چه کسی بیت کوین را خلق کرد؟

جف گارزیک (Jeff Garzik)، که یکی از مشارکت‌‌کنندگان اصلی و اولیه در کدبیس (codebase) بیت کوین بود و سپس یک توسعه‌‌دهنده پیشتاز در BitPay شد، نمی‌‌داند که پرچمدار بیت کوین کیست اما نظریه‌هایی در این مورد مطرح کرده است.

0 1,216

گارزیک در مصاحبه‌‌ای با بلومبرگ از تردیدهایش در خصوص خالق اصلی بیت کوین سخن گفت. وی یکی از نظریه‌های نه چندان مشهوری را مطرح کرد: گزینه‌های اصلی برای عنوان ساتوشی ناکاموتو عبارتند از نیک زابو (Nick Szabo)، آدام بک (Adam Back)، و/یا یک گروه که یکی از این دو نفر یا هر دوی این‌‌ها، عضوش بودند. جستجو برای عنوان ساتوشی ناکاموتو هنوز هم داغ است، علیرغم اثر منفی بالقوه‌‌ای که می‌تواند روی اکوسیستم بیت کوین داشته باشد.

عده معدودی بر این باورند که کرایگ اس. رایت (Craig S. Wright)، سرمایه‌‌گذار استرالیایی که هارد فورک (hard fork) بیت کوین Satoshi Vision) sv)را ظرف ۶ روز رهبری کرد، همان شخصی است که پشت نام مستعار ساتوشی ناکاموتو پنهان شده است. فورک (fork) بعدی، حتی رایت (Wright) و گیرنده اولیه بیت کوین و راجر ور (Roger Ver)، مبلغ بیت کوین، را از یکدیگر جدا ساخت و بین شان اختلاف نظر ایجاد کرد. اکنون ور (Ver) می‌‌گوید که حتی اگر مدرک قطعی وجود داشته باشد که نشان دهد رایت همان ساتوشی است، باز هم این تفرقه التیام‌‌پذیر نیست.

جف گارزیک می‌‌گوید: دیو کلایمن (Dave Kleiman) (احتمالا) همان ساتوشی است

گارزیک به بلومبرگ گفت که، به نظرش” دیو کلایمن فلوریدایی که در ۲۰۱۳ از دنیا رفت و در حال حاضر وارثش درگیر دادخواهی علیه کرایگ اس. رایت (Craig S. Wright) است، همان مردی است که پشت این ارز ۱۱۰ میلیارد دلاری پنهان است.

در دادخواست آمده است:

“آنطور که ادعا شده بود، کلایمن و رایت این کوین‌‌ها را توسط استخراج‌‌ از طریق W&K Info Defense Research LLC بدست آورده بودند. ساختار مالکیت W&K محل بحث است، گرچه وارث کلایمن این ادعا را دارد که او یا مالک انحصاری و یا شریک رایت است. در هر صورت، آن‌ها ادعا می‌‌کنند که اگر W&K کاملا متعلق به کلایمن باشد، رایت حداقل ۵۵۰۰۰۰ BTC یا ۱.۱ میلیون دلار به سرقت برده است.

گارزیک می گوید که، “در نظر او، نقطه ها به هم وصل می‌‌شوند و تصویری از کلایمن را تحت عنوان ساتوشی خلق می‌‌کنند. کلایمن یک کدگذار خودآموخته بود که با دفتر کلانتر پالم بیچ کانتی همکاری کرده بود. گارزیک ادامه داد:

“این کدگذاری مطابق با سبک کدگذاری اوست، این جنتلمن، یک خودآموخته بود. و کدگذار بیت کوین، کسی بود که بسیار بسیار باهوش بود، نه یک مهندس نرم‌‌افزار که آموزش کلاسیک دیده است”.

کریگ رایت قبلا ادعا کرده بود که کلایمن به او در خلق بیت کوین کمک کرده بود. و تا زمان مرگ کلایمن، ادعا نکرد که او همان ساتوشی ناکاموتو معروف است. شواهد زیادی مبنی بر این واقعیت وجود دارد که کلایمن همان ساتوشی است، اما ممکن است دنیا هرگز از حقیقت آگاه نشود.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.