چگونه به یک نماینده‌‌ی ARK رای بدهیم یا رای داده شده را حذف کنیم؟ نحوه‌‌ی کار به چه صورت است؟

شما می‌‌توانید با استفاده از ARK خود به یک نماینده رای بدهید یا حذف رای نمایید. این نماینده می‌‌تواند خود شما باشد یا یکی دیگر از اعضای جامعه که شما می‌‌خواهید از او حمایت کنید؛ همچنین می‌‌تواند یک دوست یا یک گروه باشد. رای دادن به کمک ARK می‌‌تواند برای شما ARK اضافی به ارمغان آورد که منشاء آن پاداش‌‌های تعیین شده از سوی نمایندگان است. در این راهنمای کوتاه نحوه‌‌ی رای دادن را به شما نشان می‌‌دهیم. در ادامه با ارائه اسکرین شات‌هایی از برنامه Desktop Client ARK، آموزش گام به گام برای رای دهی ارائه شده است.

0 155
ARK Vote
ARK Vote

ARK برای تولید و تایید بلوک از اجماع DPoS یا همان « اثبات سهام محول شده» استفاده می‌‌کند.

شما می‌‌توانید با استفاده از ARK خود به یک نماینده رای بدهید یا حذف رای نمایید. در این راهنمای کوتاه نحوه‌‌ی رای دادن را به شما نشان می‌‌دهیم. به این ترتیب می‌‌توانید به نماینده‌‌ی مورد نظر خود رای بدهید. این نماینده می‌‌تواند خود شما باشد یا یکی دیگر از اعضای جامعه که شما می‌‌خواهید از او حمایت کنید؛ همچنین می‌‌تواند یک دوست یا یک گروه باشد. اگر تصمیم بگیرید که می‌‌خواهید رای خود را عوض کنید و به کس دیگری رای دهید، می‌‌توانید حذف رای کنید. رای دادن به کمک ARK می‌‌تواند برای شما ARK اضافی به ارمغان آورد که منشاء آن پاداش‌‌های تعیین شده از سوی نمایندگان است. این پاداش‌‌ها به ۵۱ نفر اول در فهرست نمایندگان فعال تعلق می‌‌گیرد.

پیش از هر چیز، اگر نرم‌‌افزار Desktop Client ARK را روی سیستم خود ندارید باید آن را از این لینک دانلود و نصب کنید. سپس کیف پولی که می‌‌خواهید از آن رای دهید وارد کرده و به آن دسترسی پیدا کنید.

اطلاعات اصلی پیرامون رای دهی:

 • هر آدرس ARK تنها می‌‌تواند به یک نماینده رای دهد. اگر می‌‌خواهید به نمایندگان بیشتر رای بدهید، کیف پول خود را به آدرس‌‌های ARK دیگر اختصاص دهید و بار دیگر فرآیند رای دهی را تکرار کنید. برای نمونه، مقداری را که می‌‌خواهید با آن رای دهید از کیف پول خود به یک کیف پول دوم بفرستید.
 • یک ARK برابر است با توان رای دهی به وزن یک واحد، بنابراین هرچه ARK بیش‌‌تری داشته باشید وزن بیش‌‌تری در اختیار دارید، اما توجه داشته باشید که اگر کیف پول خود را تقسیم کنید، قدرت رای دهی شما با آن تقسیم خواهد شد. برای نمونه، اگر ۱,۰۰۰ ARK داشته باشید، قدرت رای دهی شما برابر است با ۱,۰۰۰ ARK و اگر آن را به دو کیف پول برابر تقسیم کنید، قدرت رای دهی شما به دو تقسیم می‌‌شود، طوری که کیف پول نخست ۵۰۰ ARK و کیف پول دوم هم ۵۰۰ ARK قدرت رای دهی خواهند داشت.
 • هزینه‌‌ی هر رای یا هر حذف رای برابر با ۱ ARK است. هنگامی که به یک نماینده رای دهید، ۱ ARK هزینه خواهید داد. همچنین هنگامی که حذف رای کنیم هم همان ۱ ARK هزینه می‌‌شود.

این راهنما برای کیف پول دسکتاپ ARK نسخه‌‌ی ۱.۵.۰+ نوشته شده است. برای مشاهده‌‌ی نسخه‌‌ها به این آدرس مراجعه کنید. اگر از نسخه‌‌ی ۱.۴.۳ یا پایین‌‌تر استفاده می‌‌کنید، برای یادگیری نحوه‌‌ی رای دادن این ویدئو را در یوتیوب مشاهده کنید.

 رای دادن

 • Desktop Client ARK را باز کنید
ARK Vote 1
ARK Vote 1
 • روی اکانتی که قصد دارید از آن رای دهید کلیک کنید. دقت کنید که هر رای ۱ ARK هزینه دارد و هرچه ARK بیش‌‌تری در کیف پول خود داشته باشید قدرت رای دهی شما بیشتر خواهد بود. اگر هیچ اکانتی در لیست شما وجود ندارد روی +IMPORT ACCOUNT (وارد کردن اکانت) کلیک کنید و رمز عبوری را که برای کیف پول ARK حاوی توکن‌های ARK خود استفاده می‌‌کنید وارد نمایید.
ARK Vote 2
ARK Vote 2
 • روی تب VOTES (رای‌‌ها) کلیک کنید.
 • روی VOTE کلیک کنید تا مودال باز شود.
  ARK Vote 2
  ARK Vote 2

  یک پنجره‌‌ی رای ظاهر می‌‌شود که در آن دو گزینه پیش روی شماست:

 • روی ‘Active delegates(forging)’ (نمایندگان فعال) کلیک کرده و نماینده‌‌ای را که می‌‌خواهید به آن رای دهید، انتخاب کنید تا نام وی در قسمت دوم نمایش داده شود.
 • خودتان نام نماینده مورد نظر را در قسمت ‘Delegate name’ (نام نماینده) بنویسید.
 • در بخش ‘Passphrase’ رمز عبور خود را وارد نمایید. رمز عبور آدرس ARK که می‌‌خواهید از آن رای دهید.
 • در پایان روی دکمه‌‌ی ‘NEXT’ کلیک کنید.
ARK Vote 4
 • یک بار فرآیند رای دهی خود را بررسی کنید و اگر مشکلی نبود گزینه‌‌ی ‘SEND’ (ارسال) را بزنید تا رای شما ثبت شود. به این ترتیب فرآیند رای دهی به پایان می‌‌رسد.
ARK Vote 5

اگر فرآیند رای دادن شما با موفقیت در شبکه ثبت شود، یک نوار سبز رنگ در گوشه‌‌ی پایینی سمت چپ صفحه نمایش داده خواهد شد. در صورتی که خطایی وجود داشته باشد، برای نمونه عدم ARK کافی، رمز عبور اشتباه و غیره، نوار به رنگ قرمز در می‌‌آید و خطای به وجود آمده در آن توضیح داده می‌‌شود.

ARK Vote 6
ARK Vote 6

اگر به یک نماینده رای دهید، در این صفحه مشاهده می‌‌کنید که گزینه‌‌ی ‘VOTE’ یا رای غیرفعال شده است. دلیل آن این است که تنها می‌‌توانید به یک نماینده رای دهید.

 حذف رای ( و یا تغییر رای)

 • کلاینت دسکتاپ ARK را باز کنید

 • روی اکانتی که قصد دارید از آن حذف رای کنید کلیک نمایید. دقت کنید که هر رای ۱ ARK هزینه دارد و هرچه ARK بیش‌‌تری در کیف پول خود داشته باشید قدرت رای دهی شما بیشتر خواهد بود.
ARK Vote 8
ARK Vote 8
 1. روی تَب ‘VOTES’ (رای‌‌ها) کلیک کنید. به این ترتیب فهرست رای باز می‌‌شود و کسانی که به آن‌‌ها رای داده‌‌اید نشان داده می‌‌شوند.
 2. روی دکمه‌‌ی ‘UNVOTE’ (حذف رای) کلیک کنید تا مودال حذف رای باز شود.
ARK Vote 9

سپس پنجره‌‌ای باز می‌‌شود که در آن می‌‌توانید:

 1. رمز عبور یا همان ‘Passphrase’ آدرس ARK فعلی خود را در بخش مربوط به آن وارد کنید.
 2. سپس برای ادامه‌‌ی کار روی گزینه‌‌ی ‘NEXT’ کلیک کنید.

برای ارسال حذف رای خود روی دکمه‌‌ی ‘SEND’ کلیک کنید تا فرآیند به انجام برسد. توجه داشته باشید که این حذف رای ۱ ARK هزینه دارد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.