چگونه بلاکچین امکان رویکرد مبتنی بر داده را برای سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌ها فراهم می‌کند

با رشد حوزه کریپتو و ظهور استارتاپ‌های متعدد و همچنین نوسانات شدید قیمت رمز ارزها پس از سقوط ICOها، تجزیه و تحلیل انتخاب‌ها برای سرمایه‌گذاران خود به امری پیچیده بدل شده است تا جایی که روش‌های سنتی ارزیابی سرمایه گذاری ریسک پذیر یارای حرکت پا به پای سرعت این صنعت را ندارند. اما می‌توان از خود فناوری برای تجزیه و تحلیل استارتاپ‌ها بهره جست.

0 87

رشد فناوری، ظهور استارتاپ‌ها و تنوع صنایعی را که از آن ظهور می‌کنند افزایش داده است.

چشم‌انداز در حال گسترش استارتاپ‌ها و کارآفرینان اما منجر به تحلیل‌های پیچیده و زمان‌بر توسط سرمایه‌گذاران می‌گردد. نزدیک شدن محتاطانه به فرصت‌های سرمایه‌گذاری نیازمند ادراک، تجربه و دانش عمیق در مورد یک صنعت یا بازار خاص است.

فناوری هم درد و هم درمان فضای به سرعت در حال رشد استارتاپ‌ها است. سرمایه‌گذاران می‌توانند با استفاده از رویکردهای مبتنی بر داده جزئیات دقیقی را به دست آورده و جوانب ایده‌های شکوفا و شرکت‌هایی را بیرون بکشند که در غیر این صورت در ماهیت شلوغ فضای کارآفرینی گم می‌شدند.

بالعکس، استارتاپ‌ها چارچوب‌های جدیدی برای مدیریت شبکه، اسناد، منابع و … خود در اختیار دارند.

همانطور که وارد دوران جدید می‌شویم، صنایع مبتکر در سیستم‌های یکپارچه ادغام می‌شوند اکوسیستم‌های جدیدی از پیشرفت فناوری می‌سازند. از هوش مصنوعی تا اینترنت اشیاء (IoT)، آینده روشن به نظر می‌رسد.

رویکردهای مبتنی بر داده امروزه رواج بسیاری داند و حوزه‌های مختلف از تحلیل ژنومی پزشکی تا الگوریتم‌های یادگیری ماشینی دنیای ابتکار را قبضه کرده‌اند. روندهای داده‌ها نیز نفوذ به حوزه استارتاپ و سرمایه گذاری را آغاز کرده‌اند.

سرمایه‌گذاران به دنبال ابزارهای کافی برای کمک تکامل استارتاپ‌ها هستند، و آن ابزارها در بسیاری از عرضه‌ها در دو سال گذشته عرضه شده‌اند.

روش‌های سنتی جستجو در سرمایه گذاری ریسک پذیر نمی‌توانند با یورش سریع استارتاپ‌ها و ایده‌هایی که از خوابگاه‌ها و اداره‌ها و کافه‌های محلی بیرون می‌آید رقابت کنند.

جذابیت سرمایه گذاری در استارتاپ در بالاترین سطح خود قرار دارد، اما روش‌های تحلیل اکوسیستم به همراه فناوری تکامل می‌یابند.

شرکت‌های سرمایه‌گذاری ریسک پذیر به سراغ معیارها و تحلیل داده‌ پیشرفته رفته‌اند و خصوصا شرکت‌های نرم‌افزاری به دنبال ارزش‌گذاری هکاتون‌ها، شتاب‌دهنده‌ها و مراکز رشد شرکتی هستند تا رهبران مستعد و ایده‌های جوان را کشف کنند.

بهره‌گیری از ابزارهای بین‌المللی مانند بلاکچین یا هوش‌ مصنوعی برای تحلیل و مدیریت ریسک بهتر نیز به حوزه‌های محبوبی برای تحلیل بازار استارتاپ و سرمایه گذاری بدل شده‌اند.

این امر باعث ظهور بسیاری از شرکت‌ها مانند Blockseed شده است که چارچوبی برای تحلیل پروژه توسط سرمایه‌گذاران و استارتاپ‌ها ارائه می‌دهد. آن‌ها نقشی مشاورگونه دارند که استارتاپ‌ها می‌توانند از آن برای تببین دقیق مدل کسب‌وکار خود استفاده کنند و سرمایه‌گذاران ارزیابی بی‌درنگ از پروژه‌ها و معیارهای پیشرفته در مورد سایر منافع سرمایه‌گذار دریافت خواهند کرد.

سایر پروژه‌ها مانند Aragon در اتریوم، یک بنیاد عمومی مبتنی بر بلاکچین را با حاکمیت غیرمتمرکز سازمان‌ها و کسب‌وکارها ترکیب می‌کند. استارتاپ‌ها می‌توانند به سراغ منابع متن باز بروند، با تیم‌های جهانی همکاری کنند، یک چارچوب سازمانی توزیع‌شده را مدیریت کنند و از طریق بستر مستقیما سرمایه جمع‌آوری کنند.

سرمایه‌گذاران در Aragon می‌توانند با استفاده از پروتکل Aragon وارد مباحثات بیمه شده با استارتاپ‌ها و سازمان‌ها شوند و کف تامین سرمایه خود را اثبات کرده و برای رفتار خوب و شفافیت انگیزه ایجاد کنند. سرمایه‌گذاران همچنین می‌توانند برای ارزش‌گذاری وضعیت پروژه و جزئیات مالی که فشار زیادی را در تصمیم‌گیری سرمایه‌گذار وارد می‌کند، اجازه ذره‌ای دسترسی کنترل دریافت کنند.

صنایع نوظهور مانند بلاکچین، هوش مصنوعی و IoT مکمل یکدیگر هستند و باید پشته فناورانه‌ای از سیستم‌های ادغام‌شده را در آینده بپرورند.

استارتاپ‌هایی که می‌توان از میان آن‌ها انتخاب داشت به سرعت در صنایع مختلف در حال افزایش هستند و به شکلی گیج‌کننده با هم ترکیب می‌شوند. ارزش‌گذاری صحیح آن‌ها می‌تواند سخت باشد.

علی الخصوص، ظهور و افول سریع ICO در فضای بلاکچین و ارز رمزنگاری شده با جذب مقادیر هنگفتی سرمایه توجه زیادی جلب کرد، در حالی که به جای محصولات حقیقی بر وعده و وعید بنا شده بود.

ICOهای سازوکاری جدید برای جمع‌آوری سریع سرمایه ارائه می‌کنند، اما به دنبال توقف توسعه، کلاهبرداری، قیمت‌ها و قوانین در حال شکل‌گیری متوقف شده‌اند.

در نتیجه اپیدمی ICO، لحن سرمایه گذاری در بلاکچین‌ها و رمز ارز به سوی یک رویکرد محتاطانه رفته است. سرمایه‌گذاران، امسال نسبت به سال گذشته با احتیاط بیشتری وارد فضا شده‌اند، اما در هر صورت سرمایه گذاری ادامه دارد.

سرمایه‌گذاران قابل توجه مانند پیتر تیل (Peter Thiel ) و تیم دریپر (Tim Draper) به تلاش‌های خود در این حوزه ادامه می‌دهند، و صندوق‌های سرمایه گذاری ریسک پذیر به جمع‌آوری سرمایه‌ علی‌رغم بازار گسترده خرسی ادامه می‌دهند.

یکی از روندهایی که از سقوط ICO تحقق یافته، تاکید فزاینده بر ترکیب بلاکچین، هوش مصنوعی و IoT در حوزه‌های نوظهور مانند بانکداری نوین، حاکمیت غیرمتمرکز و زنجیره تامین است.

رویکردهای مبتنی بر داده لحن غالب در صنایع هستند و به نظر می‌رسد که تاکید بر معیارهای دقیق‌تر، منابع جمع‌سپاری شده و ابزارهای تحلیلی مبتنی بر هوش‌مصنوعی، جهت‌گیری اجتناب‌ناپذیر ابتکار کارآفرینانه باشد.

گلاویز شدن با داده‌های گسترده بازاری و ایده‌پردازی متنوع فناوری‌های پیشرفته نیازمند رویکردی متفاوت‌تر از گذشته است. با وجود فرصت‌های IPO پرسود در افق برای یونیکورن‌های استارتاپ معتبر، انگیزه کارآفرینان و استارتاپ‌ها برای ارتباط از طریق رویکرد‌های داده‌های تصفیه شده بیش از پیش است.

با این وجود، شاید تمایل داشته باشید تا بنشینید و صبر کنید تا ببینید چه اتفاقی پس از این برای بازار کریپتو می‌افتد. شاید بهتر باشد تا پیش از سرمایه گذاری بیشتر در رمز ارز‌ها، تا تکمیل عملیات SEC صبر کنیم.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.