چگونه اشتباهات دیگر سرمایه‌‌گذاران را انجام ندهیم

سرمایه گذاری در بورس و خرید و فروش سهام نیازمند داشتن اطلاعات دقیق و تجربه طولانی مدت است. این نوشتار با ارائه سه توصیه ارزشمند به خواننده‌‌ای که قصد سرمایه گذاری دارد، مواردی را گوشزد می‌‌کند که مانع از دست دادن سود و ازبین رفتن دارایی سرمایه‌‌گذاران هوشمند می‌‌گردد.

0 112

اشتباهات و ناکارآمدی‌‌های بازار که سرمایه‌‌گذاران هوشمند می‌‌توانند از آن بهره‌‌مند شوند

آیا شما یک سرمایه‌‌گذار مستعد اشتباه هستید؟ آیا پس از تغییر سریع قیمت‌‌ها در بازار، سهام‌‌های با ارزش سود بالا را دنبال می‌‌کنید و سهام خود را می‌‌فروشید؟ اگر چنین است، لازم است که نگاهی به اطراف‌‌تان بیاندازید و اشتباهات معمول سرمایه گذاری را انجام ندهید. در این مطلب سه نکته برای سرمایه گذاری ذکر شده، که به شما کمک می‌‌‌‌کند درآمد خود را نسبت به دیگران افزایش دهید.

‌‌اجتناب از دنبال کردن عملکرد و سرمایه گذاری در سهام‌‌های ارزشمند

سهام ارزشمند، سهامی است که نسبت به سهام‌‌های دارای ارزش ذاتی، کمتر مورد دادوستد قرار می‌گیرد. صندوق‌های شاخص ارزشی، شامل سهامی است که نسبت به سود و فروش و رزرو خود ارزش کمی دارد. با این وجود، سرمایه‌‌گذاران سهام با رشد چشمگیر یک سهام، عملکرد آن را دنبال کرده و به امید رشد قیمت مجدد، اقدام به خرید این‌‌گونه سهام‌‌ می‌‌کنند. این قبیل سرمایه‌‌گذاران با اعتقاد به اینکه روند افزایش قیمت ادامه خواهد یافت، به خرید این قبیل سهام‌‌ها ادامه می‌‌دهند. اشتباه آنان در این است که زمانی که شاخص PE سهام بیش از حد بالا رود، کم‌‌کم ارزش سهام کاهش یافته و در نهایت به ارزش عادلانه و منصفانه خود باز می‌‌گردد.

در نهایت برای سرمایه‌‌گذارانی که از طریق این سیستم حرکتی سهام خریداری کرده اند، دشوار است که بتوانند در زمان مناسب و با قیمت مناسب سهام خود را بفروش برسانند.

در کوتاه مدت، دوره‌‌هایی وجود دارند که ارزش سهام به شدت رشد می‌‌کند و گاهی اوقات خلاف این موضوع روی می‌‌دهد.

در چند دهه گذشته، سهام شرکت‌‌هایی که ارزش سهام آن‌ها بیش از ۱۰ میلیارد دلار برآورد شده که در اصطلاح به آن‌ها لارج‌‌کپ (large-cap) می‌‌گویند، به ارزش ۹٫۰۳% بازگشته‌‌اند و سهام لارج‌‌کپ‌‌ها سالیانه به رشد ۸٫۶% رسیده‌‌اند. بنابراین اگر در سال ۱۹۹۰، ۱۰۰۰۰ دلار روی سهام‌‌های ارزشمند سرمایه گذاری می‌‌کردید، در پایان سال ۲۰۱۵، ۱۰۰۰۰ دلار شما تبدیل به ۹۴۶۹۴ دلار می‌شد، یعنی ۸۵۴۳۵ دلار افزایش ارزش سهام می‌‌داشتید. بنابراین با تغییر سبد سرمایه گذاری از سهام‌‌های با ارزش و سرمایه گذاری جدید می‌‌توانید از اشتباهات دیگران سود کسب کنید.

اجتناب ازصندوق‌‌های سرمایه گذاری موفق

یکی از بزرگترین اشتباهات در سرمایه گذاری ورود به صندوق‌‌های سرمایه گذاری موفق سال قبل است. ممکن است به‌وسیله فهرست صندوق‌‌های سرمایه گذاری کارآمد وسوسه شد که روی این صندوق‌‌ها سرمایه گذاری نمود. اما اغلب سرمایه‌‌گذاران خیلی دیر در این صندوق‌‌ها سرمایه گذاری می‌‌کنند.

مارک هولبرت (Mark Hulbert) در همین خصوص در مقاله اخیر خود در مجله مارکت‌‌واچ (MarketWatch) به سرمایه‌‌گذاران پیشنهاد داد که بهترین کاری که می‌‌توانند انجام دهند این است که هیچ‌‌کاری انجام نداده و فقط صبر کنند.

با این حال می‌‌توانید فرصت‌‌هایی که موجب غنی شدن سبد سرمایه گذاری می‌‌شوند را با اجتناب از اشتباه دنبال کردن عملکرد و انتخاب روش‌‌های سرمایه گذاری مطابق بازار، انتخاب کنید. در یک مطالعه در سال ۲۰۰۱ که توسط مجله ونگارد (Vanguard) صورت گرفت، از بین ۲۲۰۲ صندوق فعال مدیریت‌‌شده تنها ۴۷۶ مورد از آن‌ها طی ۱۵ سال بیش از پیش رشد داشتند. منبع دیگر اعلام می‌‌کند که صندوق‌‌های سرمایه گذاری اغلب از سرمایه گذاری‌‌های دارای مدیریت فعال، سود کسب می‌‌‌کنند.

زمانی که دیگر سرمایه‌‌گذاران می‌فروشند را شما بخرید

سرمایه‌‌گذارها به وسیله ترس و طمع رانده ‌‌می‌‌شوند. پس از آن‌‌که یک بازار با کاهش قیمت مواجه شود، بسیاری از سرمایه‌‌گذاران دچار ترس از دست دادن سرمایه می‌‌شوند و اشتباه به‌فروش رساندن سهام خود را مرتکب می‌‌گردند. این استراتژی که باید آن را استراتژی شکست نامید، موجب می‌‌شود که سرمایه‌‌گذاران در ضرر محصور شوند. پس از بازگشت بازار به شرایط اولیه، این افراد مجددا به سراغ بازارهایی می‌روند که در اوج قرار دارند. این نوع رفتار در دراز مدت صرفا ۳٫۷۹ درصد به سرمایه‌‌گذاران درآمد می‌دهد و این درحالی است که S&P500 (فهرستی از ۵۰۰ سهام برتر در بازار بورس سهام نیویورک، از این فهرست جهت قیاس معاملات و خرید و فروش سهام و نیز جهت ارزیابی عملکرد شرکت‌‌های بزرگ استفاده می‌شود) در حدود ۱۰ درصد سود به سهامداران سود می‌رساند.

پست های مرتبط

نکته اساسی اینجاست که می‌‌توانید از ترس و طمع این سرمایه‌‌گذاران و نوع رفتار آن‌‌ها استفاده کنید. راه کسب سود از اشتباهات دیگر سرمایه‌‌گذاران به طور معمول در دو مرحله انجام می‌‌شود: استراتژی سرمایه گذاری خود را انتخاب کنید و آن را تغییر ندهید، سپس زمانی که قیمت سهام‌‌ها افت کرد، اقدام به خرید سهم‌‌های بیشتر کنید و این سهم‌‌ها را تا زمان رشد قیمت‌‌ها نگه دارید.

بنابراین برای کسب سود ناشی از ناکارآمدی بازار و اشتباهات دیگران، هرگز با جوسازی‌ها نا امید نشوید. مانند اکثریت فکر نکرده و سهام‌‌های با قیمت بالا را دنبال نکنید.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.