چگونه به یک نماینده‌ی لیسک رای بدهیم؟

لیسک پلتفرمی است که بر اساس الگوریتم اجماع اثبات سهام محول شده یا delegated proof of stack  ساخته شده است و در واقع پلتفرمی است که به وسیله ۱۰۱ نماینده منتخب اداره می‌شود. این نمایندگان به وسیله اعضای شبکه لیسک انتخاب می‌شوند. این مطلب به فرآیند رای‌دهی به یک نماینده در شبکه لیسک می‌پردازیم. فرض ما بر این است که شما با نحوه‌ی دریافت کیف پول لیسک نانو (Lisk Nano) و شیوه‌ی خرید لیسک آشنا هستید. اگر اینطور نیست لطفا نگاهی به مطالب مربوط به پلتفرم لیسک بیندازید.

0 201

برای آشنایی با نحوه‌ی رای دادن و تشخیص این‌که به چه کسی رای دهیم کافی است مطالب دسته‌بندی شده در سه بخش زیر را بخوانید.

امیدوارم با پرداختن به این سه بخش ابهاماتی که در این زمینه دارید برطرف شود.

۱ – چرا رای بدهیم؟

بیشتر ارزهای رمزنگاری شده در شبکه‌های توزیع شده‌ی خود از نوعی سیستم تایید اعتبار تراکنش (الگوریتم اجماع) استفاده می‌کنند. پول‌هایی همچون ETH/ETC/BTC از شیوه‌ی اثبات کار (POW) بهره می‌گیرند. لیسک از یک اثبات سهام محول شده (DPoS) برخوردار است که گزینشی می‌باشد، به این صورت که در لیسک ۱۰۱ نماینده تراکنش‌ها را تایید اعتبار می‌کنند و ما به عنوان اعضای جامعه با دادن رای مشخص می‌کنیم که چه کسانی به عنوان نماینده برگزیده شوند. نمایندگان می‌توانند در حالت فعال (active) یا ذخیره (standby) باشند. هنگامی که یک نماینده فعال است، در کار تولید (در واقع تایید اعتبار تراکنش‌ها) حضور پیوسته دارد. هر نماینده باید در فهرست ۱۰۱ نفر برگزیده باشد تا بتواند عمل Forging یا تولید بلاک‌ها را انجام دهد. نمایندگان ذخیره در کار تولید شرکت نمی‌کنند اما آماده‌ی پیوستن به گروه تولیدکنندگان هستند. هر نماینده اگر می‌خواهد به حالت فعال درآید و کار تولید را انجام دهد باید آن‌قدر رای جمع کند تا به فهرست ۱۰۱ نماینده‌ی برگزیده وارد شود. از این رو ما به عنوان دارندگان لیسک به نمایندگان رای می‌دهیم و نمایندگانی که وزن رای بیش‌تری (کمیت اندازه‌گیری لیسک) داشته باشند وارد ۱۰۱ نفر برتر می‌شوند.

در نهایت آن‌چه بسیار اهمیت دارد این است که نمایندگان برگزیده آن‌چه که برای شبکه و اکوسیستم لیسک بهتر است را انجام دهند.

آن دسته از دارندگان لیسک که رای می‌دهند می‌توانند همانند گرفتن سود حساب پس‌انداز یا حساب سپرده ثابت، لیسک به دست آورند. بیش‌تر نماینده‌ها حاضرند به تناسب توان رای افراد (مانده حساب لیسک) به آن‌ها لیسک پرداخت کنند. شما می‌توانید به ۱۰۱ نماینده رای دهید. هزینه‌ی دادن رای به هر ۳۳ نماینده ۱ لیسک است. بنابراین اگر بخواهید ۱۰۱ رای کامل خود را بدهید باید ۴ لیسک بپردازید. دقت کنید که رای شما موثر باشد.

۲ – به چه کسی رای دهیم؟

در این‌ بخش توضیحاتی درباره‌ی نحوه‌ی تصمیم‌گیری روی افراد، شیوه‌ی تحقیق برای کاندیدهای نمایندگی و مسائل مربوط به آن‌ها را بیان می‌کنیم. بهتر است به کسی رای دهیم که گره بسیار مطمئنی بوده و آماده‌ی تولید باشد. این کاندید‌ها باید از یکی از دو شیوه‌ی زیر در اکوسیستم لیسک مشارکت نمایند:

  1. کمک به رشد اکوسیستم لیسک، کمک به کاربران تازه وارد، اهدای وجه و غیره.
  2. دادن مقادیر بالای لیسک به رای دهندگان و تضمین این‌که دارندگان لیسک پاداش خواهند گرفت.

شما می‌توانید در مانیتور نمایندگی لیسک، نمایندگان را مشاهده نمایید.

با این وجود من توصیه می‌کنم به یک مانیتور نمایندگی دیگر که توسط نماینده‌ی ۴miner تهیه شده نگاه کنید. در این‌جا اطلاعات بیش‌تری درباره‌ی نمایندگان وجود دارد که در درک بهتر انتخاب کاندیدهای مناسب برای رای دادن به شما کمک می‌کند.

چگونه به یک نماینده‌ی لیسک رای بدهیم؟
چگونه به یک نماینده‌ی لیسک رای بدهیم؟
چگونه به یک نماینده‌ی لیسک رای بدهیم؟
چگونه به یک نماینده‌ی لیسک رای بدهیم؟

A  – شامل فهرستی است که تعلق کاربر به گروه‌ها را نشان می‌دهد. برای نمونه یک گروه بزرگ اِلیت (Elite) وجود دارد که بیش از ۵۰ نماینده عضو آن هستند. این مساله باعث بروز چالش می‌شود زیرا هدف از وجود نماینده کاهش تمرکز در شبکه است اما اکنون شاهد گروهی هستیم که کنترل نزدیک به ۵۰% را در اختیار دارد (نوعی متمرکزسازی). همچنین این گروه تنها ۲۵% از لیسک‌هایی را که تولید می‌کند به جامعه باز می‌گرداند؛ همه‌ی اعضای آن فعال نیستند و برخی از آنان حتی برنامه‌ی نمایندگی ارائه نداده‌اند. گروه‌های بزرگ تاثیر منفی دارند زیرا می‌توانند بر شبکه تاثیر بگذارند. گروه‌های کوچکی همچون شروود (sherwood) که مقادیر زیادی از عواید خود را به جامعه بازمی‌گردانند. نمایندگانی که برای ایجاد تمایز بین خود و قشر مذکور از گروه‌های کوچک استفاده می‌کنند برای رای دادن مناسب‌تر هستند.  همچنین بهتر است از نمایندگانی پشتیبانی کنیم که عضو گروه نیستند و مستقل عمل می‌کنند.

B  –  می‌توانید وضعیت (آن و آف بودن) و بهره‌وری گره‌ها را مشاهده کنید. این بخش در مانیتور نمایندگی عادی لیسک وجود دارد اما مهم است توجه داشته باشید که گره‌های برگزیده‌ی شما تا حد ممکن فعال باشند و از شبکه حمایت کنند. دایره‌ی قرمز رنگ نشان می‌دهد که گره حذف شده است.

C – آیکون آبی رنگ انسان در صورت انتخاب شدن شما را به صفحه‌ی جدیدی می‌برند که حاوی برنامه‌های نمایندگان است. می‌توانید با مطالعه‌ی این برنامه‌ها اطلاعات بیش‌تری پیرامون نحوه‌ی یاری جامعه توسط نمایندگان کسب کنید و ببینید آن‌ها منافع حاصل از جامعه را چگونه جبران می‌کنند. بررسی این بخش از اهمیت فراوانی برخوردار است. باید از خود بپرسید اگر نماینده‌ای برنامه‌ ارائه نداده است چرا باید رای شما را داشته باشد؟ آن‌ها چگونه سهم خود را در اکوسیستم می‌پردازند؟

ما به کمک این اطلاعات نخستین ۳۳ نماینده‌ی مورد نظرمان را برگزیده‌ایم.

در ادامه می‌توانید جزییات افراد و نظرات مربوط به کسانی که ما به عنوان ۳۳ نماینده‌‌ی نخست انتخاب کرده‌ایم و با هزینه‌ی ۱ لیسک به آنان رای می‌دهیم مشاهده نمایید.

چگونه به یک نماینده‌ی لیسک رای بدهیم؟
چگونه به یک نماینده‌ی لیسک رای بدهیم؟

۳ – چگونه در لیسک نانو رای دهیم؟

رای دادن در لیسک نانو فرآیند ساده‌ای دارد. وارد تَب رای دهی (voting) شوید و نمایندگان مورد نظر را انتخاب کنید. هنگامی که همه‌ی نمایندگان مورد نظر خود  را برگزیدید روی دکمه‌ی رای (Vote) کلیک کنیدو به این ترتیب رای شما ارسال می‌شود و هزینه‌ی آن لحاظ می‌گردد. پس از این‌که رای شما تایید شده به شما اطلاع داده می‌شود.

چگونه به یک نماینده‌ی لیسک رای بدهیم؟
چگونه به یک نماینده‌ی لیسک رای بدهیم؟

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.