استخراج انفرادی و استخر مجازی استفاده می‌شود.

همانطور که قبلا گفتیم، انتخاب نرم‌افزار تحت تاثیر سخت‌افزار است، بنابرین پیشنهاد می‌کنیم که به دنبال برنامه‌های سازگار با دستگاه استخراج خود باشید. علاوه بر این، اگر در یک استخر استخراج می‌کنید، خود استخر برنامه‌ی خاص خود را داراست و نیازی به نصب نرم‌افزار دیگری ندارید.

آموزش استخراج بیت کوین کش

استخرهای استخراج بیت کوین کش

در اینجا بزرگ‌ترین و موفق‌ترین استخرهای استخراج بیت‌ کوین کش را برایتان لیست می‌کنم:

  • BTC.com
  • F2Pool
  • ViaBTC
  • Bitcoin.com
  • AntPool
  • BitClub
  • BTC top
آموزش استخراج بیت کوین کش
آموزش استخراج بیت کوین کش

استخراج ابری (Cloud Mining)

در صورتی که بخواهید در استخراج بیت‌ کوین کش سرمایه‌ گذاری کنید و نمی‌خواهید دردسرهای استخراج سخت‌افزاری خودتان را متحمل شوید، استخراج ابری (cloud mining) گزینه‌ی مناسبی است. استخراج ابری یعنی از قدرت رایانشی شراکتی فراهم شده توسط مراکز داده‌ی دیگر استفاده می‌کنید. این نوع استخراج فرایند کار را بسیار آسان می‌کند چون دیگر نیازی به خرید سخت‌افزارهای استخراج پرسروصدا و پرمصرف ندارید.

تنها کاری که نیاز است بکنید این است که یک قرارداد و یک کامپیوتر برای ارتباطات خریداری کرده و یک کیف پول بیت کوین کش دلخواه نصب کنید.

آموزش استخراج بیت کوین کش

با این حال خطرات مشخصی هم در استخراج ابری وجود دارد که سرمایه‌ گذاران باید پیش از پرداخت هزینه‌ی قرارداد از آن‌ها آگاه باشند. سایت‌های بی‌شمار کلاه‌برداری استخراج ابری بیت کوین وجود دارد؛ و قادر به کنترل سخت‌افزار فیزیکی خود هم نیستید. در نهایت هم سودتان به شدت کاهش می‌یابد چون اپراتورها هزینه‌های کمیسیون زیادی برایتان اعمال می‌کنند.

محبوب‌ترین سرویس‌های استخراج ابری Hashflare و Genesis mining هستند. سایت CryptoCompare لیست کاملی از بازار قراردادهای رمز ارز را تهیه کرده است تا به کاربران در درک قرادادهای مناسب کمکی کرده باشد.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.