چه کسی برای بلاک چین و رمز ارزها قانون‌گذاری خواهد کرد؟

مدت‌هاست که بر سر قانون‌گذاری بلاک چین و رمز ارزها اختلاف نظر و کشمکش وجود دارد و هیچ‌کس نمی‌داند که آینده‌ این بازار چه خواهد شد، اما اگر آمریکا می‌خواهد از این رقابت عقب نماند باید هرچه سریع‌تر نهاد مشخصی را مسئول این کار کرده و شفاف‌سازی‌های لازم را انجام دهد. اگرچه هیچ‌کس نمی‌داند که آینده‌ بازار چه خواهد شد، ولی به نظر می‌رسد که فناوری بلاک چین – و رمز ارزهای بیشماری که در این مدت به وجود آمده‌اند – فعلاً ماندگار باشند.

0 91

ظهور رمز ارزها موجب کاهش هزینه‌ی تراکنش‌های گوناگون مالی می‌شود، و این اتفاق به سرمایه‌گذاران و اقتصاد آمریکا کمک می‌کند تا بهتر بتوانند با همتایان جهانی خود به رقابت بپردازند.

در عین حال ذکر این نکته حائز اهمیت است که فضای فعلی، با فقدان قوانین مشخص، ریسک‌های خاصی را برای کاربران به دنبال دارد: برای مثال، هیچ‌کس نمی‌تواند مطمئن باشد که این ارزها بتوانند از تحولات احتمالی بازار جان سالم به در ببرند.

رمز ارزها برای دولت هم مشکلات بالقوه‌ای به همراه دارند، چون با ظهور این فن‌آوری‌ها دولت باید تلاش بیشتری برای محافظت از مردم انجام دهد تا آن‌ها پول خود را در این دارایی‌های پرابهام و مشکوک سرمایه گذاری نکنند. علاوه بر این، دولت باید مطمئن شود که از تراکنش‌های رمز ارزی برای فعالیت‌های غیرقانونی استفاده نشود. مقامات کشور برای دستیابی به این مهم، نه تنها باید تصمیم بگیرند که این دارایی‌ها را چگونه تحت لوای قانون بیاورند بلکه باید ببینند این موضوع به کدام بازوی دولت مربوط است.

مبحث دوم شاید در ظاهر فقط برای کسانی جذاب باشد که از بوروکراسی نفع می‌برند، ولی این امر در عمل تصمیمی کلیدی است که آینده‌ چارچوب قوانین را مشخص می کند.

مثلاً، کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) چندی قبلی گفته بود به زودی اعلام می‌کند که بر چه اساسی عرضه‌ها اولیه‌ کوین (ICO) را عرضه‌ی اوراق بهادار در نظر گرفته، و چگونه می‌خواهد با عرضه‌های بازار ثانویه برخورد کند. ویلیام هینمن، مدیر بخش امور مالی-شرکتی SEC، اظهار داشت که با توجه به قوانین موجود، یک رمز ارز تنها زمانی به عنوان اوراق بهادار در نظر گرفته می‌شود که دفتر کل آن به صورت متمرکز باشد. ولی جی کلیتون، عضو هیئت رئیسه‌ این کمیته، تصریح کرد که بیت‌کوین، که بر اساس شکل طراحی آن روزبه‌روز در حال متمرکزتر شدن است، اوراق بهادار نیست.

سایر افرادی که در فضای رمز ارزها حضور دارند – مثل گری گنسلر، عضو سابق کمیسیون معاملات آتی کالای آمریکا – معتقدند که XRP، ابزار دیجیتالی که توسط شرکت‌هایی چون ریپل برای اپلیکیشن‌های تجاری استفاده می‌شود، می‌تواند اوراق بهادار باشد، هرچند دفتر کل آن‌ها هر روز به سمت غیرمتمرکزتر شدن می‌رود. این اظهارنظرهای متناقض می‌تواند حاکی از آینده‌ی نامعلوم قوانین باشد.

در حال حاضر تنوع بیش از ۲ هزار رمز ارز موجود در بازار آن‌قدر زیاد است که قانون‌گذاران بدون یک چارچوب جدید که با واقعیت این فناوری مطابقت داشته باشد نمی‌توانند به نتیجه‌گیری خاصی برسند، و ما هم هنوز به چنین چارچوبی دست نیافته‌ایم.

هرچند سرمایه‌گذاران بالقوه از واضح‌تر شدن شرایط قانونی بازار رمز ارزها استقبال می‌کنند، اما باید پرسید که این قانون‌گذاری‌ها باید از سوی SEC انجام شود یا کنگره یا خود دولت.

یکی از سناتورهای باتجربه‌ کنگره قبلاً گفته بود که هیچ‌کس با حل کردن مشکلاتی که مردم از وجود آن‌ها آگاه نیستند پیروز انتخابات نمی‌شود، بنابراین بعید به نظر می‌رسد که کنگره تمایل برای افزایش شفافیت این بازار داشته باشد.

با این وجود، وزارت خزانه‌داری اخیراً اعلام کرده بود که مشغول مطالعه بر روی این مسئله است و می‌خواهد به زودی راهنمایی منتشر کند که در نهایت به تشکیل چارچوبی قانونی برای رمز ارزها منجر خواهد شد. این تصمیم‌گیری با همکاری کمیته‌ی نظارت بر خدمات مالی، استیون منوچین وزیر خزانه‌داری، دونالد پاول عضو فدرال رزرو، جی کلیون عضو کمیته‌ی بورس و اوراق بهادار، رئیس دفتر حمایت از حقوق مصرف‌کننده و سایر اعضای شورای نظارت بر ثبات اقتصاد انجام می‌شود.

چیزی که باید از آن اجتناب شود این است که نبردی میان وزارت خزانه‌داری، SEC و سایر نهادهای اداری به وجود بیاید که در نهایت به قوانین افراطی منجر شده و سرعت رشد بلاک چین و رمز ارزها را کاهش دهد.

اگر فرآیند قانون‌گذاری در این بازار به هر دلیل با تاخیر مواجه شود، اوضاع باز هم برای رمز ارزها بدتر می‌شود، چون سرمایه‌گذاران نمی‌توانند با ابهامات فعلی نسبت به این بازار تعهد مناسبی داشته باشند.

با وجود این که بریتانیا از زمان خروج از اتحادیه‌ی اروپا اقدام خاصی درباره‌ی قانون‌گذاری بازارهای مالی انجام نداده بود، ولی اخیراً به شدت در این حوزه فعال شده و می‌خواهد شکل نظارت و استفاده از این فناوری را تحت لوای قانون درآورد.

در این شرایط، آمریکا هم می‌تواند مسیر مشترکی را با ساختار قانونی بریتانیا در پیش بگیرد تا هر دو بتوانند با همفکری یکدیگر بازار رمز ارزها را کنترل کنند.

در این سناریو، دولت آمریکا – با رهبریِ احتمالیِ وزارت خزانه‌داری – می‌تواند نظر سایر آژانس‌ها و سهام‌داران را دریافت و آن را با خزانه‌داری بریتانیا مطرح کند تا در نهایت هر دو کشور بتوانند به یک چارچوب قانونی قابل قبول برسند. با این کار از این دو بستر مالی عظیم یک بازار گسترده و سراسری تشکیل می‌شود که استانداردها و قوانین یکسانی دارد و می‌تواند اساسی برای قوانین بازار سایر کشورها باشد.

صرف‌نظر از نحوه‌ی پیشرفت اوضاع، لازم است دولت هرچه سریع‌تر چارچوب مشخصی برای رمز ارزها و فضای بلاک چین تعیین کند، و پذیرای نظرات بزرگان این فن‌آوری باشد. بهترین کار این است که وزارت خزانه‌داری عهده‌دار رهبری این کار شده و مسیری برای SEC – و سایر نهادهای دولتی – تنظیم کند تا سایرین به پیروی از آن بپردازند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.