چگونه بلاکچین می‌تواند تسلط غول های تکنولوژی بر هوش مصنوعی را به خطر بیاندازد

با وجود اینکه عده ای ترکیب هوش مصنوعی با بلاکچین را اقدامی غیرعملی و تمسخرآمیز می‌دانند و این ایده را تنها یک روش کلاه برداری و تبلیغاتی می‌داند، اما همه روزه ایده اعمال بلاک چین بر هوش مصنوعی تعداد رو به رشدی از کارآفرینان جدی و سرمایه‌گذاران خطرپذیر را به خود جذب می‌کند که بسیاری از آن‌ها از اعتبار بالای آکادمیک برخوردار هستند؛ پس نمی‌توان این ایده را به همین راحتی دست کم گرفت و باید جدی تر با این قضیه برخورد کرد، در این مقاله راهکارهای ترکیب بلاک چین و هوش مصنوعی و چشم انداز پیش روی آن ها بررسی شده است.

0 118

شاید پیوند دادن هوش مصنوعی با بلاکچین به نظر شما یک کلاه‌برداری بیاید که عده‌ای قصد دارند، به وسیله تبلیغ آن در سال ۲۰۱۸، سریعا به پول برسند.

هر چه باشد این دو مفاهیمی هستند که در دنیای فناوری بیشتر از هرچیز دیگر در مورد آن‌ها صحبت می‌شود و در عین حال کمتر درک شده‌اند.

بلاکچین، ساختار دیتابیس معرفی شده توسط بیت‌کوین، اخیرا به محبوب‌ترین راه برای کسانی تبدیل شده که به دنبال کسب پول برای ایده‌هایی هستند که بیش از حد خوب به نظر می‌رسند.

علی رغم این که می‌توان به راحتی ترکیب این دو مفهوم را به سخره گرفت، ایده اعمال بلاک چین بر هوش مصنوعی تعداد رو به رشدی از کارآفرینان جدی و سرمایه‌گذاران خطرپذیر را به خود جذب می‌کند که بسیاری از آن‌ها از اعتبار بالای آکادمیک برخوردار هستند.

داون سونگ (Dawn Song) پروفسور علوم کامپیوتری در دانشگاه کالیفرنیا و بن گورتزل (Ben Goertzel)، دانشمند ارشد Hanson Robotics، در میان افراد مشهوری هستند که اعتقاد دارند بلاک چین می‌تواند راهی حیاتی برای مبارزه با برخی از نگران‌کننده‌ترین روندهایی باشد که حوزه هوش مصنوعی را به خطر می‌اندازند.

بسیاری از متخصصان هوش مصنوعی نگران این موضوع هستند که فیس‌بوک، گوگل و چند شرکت بزرگ دیگر استعدادهای این حوزه را احتکار کرده‌اند. این غول‌های اینترنتی همچنین گنجینه‌های عظیمی از داده‌های اینترنتی در کنترل خود دارند که برای تعلیم و بهسازی بهترین برنامه‌های یادگیری ماشین ضروری هستند.

پروفسور سونگ، آقای گورتزل و سایر کارآفرینان اعتقاد دارند که بلاک چین می‌تواند توزیع گسترده‌تر داده و الگوریتم‌هایی را رواج دهد که مسیر آینده توسعه هوش مصنوعی را تعیین می‌کند.

پروفسور سونگ در یک مصاحبه گفت:

مهم است تا به ظرفیت‌هایی در یادگیری ماشین‌ دسترسی داشته باشیم که بیشتر در کنترل کاربر هستند. اما در حال حاضر برای دسترسی به این ظرفیت‌ها متکی به این شرکت‌های بزرگ هستیم.

استارتاپ‌هایی که در راستای این هدف فعالیت می‌کنند در حال اعمال بلاک چین به روش‌های مختلفی هستند. در ساده‌ترین سطح، همانطور که بلاکچین اجازه می‌دهد تا پول بدون هیچ بانک یا نهاد مرکزی واسطه جابجا شود، متخصصان هوش مصنوعی امیدوارند که بلاکچین بتواند به شبکه‌های هوش مصنوعی اجازه دهد تا به ذخایر عظیم داده دسترسی داشته باشند بدون این که شرکتی بزرگ آن داده‌ها و یا الگوریتم‌ها را در اختیار داشته باشد.

استارتاپ‌های زیادی در حال راه‌اندازی فروشگاه‌های مبتنی بر بلاک چین هستند که مردم می‌توانند در آن‌ها داده‌ها را خرید و فروش کنند.

پروتکل اقیانوس، یک پروژه مستقر در برلین، در حال ساخت زیر ساختی است تا همگان بتوانند فروشگاهی برای هر نوع داده راه‌اندازی کنند که در آن‌ها کاربران برای پرداخت به فروشندگان از توکن‌های دیجیتال استفاده می‌کنند.

برخلاف گوگل و فیس‌بوک، که داده‌های دریافت شده از کاربران را ذخیره می‌کنند، فروشگاه‌های ساخته شده با استفاده از پروتکل اقیانوس، خود داده‌ها را در اختیار نخواهند داشت، آن‌ها فقط محلی خواهند بود که در آن افراد صاحب داده با یکدیگر ملاقات خواهند کرد و بدین شکل اطمینان حاصل می‌شود که هیچ واسطه‌ای نمی‌تواند به داده‌ها دسترسی داشته باشد یا از آن سو استفاده کند.

ترنت مک گاناگی (Trent McConaghy) یکی از بنیان‌گذاران پروتکل اقیانوس که از دهه ۹۰ مشغول کار بر روی هوش مصنوعی بوده است، می‌گوید: « بلاک چین ها ماشین‌هایی انگیزه‌بخش هستند، شما می‌توانید با پول دادن به مردم از آن‌ها بخواهید تا کارهایی انجام دهند.»

آقای مک گاناگی می‌گوید که هدف « غیرمتمرکز کردن دسترسی به داده است، پیش از آن که دیر شود ».

اقیانوس با برخی سازندگان اتومبیل همکاری می‌کند تا داده‌هایی را از اتومبیل‌ها جمع‌آوری کرده و از آن‌ها در خلق هوش مصنوعی اتومبیل‌های خودران استفاده کند. انتظار می‌رود تا همه سازندگان اتومبیل داده‌ها را به اشتراک بگذارند چرا که هیچ یک از آن‌ها در این زمینه صاحب انحصار نیستند.

یک استارتاپ دیگر به نام Revel به مردم پول می‌دهد تا داده‌هایی مانند تصویر تاکسی‌ها یا ضبط مکالمات به یک زبان خاص را جمع‌آوری کنند که شرکت‌ها به دنبال آن هستند. کاربران همچنین می‌توانند اجازه دهند تا تلفن‌ها و کامپیوترهای آن‌ها برای پردازش و دسته‌بندی تصاویر و صداها استفاده شود که همه این کارها در ازای توکن‌های دیجیتال انجام خواهد شد. بیشتر از هزار نفر هم‌اکنون اجازه داده‌اند تا از کامپیوترهای آن‌ها برای این منظور استفاده شود.

این نوع فروشگاه‌ها تنها لایه بیرونی سیستم‌های مبتنی بر بلاک چین هستند که برای رسیدگی به داده‌های هوش مصنوعی ساخته می‌شوند.

آیا به فناوری علاقه دارید؟

خبرنامه Bits آخرین اخبار از دره سیلیکون و صنعت فناوری را در اختیار شما قرار می‌دهد.

یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌های مردم در مورد جمع‌آوری داده‌ها توسط گوگل و فیس‌بوک، این است که این کار به این شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا به شخصی‌ترین جزئیات زندگی ما دسترسی داشته باشند.

پروفسور سونگ در حال کار بر روی بلاکچینی به نام Oasis است تا از روش‌های پیشرفته برای امن‌سازی داده‌های خرید و فروش‌شده استفاده می‌کند به طوری که هیچ کس (حتی شرکتی که از داده استفاده می‌کند) نسخه‌ای از آن دریافت نمی‌کند.

در شبکه Oasis، تمامی داده‌هایی که در سیستم جابجا می‌شوند در بسته‌های رمزنگاری شده قفل می‌شوند. محققان می‌توانند بدون دیدن داده‌های زیربنایی، آن‌ها را در الگوریتم‌های یادگیری ماشین خود جابجا کنند و اثبات کنند که محاسبات آن‌ها صحیح انجام شده است.

یکی از پروژه‌هایی که بر بستر Oasis ساخته شده است Kara نام دارد و به محققان حوزه پزشکی اجازه می‌دهد تا بدون این که داده‌ای فاش شود، با استفاده از داده‌های بیماران واقعی رفتار بیماری را برای تعلیم مدل‌های یادگیری ماشین خود بررسی کنند.

Oasis هم‌اکنون ۴۵ میلیون دلار از برخی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر مشهور جمع‌آوری کرده است، اما یک استارتاپ دیگر به نام Enigma با آن‌ها رقابت می‌کند که توسط محققان موسسه فناوری ماساچوست خلق شده است.

Enigma پیش از Oasis شروع به کار کرد و در حال حاضر با شرکایی مانند پروتکل اقیانوس همکاری می‌کند تا اطمینان حاصل شود که افرادی داده‌ها را در فروشگاه قرار می‌دهند می‌توانند شرایط دقیق استفاده از داده را تعیین کنند.

سایر استارتاپ‌‌ها از بلاک چین برای فراهم کردن دسترسی به خود مدل‌های هوش مصنوعی استفاده می‌کنند. آقای گورتزل SingularityNET را خلق کرده است. این بلاک چین رابطی بین خدمات هوش مصنوعی در سرتاسر دنیا است. اگر یک مدل هوش مصنوعی نتواند پاسخی بیابد، می‌تواند با سایرین مشورت کند و در صورتی که یکی از ماژول‌های دیگر پاسخ را بیابند می‌تواند مبلغی را به آن پرداخت کند.

آقای گورتزل گفت: « تصور کنید که یک شبکه‌ای از هوش مصنوعی دارید که کسی از آن خبر ندارد. »

SingularityNET قصد دارد تا از SingularityNET برای ارسال اطلاعات به روبات انسان‌نمای خود سوفیا استفاده کند. برخلاف سرویس الکسای آمازون، که سوالات را با استفاده از خدمات تایید شده توسط آمازون پاسخ می‌دهد، آقای گورتزل تمایل دارد تا درصورتی که سوفیا نتواند پاسخی بیابد، از سایر تامین‌کنندگان هوش مصنوعی استفاده کند.

آقای گورتزل گفت: « ما اکنون از SingularityNET برای ارتقای هوش سوفیا استفاده می‌کنیم ». «به طور اصولی، این روش بسیار انعطاف‌پذیرتر است چرا که در این صورت با بازاری که به صورت متمرکز کنترل می‌شود سر و کار نداریم.»

همانند بیشتر کاربردهای بلاک چین، بسیار از امور فنی هنوز باید پیش از شروع به کار سیستم‌های جدید انجام شوند و مشخص نیست که آیا می‌توان تمامی موانع را پیش‌بینی کرد یا خیر. فرد اهرسام (Fred Ehrsam) یکی از بنیان‌گذاران صرافی رمز ارزی Coinbase، در این حوزه سرمایه گذاری می‌کند، اما باور دارد که کمی زمان نیاز است تا این سیستم‌ها بتوانند خود را اثبات کنند. او امیدوار است که وقتی این اتفاق می‌افتد، آن‌ها نقشی مهم در دموکراتیزه کردن این صنعت داشته باشند.

آقای اهرسام گفت: « در حال حاضر داده حقیقتا دریک بازار آزاد ارزش‌گذاری نمی‌شود و تنها در اختیار چند شرکت معدود قرار می‌گیرد.» «چه می‌شد اگر اکنون یک بازار آزاد برای داده‌ها وجود داشت؟ »

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.