چگونه از قراردادهای هوشمند برای تقسیم درآمد استفاده کنیم

می‌توان با بهره‌گیری از فناوری بلاکچین با امنیت، شفافیت و سرعت بالایی دست به تقسیم درآمد زد. بلاکچین در واقع مانند یک دفتر کل است که تمام طرفین یک تراکنش آن را در دست دارند و یک نفر به تنهایی نمی‌تواند تصمیم به تغییر یا توقف آن بگیرد.

 

0 119

1. تقسیم درآمد چیست و مدل تجاری آن چطور کار می‌‌کند؟

تقسیم درآمد (revenue sharing) دقیقا مانند تقسیم کردن درآمدتان با اعضای خانواده در آخر ماه می‌باشد. تقسیم درآمد به معنای توزیع سود (و زیان) میان سهام‌‌داران، شرکای تجاری و حتی کارکنان یک سازمان است.

اگرچه تقسیم درآمد چند سالی‌‌ است در اینترنت به عنوان بخشی از بازاریابی رابطه‌‌ای و برنامه‌‌های تبلیغاتی شهرت زیادی کسب کرده است؛ اما خیلی وقت است که وجود دارد. این کار در همه‌‌ی صنایع و بخش‌‌ها، از جمله دولت، تکنولوژی، رسانه، ورزش، انرژی، سرمایه‌‌گذاری، سرگرمی و … مورد استفاد قرار می‌‌گیرد.

با گره خوردن مفهوم اقتصاد اشتراکی (sharing economy) به آینده‌‌‌‌ی ما، تقسیم درآمد هم نمود بیشتری پیدا می‌‌کند.

2. چگونه می‌‌توان آن را واقعا به کار برد؟

دست‌تان باز است.

مثلا در دولت یکی از کاربردهای تقسیم درآمد، مالیات است که در میان واحدهای مختلف تقسیم می‌‌شود. مثلا ایالت‌‌ها یا استان‌‌ها مالیات خود را بین دولت‌‌های محلی یا دولت فدرال تقسیم می‌‌کنند.

در صنعت سرگرمی، یکی از کاربردهای تقسیم سهام، در روش‌‌های تقسیم سهام توسط خدمات موسیقی مثل Spotify است که تضمین می‌کند، هنرمندان دیده شوند.

تقسیم درآمد در سرمایه‌‌گذاری هم برای اهدای پاداش به سرمایه‌‌گذاران به شیوه‌‌ی سهم یا تقسیم سود به کار گرفته می‌‌شود.

3. آیا چالشی در این مدل تجاری وجود دارد؟

شفافیت، امنیت، سرعت.

نام‌‌ بردن چالش‌‌های کنونی موجود در مدل تجاری تقسیم درآمد دشوار است و هر صنعت چالش‌‌های خود را دارد چون که برپایی کسب‌‌وکارهای زیرساختی دشوار می‌‌باشد. مثلا خدمات پخش موسیقی که آهنگ‌‌ها را به صورت بسته پیشنهادی در می‌‌آورند، با مشکل چگونگی تخصیص درآمد به هر آهنگ در بسته مواجه می‌‌شوند. در ورزش هم به دلیل وجود طرفین بی‌شمار در یک دادوستد می‌‌توان از حسابد‌‌اری خلاقیت‌آمیز استفاده کرد تا تعادل در تقسیم درآمد ایجاد شود.

با این حال با در نظر گرفتن همه‌‌ی اشکالات تقسیم درآمد در صنایع و بخش‌‌های مختلف، می‌‌توان این چالش‌‌ها را به سه بخش شفافیت، امنیت و سرعت تقسیم کرد.

تکنولوژی بلاکچین پادزهری برای چالش‌‌های موجود در مدل تجاری تقسیم درآمد دارد و آن هم چیزی جر قراردادهای هوشمند نیست.

4. قراردادهای هوشمند چه کمکی می‌‌توانند بکنند؟

قراردادهای هوشمند متضمن تقسیم دقیق درآمد هستند.

قرارداد هوشمند توافقی است که از تکنولوژی بلاکچین نیرو گرفته است و به شکل برنامه‌‌ای کامپیوتری درآمده است و به محض تحقق همه‌‌ی شرط‌‌های از پیش‌‌‌تعیین‌‌شده و برنامه‌‌ریزی‌‌شده اجرا می‌‌شود. پروتکل قرارداد هوشمند هم هدف دارد قراردادها را امن‌‌تر، تفکیک‌‌شده‌‌تر و شفاف‌‌تر کند، یعنی برطرف کردن همان چالش‌‌هایی که مدل کنونی تقسیم درآمد با آن روبرو می‌باشد.

5. تکلیف شفافیت در تقسیم درآمد چه می‌‌‌‌شود؟

این چالش هم حل می‌‌شود.

یک فرصت سرمایه‌‌گذاری را تصور کنید که در آن مثلا 10 بیت‌‌کوین به ارزش 140 هزار دلار برای سود 10 درصدی سرمایه‌‌گذاری می‌‌کنید. این فرصت به شما امکان داشتن 10 درصد از درآمد یا معادل 0.10 سنت در هر دلار را به شما می‌‌دهد. شما تا پیش از این پول‌تان را سرمایه‌‌گذاری می‌‌کردید و امید داشتید که طرف مقابل به تعهدات خود عمل کند.

اما با وجود قراردادهای هوشمند می‌‌توانید مطمئن باشید که مقدار دقیق درآمد خود را دریافت خواهید کرد. تنها کافیست شرایط خود را در این قراردادهای هوشمند وارد کنید. به محض ورود درآمد، قرارداد هوشمند هم به اجرا در می‌‌آید و بلافاصله 10 درصد از سهم شما به کیف پول‌تان واریز خواهد شد.

6. آیا قراردادهای هوشمند می‌‌توانند به مدل تقسیم سهام امنیت ببخشند؟

خب بیایید ببینیم.

از آنجایی که قراردادهای هوشمند بر فناوری بلاکچین مبتنی هستند و این فناوری در واقع دفترکلی عمومی است که همزمان توسط تعداد زیادی از طرفین نگه‌‌داری می‌‌شود، قابل تغییر نیستند. بنابراین به محض شروع قرارداد هوشمند، هیچ یک از طرفین نمی‌‌توانند به تنهایی تصمیم به تغییر آن بگیرند. یک قرارداد هوشمند تنها می‌‌تواند در صورت توافق همه‌‌ی طرفین متوقف یا تغییر داده شود. این سطح از امنیت هم بدون نیاز به واسطه به دست آمده است.

7. آیا بهبودی در سرعت اجرای آن به وجود آمده است؟

خب در مورد فرایند سریع هم صحبت کرده‌‌ایم.

یکی دیگر از مزایای قرادادهای هوشمند این است که دسترسی ماهانه یا هفتگی سریع‌‌تری به سرمایه‌‌ی خود دارید. وجود این سطح از انعطاف در سیستم‌‌های سنتی هزینه‌‌بردار است چون به فعالیت‌‌های مدیریتی مداوم نیاز دارد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.