زندگینامه ویتالیک بوترین : چه کسی اتریوم را ساخت؟

ویتالیک بوترین ۲۵ ساله، یک برنامه‌نویس از تورنتو است که بر مبنای ابداع بیت کوین، پلتفرمی جدید و فراتر از مصارف مالی را برای تغییر کلی اینترنت ساخت. این پلتفرم برای ساختن هر نوع اپلیکیشن غیر‌متمرکز طراحی شده است.

0 1,020

در سال ۲۰۰۸ یک سازنده‌ی ناشناس (یا گروه سازنده)، بیت کوین را به عنوان روش جدید برای فروش ارزش نقدی در اینترنت ابداع کرد. چهارسال بعد، یک رویاپرداز ۱۹ ساله (ویتالیک بوترین)، پلتفرم جدیدی را بر مبنای این ابداع و برای تغییر کلی اینترنت ساخت.

ویتالیک بوترین
ویتالیک بوترین

ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، برنامه‌نویسی از تورنتو، اولین بار در سال ۲۰۱۱ توجهش به بیت کوین جلب شد.

او همان سال در وبسایت خبری مجله‌ی بیت کوین سرمایه‌ گذاری نمود و صدها مقاله در دنیای کریپتوکارنسی چاپ کرد. او به کدگذاری کیف پول‌های خصوصی دارک (Dark Wallet) و بازارهای ایگورا (Egora) ادامه داد.

در این راه، ایده‌ی یک پلتفرم فراتر از مصارف مالی، تحت لیسانس بیت کوین مطرح کرد. او کاغذ معرفی کسب و کار (white paper) خود را در سال ۲۰۱۳ در شرح یک پلتفرم جایگزین مطرح کرد که برای ساختن هر نوع اپلیکیشن غیر‌متمرکز طراحی شده بود. این سیستم‌ اتریوم نامیده شد.

اتریوم ساخت قراردادهای هوشمند را با کمک کدهای خود‌تقویت‌گری که سازنده را مقدور به استفاده از محدوده‌ای از اپلیکیشن‌ها می‌کند، آسان می نماید.

ویتالیک بوترین برای کارهایش، همکار ۲۰۱۴ تیل نامیده شد (۲۰۱۴ Thiel fellow) و ۱۰۰۰۰۰ دلار جایزه دریافت کرد.

انجمن در حال رشد

پس از اینکه ویتالیک بوترین کاغذ معرفی کسب‌و‌کار اتریوم را معرفی کرد، سازندگان دیگر هم به این پروژه پیوستند.

دکتر گاوین وود (Dr Gavin Wood) کاغذ زرد اتریوم را نوشت که کتابی فنی در خصوص راهنمایی متخصصین برای ماشین مجازی اتریوم (EVM) است که برای اجرا و تسلط بر قراردادهای هوشمند بکار می رود.

جوزف لوبین (Joseph Lubin)، سرمایه‌ گذاری روی کانسنسیس برمبنای بروکلین (Brooklyn-based ConsenSys) را ادامه داد که استارتاپی متمرکز بر ساخت اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز است.

برای ادامه این پروژه، ویتالیک بوترین و دیگر سازندگان یک کمپین تامین‌مالی جمعی (crowdfunding) را در سال ۲۰۱۴ به راه انداختند که در آن شرکت‌کنندگان توکن‌های اتر یا اتریوم را به‌عنوان سهام پروژه خرید و فروش می‌کردند.

با جذب بیش از ۱۸ میلیون دلار سرمایه، این سهام بیشترین فروش سهام را تا آن زمان داشت. یک سال بعد، فرونتیر (Frontier) در ۳۰ جولای ۲۰۱۵ برای اولین بار این را اعلام نمود. این پلتفرم به حدی جذاب بود که خط تقاضایش سازندگان را وادار به ساخت پلتفرمی برای اپلیکیشن‌های غیرمتمرکزشان نمود.

پلتفرم قرارداد هوشمند منتشر شد و در اکوسیستم امروز با صدها سازنده و حتی جلب توجه فناوری‌های عظیمی مثل IBM و مایکروسافت روبرو شد.

اکنون سرمایه اولیه‌ی ۱۸ میلیون دلاری اتریوم و رشد پروژه توسط بنیاد اتریوم مدیریت می‌شود که یک نهاد غیر‌انتفاعی سوییسی است.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.