چگونه از سقوط‌ بازار جان سالم به در ببریم

با توجه به سقوط بازار رمز ارزها در پایان سال ۲۰۱۸، صاحبان رمز ارزها یا هر دارایی دیگر باید در هنگام سقوط بازارهای مربوطه آرامش خود را حفظ کنند. این سقوط نه تنها یک رویداد ناگوار نیست، بلکه یک فرصت بزرگ برای کسب درآمدهای بیشتر است.

0 105

در این نوشتار به این موضوع خواهیم پرداخت که چگونه وقتی بازار سقوط می‌کند، شرایط را مدیریت کنیم و از آن جان سالم به در ببریم.

هیچ کس دوست ندارد که با سقوط‌ بازار روبرو شود، اما آن‌ها گریزناپذیر هستند. بازار روزی بالاخره سقوط می‌کند. سرمایه گذاری کار بسیار پرچالشی است، به این شرط که سرمایه شما در جای درستی قرار گرفته باشد. رمز ارزها و بلاکچین نیز از این قائده مستثنا نیستند و انتظار تکان‌های بازار و نوسان‌های قیمت را می‌توان داشت. به این ترتیب، شما باید آمادگی رویارویی با سقوط بازار را داشته باشد، صرف نظر از اینکه چقدر زمان صرف آمادگی خود کرده باشید. وقتی که بازار سقوط می‌کند، خیلی راحت می‌توانید سردرگم و وحشت‌زده شوید، بنابراین باید بدانید که در هنگام سقوط بازار باید چه کاری انجام دهید تا دوباره رونق به آن بازگردد.

این مقاله یک مشاوره برای سرمایه گذاری مالی نیست.

این مقاله به جنبه‌های مهم آن چیزی اشاره می‌کند که یک شخص باید در مبارزه با سقوط بازار انجام دهد.

سبد سهام خود را مرتب چک نکنید.

اگر شما خود را در آشفتگی سقوط بازار بیابید، حال هر نوع دارایی که در اختیار دارید، نخستین و مهم‌ترین چیزی که باید انجام دهید این است که بر ترس خود غلبه کنید. یکی از اشتباهاتی که سرمایه‌گذاران تازه‌کار مرتکب می‌شوند این است که هر روز با ترس و واهمه سبد سهم‌های خود را بررسی می‌کنند تا ببینند که چقدر ضرر کرده‌اند. اگر خود را برای سقوط آماده کرده باشید، پس نباید نگران این ضرر باشید چرا که دارایی‌‌های شما خوب توزیع شده است.

با توجه به آنچه که گفته شد، شما هیچ کاری نمی‌توانید بکنید جز اینکه به خاطر از دست دادن مقدار زیادی پول در مدت زمانی کوتاه کمی احساس ناراحتی و سرخوردگی بکنید. با این حال، وقتی که بازار رسما در سراشیبی «سقوط» می‌افتد و قیمت‌ها به سرعت پایین می‌آیند، بررسی و برآورد ساعت به ساعت سبد سهم‌های‌تان و افت ارزش آن، هیچ سودی ندارد. در هنگام سقوط بازار، بررسی مرتب اینکه چقدر پول از دست داده‌اید به صورت یک فیدبک منفی عمل می‌کند و ترس و واهمه شما را دوچندان می‌سازد، که این ترس به خودی خود شما را وادار به انجام کاری می‌کند (و این کار اغلب کاری بس اشتباه است).

اگر می‌بینید که در حال ارتکاب به چنین اشتباهی هستند و یا بدتر از آن به صفحه نمایش خود خیره شده‌اید و مرتب ارزش سبد سهام‌تان را چک می‌کنید، لطفی در حق خود کنید و با این عادت غلط خود بجنگید. یکی از راه‌های غلبه بر این بررسی مضاعف و ترس این است که جای خود را برای مدت کوتاهی به کس دیگری بدهید. اما این بدان معنی نیست که کلیدهای اختصاصی خود را به هر کس و ناکسی بدهید. در عوض، از کسی بخواهید تا با تنظیم کامپیوترتان و اعمال فیلتر، دسترسی‌تان را به چنین سایت‌هایی محدود سازد. به این ترتیب، قابلیت شما برای بررسی و برآورد سبد سهم‌های‌تان محدود می‌شود و می‌توانید نفس راحتی بکشید و این فرصت را پیدا می‌کنید که بدون استرس زیادی یا گرفتن تصمیم‌های غیرمنطقی از سپری کردن تک تک لحظات عمرتان لذت ببرید.

نخستین کاری که باید انجام دهید این است که یک نفس عمیق بکشید و آرامش خودتان را حفظ کنید. دچار واهمه نشوید و تصمیم‌های غیرمنطقی‌ نگیرید که در آینده پشیمان‌تان کند. دسترسی‌تان را به سایت‌های بررسی و برآورد سبد سهام محدود کنید تا بتوانید به آرامش ذهنی دست پیدا کنید.

برخلاف جریان آب حرکت کنید

چه کسی گفته که شما نمی‌توانید در هنگام سقوط بازار، شکوفا شوید؟ بی‌شک، شما می‌توانید سراشیبی سقوط را در حالی پشت سر بگذارید که در مقایسه با روزهای پیش از سقوط، پول بیشتری به جیب زده باشید، به شرطی که مهره‌های‌تان را درست حرکت دهید. به یاد داشته باشید، کلید سرمایه گذاری موفق این است که بیشترین رشد ممکن را برای دارایی‌های‌تان در نظر بگیرید. بنابراین وقتی که قیمت‌ها به کمترین مقدارشان نزدیک می‌شوند، به جای اینکه سهم‌تان را بفروشید باید آن را به چشم فرصتی برای تزریق نقدینگی بیشتر ببینید.

از افق بازتری به این مسئله نگاه کنید، در این حالت سرمایه‌گذاران قسمت بیشتری از دارایی‌‌های‌شان را می‌فروشند تا اینکه آن‌ها را بخرند. اینها همان افرادی هستند که بیش از همه در بالا رفتن قیمت‌ها دخیل می‌باشند، همان‌هایی که در هنگام پایین بودن قیمت‌ها، دست به فروش زده‌اند. این درست برعکس همان کاری است که باید انجام دهید، با این حال هر بار که بازار سقوط می‌کند، باز هم شاهد تکرار این الگوها هستیم. این همان فرصتی است که شما به عنوان یک سرمایه‌گذار هوشمند، می‌توانید از آن استفاده کنید و پول بیشتری در هنگام سقوط بازار در بیاورید.

وارن بوفه، یکی از بزرگان عرصه سرمایه گذاری، در این رابطه می‌گوید که «وقتی دیگران حریص می‌شوند شما باید بترسید و وقتی دیگران می‌ترسند شما باید حریص شوید». این سخن بسیار بجایی است، چرا که بازار در سراشیبی سقوط به مثابه حراجی دارایی‌هایی است که شما در هر صورت دست به خرید آن‌ها خواهید زد. اگر شما یک دارایی را در زمانی که قیمتی نزدیک‌ به پایین‌ترین قیمت آن دارد را بخرید، آنگاه شما در روی کاغذ بیشترین فضا را برای رشد در اختیار دارید و به خودی خود این فرصت را پیدا می‌کنید تا بیشترین درآمد را در زمان رونق بازار به دست بیاورید. برای برخی از سرمایه‌گذاران، سقوط بازار درست همان فرصتی است که انتظار آن را می‌کشند تا امکان اندوخته‌های بلندمدت را فراهم سازد.

سقوط بازار منجر به قیمت‌ نسبتا پایین دارایی‌هایی می‌شود که شما در شرایطی غیر از شرایط سقوط بر روی آن‌ها سرمایه گذاری می‌کردید. بنابراین، در شرایطی که هر کس دیگری با قیمت پایین دست به فروش می‌زند، از این فرصت استفاده کنید و با قیمت پایین بخرید و این شانس را پیدا کنید که با بالاترین قیمت آن را به فروش برسانید.

به آینده فکر کنید

مهم‌ترین چیز برای اینکه از سقوط بازار جان سالم به در ببریم، این است که برای پیشامدهای آینده آماده باشیم. بیشتر بازارها پس از سقوط دوباره رونق پیدا می‌کنند، بنابراین شما باید به این فکر کنید که خود را در سال‌های آینده‌ای که بازار در حضیض سقوط قرار دارد، در چه موقعیتی حفظ می‌کنید. برای انجام این کار، از قیمت‌های پایین نهایت استفاده را بکنید و در حضیض سقوط بازار نقدینگی بیشتری را تزریق کنید تا در زمانی که بازار از حضیض درآمد، موقعیت خوبی پیدا کرده باشید.

در بیشتر مواقع، بازارها نه تنها از حضیض سقوط درآمده‌اند بلکه علیرغم معضلاتی چون بیماری‌های همه‌گیر، بحران‌های مالی، فاجعه‌های طبیعی، حملات تروریستی، جنگ‌ها، تورم پایین، تورم بالا، بدهی کم، بدهی زیاد، رونق، ورشکستگی‌ها، رکودها، نزول‌ها و معضلات و شرایط دیگر، دوباره به اوج شکوفایی رسیده است. این در جهت کلی بازار به خوبی آشکار است، که همواره به سمت بالا است، و هیچ دلیلی وجود ندارد که به این حرکت خود در دهه‌های بعد و پس از آن ادامه ندهد. بنابراین دلسرد نشوید، تمام دارایی‌های خود را به فروش نرسانید، یا اینکه از سرمایه گذاری در آن دسته از دارایی‌ها دست نکشید. سقوط هر بازاری فرصت‌های بزرگی را برای پول در آوردن و همچنین درس گرفتن از اشتباهات و آماده شدن برای آینده، به ارمغان می‌آورد.

مهم نیست که چقدر سقوط یک بازار شدید است، اقتصاد همواره خود را بازیابی می‌کند و به شهادت تاریخ همواره به پیشرفت خود ادامه می‌دهد. پس در طول این مدت دلسرد نشوید و ترس به دل خود راه ندهید، چرا که شما می‌توانید از این فرصت برای آمادگی هر چه بیشتر برای آینده استفاده کنید.

نتیجه‌گیری

اغلب سرمایه‌گذاران، سقوط بازار را اتفاقی بسیار ناگوار برمی‌شمارند به طوری که ترس در دل آنها می‌افتد و تصمیماتی غیرمنطقی می‌گیرند. اما اگر شما بدانید که چگونه می‌توان از سقوط بازار جان سالم به در برد، این دوره‌هایی که قیمت‌های پایین کم کم بالا می‌آیند فرصت خوبی برای سرمایه گذاری به ارمغان می‌آورد که اساس آن قیمت پایین دارایی و فضای زیاد برای پیشرفت است. اگر شما این توانایی را دارید که دارایی‌ها را با قیمت پایین خریداری کنید، پس همین که بازار از جریان نزولی خود خارج شد، بیشترین فضا را برای رشد سرمایه خود و کسب پول و درآمد در اختیار خواهید داشت. زمانی که همه افراد دیگر مدام در حال فروش دارایی‌های خود هستند، حریص باشید و یکی پس از دیگری این کوین‌ها، سهم‌ها یا هر چیز دیگر به حراج گذاشته‌شده را از آن خود کنید، چرا که بیشترین پتانسیل را برای پیشرفت بلندمدت پیدا خواهید کرد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.