چگونه بلاک چین نقش ۵G را در صنعت پرداخت خواهد داشت

پس از ارائه یک استیبل کوین از سوی JPMorgan برای استفاده در دفاتر کل توزیع شده، IBM نیز شبکه World Wire خود را برای انتقال توکن بین بانک‌ها و نهادهای عضو راه‌اندازی کرد. به نظر می‌رسد که بانک‌های بزرگ به تدریج به فناوری بلاک چین علاقه نشان می‌دهند و این موضوع در حال تبدیل شدن به روندی غالب در صنعت بانکداری است. البته پیش از بکارگیری انبوه، مسائلی مانند مقیاس گذاری و حریم خصوصی باید حل شوند.

0 94

شبکه‌های مالی و صنعت پرداخت مبتنی بر بلاک چین مانند شبکه‌ای که هفته گذشته توسط IBM راه‌اندازی شد، پرداخت‌های برون‌مرزی سریع‌تر و شفاف‌تر را ممکن کرده و در نهایت به بستری برای تراکنش‌های خرده‌فروشی و سایر تراکنش‌های مصرف‌کنندگان بدل خواهند شد.

همزمان با ظهور صنعت و شبکه‌های پرداخت مبتنی بر بلاک چین برای رمز ارزهای دارای پشتوانه فیات، کارشناسان و تحلیل‌گران تغییرات زیادی را برای صنعت خدمات مالی پیش‌بینی می‌کنند.

مت ساواره (Matt Savare)، یکی از همکاران که در شرکت Lawenstein Sandler LLP در نیوجرسی مشغول به کار است، گفت:

من فکر می‌کنم شروع یک اجماع را شاهد باشیم. من در عرصه فین‌تک فعالیت زیادی دارم و می‌توانم به شما بگویم که مشتریانم... بانک‌ها، اساسا محافظه‌کار هستند؛ حداقل آن‌هایی که بزرگ هستند. اما هنگامی که آن‌ها استفاده دیگر بانک‌ها از فناوری‌های جدید را ببینند، آن‌ها نیز به صورت تصاعدی به سراغ این فناوری‌ها خواهند رفت. بانک‌‌های دیگر اغلب به سرعت به روند غالب می‌پیوندند.

به دنبال JPMorgan Chase & Co. که توکن استیبل کوین خود را برای استفاده دفاتر کل توزیع‌شده بلاک چینی ایجاد کرد، هفته گذشته IBM Blockchain World Wire خود را راه‌اندازی کرد، که به بانک‌ها امکان می‌دهد تا توکن‌ها و رمز ارز ها را به صورت تقریبا آنی انتقال داده و با حذف واسطه‌های بانکی، هزینه‌های سرمایه و هزینه‌های وصول را کاهش دهند.

فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) در ابتدا پرداخت و وصول برون‌مرزی را براساس پروتکل Stellar ممکن خواهد کرد، یک شبکه پرداخت نامتمرکز که از رمز ارز خود، XLM) Stellar Lumens) استفاده ‌می‌کند. در حالیکه شبکه ‌IBM از XLM نیز پشتیبانی می‌کند، در وهله اول از استیبل کوین‌هایی پشتیبانی خواهد کرد که به صورت یک به یک پشتوانه دلار آمریکا و یا ارزهای ملی دارند.

به عبارت دیگر، IBM زیرساخت بلاک چین (نودهای کامپیوتری و نرم‌افزار) را دایر خواهد کرد و بانک‌ها توکن‌های دیجیتال متصل به فیات را با استفاده از شبکه انتقال خواهند داد.

شرکت بانکداری تجاری RCBC) Rizal)، که یکی از ۱۰ بانک بزرگ فیلیپین بر اساس دارایی است، در میان چهار شرکت نخستی خواهد بود که از Blockchain World Wire برای خدمات انتقال استفاده می‌کند. این پرداخت‌ها عمدتا توسط کارگران خارجی انجام می‌شود که مانند Western Union و MoneyGram امروزی به کشور خود پول ارسال می‌کنند.

چگونه بلاک چین به 5G در صنعت پرداخت تبدیل می‌شود

این نوع حرکت‌ها احتمالا موجب آزمایش‌ و استفاده بیشتر در دنیای امور مالی خواهد شد.

آویوا لیتان (Avivah Litan)، معاون تحقیقات Gartner، گفت که صنایع عمودی بسیاری (از جمله خدمات مالی) اکنون شروع به «عملی کردن» مزایای فن‌آوری بلاک چین کرده‌اند، که بر یک مبنای همتا به همتا ساخته شده و در آن هر شرکت‌کننده نسخه‌ای از دفتر کل الکترونیکی تراکنش‌ها را دریافت می‌کند.

Litan پرداخت، وصول و تسویه مبتنی بر بلاک چین را با ۵G در بازار ارتباطات مقایسه کرد و گفت که سیستم‌های مالی قدیمی مدت‌ها است که به یک بروزرسانی نیاز دارند.

لیتان گفت:

ما شبکه‌های ارتباطی بسیار آهسته‌ای داشتیم و همیشه به دلیل تقاضا برای ویدیو و سرگرمی، در حال ارتقای آن‌ها هستیم. ما هرگز به شبکه‌های پرداخت توجه نمی‌کنیم که این این اشتباه است

اما بلاک چین این وضعیت را تغییر می‌دهد.

بانک‌های بزرگ به بلاک چین علاقه‌مند شده‌اند

یک سخنگوی IBM تأیید کرد که این شرکت مذاکراتی با دو بانک بزرگ امریکایی داشته است که در حال بررسی صدور یک استیبل کوین برای استفاده در شبکه World Wire هستند. این یادآور کاری است که JPMorgan در اوایل سال جاری با عرضه توکن دارای پشتوانه فیات برای شبکه پرداخت خود انجام داد.

بلومبرگ هفته گذشته مصاحبه‌ای را با جس لاند (Jesse Lund)، معاون بلاک چین IBM منتشر کرد که گفته بود شرکت او «مذاکرات اولیه‌ای» با دو وام‌دهنده در خصوص صدور یک به اصطلاح استیبل کوین داشته است.

لوند، که از بردن نام بانک‌ها امتناع کرد گفت: «پس از عرضه سکه JPM شاهد افزایش علاقه به این موضوع بوده‌ایم».

یک سخنگوی IBM گفت: «از آنجاییکه IBM World Wire در بلاک چین اجرا می‌شود، ساختار کم‌کارمزد و هزینه‌های عملیاتی پایین دارد. هزینه کلی تراکنش شامل دو جزء است: یک کارمزد پیش‌تراکنش و یک هزینه نقطه پایه که در مبلغ کل پرداخت اعمال می‌شود. در مجموع، هزینه کلی هنوز هم بسیار کمتر از چیزی است که امروز در بازار اعمال می‌شود.»

به گفته استنلی یونگ (Stanley Yong)، مدیر ارشد فناوری IBM Blockchain Finance، IBM انتظار دارد ۱۰ تا ۲۰٪ صرفه‌جویی در مدیریت نقدینگی عملیاتی و به طور بالقوه بیش از ۵۰٪ کاهش در هزینه کلی تراکنش را شاهد باشد.

ساواره گفت:

استیبل کوین یک پدیده منحصر به فرد است. خرده‌فروشان آنلاین بسیاری وجود دارند که نه تنها استیبل کوین،‌ بلکه رمز ارزهایی مانند بیت کوین و اتر را نیز می‌پذیرند. من فکر می‌کنم شاهد روند روزافزونی خواهیم بود، به ویژه در میان جوانانی که خصوصا در سطح خرده‌فروشی تمایل به استفاده از کریپتو دارند. هم‌اکنون نیز می‌بینید که این روند به خوره‌های فناوری محدود نیست.

در کنار JPMorgan، IBM و شرکای بانکی آن، ویزا، مسترکارت و سرویس تسویه جهانی مستقر در نیویورک CLS bank نیز شبکه‌های پرداخت مبتنی بر بلاک چین ایجاد کرده‌اند. CLS روزانه به حدود ۵ هزار میلیارد دلار تسویه جهانی رسیدگی می‌کند.

در ماه نوامبر، CLS و IBM اعلام کردند که غول‌های بانکداری سرمایه گذاری گلدمن ساکس و مورگان استنلی اولین شرکت‌هایی خواهند بود که از CLSNet استفاده می‌کنند؛ شش شرکت‌کننده دیگر از آمریکای شمالی، اروپا و آسیا، از جمله بانک چین (هنگ کنگ) نیز متعهد به پیوستن در ماه‌های آینده شده‌اند.

لیتان می‌گوید هنگامی که بانک‌ها در خصوص استفاده از شبکه‌های تبادل ارز (FX) مبتنی بر بلاک چین مانند World Wire IBM احساس راحتی کرده و به کارآمدی، اعتمادپذیری و امنیت آن اعتقاد پیدا کنند، احتمالا این خدمات پرداخت را به مشتریان تجاری و مصرف‌کننده خود ارائه خواهند کرد.

لیتان می گوید: «واضح است که این فناوری می‌تواند در آینده به ستون فقرات جدید پرداخت تبدیل شود.»

DLT بلاک چین مزایای زیادی نسبت به شبکه‌های پرداخت و تسویه معمول ارائه می‌کند. در کنار کاهش اصطکاک و کارمزد بانک‌های مرکزی که بر تراکنش‌ها نظارت می‌کنند، دفاتر کل توزیع شده برای شرکت‌کنندگان شفاف هستند؛ همه نسخه‌ای آنی از دفتر کل تغییرناپذیر را دریافت می‌کنند و می‌توان از این دفاتر برای حسابرسی استفاده کرد.

چگونه بلاک چین به 5G در صنعت پرداخت تبدیل می‌شود

لیتان گفت:

یکی از مشکلات سیستم‌های فعلی پرداخت این است که بسیار مبهم هستند. زمانی که پول جابجا می‌کنید، نمی‌توانید ببینید که چه زمانی به مقصد می‌رسد. برخی از سیستم‌ها به شما می‌گویند پول در دو روز به مقصد می‌رسد، اما شفافیت زیادی وجود ندارد. این سیستم World Wire کاملا برای شرکت‌کنندگان قابل مشاهده است. این سیستم در حقیقت یک فناوری عالی برای انتقال پول است.

در کنار شرکت‌های خدمات مالی، ظاهرا شرکت‌هایی مانند فیس‌بوک نیز در حال کار بر روی ساخت سیستم‌های پرداخت مبتنی بر بلاک چین هستند که به کاربران اجازه می‌دهد تجربه‌ای «مشابه پی‌پل» برای خرید محصولات آگهی‌شده داشته باشند.

دسته جدید شبکه‌های پرداخت مبتنی بر بلاک چین ناچار به رقابت با شبکه‌های سنتی مانند VisaNet و SWIFT، و همچنین با FXهای مبتنی بر بلاک چین و شبکه‌های تسویه مانند Ripple هستند.

SWIFT، مخفف جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی، پشت صحنه بسیاری از انتقال‌های بین‌المللی پول و اوراق بهادار است و به ۱۰٬۰۰۰ عضو خود خدمت‌رسانی می‌کند که روزانه بیش از ۲۴ میلیون پیام در شبکه ارسال می‌کنند.

SWIFT در اوایل ماه جاری، در عملی که تلاش برای خنثی‌سازی تلاش‌ها برای کنار گذاشتن آن به نظر می‌رسید، اعلام کرد که به طور مشترک یک بلاک چین اثبات مفهوم در منطقه آسیا و اقیانوس آرام با ارائه‌دهنده نرم‌افزارهای اوراق بهادار SLIB و صرافی سنگاپور (SGX) به همراه Deutsche Bank، DBS Bank، HSBC Holdings و Standard Chartered Bank اجرا خواهد کرد.

موانع پیش رو

اتان سیلور، یکی از همکاران شرکت Lowenstein Sandler LLP، که فعالیت‌های نظارتی شرکت در رابطه با فناوری بلاک چین و دارایی‌های دیجیتال را رهبری می‌کند، گفت که قوانین موجود باید جهت رسیدگی به به شبکه‌های پرداخت DLT به طور مناسب تفسیر شوند، اما احتمالا در حالت فعلی خود «به طور کامل» پاسخگوی فناوری نخواهند بود.

سیلور از طریق ایمیل گفت:

ما قبلا نظرات SEC را ... مثلا در مورد استیبل کوین دیده بودیم و اینکه چگونه برخی از آن‌ها ظاهری مانند اوراق بهادار داشتند. بر این اساس، شرکت‌ها باید در این تغییر پارادایم به ساختار موجود چشم‌انداز حقوقی و کاربرد آن در فناوری‌های در حال تکامل مانند بلاک چین، از جمله برای ارزها، توجه بسیاری داشته باشند.

در کنار آینده نظارت مقرراتی بین‌المللی، شبکه‌های بلاک چینی باید ثابت کنند که می‌توانند به اندازه کافی برای ارائه عملکرد مشابه با شبکه‌های سنتی نظیر VisaNet مقیاس شوند.

لیتان گفت:

باید ثابت شود که می‌توانند ۱۰٬۰۰۰ تراکنش در ثانیه انجام دهند. آن را در پایلوت‌ها دیده‌ایم، اما باید آن را در مرحله تولید ببینیم. مانع اصلی مقیاس پذیری است. سپس امنیت محرمانگی داده؛ همه موارد معمول باید اثبات شوند.

مانند گروه‌های صنعتی مانند بنیاد اتریوم، هفت دانشگاه عمده هم‌اکنون در حال همکاری با یکدیگر جهت ایجاد یک شبکه رمز ارز هستند که مسئله مقیاس پذیری بلاک چین را حل می‌کند.

بنیاد تحقیقات فن‌آوری توزیع‌شده (DTR)، سازمان سوئیسی مسئول توسعه رمز ارز جدید Unit-e که از سوی هفت دانشگاه پشتیبانی می‌شود، قصد دارد به ظرفیت ۵٬۰۰۰ تا ۱۰٬۰۰۰ تراکنش در ثانیه برسد.

اما در کنار حل مسائل مربوط به عملکرد، بانک‌ها نمی‌توانند برای اداره زیرساخت صرفا بر ارائه‌دهندگان خدمات بلاک چین مانند IBM، گوگل، مایکروسافت و SAP یا به اصطلاح ریل‌هایی تکیه کنند که انتقال مبلغ روی آن‌ها حرکت می‌کند؛ می‌توان گفت که به نوعی صنعت خدمات مالی باید با صرف منابع داخلی خود فناوری بلاک چین را در دست گیرد.

لیتان گفت:

به عنوان مثال، IBM در موقعیتی قرار ندارد که تبدیل به بانکی شود که استیبل کوین صادر می‌کند. IBM از مصرف‌کنندگان یا شرکت‌ها سپرده جمع‌آوری نمی‌کند، بنابراین آن‌ها سپرده‌های استفاده شده برای استیبل کوین‌ها را در اختیار ندارند. باید وثیقه داشته باشید.

می‌توانند از IBM بخواهند که آن را از طرف آن‌ها مدیریت کند، اما در اصل باید مالک آن باشند، یعنی باید بدانند که چگونه کار می کند، باید بتوانند در صورت نیاز آن را اجرا کنند؛ باید بتوانند خواسته‌های خود را مدیریت کنند.

بانک‌ها همچنین باید کارمندان IT بک‌آفیس را وقف نظارت بر شبکه‌های تراکنش کنند، چرا که شبکه خود را اجرا نمی‌کنند و ریسک آن باید مدیریت شود، چیزی که قبلا در مورد شبکه‌های پرداخت و تسویه سنتی انجام شده است. لیتان گفت: «بنابراین فکر نمی‌کنم که موفق شدن در این امر به چیز بیشتری نیاز داشته باشد.»

در نهایت، امروزه تعداد کمی از بانک‌ها در اعتبارسنجی تراکنش بلاک چینی شرکت می‌کنند؛ فرایند اجماع که در آن به جای یک مقام مرکزی، تعداد زیادی از شرکت‌کنندگان تراکنش‌ها را تایید می‌کنند. هرچه جمعیت طرف‌هایی که این تراکنش‌ها را تایید می‌کند بیشتر باشد، امنیت بیشتر است، زیرا تقریبا غیرممکن خواهد بود که یک یا حتی چند بازیگران مخرب سازوکار اجماع را غصب کرده و کنترل شبکه را به دست گیرند.

IBM تصمیم به استفاده از استیبل کوین و رمز ارز استلار گرفت که به سهولت مشهور است و می‌توان از آن تسویه بین‌المللی استفاده کرد. استلار به دلیل توانایی خود در پردازش موازی تراکنش‌های زیاد در نظر گرفته شده است.

ساواره گفت:

من فکر می‌کنم این یکی از دلایلی است که IBM استلار را انتخاب کرد. برخی از مشتریان بلاک چینی ما در حال مهاجرت به استلار هستند. چهار سال پیش، آن‌ها اتر را برمی‌گزیدند اما در حال حاضر اتر، استلار، و رمز ارزهای دیگر جزء گزینه‌ها هستند. من فکر می‌کنم این روند بانکداری را دموکراتیزه خواهد کرد.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.