چگونه بحران بدهی یک کشور می‌تواند بر اقتصاد جهان اثر بگذارد؟

بحران بدهی یک کشور، با از دست دادن اعتماد سرمایه گذار و ناپایداری مالی سیستماتیک بر جهان اثر می‌گذارد. بحران بدهی یک کشور زمانی رخ می‌دهد که سرمایه‌گذاران به دلیل مشکلات اقتصادی یا سیاسی موجود در آن (کشور)، باور خود را نسبت به توانایی کشور در پرداخت بدهی‌هایش از دست ‌بدهند. این امر منجر به نرخ‌های سود بالا و تورم می‌شود. همچنین سرمایه‌گذاران در بخش بدهی (خریداران اوراق بدهی دولتی) را با شکست مواجه می‌کند و از سرعت اقتصاد جهانی می‌کاهد.

0 104

میزان این تاثیر بر جهان بسته به ابعاد کشور متفاوت خواهد بود. یک بحران مالی در کشورهای بزرگ و منتشر کننده‌ واحد پولی (currency-issuing) مانند ژاپن، اتحادیه اروپا یا ایالات متحده، می‌تواند کل اقتصاد جهانی را دچار رکود یا تنزل کند. به هر حال احتمالش کم است که این کشورها به بحران مالی برخورد کنند، زیرا همیشه می‌توانند برای بازپرداخت‌ بدهی‌هایشان پول چاپ کنند. تنها دلیلی که می‌تواند منجر به یک بحران مالی شود مشکلات سیاسی است.

کشورهای کوچک به دلیل داشتن دولت‌های ولخرج، ناپایداری سیاسی، اقتصاد ضعیف یا ترکیبی از این عوامل به بحران مالی دچار می‌شوند. با توجه به از دست رفتن پول سرمایه‌گذاران خارجی در بازار بدهی (به دلیل بحران مالی)، سایر نقاط دنیا نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرند. کشورهای دیگر در آن منطقه جغرافیایی ممکن است به دلیل کاهش اعتماد سرمایه‌گذار شاهد افزایش نرخ‌های سود برروی بدهی‌هایشان باشند.

به طور معمول، اقتصاد دنیا نقدینگی لازم را دارد و همیشه هدفش جذب این گونه شوک‌ها بدون اثرات (مخرب) زیاد است. به هر حال اگر اقتصاد جهانی در یک وضعیت پر مخاطره باشد، این نوع ریسک‌گریزی پتانسیل آن را دارد که جرقه‌ی ناپایداری را در بازارهای مالی بزند. یکی از مثال‌های آن بحران مالی آسیا در سال 1997 است که از تایلند شروع شد و دلیل آن مبالغ گسترده‌ای از دلار آمریکا بود که این کشور قرض کرده بود.

اقتصادی که همواره کندتر می‌شد و واحد پولی که همواره ضعیف‌تر می‌شد، پرداخت بدهی‌ها را برای تایلند غیر ممکن ساخت. سرمایه‌گذارانی که در بدهی دیگر کشورها سرمایه‌گذاری می‌کردند، با عصبانیت از حجم طلب خود کاستند که منجر به واحد‌های پولی رو به تضعیف و افزایش نرخ‌های سود در کشورهای اطراف مانند کره‌ی جنوبی و اندونزی شد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.