چگونه بلاکچین زنجیره‌‌ تأمین داده‌‌ را تغییر خواهد داد: پیشبینی‌‌های Syncsort

از لحاظ تکنولوژیکی، بلاکچین، برای ایجاد یک تاریخچه‌‌ تغییرناپذیر و قابل اعتماد از انواع معینی از معاملات ضروری است. اما مشکل، آن است که تکنولوژی بلاکچین، واقعا برای تمام برنامه‌‌های کاربردی اکوسیستم تعاملی، موردنیاز نیست. پس چگونه می‌توان هیجانات کاذب نسبت به کاربرد بلاکچین را تشخیص داد و متوجه شد که در کدام بخش‌ها و برنامه‌ها، بلاکچین واقعا مورد نیاز است؟ این مقاله که در سایت forbes.com و توسط Dan Woods منتشر شده است، به بررسی عملکرد شرکت Syncsort در این زمینه می‌پردازد. Syncsort، شرکتی است که ایجاد زیرساخت برای پشتیبانی از زنجیره‌‌ی تأمین داده‌‌های مدرن را مورد توجه قرار می‌‌دهد.

0 292

هر چه بیشتر درباره‌‌ی بلاکچین مطالعه می‌‌کنم و با CIOها (مدیر ارشد فناوری اطلاعات)، CTOها (مدیر ارشد فنی)، توسعه‌‌دهندگان و مدیران اجرایی دارای درک تکنولوژیکی که من آن‌ها‌‌ را پذیرندگان اولیه می‌‌نامم، گفتگو می‌‌نمایم، به همان اندازه روشن‌‌تر می‌‌شود که هر فردی باید معنای بلاکچین برای سازمان خود را درک نماید.

به بیان عام، بلاکچین، نماینده‌‌ای برای هیجان واقعی درباره‌‌ی برنامه‌‌های کاربردی و پلتفرم‌‌هایی است که از حد و مرزهای شرکت عبور می‌‌کنند و از اکوسیستم‌‌های وسیعی پشتیبانی می‌‌کنند. بیایید این برنامه‌‌ها و پلتفرم‌‌ها را پلتفرم‌‌های برنامه‌‌های کاربردی اکوسیستم تعاملی بنامیم. مارشال ون الستاین (Marshall Van Alstyne)، در کتاب خود به نام انقلاب پلتفرم، منطق این پلتفرم‌‌ها را شرح داد. همگی باید درباره‌‌ی چنین برنامه‌‌های کاربردی‌‌ هیجان‌‌زده باشیم.

از لحاظ تکنولوژیکی، بلاکچین، برای ایجاد یک تاریخچه‌‌ تغییرناپذیر و قابل اعتماد از انواع معینی از معاملات ضروری است. اما مشکل، آن است که تکنولوژی بلاکچین، واقعا برای تمام برنامه‌‌های کاربردی اکوسیستم تعاملی، موردنیاز نیست.

بنابراین، چگونه هر کدام از ما می‌‌توانیم بفهمیم که واقعا بلاکچین برای ما چه معنایی دارد؟ چه زمانی هیجان درباره‌‌ی بلاکچین، درباره‌‌ی یک برنامه‌‌ی کاربردی اکوسیستم تعاملی است که در واقعیت، نیازی به بلاکچین ندارد؟ چه زمانی، چنین برنامه‌‌های کاربردی‌‌، واقعا به بلاکچین نیاز دارند؟ چگونه داده‌‌های موجود شرکت می‌‌توانند برنامه‌‌های کاربردی بلاکچین را به پیش برند و بالعکس؟

من در نظر دارم که بر این که چگونه Syncsort، در حال پاسخ به این سؤالات است، تمرکز کنم. Syncsort، شرکتی است که ایجاد زیرساخت برای پشتیبانی از زنجیره‌‌ی تأمین داده‌‌های مدرن را مورد توجه قرار می‌‌دهد. Syncsort به وسیله‌‌ی محصولاتی برای یکپارچگی داده‌‌ها، کیفیت داده‌‌ها، مدیریت ظرفیت، بهینه‌‌سازی سیستم اصلی، قابلیت دسترسی بالا و امنیت، به برنامه‌‌ی جامع عبارت کلیدی آن، یعنی ارتقاء داده‌‌ها اختصاص داده شده است. اخیرا در پادکست خود، با Josh Rogers، CEOی (مدیر عامل) Syncsort و دکتر Tendü Yoğurtçu، CTO آن گفتگو کردم. شیوه‌‌ی درک آن‌ها‌‌ از بلاکچین، درس‌‌های مهمی ارائه می‌‌کند.

چگونه بلاکچین، در ابرگرایش‌‌هایی قرار می‌‌گیرد که Syncsort، به آن‌ها‌‌ توجه می‌‌کند؟

Syncsort، 4 ابرگرایش را شناسایی کرده است که توجه مخصوصا نزدیکی به آن‌ها‌‌ می‌‌کند و اطمینان حاصل می‌‌نماید که راهکار کسب و کارش، با آن‌ها‌‌ هماهنگ باشد. این ابرگرایش‌‌ها، ابر، داده‌‌های پخش‌‌شونده و IoT (اینترنت اشیاء)، علم داده‌‌ها (که شامل یادگیری ماشین و AI (هوش مصنوعی) است) و حکمرانی داده‌‌ها می‌‌شوند. Yoğurtçu به من گفت که Syncsort، بلاکچین را از بسیاری از جهات، تحت عنوان حکمرانی داده‌‌ها در نظر می‌‌گیرد و در نتیجه‌‌ی این امر، شرکت به منظور پشتیبانی از اتخاذ و توسعه‌‌ی در حال رشد کاربرد بلاکچین، بر پژوهش اولیه و پیشرفت محصول توجه می‌‌نماید.

او بیان کرد:

ما چند محصول داریم که برای حوزه بلاکچین مناسب هستند و حکمرانی داده‌‌ها، کماکان موضوعی پوششی درباره‌‌ی بلاکچین برای ما خواهد بود، زیرا یک پلتفرم داده‌‌ها و ساختار داده‌‌های در حال تکامل است.چه خط لوله‌‌ی داده‌‌ها در حال تغییر به عنوان ترکیبی از دریاچه‌‌ی داده‌‌ها به علاوه‌‌ی خطوط داده‌‌ها باشد و چه در حال تغییر به عنوان ترکیبی از ساختار‌‌های درون-سازمانی و ابری باشد، این خط لوله، فرصتی برای ما به منظور کمک به مشتریان خود در استفاده از این گرایشات و پلتفرم‌‌های جدید است.

Rogers و Yoğurtçu، عالی‌‌ترین منافع بلاکچین را در برنامه‌‌های کاربردی‌‌ می‌‌بینند که در آن‌ها‌‌، تأیید دستی یا طرفین برون‌‌مرزی شامل شده‌‌اند یا ردیابی خودکار و اعتبار نمایان برای تمام طرفین، مد نظر قرار گرفته است. بلاکچین، به حذف واسطه در بسیاری از معاملات کمک می‌‌نماید و به وسیله‌‌ی تأیید اعتبار محصولات و اجزاء و کاهش جعل، امنیت را بهبود می‌‌بخشد. اما برنامه‌‌های کاربردی و ابزارهای مستعد بلاکچین، نوپا هستند و آن‌ها‌‌ باید به منظور مورد پذیرش گسترده قرار گرفتن، مناسب استفاده برای بلاکچین شوند.

اما Syncsort، در حال آماده شدن برای این پذیرش در حال رشد است، زیرا بلاکچین، در چندین بخش، به خصوص بخش‌‌های دارای زنجیره‌‌های تأمین، از غذا گرفته تا تولید خودرو، به منظور تجارت برون‌‌مرزی، قابلیت اجرا دارد. بلاکچین می‌‌تواند پیچیدگی ردیابی این زنجیره‌‌ها را کاهش دهد و ترتیبات قراردادی بین شرکت‌‌ها را تسهیل و یکپارچه نماید.

علاوه بر این، Syncsort، نرم‌‌‌‌افزار بازار در حال رشد سریع Big Ironبه کلان‌‌داده‌‌ را بسیار مورد توجه قرار داده است. این نرم‌‌افزار، به واسطه‌‌ی نیاز سازمان‌ها‌‌ی داده‌‌محور به استخراج سریع ارزش از داده‌‌های حیاتی مربوط به شرکت خود به وجود آمده است و اغلب، این داده‌‌ها را از سیستم‌‌های داده‌‌ی سنتی مانند سیستم‌‌های اصلی و میان‌‌دامنه‌‌ای IBM انتقال می‌‌دهد و آنگاه، آن‌ها‌‌ را مستقیما در تعدادی از پلتفرم‌‌های تحلیلی نسل جدید در حال رشد، ادغام می‌‌نماید. قابلیت دسترسی و یکپارچه کردن داده‌‌های سنتی و بلاکچین برای تجزیه و تحلیل، بخشی از این معادله خواهد بود.

معنای وسیع‌‌تر بلاکچین

با توجه به این نوشتار درباره‌‌ی اموری که بلاکچین می‌‌تواند آن‌ها‌‌ را به بهترین نحو انجام دهد، شایسته است که به پرسش اصلی این که چه هنگامی، استفاده از بلاکچین، به بیشترین میزان عملی است، بازگردیم. Rogers به من گفت که بخشی از دشواری پاسخ به این سؤال، آن است که فناوری بلاکچین، همچنان در مراحل بسیار اولیه است.

راجر بیان کرد:

اکنون، بسیار زود است، من فکر می‌‌کنم که این فناوری، به طور باور نکردنی‌‌، در شرکت مطرح خواهد گشت. اما من مطمئن نیستم که افراد، تمام موارد کاربرد کلیدی‌‌ که بلاکچین، مناسب آن‌ها‌‌ خواهد بود را درک کرده باشند. اما امید کافی‌‌ مبنی بر این که این مسئله، در آینده اهمیت خواهد داشت، وجود دارد و هم‌‌اکنون، ما در حال انجام تحقیقات بسیاری در این زمینه هستیم.

Rogers افزود که Syncsort، در مشارکت‌‌هایی در حوزه‌‌ی بلاکچین شرکت خواهد کرد که این مشارکت‌‌ها، کسب و کار را قادر خواهند ساخت که ارزش اضافه کند و شروع به درک نقاط یکپارچگی کلیدی کار با بلاکچین نماید.

Rogers و Yoğurtçu، بلاکچین را به عنوان پلتفرم دیگری در نظر می‌‌گیرند که Syncsort باید با آن سازگار شود و کار کند. Yoğurtçu بیان کرد: “ما به بلاکچین، مانند هر پلتفرم‌‌ دیگری نگاه می‌‌کنیم و اگر شما به Syncsort توجه کنید، می‌‌بینید که در حال کمک به مشتریان خود در ارتقاء داده‌‌ها و ایجاد آن مسیر داده‌‌ها به وسیله‌‌ی بکارگیری پلتفرم‌‌های نسل جدید بوده‌‌ایم،””ما آن اقدام را به وسیله‌‌ی کلان‌‌داده و هادوپ (Hadoop) انجام داده‌‌ایم و بیش از 7.000 مشتری به انضمام رتبه‌‌ی 84 از لیست فورچون 100 (Fortune 100) را داریم. ما به مشتریان خود در این مسیر کمک کرده‌‌ایم و کماکان، در انتقال از ساختارهای پلتفرم‌‌ها و داده‌‌ی موجود به ساختارهای نسل جدید، به آن‌ها‌‌ کمک می‌‌کنیم و به آن‌ها‌‌ در ایجاد دسترسی غیرمتمرکز به داده‌‌ها کمک می‌‌نماییم که این دسترسی، از منابع داده‌‌های حیاتی موجود آن‌ها‌‌ به علاوه‌‌ی داده‌‌های جدید کسب‌‌شونده از طریق وب، موبایل و شبکه‌‌های اجتماعی استفاده می‌‌کند و مستقیما به یک دریاچه‌‌ی داده منتهی می‌‌شود. ما درباره‌‌ی آن مسیر کمک می‌‌نماییم. با این وجود، بلاکچین، پلتفرم دیگری است.”

همچنین، Yoğurtçu هشدار داد که بلاکچین، هنوز کاملا برای شرکت آماده نیست. او اشاره کرد که برای اجرای معاملات در بلاکچین، داده‌‌ها باید در یک زیرساخت مبادله‌‌ای موجود یکپارچه شوند که این زیرساخت، نیازمند مجموعه‌‌ای جدید از ابزارها و برنامه‌‌های کمکی برای پشتیبانی از آن یکپارچگی است. بنابراین، Syncsort، ایجاد خط لوله‌‌ی داده‌‌ای را مورد توجه قرار می‌‌دهد که داده‌‌های مفید را از پلتفرم بلاکچین استخراج می‌‌کند و آن‌ها‌‌ را به هر جایی که موردنیاز هستند می‌‌رساند.

Yoğurtçu بیان کرد: “اگرچه سرمایه گذاری در بلاکچین، در حال افزایش است، پذیرش این فناوری، بسیار کند است و 2 دلیل برای چرایی این امر وجود دارند،””اولا، استانداردسازی، در حال تکامل است. دوما، هیچ فردی در نظر ندارد که از ابتدا شروع به قرار دادن داده‌‌ها در بلاکچین نماید. برای مثال، هم‌‌اکنون، انبارهای شرکت، از داده‌‌های مربوط به دارایی‌‌هایی که شرکت، مایل به پیگیری یا مبادله‌‌ی آن‌ها‌‌ می‌‌باشد و شرکت‌‌کنندگان درون یک زنجیره‌‌ی تأمین خاص نگهداری می‌‌کنند. آن داده‌‌ها، هنوز در جایی وجود دارند. بنابراین، باید در پلتفرم بلاکچین، قرار گیرند.”

اما اگر Syncsort و سایر شرکت‌‌ها بتوانند این پرسش‌‌های انتقال داده‌‌ها را درک کنند، قدرت بلاکچین، می‌‌تواند به صورت کامل‌‌تری به کار رود. آنگاه، موارد کاربردی که پیش از این ذکر کردم، بسیارمناسب می‌‌گردند و کسب و کارها می‌‌توانند برنامه‌‌های کاربردی بلاکچین را به منظور مقابله با زمینه‌‌سازی پیچیده یا مشکلات زنجیره‌‌ی تأمین به کار ببرند.

واکنش Syncsort به بلاکچین

Syncsort، به سهم خود، در حال آماده شدن برای توسعه به وسیله‌‌ی سرمایه گذاری در فناوری به منظور انتقال داده‌‌ها به داخل و خارج از بلاکچین است. Yoğurtçu بیان کرد که معتقد است شرکت، به علت تخصص در حال حاضر آن که در حال انتقال داده‌‌ها به داخل و خارج از سیستم اصلی است، هادوپ، ذخایر داده‌‌ی ابری و درون‌‌سازمانی و همچنین، پلتفرم‌‌های توزیع‌‌شده‌‌ پخش‌‌شونده، در بهترین وضعیت برای مدیریت این انتقال داده‌‌ها قرار دارد.

اما او همچنین معتقد است که Syncsort می‌‌تواند نقشی در مسائل حکمرانی مربوط به بلاکچین داشته باشد. Yoğurtçu بیان کرد: “هنگامیکه ما درباره‌‌ی شرکت‌‌کنندگان درون یک دامنه‌‌ی خاص در بلاکچین صحبت می‌‌کنیم، به طور کلی، نشانی، کد جغرافیایی و کیفیت داده‌‌ها و سبد سرمایه گذاری یکپارچه‌‌ی ما، خیلی خوب با این شرکت‌‌کنندگان مطابقت دارند.””ما بررسی خواهیم کرد که چگونه می‌‌توانیم برخی از مکان‌‌یاب‌‌های جهانی برای کیفیت داده‌‌ها را در محیط بلاکچین به کار ببریم.”

هنگامیکه داده‌‌ها، وارد بلاکچین شوند، احتمالا پلتفرم، در حصول اطمینان از اینکه هنگامیکه داده‌‌‌‌ها، در دریاچه‌‌ی داده یا انبار قرار داده شوند، آنگاه می‌‌توان آن‌ها‌‌ را برای استفاده توسط برنامه‌‌های کاربردی استخراج کرد، چالش‌‌های مشابهی با پلتفرم‌‌های دیگر خواهد داشت. و این امر، منجر به مشکلات کیفیت داده‌‌ها، همگام‌‌سازی و یکپارچگی خواهد شد و این مشکلات باید توسط محصولی مانند Syncsort پشتیبانی شوند.

همچنین Yoğurtçu بیان کرد که Syncsort در نظر دارد تعداد محصولات امنیتی درون سبد سرمایه‌‌گذاری شرکت که می‌‌توانند بلاکچین را به کار ببرند، افزایش دهد. به عنوان بخشی از این امر، Syncsort، با پروژه‌‌ی هایپرلجر (Hyperledger) شریک خواهد شد.

او بیان کرد:

ما هایپرلجر را به عنوان پروژه‌‌ای که بیشترین آمادگی را برای شرکت دارد، در نظر می‌‌گیریم، ما مشارکت خود در پروژه را اعلام کردیم و واقعا درباره‌‌ی آن هیجان‌‌زده هستیم. این وضعیت، مشابه زمانی است که مسیر هادوپ خود را در سال 2010 شروع کردیم. ما با کمک به پروژه‌‌ی متن‌‌باز آغاز کردیم. بخشی از جامعه بودن و مشارکت کردن، ما را قادر به بیان نظر در حوزه‌‌هایی می‌‌نماید که برای مشتریان شرکت ما اهمیت دارند. ما با باقی جامعه‌‌ی هایپرلجر کار خواهیم کرد.

برای شناخت شکل کامل دنیای بلاکچین و چگونگی استفاده‌‌ از آن توسط شرکت‌‌ها در آینده، بسیار زود است. اما همانطور که فناوری به کسب کشش ادامه می‌‌دهد، شایسته‌‌ است که به عنوان شیوه‌‌ای برای پیش‌‌بینی اتفاقی که بعدا رخ می‌‌دهد، محتمل‌‌ترین موارد کاربرد و همچنین، چگونگی واکنش کسب و کارهایی مانند Syncsort را تجزیه و تحلیل کنیم.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.