چگونه از اتریوم استفاده کنیم

اتریوم، مشهور به رایانه‌ی بدون توقف جهانی، می‌تواند جایگزین‌های فراوانی برای فیس‌بوک و یا گوگل ارائه دهد. خرید اتر (ارز محلی شبکه اتریوم) بسته به کشور و وجه رایج آن متفاوت است و مصرف‌کنندگانی که به اتر دسترسی داشته باشند می‌توانند قرارداد های هوشمند ساخته یا در یک قرار‌داد هوشمند شرکت داشته باشند. برای نگهداری اتر، کیف پول‌های متنوعی از جمله کیف پول دسکتاپ، موبایل، سخت‌افزاری و کاغذی وجود دارند که در این مقاله به شرح آن‌ها نیز پرداخته‌ایم.

0 128

استفاده از اتریوم

تفکر استفاده از اتریوم می‌تواند کمی ترسناک باشد اما سود بخش نیز هست و اگر این رایانه بدون توقف جهانی، یعنی اتریوم، طبق برنامه پیشرفت کرده وگسترش یابد، جایگزین های فراوانی برای فیسبوک و یا گوگل به ارمغان خواهد آورد.
شاید اتریوم به میزان فیسبوک یا گوگل استفاده‌ عام نداشته باشد اما به هر حال، تا زمانی که شما صاحب اتر باشید می‌توانید از طریق رایانه یا تلفن هوشمند خود به زنجیره بلاک چین آن دسترسی داشته باشید.

کیف پول‌های اتریوم

در اولین قدم برای استفاده از اتریوم شما نیاز به محیط امنی برای ذخیره‌ اتر‌های خود دارید (‌یا مکانی برای نگهداری کلید‌های خصوصی خود). کیف پول‌های اتریوم این ضرورت را برای شما آسان می‌کنند.

اولین هشدار این است که از دست دادن کلید‌ها از جا‌به‌جایی کلمه‌ی عبور خطرناک‌تر است؛ زیرا از دست دادن کلید به معنی از دست دادن همیشگی اتر است.
حذف بخش واسطه از معامله، شمشیری دو لبه است. درست است که با حذف شدن واسطه‌ از تراکنش‌ها، حضور شخصی برای تایید تراکنش لازم نیست اما در عوض شخصی هم برای بازگردانی کلید‌های خصوصی وجود نخواهد داشت.

بعد از دانستن این مورد باید بدانید که گزینه‌های زیادی برای نگهداری ارز مجازی همچون کیف پول‌های دسکتاپ، کیف پول‌های آنلاین ، کیف پول‌های سخت افزاری و کیف پول‌های کاغذی دارید.
انتخاب هرکدام به میزان اهمیت دادن شما به کارایی و امنیت آن‌هاست که معمولا این دو گزینه با هم در تضادند و کارایی بهتر کیف پول از امنیت آن می‌کاهد.

کیف پول‌های دسکتاپ

این کیف پول‌ها از طریق رایانه‌ی شخصی یا لپ‌تاپ شما اداره می‌شوند و راه استفاده از آن دانلود کلاینت اتریوم است (یک نسخه از بلاک چین اتریوم). چندین کلاینت اتریوم مختلف وجود دارد که به زبان‌های برنامه‌ریزی مختلف نوشته شده است و هر کدام نتیجه کارایی مربوط به خود را دارد.

دانلود این کلاینت چندین روز زمان برده و تنها زمانی افزایش پیدا می‌کند که بلاک چین اتریوم گسترش پیدا کرده باشد. این کیف پول نیاز به در ارتباط بودن و اطلاع از آخرین تراکنش‌های بلاک چین دارد.

کیف پول‌های موبایل

کلاینت‌های مربوط به تلفن همراه یا  کلاینت “لایت” نیازمند حجم کمتری از اطلاعات هستند و تلفن همراه شما را به شبکه و تراکنش‌های آن متصل می‌کند و به همین دلیل، برای تلفن‌های هوشمند مناسب هستند.

کلاینت سبک (لایت) کاربرد بیشتری دارد، اما از امنیت بالایی برخوردار نیست. کلاینت کامل اتریوم امنیت بیشتری برای انجام تراکنش‌های شما فراهم می‌آورد چرا که نیازی به اعتماد کردن به ماینر‌ها و گره، برای فرستادن اطلاعات کامل به آن‌ها ندارند و این کلاینت خود اعتبار تراکنش‌های شما را تایید می‌کند.

نگه‌داری کلید‌ها در محیطی خارج از اینترنت (که به نگهداری سرد معروف است) نسبت به هک مقاوم‌تر بوده و برای محافظت از میزان‌های کلان اتر استفاده می‌شود، ولی این روش به آسانی نگهداری اتر در تلفن همراه یا رایانه‌های متصل به اینترنت نیست.

کیف پول‌های سخت‌افزاری

کیف پول‌های سخت‌افزاری که به بزرگی دو انگشت هستند و بهترین گزینه به نظر می‌رسند. این دستگاه‌ها قابلیت جدا شدن از اینترنت و امضای تراکنش به صورت خارج از شبکه را دارند، اما باید بدانید که این سیستم صندوق امانت مانند زمانی که قصد جا به جایی مکرر اتر را داشته باشید به کار نخواهد آمد.

کیف پول کاغذی

یکی دیگر از راه‌های نگهداری، نگهداری سرد یا با احتیاط نوشتن کلید بر کاغذ است، یک کیف پول کاغذی که می‌شود آن را در محیط امنی مانند یک صندوق امانت نگاه داشت.
امکان پردازش دوباره کلید با استفاده از فرمان‌های دستوری وجود دارد و فقط به این امر بستگی دارد که برنامه لازم به زبان ارز مجازی مورد نظر را در اختیار داشته باشید و با این حال باید بدانید که اگر کلید شخصی خود را از دست بدهید، قابلیت بازگشت آن وجود ندارد. به همین دلیل گزینه بهتر آن است که کلید‌های شخصی خود را چندین بار چاپ کرده و هر نسخه از آن را در محلی امن نگهداری کنید که اگر یکی از آن‌ها را از دست دادید قابلیت استفاده از دیگری را داشته باشید.

خرید اتر

خرید اتر بسته به کشور یا وجه رایج متفاوت است. شما باید فردی که دارای اتر بوده و قصد تبادل دارد را بیابید. همیشه گزینه دیدار رودررو برای خرید اتر وجود دارد؛ مخصوصا اگر در شهری مانند نیویورک یا تورنتو حضور دارید که در آن معاملات اتریوم مکررا صورت می گیرد.
این گزینه در شهرهای کم جمعیت وجود ندارد؛ در عوض صرافی‌های آنلاینی به منظور مبادلات رمز ارزها وجود دارد که به مشترکین اجازه می‌دهد تا اتر را به صورت مستقیم با دلار یا بیت کوین خریداری کنند که معمولا برای این کار باید در آن صرافی حساب کاربری داشته  و در آن وارد شوید. توجه داشته باشید که خرید اتر با یک ارز دیگر ممکن است احتیاج به انجام کارهای بیشتری داشته باشد.
بیت کوین مورد استفاده‌ترین ارز مجازی در دنیاست، مردم دنیا علاقه زیادی به استفاده از بیت کوین در ازای وجه خود دارند. پس اگر به عنوان مثال قصد خرید اتر با روبل (rubles) را دارید ، ابتدا باید با روبل خود بیت کوین تهیه کرده و سپس با استفاده از بیت کوین اتر تهیه کنید.
زمانی که اتر در اختیار داشته باشید می‌توانید آن را به اشخاص دیگری بفرستید و این امر کارمزد تراکنش کوچکی برای پرداخت به استخراج‌کنندگان به دنبال دارد.

حالا چه کنیم؟

زمانی که مصرف‌کنندگان به اتر دسترسی داشته باشند چه می‌توان کرد؟
شاید متوجه شده باشید روند تهیه اتریوم و بیت کوین تا به این لحظه یکسان بوده است، اما برنامه‌های اتریوم کاملا متفاوت هستند.
مصرف‌کنندگانی که به اتر دسترسی داشته باشند می‌توانند قراردادهای هوشمند ساخته یا در یک قرار‌داد هوشمند شراکت داشته باشند (قرارداد هوشمند رمزی است که به صورت خودکار شرایط قرارداد را بدون دخالت شخص واسطه انجام می دهد)؛ از بسته‌های قرارداد هوشمند می‌توان برای ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز (dapps) استفاده کرد که می‌توان از آن‌ها استفاده یا در آن‌ها عضو شد.

سیستم چیست؟

پیش از آن که بخواهیم پیش‌تر برویم بهتر آن است که نحوه‌ی کارایی آن را به شما بازگو کنیم. اتریوم و ارز‌های مجازی دیگر دارای سیستم ذخیره و نگهداری گیج‌کننده‌ای هستند پس بهتر آن است که آن را با چیزهای ملموسی که اکنون در اختیار داریم مقایسه کنیم.
آیا به زنجیره شماره‌های درج شده بر کارت‌های اعتباری دقت کرده‌اید؟ بانک‌ها نیاز دارند تا از مقصد پول ارسالی هنگام استفاده از کارت با‌خبر باشند. ارز‌های مجازی نیز این قابلیت را به شما می‌دهند تا شماره‌های شناسایی مخصوص به خود را درج کنید تا بدانند هزینه‌ها را باید به کجا بفرستند.
در این سیستم دو ترکیب وجود دارد که مصرف‌کنندگان برای شناسایی به آن ها نیاز دارند؛ کلید عمومی و خصوصی. این دو کلید که معمولا به صورت دو زنجیره از اعداد هستند از طریق رمز‌نگاری به هم مرتبط هستند.
کلید عمومی را می‌توان برای دیگران فرستاد تا برای شما پول ارسال کنند و اگر دیگران قصد فرستادن اتر برای شما را دارند نیازمند به آدرس هستند که یک زنجیره از اعداد است که می‌توان از آن استفاده کرد تا به آن اتر فرستاد.
برای مصرف اتر شما نیازمند انتقال اتریوم با کلید خصوصی خود هستید و همانطور که از اسم آن مشخص است همانند یک رمز عبور است و در مقایسه آن با کارت‌های اعتباری می‌توان گفت که این کلید حکم رمز کارت اعتباری را دارد.
مزیت استفاده این سیستم چیست؟ یک تفاوت که در سیستم‌های بلاک چین باز (مانند اتریوم یا بیت کوین) وجود دارد آن است که مصرف‌کنندگان می‌توانند برای دارایی‌های خود شماره شناسایی بسازند و شما نیازی به صبر کردن در بانک برای تایید درخواست صدور کارت اعتباری را ندارید.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.